Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Туған жерім-аялы алтын бесігім |
Мектеп: |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар : 12 |
Қатыспағандар: 0 |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жыры |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Т//Ж 1 Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. А/И 4. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||
|
Жыр мазмұнымен танысып, сюжеттік желісі бойынша жоспар құрады. |
||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||
|
Көркем шығарманың жанрын анықтап, мәтіндегі көркемдегіш құралдарды табады. |
||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||
|
Көркемдегіш құралдар арқылы кейіпкер бейнесін сипаттап жазады |
||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Шығарманың сюжеттік желісі бойынша жоспар құрады. - Кейіпкер бейнесін сипаттап, ашады. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Сын тұрғысынан ойлау, шығарманы көркемдеп айтып үйренеді, мазмұнын өз сөзімен жеткізе білу,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, ынтымақтастық, елжандылыққа үйрету, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Түркі мемлекеті. Тарих пәні (6- сынып) |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Шығарманың сюжеттік желісін анықтайды. |
|||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): Сұм дүние, қайғылы жүрек, қыршын ғұмыр, Тәңірдің торы, аш арлан, Тұран (Түр елі) Сөздік жұмысы: Алып – 1) батырлардың, қолбасшы ердің мәртебелі есімі 2) үлкен, тым биік Тұран- Тұр елі, Түріктер елі деген сөз; Қыршын- жас; Алып- гигант- giant. Қайғылы жүрек- печальное сердце – sad heart. Қыршын жас - цветущая молодежь -molodezh |
||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Біздер..... білдік. |
||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: «Алып Ер Тұңға»жыры ауыз әдебиетінің үлгісіне жата ма?? Алып Ер Тұңға қайтыс болғанда жұрт неге жағасын жыртып жылады? Не себепті Тұңға сөзінің алдына «Алып» сөзі қосылып айтылады деп ойлайсыз? |
||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Тұран елі, түркілердің батырлары туралы біледі. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
2мин 3мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Ширату жаттығуы Топқа бөлу. Мақалдар жазылған қағаз қиындыларын оқушылар алып, қиындылардағы мақалдарды тез құрап, топқа бөлінеді 1-топ «Өлең» тобы 2-топ «Жыр» тобы 3-топ «Жыршы» тобы ҚБ. Мадақтау Үй тапсырмасын сұрау. «Аяз би» ертегісі бойынша Жаманға берген мінездемелерін оқыту, топта оқушылардыі бір –біріне пікірлерін айтқызып, үй жұмысы қорытындыланады. ҚБ. Смайликтер арқылы |
Авторлары: А.С. Ақтанова А.Жүндібаева «Қазақ әдебиеті» оқулығы. 6-сынып Алматы, «Атамұра» баспасы. 2018 Қағаз қиындылары Топ атаулары жазылған қағаздар.
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
10 мин 8мин 6 мин 6мин |
Ой шақыру Бүгін сабақта сіздер не үйренгілеріңіз келеді? - Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады? Жаңа сабақтың мақсаттары, бағалау критерийі хабарланады. ТЖ. «Терминдер арқылы болжау» әдісі 1-қадам. Мәтіннен қандайда бір жолмен байланыстыратын 4-5 сөз жазып, оқушыларға ұсыну; 2-қадам. Өз беттерімен ойлануға уақыт беріледі, олар топта отырып, әңгіме құра алады. «Өлең» тобына: Батырлық жыр, Тұран мемлекеті, ел қорғаны, Алып. «Жыр» тобына: жыр, тарихи бейне, ерлік, арнау, көсем; «Жыршы»тобына: жыршы, Алып Ер Тұңға, тұлға, мемлекет, басшы. Осы берілген сөздерді пайдаланып, болжам жасап, шағын әңгіме құрады. Болған соң өз әңгімелерін оқиды. ҚБ. Қол шапалақтау Кітаппен жұмыс. Сынып түгел орындайды. «Жолға шығу» әдісі. Оқушылар кітаппен жолға шығады. Әр аялдамаға тоқтап, тапсырмаларын орындайды. 1-аялдама Оқулықты ашып, «Алып Ер Тұңғаны жоқтау»жырын оқиды. 2-аялдама Жанрын анықтайды, сюжеттік жоспар құрады. 3-аялдама. Мәтіннен көркемдегіш сөздерді табады. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Тапсырма. ЖЖ «Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жырының тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, кестені толтырыңдар.
ҚБ. «Дескриптормен бағалау» Ж. Шығармашылық жұмыс Алып Ер Тұңға бейнесін сипаттап жазыңдар Оқушылардың жазғандарын 3 оқушыға оқытып, Ер Тұңға бейнесін ашып айтқызу. ҚБ. « Бас бармақ арқылы бағалау» |
Сөздер жазылған қағаздар
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин
|
3мин 2 мин |
Рефлексия. «Сиқырлы қалам- Бір сөйлеммен» -Бүгінгі сабақта не
үйрендіңдер? Үйге тапсырма: . Жырды мәнерлеп оқып, үзінді жаттап келу |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||
|
1. Сабақта топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асады. 2.Оқу мақсатына жету үшін «Терминдер арқылы болжау» әдісі бойынша қабілеті жоғары оқушылар шығарма мазмұнына өз болжауларын жасауға, көзқарастарын айтуға мүмкіндік беріледі. 3. Сыныптағы қабілетті оқушылар жеке жұмыста кейіпкер бейнесін сипаттап, көркемдегіш құралдарды орынды қолданып, өз ойларын жазады |
1. Оқушылардың алған білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. Мұғалім тарапынан «Мадақтау», «Смайликтер»тарату жүргізіледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен оқу әрекетін бақылап , «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы жетістіктері айқындалады. 3.Оқушылар бір-бірлерін «Қол шапалақтау», «Бас бармақ» арқылы бағалайды. 3. Әр оқушының нәтижеге жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданамын. 4. «Сиқырлы қалам- Бір сөйлеммен» арқылы рефлексия жасалады. |
АКТ мүмкіндігін пайдалануда техникалық қауіпсіздігін сақтау Топқа бөлу арқылы қозғалысқа түседі |
||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||
|
Мен сабақ жоспарымды SMART өлшемдеріне сай уақытқа негіздеп, шынайы жасадым. Бұл сабақтың барысында оқушылар тақырыпты меңгеріп, жеке , жұптық жұмыстар жасап, өз қабілеттерінің деңгейін анықтай алады. Әдеби шығарманың сюжеттік жоспарын жасай алады. Сабақтағы «Терминдер арқылы болжау», «Жолға шығу» әдістерін тиімді пайдалана аламын. Жоспарланған саралау шаралары тиімді болады деп ойлаймын. |
||||||||||||
|
Жоспарлаудағы қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Оқу мақсатымды дұрыс таңдай алдым деп ойлаймын. 2:Сабақта бұрын пайдаланбаған жаңа әдіс-тәсілдер оқушылардың қызығушылықтарын арттырады деп ойлаймын. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Терминдер арқылы болжау» әдісі арқылы өздеріне таныс емес мәтінге болжау жасай алады.
2: Сыныптағы қабілеті жоғары оқушылар шығармашылық жұмыс арқылы өз ойларын тұжырымдай алады.
|
||||||||||||
|
Оқылатын шығарма тақырыбы «Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жыры |
||||||
|
Оқу мақсаты |
Т//Ж 1 Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. А/И 4. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығарма-дағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
|
|||||
|
Бағалау критерийі Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білім алушы -Әдеби шығарманың жанрын анықтайды. - Шығарманың сюжеттік желісі бойынша жоспар құрады - Кейіпкер бейнесін сипаттап ашады. Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Тапсырма |
||||||
|
Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жырының тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, кестені толтырыңдар
|
||||||
|
Дескриптор |
Білім алушы |
|||||
|
|
- Жырдың тарихи және көркемдік құндылығын жазады. - Көркемдегіш сөздерді пайдаланады. - |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жыры
«Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жыры
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Туған жерім-аялы алтын бесігім |
Мектеп: |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар : 12 |
Қатыспағандар: 0 |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жыры |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Т//Ж 1 Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. А/И 4. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||
|
Жыр мазмұнымен танысып, сюжеттік желісі бойынша жоспар құрады. |
||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||
|
Көркем шығарманың жанрын анықтап, мәтіндегі көркемдегіш құралдарды табады. |
||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||
|
Көркемдегіш құралдар арқылы кейіпкер бейнесін сипаттап жазады |
||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Шығарманың сюжеттік желісі бойынша жоспар құрады. - Кейіпкер бейнесін сипаттап, ашады. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Сын тұрғысынан ойлау, шығарманы көркемдеп айтып үйренеді, мазмұнын өз сөзімен жеткізе білу,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, ынтымақтастық, елжандылыққа үйрету, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Түркі мемлекеті. Тарих пәні (6- сынып) |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Шығарманың сюжеттік желісін анықтайды. |
|||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): Сұм дүние, қайғылы жүрек, қыршын ғұмыр, Тәңірдің торы, аш арлан, Тұран (Түр елі) Сөздік жұмысы: Алып – 1) батырлардың, қолбасшы ердің мәртебелі есімі 2) үлкен, тым биік Тұран- Тұр елі, Түріктер елі деген сөз; Қыршын- жас; Алып- гигант- giant. Қайғылы жүрек- печальное сердце – sad heart. Қыршын жас - цветущая молодежь -molodezh |
||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Біздер..... білдік. |
||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: «Алып Ер Тұңға»жыры ауыз әдебиетінің үлгісіне жата ма?? Алып Ер Тұңға қайтыс болғанда жұрт неге жағасын жыртып жылады? Не себепті Тұңға сөзінің алдына «Алып» сөзі қосылып айтылады деп ойлайсыз? |
||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Тұран елі, түркілердің батырлары туралы біледі. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
2мин 3мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Ширату жаттығуы Топқа бөлу. Мақалдар жазылған қағаз қиындыларын оқушылар алып, қиындылардағы мақалдарды тез құрап, топқа бөлінеді 1-топ «Өлең» тобы 2-топ «Жыр» тобы 3-топ «Жыршы» тобы ҚБ. Мадақтау Үй тапсырмасын сұрау. «Аяз би» ертегісі бойынша Жаманға берген мінездемелерін оқыту, топта оқушылардыі бір –біріне пікірлерін айтқызып, үй жұмысы қорытындыланады. ҚБ. Смайликтер арқылы |
Авторлары: А.С. Ақтанова А.Жүндібаева «Қазақ әдебиеті» оқулығы. 6-сынып Алматы, «Атамұра» баспасы. 2018 Қағаз қиындылары Топ атаулары жазылған қағаздар.
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
10 мин 8мин 6 мин 6мин |
Ой шақыру Бүгін сабақта сіздер не үйренгілеріңіз келеді? - Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады? Жаңа сабақтың мақсаттары, бағалау критерийі хабарланады. ТЖ. «Терминдер арқылы болжау» әдісі 1-қадам. Мәтіннен қандайда бір жолмен байланыстыратын 4-5 сөз жазып, оқушыларға ұсыну; 2-қадам. Өз беттерімен ойлануға уақыт беріледі, олар топта отырып, әңгіме құра алады. «Өлең» тобына: Батырлық жыр, Тұран мемлекеті, ел қорғаны, Алып. «Жыр» тобына: жыр, тарихи бейне, ерлік, арнау, көсем; «Жыршы»тобына: жыршы, Алып Ер Тұңға, тұлға, мемлекет, басшы. Осы берілген сөздерді пайдаланып, болжам жасап, шағын әңгіме құрады. Болған соң өз әңгімелерін оқиды. ҚБ. Қол шапалақтау Кітаппен жұмыс. Сынып түгел орындайды. «Жолға шығу» әдісі. Оқушылар кітаппен жолға шығады. Әр аялдамаға тоқтап, тапсырмаларын орындайды. 1-аялдама Оқулықты ашып, «Алып Ер Тұңғаны жоқтау»жырын оқиды. 2-аялдама Жанрын анықтайды, сюжеттік жоспар құрады. 3-аялдама. Мәтіннен көркемдегіш сөздерді табады. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Тапсырма. ЖЖ «Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жырының тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, кестені толтырыңдар.
ҚБ. «Дескриптормен бағалау» Ж. Шығармашылық жұмыс Алып Ер Тұңға бейнесін сипаттап жазыңдар Оқушылардың жазғандарын 3 оқушыға оқытып, Ер Тұңға бейнесін ашып айтқызу. ҚБ. « Бас бармақ арқылы бағалау» |
Сөздер жазылған қағаздар
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин
|
3мин 2 мин |
Рефлексия. «Сиқырлы қалам- Бір сөйлеммен» -Бүгінгі сабақта не
үйрендіңдер? Үйге тапсырма: . Жырды мәнерлеп оқып, үзінді жаттап келу |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||
|
1. Сабақта топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асады. 2.Оқу мақсатына жету үшін «Терминдер арқылы болжау» әдісі бойынша қабілеті жоғары оқушылар шығарма мазмұнына өз болжауларын жасауға, көзқарастарын айтуға мүмкіндік беріледі. 3. Сыныптағы қабілетті оқушылар жеке жұмыста кейіпкер бейнесін сипаттап, көркемдегіш құралдарды орынды қолданып, өз ойларын жазады |
1. Оқушылардың алған білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. Мұғалім тарапынан «Мадақтау», «Смайликтер»тарату жүргізіледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен оқу әрекетін бақылап , «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы жетістіктері айқындалады. 3.Оқушылар бір-бірлерін «Қол шапалақтау», «Бас бармақ» арқылы бағалайды. 3. Әр оқушының нәтижеге жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданамын. 4. «Сиқырлы қалам- Бір сөйлеммен» арқылы рефлексия жасалады. |
АКТ мүмкіндігін пайдалануда техникалық қауіпсіздігін сақтау Топқа бөлу арқылы қозғалысқа түседі |
||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||
|
Мен сабақ жоспарымды SMART өлшемдеріне сай уақытқа негіздеп, шынайы жасадым. Бұл сабақтың барысында оқушылар тақырыпты меңгеріп, жеке , жұптық жұмыстар жасап, өз қабілеттерінің деңгейін анықтай алады. Әдеби шығарманың сюжеттік жоспарын жасай алады. Сабақтағы «Терминдер арқылы болжау», «Жолға шығу» әдістерін тиімді пайдалана аламын. Жоспарланған саралау шаралары тиімді болады деп ойлаймын. |
||||||||||||
|
Жоспарлаудағы қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Оқу мақсатымды дұрыс таңдай алдым деп ойлаймын. 2:Сабақта бұрын пайдаланбаған жаңа әдіс-тәсілдер оқушылардың қызығушылықтарын арттырады деп ойлаймын. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Терминдер арқылы болжау» әдісі арқылы өздеріне таныс емес мәтінге болжау жасай алады.
2: Сыныптағы қабілеті жоғары оқушылар шығармашылық жұмыс арқылы өз ойларын тұжырымдай алады.
|
||||||||||||
|
Оқылатын шығарма тақырыбы «Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жыры |
||||||
|
Оқу мақсаты |
Т//Ж 1 Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. А/И 4. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығарма-дағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу
|
|||||
|
Бағалау критерийі Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білім алушы -Әдеби шығарманың жанрын анықтайды. - Шығарманың сюжеттік желісі бойынша жоспар құрады - Кейіпкер бейнесін сипаттап ашады. Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Тапсырма |
||||||
|
Алып Ер Тұңғаны жоқтау» жырының тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, кестені толтырыңдар
|
||||||
|
Дескриптор |
Білім алушы |
|||||
|
|
- Жырдың тарихи және көркемдік құндылығын жазады. - Көркемдегіш сөздерді пайдаланады. - |
|||||
шағым қалдыра аласыз

















