Бекітемін:
|
Бөлім: |
Кеңістіктегі перпендикулярлық |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
08.11.2024 |
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.7 - түзу мен жазықтықтың перпендикулярлық анықтамасын, белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығын сипаттайтын шамалардың мағынасын түсіну. Жазықтықтың перпендикулярлығы ұғымдарын меңгеру. Перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу. |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру П.11 Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы Анықтама. Түзу жазықтықта жатқан кез келген түзуге перпендикуляр болса, ол түзу жазықтыққа да перпендикуляр деп аталады.
Перпендикулярлық
«⊥» символымен белгіленеді, мысалы, c
түзуі
Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығының белгісі. Егер түзу жазықтықта жатқан екі қиылысатын түзуге перпендикуляр болса, онда ол сол жазықтыққа перпендикуляр болады.
1-қасиет.Берілген жазықтықтан тыс жатқан нүкте арқылы осы жазықтыққа перпендикуляр бір ғана түзу жүргізуге болады 2 қасиет. Егер түзу жазықтыққа перпендикуляр болса,онда бұл түзуге параллель болатын кез-келген түзу осы жазықтыққа перпендикуляр болады |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов; Е.А.Тұяқов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық Мектеп, 2019. – 112 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
№1 тапсырма АВС үшбұрышында: С = 900, АС = 6 см, ВС = 8 см, СМ – медиана. С төбесінен АВС үшбұрышына перпендикуляр болатын СК түзуі жүргізілген.СК = 12 см. табу керек:КМ?.
|
1-тапсырманы шығаруға нұсқаулық. Көмекші сызба жұмысы
Дескриптор: -Осы тапсырмаларға қатысты теореманы дұрыс қолданады. АД мен МН түзулерінің перпендикуляр болатынын дәлелдейді |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
В.И.Смирнов; Е.А.Тұяқов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық Мектеп, 2019. – 112 бет |
|
|
|
№11.12ABCDA1B1C1D1 кубында ВD1 түзуі ACB1 жазықтығына перпендикуляр болатынын дәлелдеңдер№11.14SABCD дұрыс төртбұрышты пирамиданынң АС және SB түзулері перпендикуляр екенін дәлелдеңдер |
.№11.9. ABCDA,B,C,D, кубында (11.7-сурет) келесі түзулердінперпендикулярлығындәлелдендер : а) АА1 және АС: 2) АА1және BD;б) АВ және ВС,:№11.10.ABCDEFA1 B1C1D1E1F1 дурыс алтыбурышты призмада (11.8-сурет)келесі түзу менЖазыктык перпендикуляр болатынындәлелдендер: а) АЛ, және АВС: а) АВ және BDD,: б) АС жәнеCDD1;B) АС жане ВЕЕ1:;T) AD жоне СЕЕ1;: Г) АВ1 және BDE |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
В.И.Смирнов; Е.А.Тұяқов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық Мектеп, 2019. – 112 бет |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып геометрия 2 сабақ Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Кеңістіктегі перпендикулярлық |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
08.11.2024 |
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.7 - түзу мен жазықтықтың перпендикулярлық анықтамасын, белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығын сипаттайтын шамалардың мағынасын түсіну. Жазықтықтың перпендикулярлығы ұғымдарын меңгеру. Перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу. |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру П.11 Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы Анықтама. Түзу жазықтықта жатқан кез келген түзуге перпендикуляр болса, ол түзу жазықтыққа да перпендикуляр деп аталады.
Перпендикулярлық
«⊥» символымен белгіленеді, мысалы, c
түзуі
Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығының белгісі. Егер түзу жазықтықта жатқан екі қиылысатын түзуге перпендикуляр болса, онда ол сол жазықтыққа перпендикуляр болады.
1-қасиет.Берілген жазықтықтан тыс жатқан нүкте арқылы осы жазықтыққа перпендикуляр бір ғана түзу жүргізуге болады 2 қасиет. Егер түзу жазықтыққа перпендикуляр болса,онда бұл түзуге параллель болатын кез-келген түзу осы жазықтыққа перпендикуляр болады |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов; Е.А.Тұяқов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық Мектеп, 2019. – 112 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
№1 тапсырма АВС үшбұрышында: С = 900, АС = 6 см, ВС = 8 см, СМ – медиана. С төбесінен АВС үшбұрышына перпендикуляр болатын СК түзуі жүргізілген.СК = 12 см. табу керек:КМ?.
|
1-тапсырманы шығаруға нұсқаулық. Көмекші сызба жұмысы
Дескриптор: -Осы тапсырмаларға қатысты теореманы дұрыс қолданады. АД мен МН түзулерінің перпендикуляр болатынын дәлелдейді |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
В.И.Смирнов; Е.А.Тұяқов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық Мектеп, 2019. – 112 бет |
|
|
|
№11.12ABCDA1B1C1D1 кубында ВD1 түзуі ACB1 жазықтығына перпендикуляр болатынын дәлелдеңдер№11.14SABCD дұрыс төртбұрышты пирамиданынң АС және SB түзулері перпендикуляр екенін дәлелдеңдер |
.№11.9. ABCDA,B,C,D, кубында (11.7-сурет) келесі түзулердінперпендикулярлығындәлелдендер : а) АА1 және АС: 2) АА1және BD;б) АВ және ВС,:№11.10.ABCDEFA1 B1C1D1E1F1 дурыс алтыбурышты призмада (11.8-сурет)келесі түзу менЖазыктык перпендикуляр болатынындәлелдендер: а) АЛ, және АВС: а) АВ және BDD,: б) АС жәнеCDD1;B) АС жане ВЕЕ1:;T) AD жоне СЕЕ1;: Г) АВ1 және BDE |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
В.И.Смирнов; Е.А.Тұяқов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық Мектеп, 2019. – 112 бет |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|
шағым қалдыра аласыз

















