Ащысай орта жалпы білім беретін мектеп-балабақшасы
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Қанайналым. Қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері»

Өткізген: Кабиева А.М.
2015-

Үй тапсырмасын сұрау сәті

Фонендоскоп құралымен танысып, артериялық қысым өлшеп үйренуде


|
Илембаева Айгерім Мұратқызы |
Биология |
8 «а» сынып |
§36. «Қанайналым. Қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері. Лимфаайналымы. Қанның тамырлардың бойымен қозғалуы. Қанның артериялық қысымы. Миокард инфаркті. Тамырдың соғуы (пульс). Организмде қанның қайта таралуы. Көрсетілім:Сфигмоманометр және фонендоскоптың көмегімен артериялық қысымды өлшеу; бұрауышты пайдаланудың тәсілдері» |
18.01.2017 |
|
Сілтеме |
Оқу бағдарламасы, жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған, Биология. Р. Әлімқұлова , Р. Р. Сәтімбеков, А. Соловьева.Алматы «Атамұра» |
|||
|
Ашық сабақтың мақсаты |
Қанайналым мүшелер құрылысы туралы білімдерін кеңейту. Қанайналым шеңберлерінің мәнін, олардың адам ағзасындаңы мәнін түсіндіру |
|||
|
Оқыту нәтижелері |
Қанайналым мүшелерінің адам өміріндегі маңызын ағзада орналасуын, құрылыс ерекшеліктерін, атқаратын қызметін оқушылар білетін болады. |
|||
|
Негізгі идеялар |
Қанайналым мүшелерінің адам өміріндегі маңызы туралы білімнің негізін салу арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауын дамыту. Жұптық, жеке жұмыста шапшаңдыққа үйрену. Оқу үдерісінен оқушылардың қалыс қалмауы. |
|||
|
Тапсырмалар |
Сұрақтарға жауап беру, дәптермен жұмыс, практикалық жұмыс, терминдермен жұмыс, биологиялық есеп. |
|||
|
Оқыту әдістері |
|
|||
|
Дерек көздері |
Қанайналым жүйесі тақырыбына берілген материалдар: « Адам анатомиясы, физиологиясы және гигиенасы» жұмыс дәптері
|
|||
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары: |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. |
3 мин |
|
Оқушылар сәлемдесіп, орындарынан тұрып, тілектерін айтады |
|
Үй тапсырмасын сұрау |
7 мин |
№1 карточка сқрақтары 1. Жүрек жұмысының 1-ші кезеңі? 2. Қарынша жиырылған кезде кететін уақыт? 3. Жүрекшелердің бір жиырылуынан екінші жиырылуға дейін кететін уақыт? 4. Тыныштық күйде жүрек минутына неше рет жиырылады? 5. Жүрек жұмысын арттыратын жүйке? №2 карточка сұрақтары
№3 карточка сұрақтары
1.Ересек адам жүрегінің
массасы? 4.Жүректің қызметі? 5. Кан топтарын кім ашты? №4 карточка 1.Иммунитет дегеніміз? 2. Донор дегеніміз? 3.Рецепиент дегеніміз? 4. Жүректің қабаттары?
5. Қан
жасушалары? III. Терминдермен жұмыс |
Оқушылар карточкаларды таңдап, берілген сұрақтарға жауап береді, сандармен және терминдермен жұмыс орындалады. |
|
Жаңа тақырып |
20 мин |
II. Түсіну. Тақырыпқа кіріспе. «Қанайналым шенберлері» туралы видеоролик көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу. Оқушыларға фонендоскопты қолдануды үйретуү |
Сыныптың назарын аударып, мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді. |
|
Бекіту |
10 мин |
III. Қолдану. №12 зертханалық жұмыс. Тамырдың соғуын кәрі жілік артериясынан өлшеу. Жүрек қан-тамырлар жүмысына байқау жүргізуді мөлшерлі жүктемеге дейінгі және кейінгі тамыр соққыларын салыстыру арқылы анықтайды (20 рет отырып тұру). |
Оқушылар зертханалық жұмысты орындайды |
|
|
|
|
|
|
|
3 мин |
IV. Жинақтау. Биологиялық есеп: Жүрек 1 минутта дене 6 литр қанды өзінен өткізіп, айдап шығарады десек, 1 сағатта, 1 тәулікте, 1 жылда ше? Егер адам 70 жыл өмір сүрсе ше? Шешуі: 1 сағатта – 360 литр, 1 жылда – 3 млн литр, 1 тәулікте – 8640 литр, 70 жылда – 220 млн литр. |
Оқушылар есепті шығарады. |
|
Бағалау |
2 мин |
Бағалау парағы бойынша бағаланады. |
Жиынтық баға |
|
Рефлексия. Кері байланыс. |
|
Сергіту сәті: «Қаңқалар» биі Сабақтан алған әсері. |
Оқушылар бәрі билейді, әсерлерін стикерлермен жапсырады. |
|
Үй тапсырмасын беру |
2 мин |
§35,36,37 |
Үй тапсырмасын түртіп алу |
Бағалау парағы
|
Оқушының аты-жөні |
Карточкалық сұрақтар |
Сандармен жұмыс |
Терминмен жұмыс |
Жаңа тақырып |
Биологиялық есеп |
|
Гани Арсен |
|
|
|
|
|
|
Зулкарнай Тамерлан |
|
|
|
|
|
|
Иржанова Наргиз |
|
|
|
|
|
|
Искалиева Альфира |
|
|
|
|
|
|
Нурканова Алтын |
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
-
Оқушының аты-жөні
Карточкалық сұрақтар
Сандармен жұмыс
Терминмен жұмыс
Жаңа тақырыл
Биологиялық есеп
Гани Арсен
Зулкарнай Тамерлан
Иржанова Наргиз
Искалиева Альфира
Нурканова Алтын
Бағалау парағы
-
Оқушының аты-жөні
Карточкалық сұрақтар
Сандармен жұмыс
Терминмен жұмыс
Жаңа тақырыл
Биологиялық есеп
Гани Арсен
Зулкарнай Тамерлан
Иржанова Наргиз
Искалиева Альфира
Нурканова Алтын
Бағалау парағы
-
Оқушының аты-жөні
Карточкалық сұрақтар
Сандармен жұмыс
Терминмен жұмыс
Жаңа тақырыл
Биологиялық есеп
Гани Арсен
Зулкарнай Тамерлан
Иржанова Наргиз
Искалиева Альфира
Нурканова Алтын
Бағалау парағы
-
Оқушының аты-жөні
Карточкалық сұрақтар
Сандармен жұмыс
Терминмен жұмыс
Жаңа тақырыл
Биологиялық есеп
Гани Арсен
Зулкарнай Тамерлан
Иржанова Наргиз
Искалиева Альфира
Нурканова Алтын
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қанайналым шеңберлері"
Ашық сабақ "Қанайналым шеңберлері"
Ащысай орта жалпы білім беретін мектеп-балабақшасы
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Қанайналым. Қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері»

Өткізген: Кабиева А.М.
2015-

Үй тапсырмасын сұрау сәті

Фонендоскоп құралымен танысып, артериялық қысым өлшеп үйренуде


|
Илембаева Айгерім Мұратқызы |
Биология |
8 «а» сынып |
§36. «Қанайналым. Қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері. Лимфаайналымы. Қанның тамырлардың бойымен қозғалуы. Қанның артериялық қысымы. Миокард инфаркті. Тамырдың соғуы (пульс). Организмде қанның қайта таралуы. Көрсетілім:Сфигмоманометр және фонендоскоптың көмегімен артериялық қысымды өлшеу; бұрауышты пайдаланудың тәсілдері» |
18.01.2017 |
|
Сілтеме |
Оқу бағдарламасы, жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған, Биология. Р. Әлімқұлова , Р. Р. Сәтімбеков, А. Соловьева.Алматы «Атамұра» |
|||
|
Ашық сабақтың мақсаты |
Қанайналым мүшелер құрылысы туралы білімдерін кеңейту. Қанайналым шеңберлерінің мәнін, олардың адам ағзасындаңы мәнін түсіндіру |
|||
|
Оқыту нәтижелері |
Қанайналым мүшелерінің адам өміріндегі маңызын ағзада орналасуын, құрылыс ерекшеліктерін, атқаратын қызметін оқушылар білетін болады. |
|||
|
Негізгі идеялар |
Қанайналым мүшелерінің адам өміріндегі маңызы туралы білімнің негізін салу арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауын дамыту. Жұптық, жеке жұмыста шапшаңдыққа үйрену. Оқу үдерісінен оқушылардың қалыс қалмауы. |
|||
|
Тапсырмалар |
Сұрақтарға жауап беру, дәптермен жұмыс, практикалық жұмыс, терминдермен жұмыс, биологиялық есеп. |
|||
|
Оқыту әдістері |
|
|||
|
Дерек көздері |
Қанайналым жүйесі тақырыбына берілген материалдар: « Адам анатомиясы, физиологиясы және гигиенасы» жұмыс дәптері
|
|||
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары: |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. |
3 мин |
|
Оқушылар сәлемдесіп, орындарынан тұрып, тілектерін айтады |
|
Үй тапсырмасын сұрау |
7 мин |
№1 карточка сқрақтары 1. Жүрек жұмысының 1-ші кезеңі? 2. Қарынша жиырылған кезде кететін уақыт? 3. Жүрекшелердің бір жиырылуынан екінші жиырылуға дейін кететін уақыт? 4. Тыныштық күйде жүрек минутына неше рет жиырылады? 5. Жүрек жұмысын арттыратын жүйке? №2 карточка сұрақтары
№3 карточка сұрақтары
1.Ересек адам жүрегінің
массасы? 4.Жүректің қызметі? 5. Кан топтарын кім ашты? №4 карточка 1.Иммунитет дегеніміз? 2. Донор дегеніміз? 3.Рецепиент дегеніміз? 4. Жүректің қабаттары?
5. Қан
жасушалары? III. Терминдермен жұмыс |
Оқушылар карточкаларды таңдап, берілген сұрақтарға жауап береді, сандармен және терминдермен жұмыс орындалады. |
|
Жаңа тақырып |
20 мин |
II. Түсіну. Тақырыпқа кіріспе. «Қанайналым шенберлері» туралы видеоролик көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу. Оқушыларға фонендоскопты қолдануды үйретуү |
Сыныптың назарын аударып, мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді. |
|
Бекіту |
10 мин |
III. Қолдану. №12 зертханалық жұмыс. Тамырдың соғуын кәрі жілік артериясынан өлшеу. Жүрек қан-тамырлар жүмысына байқау жүргізуді мөлшерлі жүктемеге дейінгі және кейінгі тамыр соққыларын салыстыру арқылы анықтайды (20 рет отырып тұру). |
Оқушылар зертханалық жұмысты орындайды |
|
|
|
|
|
|
|
3 мин |
IV. Жинақтау. Биологиялық есеп: Жүрек 1 минутта дене 6 литр қанды өзінен өткізіп, айдап шығарады десек, 1 сағатта, 1 тәулікте, 1 жылда ше? Егер адам 70 жыл өмір сүрсе ше? Шешуі: 1 сағатта – 360 литр, 1 жылда – 3 млн литр, 1 тәулікте – 8640 литр, 70 жылда – 220 млн литр. |
Оқушылар есепті шығарады. |
|
Бағалау |
2 мин |
Бағалау парағы бойынша бағаланады. |
Жиынтық баға |
|
Рефлексия. Кері байланыс. |
|
Сергіту сәті: «Қаңқалар» биі Сабақтан алған әсері. |
Оқушылар бәрі билейді, әсерлерін стикерлермен жапсырады. |
|
Үй тапсырмасын беру |
2 мин |
§35,36,37 |
Үй тапсырмасын түртіп алу |
Бағалау парағы
|
Оқушының аты-жөні |
Карточкалық сұрақтар |
Сандармен жұмыс |
Терминмен жұмыс |
Жаңа тақырып |
Биологиялық есеп |
|
Гани Арсен |
|
|
|
|
|
|
Зулкарнай Тамерлан |
|
|
|
|
|
|
Иржанова Наргиз |
|
|
|
|
|
|
Искалиева Альфира |
|
|
|
|
|
|
Нурканова Алтын |
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
-
Оқушының аты-жөні
Карточкалық сұрақтар
Сандармен жұмыс
Терминмен жұмыс
Жаңа тақырыл
Биологиялық есеп
Гани Арсен
Зулкарнай Тамерлан
Иржанова Наргиз
Искалиева Альфира
Нурканова Алтын
Бағалау парағы
-
Оқушының аты-жөні
Карточкалық сұрақтар
Сандармен жұмыс
Терминмен жұмыс
Жаңа тақырыл
Биологиялық есеп
Гани Арсен
Зулкарнай Тамерлан
Иржанова Наргиз
Искалиева Альфира
Нурканова Алтын
Бағалау парағы
-
Оқушының аты-жөні
Карточкалық сұрақтар
Сандармен жұмыс
Терминмен жұмыс
Жаңа тақырыл
Биологиялық есеп
Гани Арсен
Зулкарнай Тамерлан
Иржанова Наргиз
Искалиева Альфира
Нурканова Алтын
Бағалау парағы
-
Оқушының аты-жөні
Карточкалық сұрақтар
Сандармен жұмыс
Терминмен жұмыс
Жаңа тақырыл
Биологиялық есеп
Гани Арсен
Зулкарнай Тамерлан
Иржанова Наргиз
Искалиева Альфира
Нурканова Алтын
шағым қалдыра аласыз













