Қмж жасау үлгісі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Қмж жасау үлгісі
химия пәні мұғалімі Жексенбаева Айман Абдуллаевна
1 слайд
Қмж жасау үлгісі химия пәні мұғалімі Жексенбаева Айман Абдуллаевна
2 слайд
Бөлім:
8.3А Химиялық элементтердің периодтық
жүйесі
Педагогтің тегі,аты,әкесінің
аты(болған жағдайда)
Күні:
Сынып: 8
Пәні химия
Сабақтың тақырыбы: Химиялық элементтердің периодтық
жүйесінің құрылымы
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты: 8.2.1.1 -топ, период, атом нөмірінің
физикалық мәнін түсіндіру,
Сабақтың мақсаты
Периодтық кестенің құрылу принципі,
Химиялық элементтердің қасиеттері периодты
түрде өзгеруі,
топтар мен периодтар туралы түсінеміз
2 слайд
Бөлім: 8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі Педагогтің тегі,аты,әкесінің аты(болған жағдайда) Күні: Сынып: 8 Пәні химия Сабақтың тақырыбы: Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: 8.2.1.1 -топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру, Сабақтың мақсаты Периодтық кестенің құрылу принципі, Химиялық элементтердің қасиеттері периодты түрде өзгеруі, топтар мен периодтар туралы түсінеміз
3 слайд
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Басы
Сабақтың ортасы
Ерекше білімді
қажет ететін
оқушы
тапсырмасы
Соңы
3 слайд
Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі//уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Басы Сабақтың ортасы Ерекше білімді қажет ететін оқушы тапсырмасы Соңы
4 слайд
Қмж жасаудың 5 қағидасы
1. Сабақ маұсатын құру барлығы ( білу , түсіну)
ашық сабақта Барлығы, көпшілігі, кейбірі (қолдану, жинақтау,
талдау, бағалау)
2. Саралап оқыту (мүмкіндігі , ерелшелігі, мүдделерін ескеру. Уақытты
ескеру)
3. Бағалауды дұрыс жоспарлау
жасау кезінде бағалау критериий дискриптор тапсырма
тексеру кезінде тапсырма дискриптор бағалау критерий
4. Тапсырмаға қажетті әдіс тәсілдер
5. Сыныпта жағымды атмосфера Дьюи Рафт әдісі
4 слайд
Қмж жасаудың 5 қағидасы 1. Сабақ маұсатын құру барлығы ( білу , түсіну) ашық сабақта Барлығы, көпшілігі, кейбірі (қолдану, жинақтау, талдау, бағалау) 2. Саралап оқыту (мүмкіндігі , ерелшелігі, мүдделерін ескеру. Уақытты ескеру) 3. Бағалауды дұрыс жоспарлау жасау кезінде бағалау критериий дискриптор тапсырма тексеру кезінде тапсырма дискриптор бағалау критерий 4. Тапсырмаға қажетті әдіс тәсілдер 5. Сыныпта жағымды атмосфера Дьюи Рафт әдісі
5 слайд
2. Саралап оқыту (мүмкіндігі , ерекшелігі,
мүдделерін ескеру. Уақытты ескеру)
Барлығы көпшілігі кейбіреуі деген
мақсаттарын қою мұғалімге қиындық тудырады.
Сондықтан нәтижеге саралап мақсат қойған
тиімдірек.
5 слайд
2. Саралап оқыту (мүмкіндігі , ерекшелігі, мүдделерін ескеру. Уақытты ескеру) Барлығы көпшілігі кейбіреуі деген мақсаттарын қою мұғалімге қиындық тудырады. Сондықтан нәтижеге саралап мақсат қойған тиімдірек.
6 слайд
Сабақтың басы «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен
тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұжымдық талқылау.
1.Химиялық әлементтерді жүйелеудің алғашқы нұсқаларын кімдер
жасады?
2.Менделеевтің ұсынған нұсқасы несімен маңызды болды?
3. Қазіргі уақытта қолданылып жүрген периодтық кестені қай
ғалым жасады?
4.Периодтық жүйе дегеніміз?
5.Энергетикалық деңгей дегеніміз?
Сабақтың мақсаты айтылады
6 слайд
Сабақтың басы «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1.Химиялық әлементтерді жүйелеудің алғашқы нұсқаларын кімдер жасады? 2.Менделеевтің ұсынған нұсқасы несімен маңызды болды? 3. Қазіргі уақытта қолданылып жүрген периодтық кестені қай ғалым жасады? 4.Периодтық жүйе дегеніміз? 5.Энергетикалық деңгей дегеніміз? Сабақтың мақсаты айтылады
7 слайд
Сабақтың ортасы
1-тапсырма «Жоғалған сөз» әдісі
Периодтық кесте топтар мен . ........ бөлінеді;
Периодтар ек іге бөлінеді:..............
Элементтер топтарға ……..........топтастырылады;
Периодтарда атом радиустары..............
кері байланыс
не, нені, неліктен
7 слайд
Сабақтың ортасы 1-тапсырма «Жоғалған сөз» әдісі Периодтық кесте топтар мен . ........ бөлінеді; Периодтар ек іге бөлінеді:.............. Элементтер топтарға ……..........топтастырылады; Периодтарда атом радиустары.............. кері байланыс не, нені, неліктен
8 слайд
Be N Si
Al Na C
Cl Mg Ge Zn Cl Al
Be Mg Ca
Si S NaТапсырма №1. «Айқыштар мен нөлдер» ойыны.
1) Бір период ішіндегі; 2) бір топ ішіндегі элементтерді анықтап, тік,
көлденен немесе диагональ бойынша түзу сызыңыз.
А) Ә)
Дескриптор: периодтық кестенің құрылымын біледі және элементтерді
адресі бойынша анықтай алады.
кері байланыс
8 слайд
Be N Si Al Na C Cl Mg Ge Zn Cl Al Be Mg Ca Si S NaТапсырма №1. «Айқыштар мен нөлдер» ойыны. 1) Бір период ішіндегі; 2) бір топ ішіндегі элементтерді анықтап, тік, көлденен немесе диагональ бойынша түзу сызыңыз. А) Ә) Дескриптор: периодтық кестенің құрылымын біледі және элементтерді адресі бойынша анықтай алады. кері байланыс
9 слайд
Элементтің реттік нөмірін, агрегаттық күйін, метал/бейметалл екенін болжап
кестеге жазыңыз:
Li-бірінші топ, екінші период;
C- он төртінші топ, екінші период;
Se-он алтыншы топ, төртінші период;
H-бірінші топ, бірінші период;
Br-он жетінші топ, төртінші период;
Zn-он екінші топ, төртінші период;
As-он бесінші топ, төртінші период;
Au-он бірінші топ, алтыншы период;
Al- он үшінші топ, үшінші период;
Дескрипторлар:
- периодтық кестенің құрылымын біледі және элементтерді адресі бойынша тиісті
орнына орналастыра алады.
-элементтің ХЭПЖ-де орналасуы бойынша реттік нөмірін, агрегаттық күйін,
металл/бейметалл екенін болжай алады.
кері байланыс
9 слайд
Элементтің реттік нөмірін, агрегаттық күйін, метал/бейметалл екенін болжап кестеге жазыңыз: Li-бірінші топ, екінші период; C- он төртінші топ, екінші период; Se-он алтыншы топ, төртінші период; H-бірінші топ, бірінші период; Br-он жетінші топ, төртінші период; Zn-он екінші топ, төртінші период; As-он бесінші топ, төртінші период; Au-он бірінші топ, алтыншы период; Al- он үшінші топ, үшінші период; Дескрипторлар: - периодтық кестенің құрылымын біледі және элементтерді адресі бойынша тиісті орнына орналастыра алады. -элементтің ХЭПЖ-де орналасуы бойынша реттік нөмірін, агрегаттық күйін, металл/бейметалл екенін болжай алады. кері байланыс
10 слайд
Ерекше білімді қажет ететін оқушы тапсырмасы
Тапсырма №3. «Сарапшы» ойыны. А, В және С элементтерінің реттік
нөмірлері сәйкесінше: n, n+2 және n+4 (мұндағы n кез келген сан). Элементтерді
анықтаңыз егер:
•
Егер химиялық элемент А – ең жеңіл галоген болса, В қандай элемент болғаны?
•
Егер элемент С – инертті (салғырт) газ, ал В – металл болса, А – қандай
химиялық элемент?
•
Егер А және В элементтері бір топқа кірсе, онда С қандай элемент болғаны?
•
А, В және С элементтерінің үшеуі де кәдімгі жағдайда газ бола ала ма?
Дескрипторлар:
- периодтық кестенің құрылымын біледі және элементтерді адресі бойынша тиісті
орнын тауып, белгісіз элементті анықтай алады.
- белгісіз элементке берілген сипаттамаларға талдау жасай отырып, элементтің
ХЭПЖ-де орналасуын болжай алады.
кері байланыс
10 слайд
Ерекше білімді қажет ететін оқушы тапсырмасы Тапсырма №3. «Сарапшы» ойыны. А, В және С элементтерінің реттік нөмірлері сәйкесінше: n, n+2 және n+4 (мұндағы n кез келген сан). Элементтерді анықтаңыз егер: • Егер химиялық элемент А – ең жеңіл галоген болса, В қандай элемент болғаны? • Егер элемент С – инертті (салғырт) газ, ал В – металл болса, А – қандай химиялық элемент? • Егер А және В элементтері бір топқа кірсе, онда С қандай элемент болғаны? • А, В және С элементтерінің үшеуі де кәдімгі жағдайда газ бола ала ма? Дескрипторлар: - периодтық кестенің құрылымын біледі және элементтерді адресі бойынша тиісті орнын тауып, белгісіз элементті анықтай алады. - белгісіз элементке берілген сипаттамаларға талдау жасай отырып, элементтің ХЭПЖ-де орналасуын болжай алады. кері байланыс
11 слайд
Сабақтың соңы рефлексия
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау»
әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс
келісемін», «Толықтырамын, басқа
көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша
оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі
бойынша бағаланады
Стикерге жаздыру
Екі оқушыға талдауға беру........
11 слайд
Сабақтың соңы рефлексия Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады Стикерге жаздыру Екі оқушыға талдауға беру........