Ашық сабақ.Шұғаның белгісі 9-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ.Шұғаның белгісі 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Көркем шығарманың идеясын анықтайды. Кейіпкерлерге образы жағынан іс- әрекеттері жағынан сипаттама береді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

«Адам жанының құпиясы» бөлімі. Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты.

Мектеп: Восход жалпы орта білім беретін мектебі

Күні: 4.02.21ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Кумаева Светлана Абаевна

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Б. Майлин. «Шұғаның белгісі» хикаятының кейіпкерлер әлемі.

Сабаққа негізделген оқу

мақсаттары

9.1.3.1. Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Көркем шығарманың идеясын анықтайды. Кейіпкерлерге образы жағынан іс- әрекеттері жағынан сипаттама береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Кейіпкерлер өміріне сипаттама беріп, өз пікірін дәлелдейді.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Шығарма мазмұнын түсінеді және қойылған сұрақтарға жауап бере алады

Бағалау критерийлері

Шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.


Тілдік мақсат

Тілдік дағдылар: түсіну және жауап беру

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Әйел, теңсіздік

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Шұға мен Әбдірахманның қосылуына не кедергі болды?

-Әйел теңсіздігі дегенді қалай түсінесің?

-Шығарма не себепті Шұғаның белгісі деп аталған?

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың назарын бірлескен жұмыстың артықшылықтарына аудару.

Пəнаралық байланыс

Тарих пәні

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Шығармаға ұқсас басқа да шығармаларды білуі, талдай алуы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



Ширату

Оқушылармен амандасу.

Тақырыпты болжау үшін «Қазына іздеу жолында» сабақ тақырыбына қатысты сөздерді жасырамын. Оқушылар жасырылған сөздер табу керек. Күрделілік деңгейін арттыру үшін, тақырыпқа қатысы жоқ сөздер қосып, оқушылардан оларға қажетті және қажет емес сөздерді ажыратуды сұраймын. (Жасырылған сөздер: кейіпкер, идея. Тақырыпқа қатысы жоқ сөздер: бостандық, мәлімет, қайшылық, сұлба, бейне.

- Берілген сөздердің ішінде тақырыпқа қатысты сөздер кездесе ме?

-Кездессе қай сөздер қажет деп ойлайсыңдар? Және қажет емес сөздер қайсысы?)

Оқулық

Сабақтың ортасы









Білу және түсіну.

«Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты.» (Слайд)

«Ой қозғау»

- Шығарма не себепті Шұғаның белгісі деп аталған? (Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы тақырыпты нақтылайды).


1-тапсырма . Жұмыс түрі. ТЖ

«Ақыл- ой кестесі» әдісі. Шығарманың негізгі идеясын анықтап, кейіпкер әрекетіне сипаттама жазыңыз.


Кейіпкерлер

Негізгі идея

Қай әрекет шығармаға сай келеді?

Кейіпкер әрекетіне менің көзқарасым

Ой тұжырым

(мақал- мәтелмен қорытындылау)

Шұға

адамгершілік,

махаббат


Қазақ қызының білім алуы, сауаттылыққа ұмтылуы

Өздігінен білім алуға ұмтылсада ескіліктің шырмауынан шыға алмады


Әбдірахман





Шұғаның әкесі Есімбек




Дескриптор

* шығарманың негізгі идеясын анықтайды

* кейіпкерлер образын ашады

*шығарма идеясына сай кейіпкерлер әрекетіне көзқарасын білдіреді

ҚБ. 2 жұлдыз, 1 тілек.

Саралау тәсілі. «Диалог және қолдау» әдісі. Тапсырма арқылы қолдау


Кейіпкерлер

Негізгі идея

Қай әрекет шығармаға сай келеді?

Кейіпкер әрекетіне менің көзқарасым

Шұға

адамгершілік,

махаббат


Қазақ қызының білім алуы, сауаттылыққа ұмтылуы

Өздігінен білім алуға ұмтылсада ескіліктің шырмауынан шыға алмады

Әбдірахман




Шұғаның әкесі Есімбек




2-тапсырма. Жұмыс түрі. ЖЖ.

«Дербес пікір жазу» әдісі. 7-8 минут ішінде қарастырылған тақырып бойынша өз ойын жазады. Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты көзқарасы сұралады.

1.Шығарма бойынша өзіндік пікіріңіз- 1 сөйлеммен

2. Дәлеліңіз - 2 сөйлеммен

3. Кейіпкерлерге қатысты көзқарасыңыз бен дәлеліңіз- 2 сөйлеммен

4. Өз пікіріңізді дәлелдейтін мысал - 1 сөйлеммен.

5. Өз пікіріңізге қарсы дәлел жазыңыз - 1 сөйлеммен

6. Қорытынды – 2 сөйлеммен.

Дескриптор

* Шығарма бойынша өзіндік пікір мен дәлел жазады.

* шығарма кейіпкерлеріне қатысты көзқарас пен дәлел келтіреді

* өз пікірін білдіріп, пікіріне қарсы пікір жазады.

* қорытынды жасайды.

ҚБ: «Жапондық бағалау» арқылы бағаланады.

Саралау тәсілі: «Мазмұн» тәсіл. Оқушы пікіріне сәйкес келетін дәлелдерді ұсынып, өз таңдауын жасау.


3-тапсырма. Жұмыс түрі. ТЖ.

«Интервью» блиц ойын дісі. Оқушылар арасынан тілші сайланады. Тілші әр оқушыға тақырыпқа қатысты сұрақ қояды. Оқушылар қойылған сұрақтың негізінде интервью береді.

Дескриптор

* тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды.

* қойылған сұрақтар негізінде интервью береді.

ҚБ: «Жарайсың! Керемет! Тамаша!» мадақ сөздер арқылы бағаланады.

Саралау тәсілі: «Нәтиже» әдісі.

Оқушылардың шығарманы қаншалықты түсінгендерін білемін.









Кесте













































Сабақтың соңы



5мин

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын.

Кері байланыс

«Бес саусақ» әдісі.

Сабақта алған білімдерін көрсетілген ретпен белгілеуді тапсырады.

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?


Оқушылар сабақтан алған білімдерін «Бес саусақ» әдісіне түсіреді.













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
26.04.2021
857
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі