Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Парасат пайымы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
15.01.24 ж. |
|
Сыныбы:6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Кемелбаева «Шашты» әңгімесі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; 10.1.5.1ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Ұйымдастыру кезеңі. Ой қозғау.
|
«Шаттық шеңбер» әдісі. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірін қайталамай сағат тілінің бағыты бойынша бүгінгі сабаққа тілектерін білдіреді. Мысалы: Белсенділік, табандылық, сабырлылық, тапқырлық, т.б. Қағаз қиындылары арқылы топқа бөлінеді. 1-топ: Азаттық 2-топ: Еркіндік 3-топ: Ерлік |
Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы. Өткен т ақырыпты пысықтау Сабақтың ортасы Жаңа білім |
https://wordwall.net/ru/resource/52630169 Wordwall сайтындағы интеллектуалдық ойын арқылы әңгіме мазмұнын еске түсіреді 3 топқа берілген мәтін үзінділері бойынша берілген кестені толтырады.. Кестені толтырып болған соң, шағын қорытынды ойтолғау жазады.
«Түсінемін» бөліміне оқушы не түсінгенін, «Анықтаймын» бөліміне нені түсінбегенін, яғни талқылауды, толықтыруды қажет ететін өзі үшін жаңа мәліметті жазады, «Байланыстырамын» бөлімінде өмірден мысал келтіреді, «Ықпал етемін» бөлімінде көтерілген мәселені не жақтайды, не даттайды, «Сенемін» бөлімінде көтерілген мәселенің артықшылығын, келешектегі жайы туралы болжайды. 1-топ – Ат басы мен ер басы қайда қалмайды, – деп күрсінді шал. Ошақтағы от жалын кеміп, көлеңкелер бұға қалғандай, жатаған сексеуілге айналғандай елестеді. – Сен, қарағым, алаңсыз ұйқыңды қандыр. Түнгі күзет мына менікі, атаңдікі, – дегенде жылқышының дауысы ерекше жұмсарды. – Тасқұл атаң жалғыздық сүрейге әбден еті өлген. Ол қыпшақтың еркек баласын жортуылшы топ олжалап әкелгенде қатты тіксінді. Кенжебек теке түрікпенге тұтқынға түскелі қолына құрық ұстатып, жылқы бақтырды. Бала қасындағы үзеңгілес серігі қазақ болып шыққанына әкесін көргендей қуанды.
Ұзамай Кенжебек жаңа тірлігіне үйрене бастады. Түрікпен жылқысы шетінен аққу мойын, тік сирақ, бойы биік келеді, аяғын қаз басқанда ерен бекзат жануар болар ма, соны көргенде арқасы қозды. Бұрын көз үйренген қыпшақ, адай, алаша, шекті жылқысының шомбал мүсіні қораш сезіліп, шоқтығы биік, сымбаты көркем текежәуміт тұқымды жылқы малсақ ұлдың көзіне оттай басылды. Теке түрікпен бегі Атажан байдың мол жылқысын иен түзде жалғыз бағатын Тасқұл қасына қарындас бауыр келгелі 2-топ – Шырағым, сын сағатың туды, ал, көзіме тік қара, сөзіме бақ! – деп бұйыра сөйледі жылқышы. – Түрікпеннің атқұмарлығы атаң қазақпен тең. Бәйге десе екеуі де ішкен асын жерге қояды.Түрікпен ежелден марғау далада тежеусіз құландай өскен ер қазақты қарақшы, бүлікші, тентек көреді. Бөрі көсемі абадан болар, бөрі күшігі бөлтірік болар, бөрі анадан сүт емген қыпшақ тұқымы екеніңді мынау құмдағы мимырт елге мықтап танытар күн туды! Ежелден қоныстас теке түрікпен бұл тойды әсте ұмытпас, жадынан өшпес таңбалы етеміз! Кенжебекке жылқышы шал құдды жер қайысқан әскермен жалғыз соғысуға даяр қас батырдай ерек көрінді. Айтқанын қалт жібермей тыңдап отыр. – Бұлар да қазақ сияқты көбінесе басы жаугершілікте бірігетін алтыбақан алауыз ел екені рас. Тайпалары өзара дүрдараз болғанымен түрікпен тегінде асыл текті мәрт халық. Бірақ соғыстан түскен жетім-жесірді аямайтын қатал заңды қай халық болсын ұстанады. Сенің құның бұлар үшін тышқақ лақ ғұрлы жоқ. Тұтқынға түсу көшпелі рулар үшін қарғыс таңбалы, көк соққанмен тең. Жат жарылқамайды. Сондықтан мына сені, еркек баланы өлсе аямайды. Қоқан, Хиуа бектері қазақтан қыз салық алып басынады. Түрікпен салты қазақ сияқты, ұлы қатынын текті тұқымнан айттырып алады, күшік қатынын жесірден алады. Жетім қыз болса малдыға кішілікке береді, анасы көгі бөтен болса, одан туған ұл бала есіміне «құл» деп жалғайды. Таза қанды түрікпеннен шатаны солай айыру үшін. Бала тез тітіркеніп, қорқып кетті, үкідей дөңгеленген көзіне шүпілдей үрей толды.Үлкен кісі нені мегзеп отыр? Мұны түрікпен бектері ат құйрығына байлап өлтірейін деп жатқандай тұспалмен орағыта сөйлегені несі?! – Атажан қос жүйрігінің біріне шабандозға сені шаптыратынын кәрі жүрегім сезеді. Шал көкейіндегісін айтқанда Кенжебектің тынысы кеңіп сала берді. Е,е, теке түрікпен де қазақ сияқты обал-сауапты білетін ел, тірі жан иесін беталды өлтірмейді. 3-топ Өзге ел таң ұйқысын өлсе қимас өлара шақта тірлік қылатын жылқышы шал өзі бағатын көкбурыл тұлпардың құйрығынан қыл суырып, бір талымен көзге көрінбес қылып, тілінің түп жағынан байлап тастаған. Кенжебек көкбурыл жылқы қыш оттықтағы жемнен, судан қалып, бабында жаратылмасын айтпай-ақ ұқты, жылқышы сыбырлап, оған не істегенін айтты. – Қарағым, Кенжебек, бәйгеге өзің баққан жүйрікпен шап, саған әбден үйренді, иісіңді алды. Тілерсегіне қарашы, көсіле шапса жаңылмас, омырауы даладай емес пе, өкпесі өшпейді. Жол азығыңды, қой құйрығын сырт көзге көрінбейтін қылып сал. Ат айдаушы секем алып, бұл не деп сұраса, аттың жемі дерсің. Тұсау жіпті ұмытпа. Бәйге айналма болатын болды, оңайға соқпайды. Ат тізгінін ердің басына үш орап ал. Үш айналғанша, тізгінді жіберме, ат тері шықпаса булығып қалады. Төртінші айналымда ердің басынан бір орамын ағыт. Бәйгені қызықтаған бұқара ел бар. Сол түрікпен ішінде кімдер бар да, кімдер жоқ. Халық алдында дағарадай бөріктері қоқырайып, қаздай тізілген ақсүйек текежәуміт бектері, бай-мырзасы отырады. Дәл сол тұсқа келгенде, атаң қыпшақтың ұранын айқайлап, қиқу салып өт! – Ойбас! Ойбас! – деп қатты дауыстап жіберді қаршадай бала көзі шоқтай жанып. Жылқышы көзі шырадай жанды. Түрікпенқұл атанып, жалшылықта ғұмыры өткен кегі бір сәтте қайтқандай өңі нұрланып, арқасы босап сала берді. – Бес күн жалғанда ешкімнен қаймықпай, ақ алмастай жарқылдап өткен азат ерлерге бас иемін. Боқ дүние мені менсінбеді, түтінім болмаған соң боқ дүниені мен алмадым. Кенжебек, шырағым, мынау жас күнімде елсізде адасқан дәруіш жыршыға тигізген септігім үшін риза пейілмен жомарттық жасаған түрікпен бегінен алған ерекше құнды тартуым еді. Қаңғыбас жыршы тірі жанға қылдай зияны жоқ, ел сүйетін арқалы ақын екен. Диуаналықпен ел адақтап, хисса-жыр айтып жүргенде шөлде қаңғып өлесің ғой дегенімде, мен Көроғлымын, дәруіштің пірі Қожа Хафизден нем артық деген сөзі ойымда. Мойнағы күміспен күптелген тобылғы қамшы енді сенікі. Жылқышы шал ата салтымен бала елге аман жетсін деп Кенжебектің қолына күмістелген қамшы ұстатты. Қосқа кіргізіп, бір итіне ырымдап, тоқым жауып қойды. |
Дескрипторлар: - Берілген үзіндіні орынды қолданады; -Үзіндіде айтылған ойды қоытындылайды -Жазылымда бірізділікті сақтайды.
ҚБ
|
Текше, стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
|
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері, Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту |
1-тапсырма. ТЖ «Дастарқан стратегиясы» Топтық жұмыс. |
Кейіпкер
Адами құндылықтары
Ұлттық құндылықтар
Шығарманың құндылықтары
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқамерзімді жоспар
Бөлім:
Парасат
пайымы Педагогтің
аты-жөні: Күні: 15.01.24
ж. Сыныбы:6 Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы:
А.Кемелбаева «Шашты»
әңгімесі. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
10.1.4.1 көркем
шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда
қолдану; 10.1.5.1ұлттық құндылықтардың
маңыздылығын контекстермен
үндестіру Сабақтың
мақсаты:
көркем шығармалардан
алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда
қолданады; ұлттық құндылықтардың
маңыздылығын контекстермен
үндестіреді Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту
Ұйымдастыру
кезеңі: Сәлемдесу. Ұйымдастыру
кезеңі. Ой
қозғау.
«Шаттық шеңбер»
әдісі. Оқушылар шеңберге тұрып,
бір-бірін қайталамай сағат тілінің бағыты бойынша бүгінгі сабаққа
тілектерін білдіреді.
Мысалы: Белсенділік,
табандылық, сабырлылық, тапқырлық,
т.б. Қағаз қиындылары арқылы
топқа бөлінеді. 1-топ: Азаттық 2-топ:
Еркіндік 3-топ:
Ерлік Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту
арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады Оқулық, жұмыс
дәптерлері
Сабақтың
басы.
Өткен т ақырыпты
пысықтау
Сабақтың
ортасы
Жаңа
білім https://wordwall.net/ru/resource/52630169 Wordwall сайтындағы интеллектуалдық ойын арқылы
әңгіме мазмұнын еске түсіреді 3 топқа берілген мәтін үзінділері бойынша
берілген кестені толтырады.. Кестені толтырып болған
соң, шағын қорытынды ойтолғау
жазады. Түсінемін Анықтаймын Байланысты-рамын Сенемін
«Түсінемін» бөліміне оқушы не
түсінгенін, «Анықтаймын» бөліміне нені түсінбегенін, яғни
талқылауды, толықтыруды қажет ететін өзі үшін жаңа мәліметті
жазады, «Байланыстырамын» бөлімінде өмірден мысал келтіреді, «Ықпал
етемін» бөлімінде көтерілген мәселені не жақтайды, не даттайды,
«Сенемін» бөлімінде көтерілген мәселенің артықшылығын, келешектегі
жайы туралы болжайды.
1-топ –
Ат басы мен ер басы қайда қалмайды, – деп
күрсінді шал.
Ошақтағы от жалын кеміп, көлеңкелер бұға
қалғандай, жатаған сексеуілге айналғандай
елестеді. –
Сен, қарағым, алаңсыз ұйқыңды қандыр. Түнгі
күзет мына менікі, атаңдікі, – дегенде жылқышының дауысы ерекше
жұмсарды. – Тасқұл атаң жалғыздық сүрейге әбден еті
өлген.
Ол қыпшақтың еркек баласын жортуылшы топ
олжалап әкелгенде қатты тіксінді. Кенжебек теке түрікпенге тұтқынға
түскелі қолына құрық ұстатып, жылқы бақтырды. Бала қасындағы
үзеңгілес серігі қазақ болып шыққанына әкесін көргендей
қуанды.
Ұзамай Кенжебек жаңа тірлігіне үйрене
бастады. Түрікпен жылқысы шетінен аққу мойын, тік сирақ, бойы биік
келеді, аяғын қаз басқанда ерен бекзат жануар болар ма, соны
көргенде арқасы қозды. Бұрын көз үйренген қыпшақ, адай, алаша,
шекті жылқысының шомбал мүсіні қораш сезіліп, шоқтығы биік, сымбаты
көркем текежәуміт тұқымды жылқы малсақ ұлдың көзіне оттай
басылды.
Теке түрікпен бегі Атажан байдың мол
жылқысын иен түзде жалғыз бағатын Тасқұл қасына қарындас бауыр
келгелі
2-топ
– Шырағым, сын сағатың туды, ал, көзіме тік қара, сөзіме бақ! – деп бұйыра сөйледі жылқышы. – Түрікпеннің атқұмарлығы атаң қазақпен тең. Бәйге десе екеуі де ішкен асын жерге қояды.Түрікпен ежелден марғау далада тежеусіз құландай өскен ер қазақты қарақшы, бүлікші, тентек көреді.
Бөрі көсемі абадан болар, бөрі күшігі бөлтірік болар, бөрі анадан сүт емген қыпшақ тұқымы екеніңді мынау құмдағы мимырт елге мықтап танытар күн туды! Ежелден қоныстас теке түрікпен бұл тойды әсте ұмытпас, жадынан өшпес таңбалы етеміз!
Кенжебекке жылқышы шал құдды жер қайысқан әскермен жалғыз соғысуға даяр қас батырдай ерек көрінді. Айтқанын қалт жібермей тыңдап отыр.
– Бұлар да қазақ сияқты көбінесе басы жаугершілікте бірігетін алтыбақан алауыз ел екені рас. Тайпалары өзара дүрдараз болғанымен түрікпен тегінде асыл текті мәрт халық. Бірақ соғыстан түскен жетім-жесірді аямайтын қатал заңды қай халық болсын ұстанады. Сенің құның бұлар үшін тышқақ лақ ғұрлы жоқ. Тұтқынға түсу көшпелі рулар үшін қарғыс таңбалы, көк соққанмен тең. Жат жарылқамайды. Сондықтан мына сені, еркек баланы өлсе аямайды. Қоқан, Хиуа бектері қазақтан қыз салық алып басынады. Түрікпен салты қазақ сияқты, ұлы қатынын текті тұқымнан айттырып алады, күшік қатынын жесірден алады. Жетім қыз болса малдыға кішілікке береді, анасы көгі бөтен болса, одан туған ұл бала есіміне «құл» деп жалғайды. Таза қанды түрікпеннен шатаны солай айыру үшін.
Бала тез тітіркеніп, қорқып кетті, үкідей дөңгеленген көзіне шүпілдей үрей толды.Үлкен кісі нені мегзеп отыр? Мұны түрікпен бектері ат құйрығына байлап өлтірейін деп жатқандай тұспалмен орағыта сөйлегені несі?!
– Атажан қос жүйрігінің біріне шабандозға сені шаптыратынын кәрі жүрегім сезеді.
Шал
көкейіндегісін
айтқанда Кенжебектің тынысы кеңіп сала берді. Е,е, теке түрікпен де қазақ сияқты
обал-сауапты білетін ел, тірі жан иесін беталды
өлтірмейді.
3-топ
Өзге ел таң ұйқысын өлсе қимас өлара шақта тірлік қылатын жылқышы шал өзі бағатын көкбурыл тұлпардың құйрығынан қыл суырып, бір талымен көзге көрінбес қылып, тілінің түп жағынан байлап тастаған. Кенжебек көкбурыл жылқы қыш оттықтағы жемнен, судан қалып, бабында жаратылмасын айтпай-ақ ұқты, жылқышы сыбырлап, оған не істегенін айтты.
– Қарағым, Кенжебек, бәйгеге өзің баққан жүйрікпен шап, саған әбден үйренді, иісіңді алды. Тілерсегіне қарашы, көсіле шапса жаңылмас,
омырауы даладай емес пе, өкпесі өшпейді. Жол азығыңды, қой құйрығын
сырт көзге көрінбейтін қылып сал. Ат айдаушы секем алып, бұл не деп
сұраса, аттың жемі дерсің. Тұсау жіпті ұмытпа. Бәйге айналма
болатын болды, оңайға соқпайды. Ат тізгінін ердің басына үш орап
ал. Үш айналғанша, тізгінді жіберме, ат тері шықпаса булығып
қалады. Төртінші айналымда ердің басынан бір орамын ағыт. Бәйгені
қызықтаған бұқара ел бар. Сол түрікпен ішінде кімдер бар да, кімдер
жоқ. Халық алдында дағарадай бөріктері қоқырайып, қаздай тізілген
ақсүйек текежәуміт бектері, бай-мырзасы отырады. Дәл сол тұсқа
келгенде, атаң қыпшақтың ұранын айқайлап, қиқу салып
өт!
– Ойбас!
Ойбас! – деп қатты дауыстап жіберді қаршадай бала көзі шоқтай
жанып.
Жылқышы
көзі шырадай жанды. Түрікпенқұл атанып, жалшылықта ғұмыры өткен
кегі бір сәтте қайтқандай өңі нұрланып, арқасы босап сала
берді.
– Бес күн
жалғанда ешкімнен қаймықпай, ақ алмастай жарқылдап өткен азат
ерлерге бас иемін. Боқ дүние мені менсінбеді, түтінім болмаған соң
боқ дүниені мен алмадым. Кенжебек, шырағым, мынау жас күнімде
елсізде адасқан дәруіш жыршыға тигізген септігім үшін риза пейілмен
жомарттық жасаған түрікпен бегінен алған ерекше құнды тартуым еді.
Қаңғыбас жыршы тірі жанға қылдай зияны жоқ, ел сүйетін арқалы ақын
екен. Диуаналықпен ел адақтап, хисса-жыр айтып жүргенде шөлде
қаңғып өлесің ғой дегенімде, мен Көроғлымын, дәруіштің пірі Қожа
Хафизден нем артық деген сөзі ойымда. Мойнағы күміспен күптелген
тобылғы қамшы енді сенікі.
Жылқышы
шал ата салтымен бала елге аман жетсін деп Кенжебектің қолына
күмістелген қамшы ұстатты. Қосқа кіргізіп, бір итіне ырымдап, тоқым
жауып қойды.
Дескрипторлар:
- Берілген үзіндіні орынды
қолданады;
-Үзіндіде айтылған
ойды қоытындылайды -Жазылымда бірізділікті
сақтайды.
ҚБ
Текше,
стикерлер
Сергіту
сәті
Оқулық, жұмыс
дәптерлері, Кесте
Сабақтың
соңы
Бекіту
1-тапсырма.
ТЖ
«Дастарқан
стратегиясы» Топтық
жұмыс. Жазушы Мәтіннің
атауы Мәтіндегі
кейіпкерлер Кейіпкерлер өміріндегі
құндылықтар
Кейіпкер
Адами
құндылықтары
Ұлттық
құндылықтар
Шығарманың
құндылықтары
|













