|
САБАҚ: |
Математикалық сауттылық |
||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
08.12.2023ж |
||||
|
СЫНЫП: 10 "А" |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақ тақырыбы: |
Заттық концентрацияларға проценттік есептер |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Берілген санның процентін және проценті бойынша санды табуды есептер шығаруда қолданады. Проценттік өзгерістерге байланысты есептер шығарады. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Процент туралы ұғымды білетін болады. Қай шаманы 100% ретінде қабылдау керектігін меңгереді. Процентті жай бөлшек түрінде, ондық бөлшек түрінде жаза алады. Жай бөлшекті, ондық бөлшекті процентпен жазуды біледі. |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Берілген санның процентін және проценті бойынша санды табуды есептер шығаруда қолдана алады. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Проценттік өзгерістерге байланысты есептер шығарады. Шығармашылық жұмыс жасауда процентті өмірмен байланыстыра отырып, есептер шығара алады. |
|||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Кезеңдері |
Жоспарланған әрекеттер |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин 5 мин |
І. Ұйымдастыру Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Оқушылар бір – біріне құрамында сан есімі бар тілек айтып, сәттілік тілейді. Оқушылар «Ондық бөлшек», «Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек», «Аралас сан» болып төрт топқа бөлінеді. ІІ. Үй тапсырмасын бекіту. "Миға шабуыл" әдісі арқылы. Сұрақ жауап 1) Бір процент деп нені айтады? 2) Процент бөлшекпен қалай жазылады? 3) Бөлшек процентпен қалай жазылады? 4) Берілген санның проценті қалай табылады? 5) Проценті бойынша санды қалай табады? Бағалау. Өзін–өзі бағалайды. |
Дұрыс жауап бергендерді мадақтау “Өзін–өзі” бағалау |
Бөлшектің түрлері |
||
|
Ортасы 6 мин 12 мин |
Берілгені: Қалайы – 10% Мыс – 100% - 10%=90% 28 кг қоланың құрамында - ? кг. мыс №1634 (2) Берілгені: Бағасы – 760 тг Арзандатылған – ? 30 % Шешуі: 760 тг – 100% х тг – 30 % 30%
= х = 760*0,3 = 228 (тг) 760 – 228 =532 (тг) Жауабы: Арзандатылған бағасы 532 теңге. Жаңа сабақ Процент тақырыбына есептер шығару Топтық жұмыс І топ Сәйкестендіру кестесін толтырады. ІІ топ Суреттің қанша проценті боялғандығын табады. ІІІ топ Проценттерді ондық бөлшекпен жазады. ІV топ Проценттерді жай бөлшекпен жазады. Бағалау. Өзара бағалау. Оқулықпен жұмыс. І топ №1635 Берілгені: ʋм = 15,3 км/сағ ʋа = 2,4 км,сағ t = 2 сағ А және В айлақтарының арақашықтығының = 30% жүзілді. S=? ІІ топ №1636 Берілгені: Толық бұрыш – 3600 Бөлінген секторлар толық бұрышты – 25%, 40% Боялмаған сектордың - ? % ІІІ топ №1637 Берілгені: Барлық жолдың ұзындығы – х км І сағатта – 40% жүрілді Қалғаны – 90 км ІV топ №1638 Берілгені: Бағасы – 3750 тг. І ретте – 14% арзандады ІІ ретте соңғы баға - ? 8% қымбаттады Шешуі: 3750 тг – 100% 3225 – 100% х тг – 14% х – 8% 14% =
х=3750*0,14 = 525(тг) х=3225*0,08=258(тг) 3750 – 525 = 3225 (тг) 3225+258=3483 (тг) Жауабы: Заттың соңғы бағасы 3483 тг. Бағалау. Бағдаршам әдісі бойынша бағалау Жеке жұмыс №1639 есеп Берілгені: Шана – 6400 тг. Ақпан айында - ? 15% арзандады Наурыз айында - ? 20% арзандады Наурыз айы мен қаңтар айының Арасындағы айырмашылығы - ? Шешуі: 6400 тг – 100% х тг – 15% 15% =
х = 6400*0,15 = 960 (тг) 6400 – 960 = 5440 (тг) ақпан 5440 тг – 100% х тг – 20% 20% =
5440*0,2 =1088 (тг) 5440 – 1088 = 4352 (тг) наурыз 6400 – 4352 = 2048 (тг) Жауабы: Наурыз айындағы бағасы 4352 тг. Қаңтар айының бағасына қарағанда 2048 тг. үнемдер едім. Сергіту сәті: Әрі сергиміз, әрі еске түсіреміз Әртүрлі іс-қимыл арқылы топтар неше процент орындағанын табады Бағалау. Топтардың жұмысы бағдаршам әдісі арқылы бағаланады. |
Шешуі: 28 кг – 100 % х кг – 10 % 10%
= х = 28*0,1=2,8 (кг) қалайы 28 кг – 100 % х кг – 90 % 90% =
х = 28*0,9=25,2 (кг) мыс Жауабы: 28 кг қоланың құрамында 25,2 кг мыс бар. Шешуі: S= ʋt S=(15,3+2,4)*2=17,7*2=35,4 (км) 35,4 км – 30% х км – 100% 30%= х = 35,4:0,3=118 (км) Жауабы: А және В айлақтарының арақашықтығы 118 км. Шешуі: 3600 – 100% 3600 – 100% x0 – 25% x0 – 40% 25%= х=3600*0,25=900 х=3600*0,4=1440 3600-(900+1440)=1260 Жауабы: Боялмаған сектордың градустық өлшемі 1260. Шешуі: 100% - 40% = 60% 90 км – 60% х км – 100% 60%
= х= 90:0,6 = 150 (км) Жауабы: Барлық жолдың ұзындығы 150 км. |
Интербелсенді тақта Постер, маркер, кесте Транспортир Геогебра бағдарламасы арқылы интербелсенді тақтаны пайдалана отырып шығарады. |
||
|
Соңы 7 мин |
І. Қорытынды. Кері байланыс «Кезбе тілші» әдісі Үйге тапсырма Проценттерді қайталау 1) №1640 Бағалау. |
|
«Кезбе тілші» әдісі арқылы кері байланыс алынады |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттық концентрацияларға проценттік есептер
Заттық концентрацияларға проценттік есептер
|
САБАҚ: |
Математикалық сауттылық |
||||
|
Оқытушының аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
08.12.2023ж |
||||
|
СЫНЫП: 10 "А" |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақ тақырыбы: |
Заттық концентрацияларға проценттік есептер |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Берілген санның процентін және проценті бойынша санды табуды есептер шығаруда қолданады. Проценттік өзгерістерге байланысты есептер шығарады. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Процент туралы ұғымды білетін болады. Қай шаманы 100% ретінде қабылдау керектігін меңгереді. Процентті жай бөлшек түрінде, ондық бөлшек түрінде жаза алады. Жай бөлшекті, ондық бөлшекті процентпен жазуды біледі. |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Берілген санның процентін және проценті бойынша санды табуды есептер шығаруда қолдана алады. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Проценттік өзгерістерге байланысты есептер шығарады. Шығармашылық жұмыс жасауда процентті өмірмен байланыстыра отырып, есептер шығара алады. |
|||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Кезеңдері |
Жоспарланған әрекеттер |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин 5 мин |
І. Ұйымдастыру Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Оқушылар бір – біріне құрамында сан есімі бар тілек айтып, сәттілік тілейді. Оқушылар «Ондық бөлшек», «Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек», «Аралас сан» болып төрт топқа бөлінеді. ІІ. Үй тапсырмасын бекіту. "Миға шабуыл" әдісі арқылы. Сұрақ жауап 1) Бір процент деп нені айтады? 2) Процент бөлшекпен қалай жазылады? 3) Бөлшек процентпен қалай жазылады? 4) Берілген санның проценті қалай табылады? 5) Проценті бойынша санды қалай табады? Бағалау. Өзін–өзі бағалайды. |
Дұрыс жауап бергендерді мадақтау “Өзін–өзі” бағалау |
Бөлшектің түрлері |
||
|
Ортасы 6 мин 12 мин |
Берілгені: Қалайы – 10% Мыс – 100% - 10%=90% 28 кг қоланың құрамында - ? кг. мыс №1634 (2) Берілгені: Бағасы – 760 тг Арзандатылған – ? 30 % Шешуі: 760 тг – 100% х тг – 30 % 30%
= х = 760*0,3 = 228 (тг) 760 – 228 =532 (тг) Жауабы: Арзандатылған бағасы 532 теңге. Жаңа сабақ Процент тақырыбына есептер шығару Топтық жұмыс І топ Сәйкестендіру кестесін толтырады. ІІ топ Суреттің қанша проценті боялғандығын табады. ІІІ топ Проценттерді ондық бөлшекпен жазады. ІV топ Проценттерді жай бөлшекпен жазады. Бағалау. Өзара бағалау. Оқулықпен жұмыс. І топ №1635 Берілгені: ʋм = 15,3 км/сағ ʋа = 2,4 км,сағ t = 2 сағ А және В айлақтарының арақашықтығының = 30% жүзілді. S=? ІІ топ №1636 Берілгені: Толық бұрыш – 3600 Бөлінген секторлар толық бұрышты – 25%, 40% Боялмаған сектордың - ? % ІІІ топ №1637 Берілгені: Барлық жолдың ұзындығы – х км І сағатта – 40% жүрілді Қалғаны – 90 км ІV топ №1638 Берілгені: Бағасы – 3750 тг. І ретте – 14% арзандады ІІ ретте соңғы баға - ? 8% қымбаттады Шешуі: 3750 тг – 100% 3225 – 100% х тг – 14% х – 8% 14% =
х=3750*0,14 = 525(тг) х=3225*0,08=258(тг) 3750 – 525 = 3225 (тг) 3225+258=3483 (тг) Жауабы: Заттың соңғы бағасы 3483 тг. Бағалау. Бағдаршам әдісі бойынша бағалау Жеке жұмыс №1639 есеп Берілгені: Шана – 6400 тг. Ақпан айында - ? 15% арзандады Наурыз айында - ? 20% арзандады Наурыз айы мен қаңтар айының Арасындағы айырмашылығы - ? Шешуі: 6400 тг – 100% х тг – 15% 15% =
х = 6400*0,15 = 960 (тг) 6400 – 960 = 5440 (тг) ақпан 5440 тг – 100% х тг – 20% 20% =
5440*0,2 =1088 (тг) 5440 – 1088 = 4352 (тг) наурыз 6400 – 4352 = 2048 (тг) Жауабы: Наурыз айындағы бағасы 4352 тг. Қаңтар айының бағасына қарағанда 2048 тг. үнемдер едім. Сергіту сәті: Әрі сергиміз, әрі еске түсіреміз Әртүрлі іс-қимыл арқылы топтар неше процент орындағанын табады Бағалау. Топтардың жұмысы бағдаршам әдісі арқылы бағаланады. |
Шешуі: 28 кг – 100 % х кг – 10 % 10%
= х = 28*0,1=2,8 (кг) қалайы 28 кг – 100 % х кг – 90 % 90% =
х = 28*0,9=25,2 (кг) мыс Жауабы: 28 кг қоланың құрамында 25,2 кг мыс бар. Шешуі: S= ʋt S=(15,3+2,4)*2=17,7*2=35,4 (км) 35,4 км – 30% х км – 100% 30%= х = 35,4:0,3=118 (км) Жауабы: А және В айлақтарының арақашықтығы 118 км. Шешуі: 3600 – 100% 3600 – 100% x0 – 25% x0 – 40% 25%= х=3600*0,25=900 х=3600*0,4=1440 3600-(900+1440)=1260 Жауабы: Боялмаған сектордың градустық өлшемі 1260. Шешуі: 100% - 40% = 60% 90 км – 60% х км – 100% 60%
= х= 90:0,6 = 150 (км) Жауабы: Барлық жолдың ұзындығы 150 км. |
Интербелсенді тақта Постер, маркер, кесте Транспортир Геогебра бағдарламасы арқылы интербелсенді тақтаны пайдалана отырып шығарады. |
||
|
Соңы 7 мин |
І. Қорытынды. Кері байланыс «Кезбе тілші» әдісі Үйге тапсырма Проценттерді қайталау 1) №1640 Бағалау. |
|
«Кезбе тілші» әдісі арқылы кері байланыс алынады |
||
шағым қалдыра аласыз
=
0,3
= 0,14
= 0,08
= 0,15
=
0,1
= 0,25 40%=
= 0,4













