Сабақтың тақырыбы: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
|
Бөлім: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.4
|
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу. Ұйымдастыру. |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
|
Оқулық |
|||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
│х│= 3, │х-4│= 5, │2х+3│= 7, 3│х│- 2 = 7 теңдеулері айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді модуль таңбасы бар теңдеулер деп атайды. Мысалы,
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің екі тәсілін қарастырамыз. 1 – тәсіл: │а - b│координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығын пайдаланып шешу. 2 – тәсіл: санның модулінің анықтамасын пайдаланып шешу.
Мысал: 1 – тәсілмен:
Шешуі: Демек, х = - 5 немесе x = 5. 2 – тәсілмен: Шешуі:
|
Оқушылар қате жазылған теңдеуді тауып дұрыстап шығарады. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|||
|
25 минут |
Тақтамен жұмыс |
№1.
1)
№2. 1)
5
|
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді. - теңдеулердің түбірін табады. |
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|||
|
|
Жұптық жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды Жауабы: -6; 2. Жауабы: -8; 16. Жауабы: -1; 0,5. Жауабы: 0,5; 3,5. |
Дескриптор: Модуль таңбасымен берілген теңдеуді шешеді -1Б Жауабын дұрыс анықтайды -1Б |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|||
|
|
Жеке жұмыс |
|
Жауабы:
|
Дескриптор:5уі дұрыс-5б 4уі дұрыс -4б 3уі дұрыс -3б 2уі дұрыс -2б 1уі дұрыс -1б Ж:5Б |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|||
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу. Қорытынды. х a= b, түріндегі теңдеулерді шешуде
Егер Үйге тапсырма. №824. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Рефлексия: |
Кері байланыс |
Оқулық |
|||
Бекітемін:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Айнымалысы модуль ішінде берілген теңдеу
Айнымалысы модуль ішінде берілген теңдеу
Сабақтың тақырыбы: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
|
Бөлім: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.4
|
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу. Ұйымдастыру. |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
|
Оқулық |
|||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
│х│= 3, │х-4│= 5, │2х+3│= 7, 3│х│- 2 = 7 теңдеулері айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер. Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді модуль таңбасы бар теңдеулер деп атайды. Мысалы,
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің екі тәсілін қарастырамыз. 1 – тәсіл: │а - b│координаталық түзудегі екі нүктенің арақашықтығын пайдаланып шешу. 2 – тәсіл: санның модулінің анықтамасын пайдаланып шешу.
Мысал: 1 – тәсілмен:
Шешуі: Демек, х = - 5 немесе x = 5. 2 – тәсілмен: Шешуі:
|
Оқушылар қате жазылған теңдеуді тауып дұрыстап шығарады. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|||
|
25 минут |
Тақтамен жұмыс |
№1.
1)
№2. 1)
5
|
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді. - теңдеулердің түбірін табады. |
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|||
|
|
Жұптық жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды Жауабы: -6; 2. Жауабы: -8; 16. Жауабы: -1; 0,5. Жауабы: 0,5; 3,5. |
Дескриптор: Модуль таңбасымен берілген теңдеуді шешеді -1Б Жауабын дұрыс анықтайды -1Б |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|||
|
|
Жеке жұмыс |
|
Жауабы:
|
Дескриптор:5уі дұрыс-5б 4уі дұрыс -4б 3уі дұрыс -3б 2уі дұрыс -2б 1уі дұрыс -1б Ж:5Б |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|||
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу. Қорытынды. х a= b, түріндегі теңдеулерді шешуде
Егер Үйге тапсырма. №824. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Рефлексия: |
Кері байланыс |
Оқулық |
|||
Бекітемін:
шағым қалдыра аласыз




= 4
=12
= 3













