Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
56 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу ( Математика 2 бөлім 37 - 38 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.3.1.3 тіктөртбұрыш тікбұрышты үшбұрыш, S= (a·b):2, шаршы S=a , тікбұрышты үшбұрыш S=a·b ауданы формуласын қорытындылап алу және қолдану; 3.3.1.4 суретте кескінделген құрастырылған фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың периметрін анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
55 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу «Білімін қорытады» әдісі Жазылым: 36 бет 6 есеп Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын қалай табуға болады? |
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 6 А) a = 5 см S =
15 b = ? см Ш: b = s : a b =
15 Ж. Ені 3 см b = 3 см Ә) b = 4 см S =
24 b = ? см Ш: S = a * b, a = S : b а
= 24 Ж. Ұзындығы 6 см а = 6 см |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын табады 1 балл |
Оқулық 36 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 10 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 56 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу
Көркем жазу 9.000 9.000 9.100 9.100 Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Ежелгі уақытта кейбір елдерде бір күнде өгізбен жыртылған жердің ауданы ретінде өлшем ретінде алынған. Ал Римда - югер, Түркияда – федан, Ресей – шөиеле, Египетте – федан, Австралияда – йох деп атаған.
Жазылым; 37 бет 1 есеп Бір парақ қағаз және бір түймені ( қақпақты, қағаздан қиылған дөңгелекті ) ал. Түймені пайдаланып қағаз парағының ауданын шамамен өлше.
Есіңе сақта! Ауданның өлшем бірліктері Тіктөртбұрыштың, шаршының ауданы 1
1
|
Сабақ мақсатын хабарлайды
1.
a = 5 см b = 2 см S = a * b =
5 см
* 2
см
=
10 Ж: 10
Есіне сақтайды! |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл |
Оқулық 37 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 37 бет 3 есеп
3
9
5
Жазылым; 38 бет 4 есеп А) Фигуралардың қабырғаларын өлшеп, периметрі мен ауданын тап.
Ә) Фигуралардың боялған бөліктерінің ауданын тап.
Жазылым; 38 бет 5 есеп
1.тіктөртбұрыштың барлық
ауданы -
2.боялған бөліктің ауданы
-
3.боялмаған бөліктің ауданы
-
Жазылым; 38 бет 6 есеп
35 + х = 200 – 140 490 – х = 100 + 210
200 + х = 280 + 600 а – ( 47 + 33 ) = 310 + 210
у + 230 = 9 * 4 + 640 ( 230 + 670 ) – х = 410 + 120
|
3
3
9
5
9
100
4 А).1 – фигура 2 – фигура а – 4 см а – 6 см b – 4 см b – 2 см P = ( 4 + 4 ) * 2 = 16 см P = ( 6 +2 ) * 2 = 16 см
S
= 4 * 4 = 16 Ә)1 – фигура 2 – фигура а – 4 см а – 6 см b – 4 см : 2 = 2 cм b – 2 см : 2 = 1 см P = ( 4 + 2 ) * 2 = 12 см P = ( 6 +1 ) * 2 = 14 см
S =
4 см * 2
см= 8
5 А) S =
6 м
* 6
м
=
36 S =
2 м
* 2
м
= 4
36
Ә) S =
5
м
* 6
м
=
30
S =
3
м
* 2
м
=
6
30
Б) S =
6 м
*
8
м
=
48
S =
4
м
*
3 м
=
12
48
6 35 + х = 200 – 140 490 – х = 100 + 210 35 + х = 60 490 – х = 310 х = 60 – 35 х = 490 – 310 х = 25 х = 180 35 + 25 = 200 – 140 490 – 180 = 100 + 210 60 = 60 310 = 310 200 + х = 280 + 600 а – ( 47 + 33 ) = 310 + 210 200 + х = 880 а – 80 = 520 х = 880 – 200 а = 520 + 80 х = 680 а = 600 200 + 680 = 280 + 600 600 – ( 47 + 33 ) = 310 + 210 880 = 880 520 = 520 у + 230 = 9 * 4 + 640 ( 230 + 670 ) – х = 410 + 120 у + 230 = 36 + 640 900 – х = 530 у + 230 = 676 х = 900 – 530 у = 676 – 230 х = 370 у = 446 ( 230 + 670 ) – 370 = 410 + 120 446 + 230 = 9 * 4 + 640 530 = 530 676 = 676 |
Дескриптор Ауданның өлшем бірліктерін салыстырады 1 балл Дескриптор Фигуралардың қабырғаларын өлшеп, периметрі мен ауданын табады 1 балл Дескриптор Әрбір суретке дұрыс жауапты жазады 2 балл Дескриптор Жай теңдеуге айналдырады 1 балл Түбірін табады 1 балл Теңдігін жазады. 1 балл |
Оқулық 37 бет Оқулық 38 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Жызылым; 38 бет 7 есеп
А) Балалар қалашығы құрылысына тіктөртбұрыш және шаршы пішінді екі алаң бөлінді. Шаршы пішінді алаңның ұзындығы 7 м. Ал тіәктөртбұрыш пішінді алаңның ұзындығы 5 м, ені 3 м. Қай алаңның ауданы артық және нешеге артық? Ә) Жылыжайдағы қызанақ отырғызу
үшін бөлінген жердің ауданы 18 Үйге тапсырма: 37 бет 2 есеп |
7 А)
S =
S = a * b =
3 м
* 5
м
=
15 49
Ж. Шаршы пішінді алаңның ауданы
34 Ә) S a = 1 м b = 18 м a = 2 м b = 9 м 3 жағдай a = 3 м b = 6 м |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл |
Оқулық 38 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
56 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу ( Математика 2 бөлім 37 - 38 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) 3 сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
56 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу ( Математика 2 бөлім 37 - 38 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.3.1.3 тіктөртбұрыш тікбұрышты үшбұрыш, S= (a·b):2, шаршы S=a , тікбұрышты үшбұрыш S=a·b ауданы формуласын қорытындылап алу және қолдану; 3.3.1.4 суретте кескінделген құрастырылған фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың периметрін анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
55 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу «Білімін қорытады» әдісі Жазылым: 36 бет 6 есеп Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын қалай табуға болады? |
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 6 А) a = 5 см S =
15 b = ? см Ш: b = s : a b =
15 Ж. Ені 3 см b = 3 см Ә) b = 4 см S =
24 b = ? см Ш: S = a * b, a = S : b а
= 24 Ж. Ұзындығы 6 см а = 6 см |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын табады 1 балл |
Оқулық 36 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 10 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 56 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу
Көркем жазу 9.000 9.000 9.100 9.100 Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Ежелгі уақытта кейбір елдерде бір күнде өгізбен жыртылған жердің ауданы ретінде өлшем ретінде алынған. Ал Римда - югер, Түркияда – федан, Ресей – шөиеле, Египетте – федан, Австралияда – йох деп атаған.
Жазылым; 37 бет 1 есеп Бір парақ қағаз және бір түймені ( қақпақты, қағаздан қиылған дөңгелекті ) ал. Түймені пайдаланып қағаз парағының ауданын шамамен өлше.
Есіңе сақта! Ауданның өлшем бірліктері Тіктөртбұрыштың, шаршының ауданы 1
1
|
Сабақ мақсатын хабарлайды
1.
a = 5 см b = 2 см S = a * b =
5 см
* 2
см
=
10 Ж: 10
Есіне сақтайды! |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл |
Оқулық 37 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 37 бет 3 есеп
3
9
5
Жазылым; 38 бет 4 есеп А) Фигуралардың қабырғаларын өлшеп, периметрі мен ауданын тап.
Ә) Фигуралардың боялған бөліктерінің ауданын тап.
Жазылым; 38 бет 5 есеп
1.тіктөртбұрыштың барлық
ауданы -
2.боялған бөліктің ауданы
-
3.боялмаған бөліктің ауданы
-
Жазылым; 38 бет 6 есеп
35 + х = 200 – 140 490 – х = 100 + 210
200 + х = 280 + 600 а – ( 47 + 33 ) = 310 + 210
у + 230 = 9 * 4 + 640 ( 230 + 670 ) – х = 410 + 120
|
3
3
9
5
9
100
4 А).1 – фигура 2 – фигура а – 4 см а – 6 см b – 4 см b – 2 см P = ( 4 + 4 ) * 2 = 16 см P = ( 6 +2 ) * 2 = 16 см
S
= 4 * 4 = 16 Ә)1 – фигура 2 – фигура а – 4 см а – 6 см b – 4 см : 2 = 2 cм b – 2 см : 2 = 1 см P = ( 4 + 2 ) * 2 = 12 см P = ( 6 +1 ) * 2 = 14 см
S =
4 см * 2
см= 8
5 А) S =
6 м
* 6
м
=
36 S =
2 м
* 2
м
= 4
36
Ә) S =
5
м
* 6
м
=
30
S =
3
м
* 2
м
=
6
30
Б) S =
6 м
*
8
м
=
48
S =
4
м
*
3 м
=
12
48
6 35 + х = 200 – 140 490 – х = 100 + 210 35 + х = 60 490 – х = 310 х = 60 – 35 х = 490 – 310 х = 25 х = 180 35 + 25 = 200 – 140 490 – 180 = 100 + 210 60 = 60 310 = 310 200 + х = 280 + 600 а – ( 47 + 33 ) = 310 + 210 200 + х = 880 а – 80 = 520 х = 880 – 200 а = 520 + 80 х = 680 а = 600 200 + 680 = 280 + 600 600 – ( 47 + 33 ) = 310 + 210 880 = 880 520 = 520 у + 230 = 9 * 4 + 640 ( 230 + 670 ) – х = 410 + 120 у + 230 = 36 + 640 900 – х = 530 у + 230 = 676 х = 900 – 530 у = 676 – 230 х = 370 у = 446 ( 230 + 670 ) – 370 = 410 + 120 446 + 230 = 9 * 4 + 640 530 = 530 676 = 676 |
Дескриптор Ауданның өлшем бірліктерін салыстырады 1 балл Дескриптор Фигуралардың қабырғаларын өлшеп, периметрі мен ауданын табады 1 балл Дескриптор Әрбір суретке дұрыс жауапты жазады 2 балл Дескриптор Жай теңдеуге айналдырады 1 балл Түбірін табады 1 балл Теңдігін жазады. 1 балл |
Оқулық 37 бет Оқулық 38 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Жызылым; 38 бет 7 есеп
А) Балалар қалашығы құрылысына тіктөртбұрыш және шаршы пішінді екі алаң бөлінді. Шаршы пішінді алаңның ұзындығы 7 м. Ал тіәктөртбұрыш пішінді алаңның ұзындығы 5 м, ені 3 м. Қай алаңның ауданы артық және нешеге артық? Ә) Жылыжайдағы қызанақ отырғызу
үшін бөлінген жердің ауданы 18 Үйге тапсырма: 37 бет 2 есеп |
7 А)
S =
S = a * b =
3 м
* 5
м
=
15 49
Ж. Шаршы пішінді алаңның ауданы
34 Ә) S a = 1 м b = 18 м a = 2 м b = 9 м 3 жағдай a = 3 м b = 6 м |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл |
Оқулық 38 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз

















