"Знаки препинания в сложном предложении" 6 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Знаки препинания в сложном предложении" 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Основная цель является совершенствование навыка распознавания сложных предложений, пунктуационных навыков по данной теме, закрепить умение правильно писать и объяснять орфограммы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Математика сабағы:
Тақырыбы: Ғарышқа саяхат
Мақсаты: 10 саны көлеміндегі санау тәсілдерін нығайту, математикалық есептерді шығара білу. (алу, қосу, амалдары 10 саны көлемінде). Сызғыштың көмегімен дұрыс өлшей білуді үйрету.
Зейін, ойлау қабілеттерін дамыту. Математика пәніне деген сүйіспеншілдік сезімдерін ояту, шығармашылыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: геометриялық пішіндер, сан тізбегі, бесжұлдыздар, таратпа материалдар.
Сабақтың барысы:
І. Балалар бүгін біз «ғарышқа» саяхатқа барамыз. Онда бізді әртүрлі қызықты істер күтіп тұр. Сендер есеп шығарасыңдар, сызғыштың көмегімен өлшейсіңдер, 1-ден 10-ға дейін және кері 10-нан 1-ге дейін санайсыңдар.


ІІ. Сергіту сәті.
1. Құрастыру.
Саяхатқа бармас бұрын, біз «зымыранды» құрастыруымыз қажет. Қазір 3 топқа бөлінеміз. Әр топқа ат қойылады. «Жұлдыздар», «Шолпан», «Құйрықты жұлдыз».
Ал қазір дайын түрған геометриялық пішіндерден «зымыран» құрастырайық.

, , , – қандай геометриялық пішін артық? – дөңгелек. – Неліктен?
Балалар «зымыран» құрастырады. Әр жасалған тапсырма үшін, балаларға «бес жұлдыз» беріледі.
2. Дайындықты тексеру.
«Өз орныңды тап» ойыны.
Әр балаға сандер жазылған қағаз ұсынылады. Балалар қолдарындағы санға байланысты, тақта алдына сандардың «өсу ретімен» тұрады.
-Бәрің дайынсыңдар ма? – Өз орындарыңа отырыңдар, (балалар әр столға 6-дан отырады). – Белбеулерімізді байлаймыз! Кері санауды бастаймыз.
10, 9, 8,7,6,5,4,3,2,1. Старт!
5 секунд
10 секунд
15 секунд
20 секунд. (барлығы бірге айтады).
-Балалар, қараңдаршы, қандай көп жұлдыздар! Оларды ретімен санайықшы.
Бір бала шығып тақтадағы жұлдыздарды санайды.
10 жұлдыз.
ІІІ. Есептерді шығару.
Алдымыздағы планета тұрғындары көмек сұрайды. Оларға керекті үйді тауып беруіміз қажет. – Көмектесеміз бе?

Әр топ дөңгелек салынған суретті дұрыс тауып үйлеріне апарады.
3. Сергіту сәті.
Қанша жұлдыз болса
Сонша рет секіреміз.
Қанша ғарыш тұрғыны болса,
Сонша рет еңкейеміз.
Дөңгелекте неше нүкте болса,
Сонша рет қолымызды көтереміз.
IV.1. Логикалық тапсырмаларды орындау.

«Ойлан да суретін сал»

V. «Есептер» планетасы.
Есеп шығару
Бұл планета тұрғындары есеп шығара алмайды екен: Алаңда 3 ғарыш кемесі тұр. Тағы да 2 ғарыш кемесі ұшып келеді.
-Барлығы неше ғарыш кемесі болды?
-Есептің шартын айтайық. (3 ғарыш кемесі тұрған, тағы да 2-і ұшып келді).
-Сұрақ қоямыз.
-Қанша ғарыш кемесі болды?
Әр ғарыш кемесін -пен белгілейміз.
және

-Тағы да 2-і ұшып келсе, олардың саны көбейді ме, әлде азайды ма? (көбейді)
-Не істейміз? (қосамыз)
(3+2=5)
Жауабын айтамыз: (5 ғарыш кемесі)
VI. Ойын:
VII. Сызғыштың көмегімен өлшеу.
Балалар, үйге қайтар уақыт келді. Біреу жылайды.
-Кім екен? –Тышқан. Ол ірімшік тауып алыпты, үйіне апарайын десе, есіктен кіргізе ала ма, жоқ па?, білмейді.
-Көмектесеміз бе?
-Сызғыштың көмегімен әр заттың ұзындығын, биіктігін, енін өлшеуге болады.
3 см 4 см

5 см 6 см

Есік ірімшік
Балаларға тапсырма:
1. Есіктің биікігін өлшеу. 2. Есіктің енін өлшеу.
Есіктің биіктігі 3см. ені 5 см.
Ірімшіктің биіктігі 4 см. ені 6см.
Тышқан ірімшікті кіргізе ала ма? –жоқ. Өйткені ірімшіктің биіктігі және ені 1 см. артық, есіктен.
VIII. Бізге тура белгіленген жерге қалуымыз керек. Алдарыңда ақ қағаз.
-Қызыл жұлдыз қайда орналасқан? –Ортасында.
-Оң жағына жасыл үшбұрыш орналастырамыз.
–Сол жағына көк үшбұрышты орналастырамыз.
–Астыңғы сол жақ бұрышына төртбұрыш, оң жақ жоғарғы бұрышына сары дөңгелек қоямыз.
-Ал «зымыран» оң жақ бұрышқа қонады.
IX. Қорытындылау.
1. Бос отырамыз. Көзімізді жұмамыз. Қондық.
Бүгін біз не білдік, нені үйрендік?
2. Алған бес жұлдыздарын санайды.
Ең жақсы экипажды анықтау
X.Рефлексия.
-Біздің саяхатымыз кімге ұнады?
-Кім өзін жаман сезінді?
-Бүгін өте қызықты болды, өйткені біз бірігіп жұмыс жасадық, бір- бірімізге және де басқа планета тұрғындарына да көмек бердік.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
353
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі