|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Дананың сөзі – ақылдың көзі Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сынып:8 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: 25 Қатыспағандар:0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ахмет Йассауи Даналық кітабы |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары: |
Т/Ж 1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау Б/С 2 Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтар ды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Шығарма мазмұнын біледі, түсінеді. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды анықтайды. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі: Шығарма сюжеті бойынша мазмұндайды. Шығарма жаңашылдығына өзіндік баға береді. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады. Жаңашылдығына салыстырмалы баға береді. Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады. |
|||||
|
2. Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар:Ахмет Йассауи туралы білетіндерін ортаға салады |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||
|
Диуани хикмет - Ақыл кітабы,хикмет,уәде,суфизм – сопылық қылует – оңашалану . |
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||
|
«Диуани хикмет» қай елдің мұрасы? «Диуани хикмет» еңбегі қай тілде жазылған? Йассауи хикметтерінің тілін зерттеген ғалым кім? Йассауи неше жасынан бастап қылуетте отырады? Хикмет неше жырдан тұрады? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапгершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.мәңгілік ел |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы – |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Ахмет Йассауидың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ басы 6мин |
2мин 2 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:сыныпта жағымды ахуал орнату. «Шаттық шеңбері» әдісі Осы ізгі тілектердің ішінде ең бастысы не деп ойлайсыңдар? ҚБ. Мадақтау Өлең жолдары арқылы топқа бөлу. 1 – топ «Хикмет» тобы 2 – топ «Даналық» тобы Бұл өлеңнің авторы кім?Қандай өлеңнен алынған үзінді? ҚБ оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау Үй тапсырмасын сұрау «Өзіңді тексер,бағала» әдісі Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба?Өтілген тақырып бойынша мәліметтер келтіріледі.Мәліметтерді оқу кезінде оқушылар ол келтірілген мәліметтің өтілген тақырыпта бар,жоғын анықтайды. ҚБ оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау Жаңа тақырыптың оқу мақсаты таныстырылады |
Қағаз қиындылары |
|||
|
Сабақ ортасы 29 мин |
4 мин 7 мин 2 мин 1 мин 7 мин 8 мин |
Бейнежазба көрсету. Йассауийдың шығармашылығына, «Даналық кітабының» мазмұны мен ерекшелігіне түсінік береді . Тапсырмалар 1.ТЖ « 3 таяқша» әдісі – берілген тақырыпқа байланысты. 1 сұрақ – 1жауап – 1 идея әр топ даярлап, көпшілікке салады. I топ «Хикмет» тобы Йассауи хикметтерінде қоғамға қандай баға беріледі?Ақын сомдаған әрекеттерге қандай баға бересіңдер?Йассауи жырлаған қоғамға қандай баға бересіздер? II топ «Даналық» тобы Өлеңдегі баяндалатын оқиғалар туралы ойға түйгендеріңді айтып беріңдер. Тарихтағы Қожа Ахмет Йассауи бейнесіне өз зерттеуіңді жүргізіп,бір – бірлеріңмен ой бөлісіңдер. ҚБ «2- жұлдыз,1- ұсыныс» арқылы бағалау Кері байланыс орнату 1)топта жұмыс жасау ұнады ма? 2)Өзге топтың нәтижелерімен келісесіздер ме? Сергіту сәті «Кемпірқосақ» ойыны Бір минут ішінде түстері әртүрлі бес түсті затты ретімен тез айтып шығуға тапсырма береді. 2. ЖЖ. «Үздік жұп» әдісі Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтар- ды анықтайтын тірек сөздер мен сөз тіркестерін салыстырады. ҚБ бармақпен бағалау 3.Ж Дәптерлеріңе көшіріп жазып,өлең құрылысына қарай талдаңдар: Даналардың айтқаны келер болды, Қияметтің қиянаты төнер болды. Ақымақтар айқаймен жеңер болды, Бұл не деген замана болды,достар. Халайықтан мейірім мен рақым кетті, Момынға телі – тентек зақым етті. Тал түсте талапайда ақыл кетті, Бұл не деген замана болды,достар. |
АКТ мүмкін дігі
|
|||
|
|
|
|
|
|||
|
Сабақ соңы 5 мин |
4 мин 1 мин |
Рефлексия: «Таңдау» әдісі қолданылады
Бес пікір жазылған парақ беріледі,стикерге бүгінгі сабақ бойынша ой толғаныстарын жазып «Даналық ағашына» жапсырады. Үйге тапсырма: 4-тапсырма Берілген өлеңді негізге ала отырып,қоғамдағы жастар тәрбиесіне байланысты келеңсіздікті шығарма түрінде жазыңдар. «...Үлкен – кіші адамнан ибалық әдет кетті, Қыз- бозбала жастардан әдеп кетті. Мінез- құлықты бұзатын әлек жетті, Бұл не деген замана болды,достар...» |
Даналық ағашы
Стикер- лер |
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік Акт байланыс Пәнаралық байланыс Құндылықтар |
||||
Барлық оқушылар: Шығармадан алынған үзінділерге өз көзқарасын білдіріп,қоғамдағы әрекеттерді заманауи тұрғыда салыстырады. Оқушылардың көпшілігі: Шығармадан алынған үзінділерді орынды қолдана отырып, заманауи тұрғыда талдайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы үзінділерге өзіндік көзқарасын білдіреді, рухани құндылықтарымен, жаңашылдығына баға береді, мазмұндайды. |
Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында «Өзіңді тексер,бағала» әдісі
Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау,өзара «2- жұлдыз,1- ұсыныс» әдісін беру бойынша жетістіктерін айқындау. « 3 таяқша» әдісі арқылы жаңа білімді меңгереді. Рефлексия алуға «Таңдау» әдісі қолданылады. Бес пікір жазылған парақ беріледі,стикерге бүгінгі сабақ бойынша ой толғаныстарын жазып «Даналық ағашына» жапсырады.Әрбір оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану. |
Сергіту сәті «Кемпірқосақ» ойыны Бір минут ішінде түстері әртүрлі бес түсті затты ретімен тез айтып шығуға тапсырма береді. |
||||
|
Рефлексия Сабақ / оқумақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттары шынайы құрылады.Бүгін оқушылар Ахмет Йассауидың өмірі мен шығармашылығынан мәліметтер алады. Сыныптағы ахуал «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы қалыптасады.Мен жоспарлаған топтық,жұптық,жеке жұмыстар тиімді болады деп ойлаймын.Берілген уақытты тиімді пайдаландым. |
|||||
|
Жоспарлаудағы қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Оқу мақсатымды дұрыс, нақты таңдай алдым деп ойлаймын. 2:Сабақты жаңа әдіс-тәсілдер арқылы өткізу кезінде оқушылар қызығушылы жоғары болады деп ойлаймын. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Уақытымды нақты жоспарлай отырып, қалыптастырушы бағалауларды тиімді қолдануым керек. Топпен жұмыс жасату кезінде әр оқушының белсенділік таныта алуына мүмкіндік жасау. |
||||||
|
Ықшам сабақтың ықпалы:Сабақтың жоспарын SMART өлшеміне сай жоспарлауда тиімді екендігін ұғындым.Оқу мақсатын таңдауда,сабақты жоспарлауда,әдіс – тәсілдерді,коммуникативтік қарым –қатынастың тиімді жолдарын таңдауда тренеріміз Мария апайдың және әріптестерімнің көмегі зор болды.Кері байланыстың мұғалім м Әріптестер пікірі бойынша жұптық,жеке тапсырмаларға өзгерістер енгізу керн оөушы арасындағы байлнсты дамытудағы рөлін сезіндім. |
||||||
Тапсырмалар
1.ТЖ « 3 таяқша» әдісі
«Хикмет» тобы
Йассауи хикметтерінде қоғамға қандай баға беріледі?Ақын сомдаған әрекеттерге қандай баға бересіңдер?Йассауи жырлаған қоғамға қандай баға бересіздер?
«Даналық» тобы
Өлеңдегі баяндалатын оқиғалар туралы ойға түйгендеріңді айтып беріңдер.Тарихтағы Қожа Ахмет Йассауи бейнесіне өз зерттреуіңді жүргізіп,бір – бірлеріңмен ой бөлісіңдер.
2. ЖЖ
«Уәде» сөзіне Йассауидың өмір жолы мен шығармасы негізінде сөзжұмбақ құрастырыңдар.
3.Ж
Дәптерлеріңе көшіріп жазып,өлең құрылысына қарай талдаңдар:
Даналардың айтқаны келер болды,
Қияметтің қиянаты төнер болды.
Ақымақтар айқаймен жеңер болды,
Бұл не деген замана болды,достар.
Халайықтан мейірім мен рақым кетті,
Момынға телі – тентек зақым етті.
Тал түсте талапайда ақыл кетті,
Бұл не деген замана болды,достар.
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
1.Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады. |
Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды салыстырады. |
|
2. Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
|
- рөлдік тапсырмаға қатысады; - шығарма сюжетін анықтайды; - жыр бөлімдерін талдайды.
«Зар заман» өлеңіндегі басты мәселені анықтайды; - өлең үлгісінің жаңашылдығы мен заманауилығына баға береді.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ахмет Йассауи Даналық кітабы
Ахмет Йассауи Даналық кітабы
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Дананың сөзі – ақылдың көзі Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сынып:8 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: 25 Қатыспағандар:0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ахмет Йассауи Даналық кітабы |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары: |
Т/Ж 1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау Б/С 2 Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтар ды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Шығарма мазмұнын біледі, түсінеді. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды анықтайды. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі: Шығарма сюжеті бойынша мазмұндайды. Шығарма жаңашылдығына өзіндік баға береді. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады. Жаңашылдығына салыстырмалы баға береді. Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады. |
|||||
|
2. Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар:Ахмет Йассауи туралы білетіндерін ортаға салады |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||
|
Диуани хикмет - Ақыл кітабы,хикмет,уәде,суфизм – сопылық қылует – оңашалану . |
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||
|
«Диуани хикмет» қай елдің мұрасы? «Диуани хикмет» еңбегі қай тілде жазылған? Йассауи хикметтерінің тілін зерттеген ғалым кім? Йассауи неше жасынан бастап қылуетте отырады? Хикмет неше жырдан тұрады? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапгершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.мәңгілік ел |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы – |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Ахмет Йассауидың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ басы 6мин |
2мин 2 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:сыныпта жағымды ахуал орнату. «Шаттық шеңбері» әдісі Осы ізгі тілектердің ішінде ең бастысы не деп ойлайсыңдар? ҚБ. Мадақтау Өлең жолдары арқылы топқа бөлу. 1 – топ «Хикмет» тобы 2 – топ «Даналық» тобы Бұл өлеңнің авторы кім?Қандай өлеңнен алынған үзінді? ҚБ оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау Үй тапсырмасын сұрау «Өзіңді тексер,бағала» әдісі Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба?Өтілген тақырып бойынша мәліметтер келтіріледі.Мәліметтерді оқу кезінде оқушылар ол келтірілген мәліметтің өтілген тақырыпта бар,жоғын анықтайды. ҚБ оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау Жаңа тақырыптың оқу мақсаты таныстырылады |
Қағаз қиындылары |
|||
|
Сабақ ортасы 29 мин |
4 мин 7 мин 2 мин 1 мин 7 мин 8 мин |
Бейнежазба көрсету. Йассауийдың шығармашылығына, «Даналық кітабының» мазмұны мен ерекшелігіне түсінік береді . Тапсырмалар 1.ТЖ « 3 таяқша» әдісі – берілген тақырыпқа байланысты. 1 сұрақ – 1жауап – 1 идея әр топ даярлап, көпшілікке салады. I топ «Хикмет» тобы Йассауи хикметтерінде қоғамға қандай баға беріледі?Ақын сомдаған әрекеттерге қандай баға бересіңдер?Йассауи жырлаған қоғамға қандай баға бересіздер? II топ «Даналық» тобы Өлеңдегі баяндалатын оқиғалар туралы ойға түйгендеріңді айтып беріңдер. Тарихтағы Қожа Ахмет Йассауи бейнесіне өз зерттеуіңді жүргізіп,бір – бірлеріңмен ой бөлісіңдер. ҚБ «2- жұлдыз,1- ұсыныс» арқылы бағалау Кері байланыс орнату 1)топта жұмыс жасау ұнады ма? 2)Өзге топтың нәтижелерімен келісесіздер ме? Сергіту сәті «Кемпірқосақ» ойыны Бір минут ішінде түстері әртүрлі бес түсті затты ретімен тез айтып шығуға тапсырма береді. 2. ЖЖ. «Үздік жұп» әдісі Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтар- ды анықтайтын тірек сөздер мен сөз тіркестерін салыстырады. ҚБ бармақпен бағалау 3.Ж Дәптерлеріңе көшіріп жазып,өлең құрылысына қарай талдаңдар: Даналардың айтқаны келер болды, Қияметтің қиянаты төнер болды. Ақымақтар айқаймен жеңер болды, Бұл не деген замана болды,достар. Халайықтан мейірім мен рақым кетті, Момынға телі – тентек зақым етті. Тал түсте талапайда ақыл кетті, Бұл не деген замана болды,достар. |
АКТ мүмкін дігі
|
|||
|
|
|
|
|
|||
|
Сабақ соңы 5 мин |
4 мин 1 мин |
Рефлексия: «Таңдау» әдісі қолданылады
Бес пікір жазылған парақ беріледі,стикерге бүгінгі сабақ бойынша ой толғаныстарын жазып «Даналық ағашына» жапсырады. Үйге тапсырма: 4-тапсырма Берілген өлеңді негізге ала отырып,қоғамдағы жастар тәрбиесіне байланысты келеңсіздікті шығарма түрінде жазыңдар. «...Үлкен – кіші адамнан ибалық әдет кетті, Қыз- бозбала жастардан әдеп кетті. Мінез- құлықты бұзатын әлек жетті, Бұл не деген замана болды,достар...» |
Даналық ағашы
Стикер- лер |
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік Акт байланыс Пәнаралық байланыс Құндылықтар |
||||
Барлық оқушылар: Шығармадан алынған үзінділерге өз көзқарасын білдіріп,қоғамдағы әрекеттерді заманауи тұрғыда салыстырады. Оқушылардың көпшілігі: Шығармадан алынған үзінділерді орынды қолдана отырып, заманауи тұрғыда талдайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы үзінділерге өзіндік көзқарасын білдіреді, рухани құндылықтарымен, жаңашылдығына баға береді, мазмұндайды. |
Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында «Өзіңді тексер,бағала» әдісі
Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау,өзара «2- жұлдыз,1- ұсыныс» әдісін беру бойынша жетістіктерін айқындау. « 3 таяқша» әдісі арқылы жаңа білімді меңгереді. Рефлексия алуға «Таңдау» әдісі қолданылады. Бес пікір жазылған парақ беріледі,стикерге бүгінгі сабақ бойынша ой толғаныстарын жазып «Даналық ағашына» жапсырады.Әрбір оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану. |
Сергіту сәті «Кемпірқосақ» ойыны Бір минут ішінде түстері әртүрлі бес түсті затты ретімен тез айтып шығуға тапсырма береді. |
||||
|
Рефлексия Сабақ / оқумақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттары шынайы құрылады.Бүгін оқушылар Ахмет Йассауидың өмірі мен шығармашылығынан мәліметтер алады. Сыныптағы ахуал «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы қалыптасады.Мен жоспарлаған топтық,жұптық,жеке жұмыстар тиімді болады деп ойлаймын.Берілген уақытты тиімді пайдаландым. |
|||||
|
Жоспарлаудағы қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Оқу мақсатымды дұрыс, нақты таңдай алдым деп ойлаймын. 2:Сабақты жаңа әдіс-тәсілдер арқылы өткізу кезінде оқушылар қызығушылы жоғары болады деп ойлаймын. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Уақытымды нақты жоспарлай отырып, қалыптастырушы бағалауларды тиімді қолдануым керек. Топпен жұмыс жасату кезінде әр оқушының белсенділік таныта алуына мүмкіндік жасау. |
||||||
|
Ықшам сабақтың ықпалы:Сабақтың жоспарын SMART өлшеміне сай жоспарлауда тиімді екендігін ұғындым.Оқу мақсатын таңдауда,сабақты жоспарлауда,әдіс – тәсілдерді,коммуникативтік қарым –қатынастың тиімді жолдарын таңдауда тренеріміз Мария апайдың және әріптестерімнің көмегі зор болды.Кері байланыстың мұғалім м Әріптестер пікірі бойынша жұптық,жеке тапсырмаларға өзгерістер енгізу керн оөушы арасындағы байлнсты дамытудағы рөлін сезіндім. |
||||||
Тапсырмалар
1.ТЖ « 3 таяқша» әдісі
«Хикмет» тобы
Йассауи хикметтерінде қоғамға қандай баға беріледі?Ақын сомдаған әрекеттерге қандай баға бересіңдер?Йассауи жырлаған қоғамға қандай баға бересіздер?
«Даналық» тобы
Өлеңдегі баяндалатын оқиғалар туралы ойға түйгендеріңді айтып беріңдер.Тарихтағы Қожа Ахмет Йассауи бейнесіне өз зерттреуіңді жүргізіп,бір – бірлеріңмен ой бөлісіңдер.
2. ЖЖ
«Уәде» сөзіне Йассауидың өмір жолы мен шығармасы негізінде сөзжұмбақ құрастырыңдар.
3.Ж
Дәптерлеріңе көшіріп жазып,өлең құрылысына қарай талдаңдар:
Даналардың айтқаны келер болды,
Қияметтің қиянаты төнер болды.
Ақымақтар айқаймен жеңер болды,
Бұл не деген замана болды,достар.
Халайықтан мейірім мен рақым кетті,
Момынға телі – тентек зақым етті.
Тал түсте талапайда ақыл кетті,
Бұл не деген замана болды,достар.
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
1.Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады. |
Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды салыстырады. |
|
2. Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
|
- рөлдік тапсырмаға қатысады; - шығарма сюжетін анықтайды; - жыр бөлімдерін талдайды.
«Зар заман» өлеңіндегі басты мәселені анықтайды; - өлең үлгісінің жаңашылдығы мен заманауилығына баға береді.
шағым қалдыра аласыз

















