Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
61 сабақ. Километр. Миллиметр ( Математика 2 бөлім 48 – 51 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.5.1.2** есептерді шығаруда ұзындығы, ені, ауданы ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану; 3.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/ пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару; 3.5.1.5** тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен ауданын табуға есептерді талдау және шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
60 сабақ. Есептер шығару. Шамаларға амалдар қолдану «Білімін қорытады» әдісі Жазылым: 46 бет 2 есеп
Жазылым: 46 бет 3 есеп
А) Мирас тапсырмаларды 45 минутта орындады. Сол уақыттың бестен бір бөлігінде ол есеп шығарды. Мирас қанша минут есеп шығарды? Қалған тапсырмаларды Мирас қанша минут орындады? Ә) Мирас теңдеуді 7 минутта шығарды. Бұл – математика тапсырмаларының барлығын орындауға кеткен уақыттың жартысы. Мирас тапсырмаларды қанша минут орындады? Б) Өзің есеп құроастыр. «Сәкен тапсырманы 24 минутта орындады.....» деп баста |
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 2 А) a = 6 см b = 6 см : 2 = 3 см Р = ( a + b ) * 2 = ( 6 см + 3 см ) * 2 = 18 см S = a * b =
6 см
* 3
см
=
18 Ә) a = 4 см b = 4 см : 2 = 2 см Р = ( a + b ) * 2 = ( 4 см + 2 см ) * 2 = 12 см S = a * b
= 4
см *
2
см
= 8
Б) a = 8 см b = 8 см : 2 = 4 см Р = ( a + b ) * 2 = ( 8 см + 4 см ) * 2 = 24 см S = a * b
= 8
см *
4
см
=
32 3 А) Орындады – 45 минут
Қалған т - ? Ш: 45 : 5 * 1 = 9 45 – 9 = 36 ( мин ) Ж: 9 минут Ә) Теңдеуді – 7
мин, Тапсырма - ? Ш: 7 * 2 : 1 = 14 Ж: 14 минутта орындады Б) Тапсырма – 24 мин
Қанша уақыт - ? Ш: 24 : 4 * 1 = 6 ( мин ) 24 + 6 = 30 ( мин ) Ж: барлығына 30 минут уақыт кетті |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Тіктөртбұрыштың ені мен ұзындығының ауданы мен периметрін табады 1 балл Дескриптор Есептің шартын жазады 1 балл Шешін шығарады Жауабын жазады 1 балл |
Оқулық 46 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 61 сабақ. Километр. Миллиметр
Көркем жазу 9.800 9.800 9.900 9.900 Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 48 бет 1 есеп
Астана мұхитбағы – ерекше ғимарат. Ол мұхиттан 3.000 километр қашықтықта орналасқандығы үшін Гиннестің рекордтар кітабына енген.
Жазылым; 48 бет 2 есеп Кесінділердің ұзындықтарын өлше. Сантиметрден кіші ұзындық өлшем бірлігі қалай аталатынын білесің бе?
Жазылым; 48 бет 4 есеп А) Досыңмен ойна. Қолыңа текше ал. Әртүрлі гысандарға жол көрсет. Бағыттың ұзындығын анықта.
Ә) Лагерьге жеткеннен кейін саяхатшылар екі топа бөлініп, жорыққа шықты. Әр топтың өзінің бағыты болды.
1 – топ Жотаға дейін; Көпірге дейін; Орманға дейін қанша километр жүріп өтті? 2 – топ бағытының ұзындығы қанша?
Б) Сызба бойынша сұрақтар ойластырып, оны достарыңа қой |
Сабақ мақсатын хабарлайды
АВ = 3 см = 30 мм ДК = 4 см = 40 мм АВ = 2 см = 20 мм ОN = 1 cм = 10 мм 4 Сұрақтарға жауап береді
1 – топ Жотаға дейін – 4 км Көпірге дейін – 4 + 2 = 6 км Орманға дейін – 4 + 2 + 3 = 9 см 2 – топ – 12 км Тапсырманы орындайды |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл
|
Оқулық 48 бет Оқулық 50 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 50 бет 3 есеп
Жазылым; 51 бет 7 есеп
400 – ( 325 + 25 ) = ( 652 – 625 ) * 1 = 1.000 – ( 2 * 3 + 5 ) = 152 + ( 89 + 111 ) = ( 903 – 254 ) * 0 = 5 * 2 + ( 220 – 30 ) * 0 = ( 256 + 257 ) – 33 = ( 401 – 399 ) * 2 = ( 247 – 240 ) : 7 + 999 = 569 + ( 109 + 211 ) 500 – ( 358 + 42 ) = 4 * 2 + 2 * ( 101 – 100 ) = Жазылым; 51 бет 8 есеп
А) Кесіндінің бестен бір бөлігі 8 мм. Кесіндінің барлық ұзындығы нешеге тең? Ә) Ұзындығы 21 м таспа теңдей 3 бөлікке бөлінді. Бір бөліктің ұзындығы қанша? Б) Бақтағы бақытгүлдің саны ақкекіре гүліне қарағанда 6 есе артық. Егер 9 ақкекіре болса, онда бақта қанша бақытгүл өсіп тұр? В) Бақта 28 түп қарақат, 4 түп таңқурай өсіп тұр. Қарақатқа қарағанда таңқурай бұтасы неше есе кем? Жазылым; 51 бет 9 есеп
|
3 S
m=4 см
* 2
см
= 8
S
m=10
см*5
см=50
S
m=8
см *
10
см
=8
S
m=4 см
*
8
см
=32
7 400 – ( 325 + 25 ) = 400 – 350 = 50 152 + ( 89 + 111 ) = 152 + 200 = 352 ( 256 + 257 ) – 33 = 513 – 33 = 480 569 + ( 109 + 211 ) = 569 + 320 = 889 ( 652 – 625 ) * 1 = 126 * 1 = 126 ( 903 – 254 ) * 0 = 646 * 0 = 0 ( 401 – 399 ) * 2 = 2 * 2 = 4 500 – ( 358 + 42 ) = 500 – 400 = 100 1.000 – ( 2 * 3 + 5 ) = 1.000 – 11 = 99 5 * 2 + ( 220 – 30 ) * 0 = 10 + 0 = 10 ( 247 – 240 ) : 7 + 999 = 1 + 999 = 1.000 4 * 2 + 2 * ( 101 – 100 ) = 8 + 2 * 1 = 8 + 2 = 10 8 А)
Барлығы - ? мм Ш: 8 * 5 : 1 = 40 мм Ж: 40 мм Ә) 21 м – 3 бөлік 1 бөлік - ? м Ш: 21 м : 3 = 7 м Ж: 7 м Б) Ақкекіре– 3 бөлік Бақытгүл - ? , 6 есе артық Ш: 9 * 6 = 54 Ж: 54 бақытгүл өсіп тұр Г) Қарақат – 28 түп Таңқурай – 4 түп Ш: 28 : 4 = 7 Ж: қарақатқа қарағанда таңқурай 7 есе кем 9 А) ( 700 + 30 ) + 60 = 730 + 60 = 790 500 + ( 600 * 0 ) = 500 + 0 = 500 ( 200 * 1 ) + ( 360 – 80 ) = 200 + 280 = 480 ( 192 – 6 ) + 250 = 186 + 250 = 436 Ә) 1.000 – ( 500 * 1 ) = 1.000 – 500 = 500 980 – ( 160 + 40 ) =980 – 200 = 780 ( 300 * 1 ) – ( 600 – 300 ) = 300 – 300 = 0 ( 450 + 90 ) – 300 = 540 – 300 = 240 |
Дескриптор Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
Дескриптор Есептің шартын жазады Шешін шығарады Жауабын жазады 1 балл
Дескриптор Өрнек құрастырады Өрнектің мәнін табады 1 балл |
Оқулық 51 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Жызылым; 51 бет 10 есеп Қабырғаларының ұзындығы 4 см шаршы пішінді қағаз 1 см шаршыларға бөлінді. Алынған шаршылардан жолақ құрастырылды. Жолақтың ұзындығы қанша болды? Үйге тапсырма: 50 бет 6 есеп |
10 S = 4 * 4 =
16 S = 1 * 1 = 1 см 16
|
Дескриптор Тапсырманы орындайды 1 балл |
Оқулық 51 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
61 сабақ. Километр. Миллиметр ( Математика 2 бөлім 48 – 51 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж. 3 сынып)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
61 сабақ. Километр. Миллиметр ( Математика 2 бөлім 48 – 51 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.5.1.2** есептерді шығаруда ұзындығы, ені, ауданы ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану; 3.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/ пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару; 3.5.1.5** тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен ауданын табуға есептерді талдау және шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
60 сабақ. Есептер шығару. Шамаларға амалдар қолдану «Білімін қорытады» әдісі Жазылым: 46 бет 2 есеп
Жазылым: 46 бет 3 есеп
А) Мирас тапсырмаларды 45 минутта орындады. Сол уақыттың бестен бір бөлігінде ол есеп шығарды. Мирас қанша минут есеп шығарды? Қалған тапсырмаларды Мирас қанша минут орындады? Ә) Мирас теңдеуді 7 минутта шығарды. Бұл – математика тапсырмаларының барлығын орындауға кеткен уақыттың жартысы. Мирас тапсырмаларды қанша минут орындады? Б) Өзің есеп құроастыр. «Сәкен тапсырманы 24 минутта орындады.....» деп баста |
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 2 А) a = 6 см b = 6 см : 2 = 3 см Р = ( a + b ) * 2 = ( 6 см + 3 см ) * 2 = 18 см S = a * b =
6 см
* 3
см
=
18 Ә) a = 4 см b = 4 см : 2 = 2 см Р = ( a + b ) * 2 = ( 4 см + 2 см ) * 2 = 12 см S = a * b
= 4
см *
2
см
= 8
Б) a = 8 см b = 8 см : 2 = 4 см Р = ( a + b ) * 2 = ( 8 см + 4 см ) * 2 = 24 см S = a * b
= 8
см *
4
см
=
32 3 А) Орындады – 45 минут
Қалған т - ? Ш: 45 : 5 * 1 = 9 45 – 9 = 36 ( мин ) Ж: 9 минут Ә) Теңдеуді – 7
мин, Тапсырма - ? Ш: 7 * 2 : 1 = 14 Ж: 14 минутта орындады Б) Тапсырма – 24 мин
Қанша уақыт - ? Ш: 24 : 4 * 1 = 6 ( мин ) 24 + 6 = 30 ( мин ) Ж: барлығына 30 минут уақыт кетті |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Тіктөртбұрыштың ені мен ұзындығының ауданы мен периметрін табады 1 балл Дескриптор Есептің шартын жазады 1 балл Шешін шығарады Жауабын жазады 1 балл |
Оқулық 46 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 61 сабақ. Километр. Миллиметр
Көркем жазу 9.800 9.800 9.900 9.900 Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 48 бет 1 есеп
Астана мұхитбағы – ерекше ғимарат. Ол мұхиттан 3.000 километр қашықтықта орналасқандығы үшін Гиннестің рекордтар кітабына енген.
Жазылым; 48 бет 2 есеп Кесінділердің ұзындықтарын өлше. Сантиметрден кіші ұзындық өлшем бірлігі қалай аталатынын білесің бе?
Жазылым; 48 бет 4 есеп А) Досыңмен ойна. Қолыңа текше ал. Әртүрлі гысандарға жол көрсет. Бағыттың ұзындығын анықта.
Ә) Лагерьге жеткеннен кейін саяхатшылар екі топа бөлініп, жорыққа шықты. Әр топтың өзінің бағыты болды.
1 – топ Жотаға дейін; Көпірге дейін; Орманға дейін қанша километр жүріп өтті? 2 – топ бағытының ұзындығы қанша?
Б) Сызба бойынша сұрақтар ойластырып, оны достарыңа қой |
Сабақ мақсатын хабарлайды
АВ = 3 см = 30 мм ДК = 4 см = 40 мм АВ = 2 см = 20 мм ОN = 1 cм = 10 мм 4 Сұрақтарға жауап береді
1 – топ Жотаға дейін – 4 км Көпірге дейін – 4 + 2 = 6 км Орманға дейін – 4 + 2 + 3 = 9 см 2 – топ – 12 км Тапсырманы орындайды |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл
|
Оқулық 48 бет Оқулық 50 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 50 бет 3 есеп
Жазылым; 51 бет 7 есеп
400 – ( 325 + 25 ) = ( 652 – 625 ) * 1 = 1.000 – ( 2 * 3 + 5 ) = 152 + ( 89 + 111 ) = ( 903 – 254 ) * 0 = 5 * 2 + ( 220 – 30 ) * 0 = ( 256 + 257 ) – 33 = ( 401 – 399 ) * 2 = ( 247 – 240 ) : 7 + 999 = 569 + ( 109 + 211 ) 500 – ( 358 + 42 ) = 4 * 2 + 2 * ( 101 – 100 ) = Жазылым; 51 бет 8 есеп
А) Кесіндінің бестен бір бөлігі 8 мм. Кесіндінің барлық ұзындығы нешеге тең? Ә) Ұзындығы 21 м таспа теңдей 3 бөлікке бөлінді. Бір бөліктің ұзындығы қанша? Б) Бақтағы бақытгүлдің саны ақкекіре гүліне қарағанда 6 есе артық. Егер 9 ақкекіре болса, онда бақта қанша бақытгүл өсіп тұр? В) Бақта 28 түп қарақат, 4 түп таңқурай өсіп тұр. Қарақатқа қарағанда таңқурай бұтасы неше есе кем? Жазылым; 51 бет 9 есеп
|
3 S
m=4 см
* 2
см
= 8
S
m=10
см*5
см=50
S
m=8
см *
10
см
=8
S
m=4 см
*
8
см
=32
7 400 – ( 325 + 25 ) = 400 – 350 = 50 152 + ( 89 + 111 ) = 152 + 200 = 352 ( 256 + 257 ) – 33 = 513 – 33 = 480 569 + ( 109 + 211 ) = 569 + 320 = 889 ( 652 – 625 ) * 1 = 126 * 1 = 126 ( 903 – 254 ) * 0 = 646 * 0 = 0 ( 401 – 399 ) * 2 = 2 * 2 = 4 500 – ( 358 + 42 ) = 500 – 400 = 100 1.000 – ( 2 * 3 + 5 ) = 1.000 – 11 = 99 5 * 2 + ( 220 – 30 ) * 0 = 10 + 0 = 10 ( 247 – 240 ) : 7 + 999 = 1 + 999 = 1.000 4 * 2 + 2 * ( 101 – 100 ) = 8 + 2 * 1 = 8 + 2 = 10 8 А)
Барлығы - ? мм Ш: 8 * 5 : 1 = 40 мм Ж: 40 мм Ә) 21 м – 3 бөлік 1 бөлік - ? м Ш: 21 м : 3 = 7 м Ж: 7 м Б) Ақкекіре– 3 бөлік Бақытгүл - ? , 6 есе артық Ш: 9 * 6 = 54 Ж: 54 бақытгүл өсіп тұр Г) Қарақат – 28 түп Таңқурай – 4 түп Ш: 28 : 4 = 7 Ж: қарақатқа қарағанда таңқурай 7 есе кем 9 А) ( 700 + 30 ) + 60 = 730 + 60 = 790 500 + ( 600 * 0 ) = 500 + 0 = 500 ( 200 * 1 ) + ( 360 – 80 ) = 200 + 280 = 480 ( 192 – 6 ) + 250 = 186 + 250 = 436 Ә) 1.000 – ( 500 * 1 ) = 1.000 – 500 = 500 980 – ( 160 + 40 ) =980 – 200 = 780 ( 300 * 1 ) – ( 600 – 300 ) = 300 – 300 = 0 ( 450 + 90 ) – 300 = 540 – 300 = 240 |
Дескриптор Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табады 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
Дескриптор Есептің шартын жазады Шешін шығарады Жауабын жазады 1 балл
Дескриптор Өрнек құрастырады Өрнектің мәнін табады 1 балл |
Оқулық 51 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Жызылым; 51 бет 10 есеп Қабырғаларының ұзындығы 4 см шаршы пішінді қағаз 1 см шаршыларға бөлінді. Алынған шаршылардан жолақ құрастырылды. Жолақтың ұзындығы қанша болды? Үйге тапсырма: 50 бет 6 есеп |
10 S = 4 * 4 =
16 S = 1 * 1 = 1 см 16
|
Дескриптор Тапсырманы орындайды 1 балл |
Оқулық 51 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз























