2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Асқар Алтай. «Прописка» әңгімесі. ҚМЖ Сабақ жоспары 6-сынып. қазақ әдебиеті

Асқар Алтай. «Прописка» әңгімесі. ҚМЖ Сабақ жоспары 6-сынып. қазақ әдебиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу мақсаты: 6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

Тәуелсіздік – қасиет тұнған ұлы ұғым

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

6

Сабақтың тақырыбы:

Асқар Алтай. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі көркем проза. «Прописка» әңгімесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау

Сабақ мақсаты

әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту


Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал қалыптастыру


Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру «Шаттық шеңбері» «Өзіңізге тілегенді- басқаларға тілеңіз». – Балалар, шаттық шеңберіне жиналайық! Барлығымыз жақсы көңіл-күйде бір-бірімізге тілегімізді айтайық! Бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! Сыныпты 4 топқа «7 қазына» әдісі арқылы бөлу.

Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады

Оқулық, жұмыс дәптерлері


Жаңа білім



Қызығушылықты ояту кезеңі

Сынып

Прописка сөзінің мағынасы қандай?

Балалар, әңгіме эпиграфында автор: «Желтоқсанда із-түссіз кеткендердің рухына бағыштаймын»,- дейді. Қалай ойлайсыңдар, желтоқсан мен прописка сөзінің арасында қандай байланыс болуы мүмкін?


Дескриптор:


Балалар шығарма мазмұнын болжайды


Сабақтың ортасы


Таным минуты










«Сөйлемді жалғастыр» әдісі. Жеке жұмыс


Әңгіме мазмұнымен танысу

«Шынжыр» әдісі

Әңгіме фабуласын құру. Топтық жұмыс














Сабақты бекіту

«Конверт сұрақ» Жұптық жұмыс


Прописка дегеніміз әрбір азаматтың тұрғылықты мекен-жайы бойынша тіркеуге тұруы.

Фабула дегеніміз- шығармада баяндалатын тұтас оқиғалардың мазмұнын баяндау.

Сюжет дегеніміз- шығармада баяндалатын оқиғалардың тізбегі, оқиға желісі.

  • Әңгіменің тақырыбы бойынша мен мынадай ой түйдім...

  • Мен «прописка» сөзін былай түсіндім...

  • Желтоқсан көтерілсі жайлы мынадай мәліметтер білемін...

Әңгіме 4 топқа бөлініп беріледі. «Сканерлеп оқу» әдісі арқылы жүзеге асады.



«Шынжыр» әдісі арқылы негізгі оқиғалар тізбегі айтылып шығады.

Әңгіме фабуласын берілген үзінділерді ретімен қоя отырып құрастырыңдар.

Оқушылар оқиғалар тізбегін құрады.

  • Архаттың жолға шығуы

  • 1979 жылы Алматыға көшкенін еске алуы

  • Желтоқсан оқиғасының есіне түсуі;

  • Автобустың бұзылуы

  • Архаттың әскердегі кезі есіне түсуі

  • Үш жолаушы автобустан шығып, боранда жаяу жолға шығуы;

  • Жетсісу ауылының ауылсоветі Қақатаевпен сөйлесуі есіне түсуі

  • Подполковниктің Архатта пропискасының жоқтығына шүйлігуі, есіне түсуі;

  • Шофер бой бермей автобустан шығып кеткен үш жігіт жайлы тиісті органдарға хабарлауы;

  • Жолаушылар мінген автобус Самарға кері қайтуы

  • Бұландай жігіттердің оралмауы

  1. Әңгіме кейіпкері кім?

  2. Ол не үшін жолға шыққан еді?

  3. Оқиға қай мезгілде, қай жерде өтеді?

  4. Архат қандай тарихи оқиғаларды еске алда?

  5. Жолаушылардың автобустан жаппай далаға шығуының мақсаты не?

  6. Автор аязды күнді қалай суреттейді?

  7. Неліктен үш жолаушы автобустан түсіп кетіп қалды деп ойлайсыңдар?

  8. «Сұрап алған аурудың емі жоқ» дегенді қалай түсінесіңдер?

  9. Әңгімедегі кейіпкердің көңіл-күйі қандай?

  10. Архатты ауылға пропискаға неге «отырғызбады?»


Дескриптор :

-әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды

Дидактикалық материал, қима қағаздар, конверт


Үй тапсырмасы

Шығарма желісіне сүйене отырып, кейіпкерлерге жігерлендіру хатын жаз.



Рефлексия

Рефлексия. «Плюс- Минус-Қызығамын» кестесі


«Плюс»

(+)

Сабақта қызық болған, пайдалы болар деп ұйғарылған мәселелер жазылады.

«Минус»

(–)

Сабақта сәтсіз шыққан, пайдасы жоқ не шамалы болды деп ұйғарылған мәселелер жазылады.

«Қызығамын» (?)

«Не білгім келеді?» немесе «Бұл мен үшін қызық бола ма?» деген сұрақтарға жауаптар келтіріледі.



































Жариялаған:
Көрпебаева Айжан
11 Сәуір 2024
1401
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі