Материалдар / Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
6-сыныпқа сабақ беретін қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне қажет. Жаңартылған білім беру мазмұнына қажетті тиімді әдіс-тәсілдер қолданылған,
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлімнің атауы:

«Абайды оқы, таңырқа!»

Мектеп: «№Оралхан Бөкей атындағы № 44 лицейі» КММ


Күні: 27.11.2018ж


Мұғалімнің аты-жөні:

Шуленова Куралай Бакытбековна


Сынып: 6

Пәні: қазақ әдебиеті


Қатысқандар:


Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы


Абай Құнанбайұлы

«Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6А/И3. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу

Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар орындай алады:

өлеңдегі көркемдегіш құралдарды табады, кейіпкер бейнесін сипаттайтын шумақтарды тауып, тірек сөздер арқылы сипаттап жазады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

көркемдегіш құралдарды табады, қолдану себебін түсіндіреді,өлеңдегі кейіпкер бейнесін сипаттай отырып, өз көзқарасын жазады

Кейбір оқушылар орындай алады: көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, өлеңдегі қолдану себебін түсіндіреді, кейіпкер бейнесін сипаттап, хат жазады

Бағалау критерийі

1.Көркемдегіш құралдарды табады


Дескрипторлар:

  • көркемдегіш құралдарды табады;

  • көркемдегіш құралдардың қолданылуын түсіндіреді.

2.Кейіпкер бейнесін сипаттап жазады


  • көркемдегіш құралдарды пайдаланып, кейіпкер бейнесін сипаттайды;

  • өзіндік көзқарасын білдіріп, хат жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

«Сәлемдеме жіберіңіз», «Инсерт», «Аяқталмаған сөйлемдер», «Попс формуласы», «Авторға хат», «Бутерброд», «+,-,қызықты», «20 сөзбен жедел хат», «Тамаша идеялар», «Рефлексивтік экран» әдістері

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: эпитет,

эпифора, метафора

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: көкірегі сезімді, тілі орамды, талапты, көңілінің көзі ашық, сәнқой, даңғой, керім-кербез

Талқылауға арналған сұрақтар:

Ақын өлеңі кімге арналған?

Не себепті өлең «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» деп аталды?

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығы Абай Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңіндегі идея арқылы ішінара жүзеге асырылады

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, өзін- өзі тану

Алдыңғы оқу

3 мин

С.

«Сәлемдеме жіберіңіз» әдісі арқылы Абай Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығына қатысты сұрақтар қойылады:

1. Ақынның қандай өлеңдерін білесің?

2. Ақын өлеңдерінде жастарға қандай өсиет айтылған?

3. Ақын «Қыс» өлеңінде қандай көркемдегіш құрал пайдаланған?

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы

2 мин


Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады

Топқа бөлу

Сабақтың ортасы



30 мин







1-тапсырма (3 мин)

Ж

«Инсерт» әдісі арқылы барлық оқушылар шығармадағы көркемдегіш құралдардың эпитет, эпифора, метафора) мағынасын, қолданылу себебін ашады

Бағалау дескрипторлары:

  • көркемдегіш құралдарды табады, мағынасын анықтайды

ҚБ «Бутерброд» әдісі: 2 мадақ, 1 сын


Мұғалімнің сындарлы кері байланысы

Т

2 - тапсырма (5 мин)

«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы топтарға аяқталмаған сөйлемдерді аяқтау ұсынылады.

1-топ

Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін...

2-топ Өлеңдегі сәнқой, даңғой ...

3-топ Көкірегі сезімді, тілі орамды жастар...

Бағалау дескрипторлары:

  • көркемдегіш құралдарды пайдаланып, кейіпкер бейнесін сипаттайды

ҚБ «+,-, қызықты » әдісі








3-тапсырма (7мин)

ЖЖ

«Попс формуласы» әдісі арқылы өлең жолдарындағы көркемдегіш құралдарды пайдаланып, өз көзқарасын білдіріп жазады


Бағалау дескрипторлары:

  • көркемдегіш құралдарды пайдаланып, кейіпкер бейнесін сипаттайды;

  • өз көзқарасын білдіріп жазады.



ҚБ «Бағдаршам»




Ж

4-тапсырма (15 мин)

«Авторға хат» әдісі арқылы кейбір оқушылар көркемдегіш құралдарды пайдаланып, кейіпкер бейнесін сипаттай отырып, өз көзқарасын білдіріп, авторға хат жазады

Бағалау дескрипторлары:

  • көркемдегіш құралдарды пайдаланып, кейіпкер бейнесін сипаттайды;

  • өз көзқарасын білдіреді;

  • авторға хат жазады.

ҚБ «Тамаша идеялар»

Инсерт кестесі








А3 флипчарт, маркерлер







«+ - » әдісі

«+» - жұмыстың күшті жағы

«-» - қиын жағы

  • - қызықты жағы














Сабақтың

соңы


5 мин


Рефлексия

«Рефлексивтік экран»

  1. Бүгінгі сабақтан ұққаным ...

  2. Мен үшін жаңалық болғаны ...

  3. Мен үшін түсінуге қиын болғаны..

  4. Сәтті шыққаны ...

  5. Жетілдіруді қажет ететіні ...

Мұғалімнің сындарлы кері байланысы



Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

1-тапсырма бойынша

Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға «Инсерт» әдісін беремін, себебі оқушыларға шығармадан көркемдегіш құралдарды табуға жеңіл болады.

2-тапсырма бойынша

Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісін беремін, себебі кейіпкер бейнесін сипаттап жазуға жеңіл болады.

3- тапсырма бойынша

Қолдауды аз қажет ететін оқушыларға - «Попс формуласы» әдісі тиімді, себебі оқушылар өз көзқарастарын білдіріп, кейіпкер бейнесін сипаттап жаза алады

4- тапсырма бойынша

Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға «Авторға хат» әдісі арқылы көркемдегіш құралдарды пайдаланып, кейіпкер бейнесін сипаттай отырып хат жазады

Қолдауды аз қажет ететін оқушыларға – «Авторға хат» әдісі арқылы көркемдегіш құралдарды пайдаланып, кейіпкер бейнесін сипаттай отырып, өз көзқарасын білдіріп хат жазады

Қолдауды қажет етпейтін оқушыларға-

«Авторға хат» әдісі арқылы кейбір оқушылар көркемдегіш құралдарды пайдаланып, кейіпкер бейнесін сипаттай отырып, өз көзқарасын білдіріп, бүгінгі өмірмен байланыстырып, авторға хат жазады

«Бутерброд», «+,-, қызықты», «Бағдаршам», «Тамаша идеялар», «Рефлексивті экран» әдістері тиімді деп ойлаймын, себебі бұл әдістер оқу мақсатына жетуге, оқушылардың шығармашылық ізденісіне жол ашады.

Пәнаралық байланыс - қазақ тілі және өзін-өзі тану пәндері

Әр тапсырмалар слайд арқылы көрсетілген сәтте, КТ –ны тиімді пайдалану жүзеге асырылады. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығы ішінара жүзеге асырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

  • Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?

  • Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?

  • Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?

  • Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

  • Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

  • Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?

  • Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





20 Желтоқсан 2018
3832
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі