Материалдар / Ашық сабақтар жиынтығы ҚМЖ

Ашық сабақтар жиынтығы ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақтар
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

Абай шығармалары- ұрпаққа мәңгі мұра

Мұғалімнің аты-жөні

Торгаутова Майра Даутбековна

Күні:

13.11.2024

Сынып: 4 «Б»

Қатысушылар саны:18

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері №37-сабақ 22-26 жаттығу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу

4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

4.3.7.2 сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:- Сөйлемнің бірыңғай мүшелерiн ажыратады және тыныс белгiсiн (үтір, коснукте) кояды.

Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін табуды үйренеді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Әділдік және жауапкершілік

Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі туралы алғашқы көзқарастың болуы

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін

"Сәлеметсіңдер ме, балалар! Біз әрқашан бір-бірімізді көруге қуаныштымыз ба? Бірлескен шығармашылық жұмысқа дайынбыз ба?Сендердің алдыңда партада түрлі-түсті жапырақтар бар: қызыл, сары, жасыл. Оларға мұқият қарап, дәл қазір өзіңнің эмоционалды көңіл-күйіңе сәйкес келетін жапырақты таңдап алыңдар.

Енді тақтаға қарап, сол түстер нені білдіретінін білейік.

-Енді сол жапырақтарыңның түсіне қарай топқа бөлініп алайық.

-Балалар, тақтадағы жалғыз ағашқа назар аударыңдар (тақтаға жапырақтары жоқ ағаш бекітілген). Енді осы жапырағымызды осы ағашқа апарып ілейік.

Ағаш жапырақтармен оранды.

Ағашымыз өте сұлу болып шықты.

Ал бүгін сабақта орындалған жұмыстың сұлулығы сендерге байланысты болады.

-Бұл ағашқа қарап қандай мезгілді білеміз?

-Күзге байланысты қандай өлең білеміз?

Дұрыс айтасыңдар.

-Бүгін біз Абай шығармалары-ұрпаққа мәңгі мұра бөлімін бастаймыз.

Абай Құнанбаевпен таныстыру (жасанды интелект)

Жұмысты орындау кезінде сендер көп күш-жігерді, қиялды қолданасыңдар деп үміттенемін. Бүгін сабақта барлықтарыңа сәттілік тілеймін! Сонымен.. Іске сәт!

Өткен сабаққа шолу: «СМС»

-Сөйлемнің біріңғай мүшесі деген не?

-Бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгісі қойылады?

-Бірыңғай мүшелердің бір-біріне ұқсастығы неде?

-Бірыңғай мүшеге мысал келтіріп, дәлелде

Оқу материалын жариялау

«Ұқсастығын тап» ойынымен бүгінгі сабағымызда не істейтінімізді табайық.


.

-Дұрыс,балалар,өмірде бірдей заттар бар сияқты сөйлемде де бірдей сөздер болады.

Оларды сөйлемнің бірыңғай мүшелері деп атайды.

Бүгінгі сабақта бірыңғай мүшелерді ажыратып үйренеміз.



Мұғалімнің тапсырмасын орындайды.









Балалар алған жапырақтарының түсіне байланысты топқа бөлініп отырады.




Сұрақтарға жауап береді.



-Күз мегілі


-Абайдың күз өлеңі



Түстері мен фигуралары ұқсас фигураларды табады.







Бағалау лайк арқылы өтеді.


Оқушының парақшасына лайк басып отырамын.


компьютер, үлестірме парақшалар, теледидар, ұялы телефон суреттері













Сабақтың ортасы

35 мин




(Ұ) 1- тапсырма





(Дәптермен жұмыс) 2-тапсырма 26-жаттығу

2-тапсырма Өздік жұмыс.Өлеңді көшіріп жаз.Бірыңғай мүшелердің астын сыз.

Білімдіден шыққан сөз
Талаптыға болсын кез.
Нұрын, сырын көруге,
Көкірегінде болсын көз.


Дәлелдеп үйрен

(Т) « Су ли фа» ойыны

Абайдың қара сөздері. Мәтіндегі біріңғай мүшелерді тап.

Бірыңғай мүше екенін дәлелде.Абай осы қара сөзбен не айтқысы келді? Не ұқтың, негізгі ойды анықта.

1-БІРІНШІ СӨЗ

Бұл жасқа келгенше жақсы өткіздік пе, жаман өткіздік пе, әйтеуір бірталай өмірімізді өткіздік: алыстық, жұлыстық, айтыстық, тартыстық - әурешілікті көре-көре келдік. Енді жер ортасы жасқа келдік: қажыдық, жалықтық; қылып жүрген ісіміздің баянсызын, байлаусызын көрдік, бәрі қоршылық екенін білдік. Ал, енді қалған өмірімізді қайтіп, не қылып өткіземіз? Соны таба алмай өзім де қайранмын.

2- ҮШІНШІ СӨЗ Қазақтың бірінің біріне қаскүнем болмағының, бірінің тілеуін бірі тілеспейтұғынының, рас сөзі аз болатұғынының, қызметке таласқыш болатұғынының, өздерінің жалқау болатұғынының себебі не? Һәмма ғаламға белгілі данышпандар әлдеқашан байқаған: әрбір жалқау кісі қорқақ, қайратсыз тартады; әрбір қайратсыз қорқақ, мақтаншақ келеді; әрбір мақтаншақ қорқақ, ақылсыз, надан келеді; әрбір ақылсыз надан, арсыз келеді; әрбір арсыз жалқаудан сұрамсақ, өзі тойымсыз, өнерсіз, ешкімге достығы жоқ жандар шығады.

3-АЛТЫНШЫ СӨЗ

Қазақтың бір мақалы: «Өнер алды - бірлік, ырыс алды -тірлік» дейді. Бірлік қандай елде болады, қайтсе тату болады - білмейді. Қазақ ойлайды: бірлік - ат ортақ, ас ортақ, киім ортақ, дәулет ортақ болса екен дейді. Олай болғанда байлықтан не пайда, кедейліктен не залал? Ағайын құрымай мал іздеп не керек? Жоқ, бірлік - ақылға бірлік, малға бірлік емес. Малыңды беріп отырсаң, атасы басқа, діні басқа, күні басқалар да жалданып бірлік қылады! Бірлік малға сатылса, антұрғандықтың басы осы. Ағайын алмай бірлік қылса керек, сонда әркім несібесін құдайдан тілейді, әйтпесе құдайдан тілемейді, шаруа іздемейді. Әуелі біріне-бірі пәле іздейді. Не түсін, не ажарын, не өкпесін бұлдап, ол болмаса, бір пәле салып, қорғалатып, әйтеуір бірін-бірі алдаудың амалын іздеседі. Мұның қай жерінен бірлік шықты?

-Абайдың ақын,жазушы екенін білдік.Енді ол кісінің композитор екенін де білеміз. -ондай болса, сергіп атамыздың әнін шырқайық

Белсенді оқу тапсырмасы. «Лего»

-Балалар, сендер лего ойыны туралы не білесіңдер?

-Дұрыс айтасықдар. Мен сендердің алдарыңа ұзыншақ қағаз қиындыларын тастадым. Ал тақтада жарты шеңбберлер тұр. Олардың ішіне аяқталмаған мәтіндер тұр. Бұл ойынды топпен жарысып орындаймыз. Алдарыңдағы қағаздарға тиісті сөздерді бір бірден жазып жабыстырамыз.

-Балалар, бұл сөздер қандай сөйлем мүшесіне жатады?

-Неліктен?

- Балалар қараңдаршы,біздің құрастырған затымыз неге ұқсайды?

-Жарайсыңдар! Сегізаяқ деген ән бар екенін білесіңдер ме?

-Ондай болса,сәл тынығып Абай Құнанбайұлының «Сегізаяқ» әніні тыңдайық.

Абай Құнанбаев. "Сегізаяқ" әні - YouTube

Жұптық жұмыс.

Жұптасып Абай аталарыңа вк парақшасын жасайық. Яғни, парақшаға Абай ата туралы білетін деректерді жазу керек. Деректерді толтыру барысында біріңғай мүше сөздерді қолданыңдар.


Парақшаға салған деректерге сүйеніп әңгімеле.


«Күз» ойыны Абайдың күз өлеңін оқи отырып, сөйлемде бірыңғай мүшелер бар,жоғын анықтайды.

Оқыған өлең жолдары ақынның қай өлеңі?

Кері байланыс «СМС»

-Бүгінгі сабақта не ұнады?

-Сабақтан қандай ой түйдің?

-Бүгінгі сабақтан алған білімің үшін өзіңе қандай баға бересің?

- Мәтінді оқиды.





























Сулифа ойны арқылы әр топ абайдың қара сөздерін бөліп алады. Тапсырманы орындайды.


















































Лего құрастыратын ойын.


Топпен жарысып мәтінді толықтырады.

-Бірыңғай сөйлем мүшесіне жатады. Себебі бұл сөздер бір сұраққа жауап беріп тұр.

-Сегізаяққа



-Жоқ


Ютуб арнасынан ән тыңдайды.















Жұптасып автордың жеке вк парақшасын жасайды. Парақшаға салған деректерге сүйеніп әңгімелейді.

















Дескриптор


Өлеңді қатесіз көшіріп жазады.

Бірыңғай мүшелердің астын сызады


ҚБ

3лайк



















Дескриптор:

Мәтіндегі біріңғай мүшелерді табады. Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.

Дәлелдейді.


ҚБ 3лайк





























































Дескриптор:

Шығармаларын жазады.

Туыстарын жазады.

Ол кім?деген сұраққа жауап жазады.

Бірыңғай мүшелі сөздерді қолданады.

ҚБ 4 лайк

Оқулық,

























Оқулық







































































https://www.youtube.com/watch?v=gZKN_iZLyG4


















Сабақтың соңы

5 мин

Бағалау «Белгі» бер







Рефлексия: https://classroomscreen.com/?ref=website-popularity бойынша өтеді

Оқу тапсырмасы: 26-жаттығу


Жинаған лайктары бойынша белгілерді қолдарымен көрсетеді.

ҚБ қойылады.
































Білім беру ұйымының атауы

"Үштөбе тірек мектебі (РО)" КММ

Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Уақыт

Педагогтіңаты-жөні:

Байдуллаева А.Д.

Күні:

13.11.2024

Сынып: 3 «»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

11 сабақ. Спорт-денсаулық кепілі!

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.4.2 спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің бойындағы қабілеттерін анықтау.


Сабақтың мақсаты

Спорт түрлерін топтастырып, спорттың бір түрімен айналысу үшін өзінің бойындағы қабілеттерін анықтайды..

Құндылықтар және оның мақсаты:



Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу. Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық.


Сабақтыңбарысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин

Сабаққа дайындық жасау.

Психологиялық ахуалды жақсарту

Ақ көңілді жүрекпен,

Ақ ниетті тілекпен

Амандасып алайық,

Қонақтарға ізетпен

Топқа бөлу

Төрт топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау.

«Тектілік» сөзі қай сөзден шыққан?

Шежіре дегеніміз не?

Жеті атаны атап көріңдер.

-Кім өз жеті атасын айтып береді?

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Әдеппенен бас иіп

Сәлем бердік біз



Топқа бөлініп отырады.



Сұрақтарға жауап береді






«Бәйге» әдісі арқылы бағалау




:





Дескриптор:


-Сұрақтарға жауап береді

-Жеті атасын айтады

ҚБ: Әр жауап берген оқушыға Бәйге арқылы бағаланады


Интер тақта, слайд







Суреттер




Жеті ата шежіресі






Сабақтың ортасы

25мин

Жаңа сабақ

Ойқозғау.

Бейнеролик көру «Денсаулық»

-Бұл бейнероликтер не ұқтыңдар балалар? -Денсаулығымыз мықты болу үшін не істеуіміз керек? Жақсы олай болса, бүгін біз спорт жайында әңгімелейік. -Спорт дегеніміз не?

-Спортпен қайда айналысады? -Адамдар спортпен не үшін айналысады?

Спорт -бұл Денсаулық ,Жақсы көңіл күй, Сымбатты мүсін, Өзіңе деген сенімділік, Зиянды әдеттерден арылу жақсы ұйқы.

Түсіндірме жұмысы

Адамдар айналысуға болатын спорттың 200-ден астам түрі бар. Олар әртүрлі топқа бөлінеді.. Мысалы, жарыстардың өту мерзіміне қарай жазғы және қысқы спорт түрлері бар. Ақыл-ойды дамытатын және ұлттық ойындар.

Дәптермен жұмыс

Бестік диктант

Оқулықпен жұмыс

-Сен қандай спорт түрімен айналысасың? Ол спорттың түрін таңдау себебің бар ма? Бұл спортқа келер алдында өзіңе қандай мақсат қойдың?

Саған Айжан мен Асқардың берген жауабы ұнады ма? Не себепті?

«Позицияны ұстан» стратегиясы

. Бір пікірді таңда және сол пікірді қорғайтын бір дәлел айт. Пікірді таңдауға және оған дәлел табуға 1 минут беріледі. Ниет білдірген оқушылар ортаға шығып, кімнің пікірін қолдағандарына қарай тақтаның екі жағына тұра бастайды. Алдымен бірінші топ сөйлейді (мысалы, Айжанның пікірін қолдағандар), сосын екінші топ сөйлейді.

"Илья Илин" жасанды интеллект арқылы таныстыру

Оқулықтағы «Сен білесің бе?» айдары

ндағы мәтінді оқимыз. -Балалар! Соңғы Олимпиада ойындары қашан және қайда өтті, кім біледі? Қазақстандық спортшылардан кімдер жүлдегер атанды? Олимпиада ойындары 4 жылда 1 рет өткізіліп тұрады. Соңғы Олимпиада ойындары 2024 жылы Францияда, Париж қаласында болды. Біздің қазақстандықтар 17 медальмен оралды. 1 алтын, 3 күміс, 3 қола. Олар Елдос Сметов-дзюдо, Нұрбек Оральай-бокс,Демир Жадыраев-күрес, Нариман Құрбанов-спорттық гимнастика, Назым Қызайбай-бокс, Ғұсман Қырғызбаев-дзюдо, Ислам Сәтбаев жәнеАлександра Ле (командалық) нысана көздеу

-Білетіндерге жарайсыңдар дегім келеді! Ал қалғандарыңа ғаламтор ресурстарына жүгініп, олимпиада жайында ақпарат алуларыңа кеңес беремін.

Сергіту сәті "Балалар спорты"

Топтық жұмыс

1 топ: "Сыр сұхбат" бағдарламасы. Мектебімізде спортпен айналысатын спортшылармен сұхбат.

2 топ: суреттерді (жазғы, қысқы) топтастырады

3 топ: "Сурет арқылы сәйкестендір" әдісі бойынша спортшыларды сәйкестендіреді

4 топ: Пантомима: қимыл-қозғалыс арқылы қандайда үш спорт түрін бейнелейді

Қорытынды

Қандай спорт түрімен айналысатыныңды тек қана өзің шешесің. Біреулер сүйікті актерлеріне немесе әншілеріне еліктеп, солардың айналысатын спорт түрлерін таңдайды. Біреулер достарына серік болып спорт секцияларына барады. Біреулер ата-анасының ұсынысына байланысты спорт түрін таңдайды. Ең бастысы, өзіңе ұнайтын спорт түрін таңдау керек.

Кім салауатты өмір салтын қолдайды, қолдарыңды көтеріңдер! Деніміз сау болу үшін, не істеуіміз керек? Кім біледі? Оқушылар: Шынығу керек! Мұғалім: Егер денің сау болсын десең, үнемі шынығып жүр.

Рефлексия

Тақтада Жанармай бекетінің суреті ілініп тұрады. Оқушылар спорттық автокөліктерді түстеріне қарай жабыстырады.


Бейнероликтен не түсінгенлерін айтады


Сұраққа жауап береді

"Спорт" сөзіне класстер қрастырады

Әр топта сөздер жазылған қима қағаздардан спортқа қатысы бар сөздерді орналастырады.



















Әр оқушы жеке жұмыс

орындайды






Асқар мен Айжанның сөздерін оқиды.

Сұрақтарға жауап береді.








Тапсырманы орындайды




1 топ

Асқар: Мен шынығып, денім сау болу үшін спортпен айналысамын.

2 топ:

Айжан Мен спорттық жарыстарға қатысып, жеңіске жеткім келеді.








Сұрақтарға жауап береді.



















Дене жаттығуларын бейнероликтен қайталап орындау.

-Бұл спортпен неше жасыңнан бастап айналысасың?

-Бұл спортқа қалай бардың, кім апарды?

-Қанша медалің бар?

-Жеңіске жеткенде қандай сезімде боласың? -Жеңілген кездерің болды ма?

-Спортпен шұғылдану үшін не үшін қажет және қандай кеңес бересіздер?






















Сабақты түсінген оқушы жасыл автокөлікті, түсінбеген оқушы қызыл автокөлікті іледі.


ҚБ : "Бес бармақ" арқылы әр топ өздерін

бағалайды





ҚБ: От шашу арқылы бағалайды.

Әр дұрыс жауапқа медаль таратылады




















ҚБ: «Үш шапалақ» әдісі



Интертақта






Тақта

Сөздер


Оқулық












Суреттер




Интертақта




Суреттер



Оқулық






Суреттер



Оқулық









Суреттер


Оқулық




Суреттер












Бейне жазба тыңдату



Интертақта, слайд































«Балалар спорты бейне жазба» тыңдату



Мектеп спортшылары

Сабақтың соңы

10 мин




Кері байланыс

Оқушылар алған медальдарын санайды. Ең көп ұпай жинаған топтарға байланысты орындар беріледі. 1- орын, 2-орын,3-орын

Үйге тапсырма Әртүрлі дереккөздерден (ғаламтор ресурстары, қосымша әдебиеттер, үлкендерден сұрау) белгілі бір спорт түрімен айналысу үшін (өзің таңдаған спорт түрін жаз) қандай қабілеттер болу керек екенін анықта.








Үй тапсырмасын алады





Кері байланыс жасайды

Тамаша! Жарайсыздар!








Оқулық





Кері байланыс парақтары























Наименование организации образования: КГУ «Уштобинская опорная школа (РЦ)»

Краткосрочный (поурочный) план по математике № 43

Тема: Сложение и вычитание двузначных чисел. Сотни

Раздел:

Раздел 2 А. Сложение и вычитание двузначных чисел. Сотни

ФИО педагога

Кауапова Ж.У.

Дата:

13.11.2024г

Класс: 2

Количество присутствующих:

Количество отсутствующих:

Тема урока

Самостоятельная работа №5. Сложение и вычитание двузначных чисел. Сотни

Цели обучения в соответствии
с учебной программой

2.1.1.4 – образовывать укрупненную единицу счета сотню, считать сотнями до 1000, записывать, сравнивать;

2.1.2.8 – применять алгоритмы сложения и вычитания двузначных чисел в таких случаях, как: 34 + 23, 57 – 23, 45 ± 19, 47 + 33, 80 – 47, 100 – 35;


Цели урока

Закрепить вычислительные умения и навыки в пределах 100;

Развивать внимание, память, логику мышления;

Воспитывать умения и навыки самостоятельности;

      Ход урока

Этап урока/ Время

Действия педагога

Действия ученика

Оценивание

Ресурсы

Начало урока

0-3 мин

Создание положительного эмоционального настроя.

-Дорогие мои! Подарим сегодня в начале урока друг другу улыбку и доброе настроение, согреем наши сердца теплотой и любовью.


Если дождь стучит по крыше,

Если в жизни всё не так.

Улыбнитесь, рассмешитесь,

Ведь улыбка – это клад!!!

Ведь не даром говорят: «Улыбайтесь друг другу чаще - жизнь будет слаще!»

- Как думаете почему? (Поднимется настроение; чувствуешь, что рядом хорошие люди….)

С хорошим настроением дело делается в 2 раза быстрее и складнее.

Улыбнитесь друг другу от всей души!

А теперь с хорошим настроением приступаем к работе.

Проверяют рабочее место. Приветствуют учителя и гостей



Презентация, Учебник, тетрадь





Середина урока

4-40 мин

1.Актуализация жизненного опыта.

Целеполагание. Устный счет

-Начнем наш урок с разминки, а именно с устного счета. К нам сегодня пришел гость Отгадайте кто это?

Я умею громко лаять, а ещё хвостом вилять.

Я за кошками гоняюсь и на них люблю рычать. Домик мой из досточек,

а грызу я косточки. (Щенок).

-Посмотрите на него. Правильный ответ – на щенке раскрашивается частьтела или одежды.

1. 1 слагаемое 20, второе -6. Значение суммы равно…

2. К 10 прибавить 9, будет?.

3. Уменьшаемое 40, вычитаемое 20. Чему равно значение разности?

4. Сколько десятков и единиц в числе 37?

5. Сколько будет, если к 24+20 ?

6. Запиши наибольшее из чисел 70 и 50.

7. Чему равно значение, если уменьшаемое 50, вычитаемое 30?

8. Чему равно значение, если уменьшаемое 80, вычитаемое 60?

9. К какому числу нужно прибавить 4, чтобы получить 44?

10. Из какого числа вычесть 0, чтобы получить 60?

11. 60+7=?

12. Из 30 вычесть 10 будет…

Щенок у нас получился красивый.

Постановка цели урока.

Тема Самостоятельная работа №5. Сложение и вычитание двузначных чисел. Сотни

Сегодня, ребята, у нас необычный урок. Мы отправляемся в путешествие в одну загадочную страну.

- Ребята, я бы хотела, чтобы сегодня на уроке вы не только повторили и закрепили изученный материал, показали навыки счёта, логически мыслить и рассуждать.

Приступим к работе.

Далеко-далеко, за морями, за горами была страна Тридевятое царство. А в ней королевство Математики, которым правит королева цисломин. Жили в ней дружные числа. Однажды все узнали, что злой волшебник заколдовал королеву. И теперь она спит крепким сном.

-Поможем королеве? Собираемся в дорогу. Нам нужно будет преодолеть много преград и справиться с ними.

-Что же мы возьмем в дорогу? (знания, смекалку, дружбу, умения, находчивость) А помогут нам знания, которые мы получили при изучении темы «Сложение и вычитание двузначных чисел. Сотни.

-Наше путешествие не может бесцельным, подумайте какая цель стоит перед нами? (Спасти Королеву, вспомнить как решаем примеры)


2. Работа над темой.


Учитель подготавливает к выполнению

- Первое препятствие на пути, чтобы попасть в тридевятое Царство. Перед нами пустыня, через которую протекает река Вспоминайка ,чтобы пройти к реке, надо найти ответы.

Задание «Мухобойка»

900-100= 800, 500+200=700,400+100=500, 300+300=600,800-200=600, 600+ 300=900, 300-100=200, 700+200=900

Мы успешно переправились через реку Вспоминайка, но на нашем пути новое препятствие . Вход в царство охраняет Змей Горыныч. И пока мы не выполним его задание , в царство не попадем.


Заколдованная королева за тремя дубовыми дверями, за тремя кованными замками, чтобы открыть первую дверь отгадайте загадку

Я все знаю, всех учу, но сама всегда молчу. Отгадка: книга.

- Молодцы первую дверь мы открыли легко.

Откройте тетради запишите дату, классная работа.

- Ребята смотрим на слайд. «Колесо фортуны»

Решение примеров у доски 57-23= 34, 24+35= 58, 56-24=32, 83-26= 57, 38+42= 80, 34+23=57

Посмотрите на нашу запись, видите ли в записи правило?

Вывод: При сложении двузначных чисел мы складываем десятки с десятками,а единицы с единицами.спросить 2-3 учеников.


Нас ждет следующее задание. Самостаятельная работа. Работа с учебником, открыли учебник стр. 87 № 5 выполняем в тетради. (3мин)

Взаймопроверка в парах. Проверьте ответы на слайде.

- Ребята верните тетради.

- Вот и вторая дверь открыта.

Привал. Отдохнем физминутка

- Я называю числа. Если число однозначное – приседание (2), если число двузначное прыжок (15), если число круглое (20) – хлопок. 20,40,44, 8,5, 50,

- Ну что ж, пора двигаться дальше, к нашей цели. И вот она заветная третья дверь.

Задание «Колечко»

Колечко – Колечко, выйди на крылечко!

Работа у доски выполняют задания в группе.


- Вот мы и в тридевятом царстве, но королева по – прежнему спит. Чтобы ее разбудить , надо найти волшебное средство . А хранится оно вот в этих шарах. (Самостоятельная работа)

А шары то тут цветные ,

В них примеры непростые,

Чтоб королеву разбудить,

Нужно правильно решить.


50+7=57, 36+10= 46, 40-10=20, 50+20=70, 35+20=55

В воздушных шарах лежат примеры. Надо лопнуть шарик, достать пример и решить. Лототрон.


- Королева то проснулась,

Всех ребят благодарит.


Дескриптор;

Устно отвечают,



















определяют цели на урок.









































Верно выполняют вычисления





























Работают самостоятельно

Взаимопроверка

находит ошибки, исправляет,








Верно выполняют вычисления











Верно выполняют вычисления,










ФО «Словесная похвала»

































































Всё правильно

ошибся













Всё правильно

ошибся










ФО словесная похвала

Презентация


















Конец урока

40-45 мин

Итог урока. Рефлексия

- Ребята мы прошли через все препятствия.

- Посмотрите на экран

Смайлики разных цветов зеленый все ли у нас получилось? Желтый Что вызвало затруднения? Синий какие задания были трудными?

Поэтому откройте свои дневники и запишите домашнее задание.

Д/З с. 87 № 6

Дети отвечают на вопросы.

Проводят самооценку работы на уроке.


Classroom смайлики




















Бөлім

Уақыт .

Пәні:

Қазақ тілі

Күні:

13.11.2024ж

Педагогтің аты-жөні:

Ильяшова Замзагул Смакановна

Сынып: 3 «»

Қатысқандар саны: 18 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Түбірлес сөздер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату;

3.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін/ жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтар ын табу

Сабақтың мақсаты

Мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау

Түбірлес сөздерді табу

Құндылық

Әр ісіне, қадамына жауапкершілікпен қарайды, әдепті және мейірімді, сөзіне берік, ісіне адал, кішіге ізет, үлкенге құрмет көрсетеді, ар-ұятты жоғары бағалайды

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

(3 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату.

Қуанамын менде

Қуанасың сен де

Қуанайық достарым

Арайлап атқан күнге




Өзін көрсетеді

Көршісін көрсетеді

Қолдарынан ұстайды

Қолдарын көтереді

Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!





Сабақ

тың ортасы

(5 мин)


























10 мин

Үй тапсырмасын тексеру

20 –жаттығу 83 – бет

Берілген жұрнақтарды қандай сөздерге қосып жаңа сөз жасауға болады?

Жаңа сөздердің мағынасын түсіндір


Ендеше оқушылар экранға көңіл аударайық.

  1. жаттығуМәтінді тыңдау.

  1. Оқушыларға азат жолдан жеке-жеке оқыту.

  2. Бұл мәтіннің кейіпкері кім?

  3. Кім баяндап отырған?

  4. Орфографиялық сөздік(сөздердің дұрыс жазылуын көрсететін орфографиялық нормаларды белгілейтін анықтамалық басылым) Түрксіб-бұл Түркістан-Сібір темір жолының қысқартылған атауы.


Топпен жұмыс;

1топ1904 -1928 жылдары-

2топ1929-1932жылдары-1944 ж не болды

3топ1945-1956жылдары- толықтырып жазып шығады

Әбілхан Қастеев кім екен?

-Суретші.....ендеше сурет деген сөзге тоқталайық тақтаға сурет-

суретші,мал-малшы.

біл-білім-білімді-

білгіш.

Өнер-өнерлі-өнерпаз бұл қандай сөздер?Түбіріне назар аударыңдар деп оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын оқушыларға ашқызу.

Сабақтың тақырыбын хабарлау

Дәптерді ашып,күнді жазу.

Оқушылар келтірген мысалдар арқылы жаңа сабақ ережесін шығарады,оқып береді.




Берілген жұрнақтардан жаңа сөздер жасайды




Сұрақтарға жауап береді






Видеоролик тамашалайды



















мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап жазады










Сұраққа жауап береді

Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!













Құмсағат


«Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау


















Интерактивті тақта
















тыңда

лым

Оқулық

22-жаттығу

83-бет

Таратпа

Қағаздар











Оқулық

10 мин














Сергіту

сәті

2 минут

2- тапсырма

Жеке жұмыс

«Із кесуші» әдісі

Жас атауларын өсу ретіне қарай жүйелеп жаз

Түбірлес сөздерді тап.

Талқылау сұрақтары:

1.Сен қай жас атауына жатасың?



«Бұзылған телефон»

ойыны

жас атауларын өсу ретіне қарай жазады


Нәресте,сәби,бөбек,бүлдіршін,балақай,бала.




Сұраққа жауап береді





Бастаушы келесі оқушының құлағына бір сөз сыбырлайды.

Ол келесі оқушыға сыбырлайды.Соңында бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек.Кейін сөзді ауыстырып жіберген адам анықталады.

«Комментарий» арқылы

Жұлдызшалар



-тапсырманы тақтаға орындайды




Жарайсыңдар!

Керемет!

Оқулық

23-жаттығу

84-бет

Дәптер

қаламсап









Музыка ойнайды








8 мин

3 –тапсырма

Жұптық жұмыс

«Анықта» әдісі

Суретке қара. Түбірлес сөздерді оқы

Қай сөз түбірлес сөздер тобына жатпайды? (Оқуға)Неліктен? Себебін дәлелде.

Іс-әрекетті білдіретін сөз

Талқылау сұрақтары:

1.Тапсырмада саған не оңай, не қиын болды?

түбірлес сөздер тобына жатпайтын сөзді табады









Сұраққтарға жауап береді


-түбірлес сөздер тобына жатпайтын сөзді табады

-себебін дәлелдейді



Оқулық

25-жаттығу

84-бет


Сабақтың соңы


7 мин

Рефлексия

«Tik Tok» әдісі (Бағалау)

Бүгінгі сабақты толық түсіндім


Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар

Бүгінгі сабақты бөлісемін


Үйге тапсырма

24-жаттығу 84 -бет

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай өздерін бағалайды

Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!

«Tik Tok» әдісі


Мектеп

«Үштөбе тірек мектебі(РО)»КММ

Бөлім

Менің мектебім

Педагогтің аты-жөні

Ташаева Марал Еркиновна

Күні:

13.11.2024ж

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатысушылар саны

Сабақтың тақырыбы

30 Кітапты күтіп ұста. Жыртық кітап жылады

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу

2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу

Сабақтың мақсаты

Шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табады

Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және

ақпаратты берілген үлгі кестеге салады

Құндылықты дарыту

Ұлттық мүдде: қоршаған ортаны қорғау.Оқушылар арасындағы достық сыйластық қарым –қатынасы сақтай білуге тәрбилелеу. Жақсы мен жаманды ажырата білуге тәрбиелеу

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы.


8-минут



Психологиялық ахуал

Шырылдайды қоңырау

Біз сабақты бастаймыз

«5» болсын алар бағамыз,

Білімнен бақыт табамыз.

Өнер білім көп оқып,

Өсе берсін санамыз.

Өткен сабақта біз « Кітаптың тарихы .Ең керемет кітап» тақырыбымен танысқан болатынбыз.

Олай болса мен сендерден үй тапсырмасын «Word woll» әдісі арқылы тексергім келеді.

1.Видео көрсету 5 минут

Бүгінгі жаңа сабағымыз- Кітапты күтіп ұста

2. Топик 1- тапсырма

Кітап неден қорқады?

Психологиялық тренингкке қатысады.



Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды.






ҚБ «5 минут»






Психологиялық ахуал.



Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырма

лары

Презента

ция


10-мин


Оқу мақсатын таныстырамын.

Айтылым

Мұғалім тақтада оқушыларды ойландыруға бағыттайтын суреттер ұсынады. Идеяны жаңа тақырыпқа өтуге көпірше ретінде пайдаланады

Оқушылар мұғалімнің көмегімен

«Кітап неден қорқады?» деген сұрақ төңірегінде ойланып, әңгімелейді.

ҚБ «5 минут»





Оқулық

10-минут



ҚБ 2 -тапсырма. (Т) Жұптық тапсырма. Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану

Нұсқау: Автормен таныстыру. Ермек Өтетілеуұлының «Жыртық кітап жылады» Мұғалім оқушылардың өлеңді түсініп оқуына мүмкіндік береді.

Автор туралы баяндау

Өлеңді мәнерлеп оқиды

«Канон»әдісі арқылы оқиды

Ермек Өтетілеуұлының «Жыртық кітап жылады» өлеңін түсініп, оқиды..



Бағалау критерийі: сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және

ақпаратты берілген үлгі кестеге салу - Дескрипторы:

оқушылар өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды.5 балл


Оқулық, дәптер


2 мин

Сергіту сәті: «Бала ,бала балапан»


Жарайсыңдар!

Колонка ноутбук


10 мин

ҚБ 4 тапсырма. Топтық жұмыс

Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану

Кестені толтыру

Өлеңдегі жыртық кітапты сипатта. Қандай? сұрағына жауап беретін сөздерді таауып жаз

Нұқау: Оқулықта берілген тапсырманы мұғалім оқушылардың сөйлем құрауына ықпал етеді. Жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуын бақылайды.

Кейіптеу – әртүрлі жануарларды, табиғат құбылыстарын немесе жансыз нәрселерді адам кейпіне келтіріп суреттейтін көркемдік тәсіл.

5 -тапсырма

Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкер –кітап кейіпкері суреттелген

ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма

Жырттық кітапты сипаттап,айтады.


Өлеңнен жыртық кітапты сипаттайды.

Қандай? cұрағына жауап беріп тұрған сөздерді тауып, кестені толтырады

Қай суреттер кейіптеу тәсілі бола алатынын қоршап көрсетеді.

Бағалау критерийі: Шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табады Дескрипторы: керекті сөзді тауып, кестені толтырады;3 балл

кейіптеу кейіпкерін анықтайды.2 балл

Оқулық дәптер

Сабақ

тың соңы

5 мин


МК, Т.Сабақты бекіту

Мұғалім оқушылардың шығармашылық жұмысына қолдау көрсетеді

Кітапты күтіп ұстау туралы ереже құрастырады. Мысалы:

  1. Кітаптың ең алдымен тысын қапта.

  2. Кітапты таза қолмен ұста.

3.Кітап беттерін бүктеме.

4.Кітапты ас ішіп отырып оқымау. т.с.с.

-Бүгінгі сабақтан қандай ой түйдің?

Кітаптың мұңы «Иә, жоқ»әдісі

Рефлексия: «Белгі» әдісі бойынша өтеді.

Кері байланыс кітапқа өз ойыңды жаз.

Теңгемен бағалау

Үй тапсырмасы: «Таза кітап» көрмесін қою.Өлеңді түсініп оқу

О қушылар кітапты күтіп ұстау туралы ереже құрастырады

ҚБ «5 минут»







































Білім беру ұйымының атауы

«Үштөбе тірек мектебі (РО)» КММ

Пәні:

Математика

Бөлім:

ЕКІ ТАҢБАЛЫ САНДАРДЫ ҚОСУ ЖӘНЕ АЗАЙТУ. ЖҮЗДІКТЕР. ЕСЕПТЕР

Педагогтің аты-жөні:

Ташаева Гульнар Еркеновна

Күні:

13.11.2024 ж

Сынып:

2сынып


Сабақтың тақырыбы:

43сабақ. Өзіңді тексер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.4.3.1 100-ге дейінгі сандар/1000-ға дейінгі жүздіктертізбектерініңзаңдылығынанықтау.

2.4.3.2. Берілген заңдылық бойынша тізбекті құрастыру,тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу.

2.1.2.8. 34+23,57– 23,45 ±19,47+ 33,80 –47, 100 – 35 жағдайларында екі таңбалы сандарды қосу жәнеазайт алгоритмдерінқолдану.

Сабақтың мақсаты

қате жазылған мысалдарды түзетіп жазады

заңдылықтың қатесін тауып, тізбекті жалғастырады

санды және әріпті өрнек құрастырып, мәнін есептейді

Құндылықтар

денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут








Сергіту сәті 2мин











Сабақты қорыту

8минут







Қосымша тапсырма









Үй тапсырмасы








Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту


Жасанды интеллект

https://virbo.wondershare.com/ хабарламасы


Топ атаулары;

Бірліктер

Ондықтар

Жүздіктер



1-тапсырма.

«Сандардың пирамидасы»жобасы.

(Балаларға сандар пирамидасын құрастыруды ұсынады)


2-тапсырма.

«Сандар құпиясы».

(ұяшықтағы сандардың мәндерін табу+-)


3-тапсырма.

«Көңілді жұмбақтар»

(Барлық оқушыларға қызықты жұмбақтар айтылады шешуін табады)




4-тапсырма.

«Ертегі еліндегі есептер»

(Әр топқа 2есептен беріледі оқушылар ауызша айтады)


5-тапсырма

«Салыстыру шыңы»

(салыстыруға арналған тапсырмаларды жазбаша орындау)



6-тапсырма

«Құпия теңдеуді шешу»

(әр топ теңдеуге арналған тапсырма беріледі)




7-тапсырма

«Пікір ақиқат па жалған ба?»

(математикалық ақиқат пен жалғандар сұрағына жауап береді)

Прямая соединительная линия 1



(ЖИ) https://classroomscreen.com/ арқылы оқушылармен сабаққа қорытынды жасау.



Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.






Оқушылар топқа бөлініп отырады.





Өткенді пысықтайды



Ойын ойнайды








Мысалды шығарады



Сандарды салыстыра алады




Теңдеу шеше ал





Ауызша жауап беред






Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру














Дескриптор:

Тиімді тәсілмен шығарады-1б




Дескриптор:

Амалдарды баған түрінде орындайды




Дескриптор:

Ауызша орындайды






















Дескриптор:

Теңдеуді шешеді-1б
























































































Білім беру ұйымының атауы

«Үштөбе тірек мектебі (РО)»  КММ

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Мәдени мұра

Педагогтің аты-жөні:

Алина Ботагоз Бейсетаевна

Күні:

13. 11. 2024 ж.

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Халқымыздың салт-дәстүрі. Бесік жыры

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосурет-тер қолдану. Сөйлемдегі қатені тауып түзетемін.

4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру

 Сабақтың  мақсаты

Қазақ халқының салт-дәстүрлерін біліп өсуге тәрбиелеу, бесіктің пайдасы мен бесік жырын білуге үйрету.

                                                              Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уа-қыты

                      Педагогтің әрекеті

Оқушы-ның әрекеті


      Бағалау

  Ресурстар

Ұйымдасты-ру











Үй тапсырмасы




Өткен білімді еске түсіру









Жаңа білім



































































  Бекіту






Үй тапсырмасы


Бағалау



  Кері байланыс

Психологиялық ахуал қалыптастыру

 Жасанды интелект «Top IQ»арқылы үй тапсырмасын қайталау.

Қандай бала сүйкімді?

Кімнің көзі үлкен?

Кімнің сөзі үлкен


Топтық ережені есте сақтау


 Мақал-мәтел жаттау

*Мақал-мәтелдердің маңызы*  деген тақырыпта ой жазу.



*Миға шабуыл* әдісі

Өткен сабақта ауыз әдебиетінің қандай түрімен таныс болдық?

- Мақал-мәтел дегеніміз не?

- Мақал-мәтелдердің  тақырыптарын ата.

-Мақал мен мәтелдің айырмашылығы неде?


Топтар арасында мақал-мәтел сайысын өт-кізу.

Әр топтан бір оқушы  өз ойын  оқып береді.


Сабақтың тақырыбы мен  мақсатын хабар-лау

Қандай салт-дәстүрлерді  білесіңдер?

Балаларға қатысты салт-дәстүрлер?

Ең бірінші сәби дүниеге келгенде жасалатын дәстүр қандай? (бесікке салу)

Сәбиді бесікке салып болған соң не істейді?  (бесік жыры)


1-тапсырма. Тыңдалым.

Бесік жыры М.Бесбаев

-Өздерің қандай бесік жырын білесіңдер?

Әр топтан бір бала  айтады.


2-тапсырма.         Топтық жұмыс

- Осы дәстүрлерді қайдан көрдіңдер?

- Отбасыңда қазақ дәстүрлерінің қайсысы орындалады?

Әр топтан бір оқушы сөйлейді.


*Ой қозғау* әдісі

3-тапсырма

Неліктен салт-дәстүрді ұмытпай, жалғастыру қажет?


Оқушыларға  *Бесікке салу* рәсімін көрсету


4-тапсырма. Сағатбек Медеубекұлы өмірбаянын таныстыру (Жасанды интелект)

1. Тыңдалым  (аудиожазба)

«Бесік жыры» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқу.

2. Нейро жаттығулар арқылы оқыту

3. Спираль әдісі арқылы оқыту

4.Эмоциялар арқылы оқу

Киесі-қасиеті

Ақылман-ақылшы, көргені көп адам.


«Ұлттық құндылықтар» әдісі. Бауырсақты табақтарға салады.

Тақтада халық ауыз әдебиетінің бір тармағы «тұрмыс-салт жырларының» түрлерін жи-нақтап жазады.


Сергіту сәті: Қазақтың оюлары арқылы билеу


5-тапсырма. *Жұптас, ойлан* әдісі

Жұптық жұмыс

Кестедегі сөздерді өзгертіп айт.

         Не?                    Қандай?

       кие                         киелі

    қасиет                   қасиетті

     ақыл                      ақылды


6-тапсырма  Топтық жұмыс

Проблемалық сұрақ шешу.

Бірлесе отырып, дұрыс сөйлеу үлгісін анықтау.

 7-тапсырма. Өздік жұмыс

Шығармашылық жұмыс

*Синквейн* әдісі  бес жол өлең жазу

Не ?  1 сөз

Қандай? 2 сөз

Не істеді? 3 сөз

Сөйлем  4 сөз

Синоним    1 сөз


-Бүгінгі сабақта қандай салт-дәстүр туралы білдік?

-Баланы бесікке не үшін бөлейді?

-Бесікте жатқан балаға қандай жыр айтады?


98-99 бет  жыр жаттау


Мақтау сөздер











Сурет қи-ындыла-рын құрас-тырады









Сұрақтарға жауап  береді


Оқушылар мақал-мә-тел айтып жарысады, өз ойларын білдіреді.




Сұрақтарға жауап бере-ді






Бесік жырын тыңдайды, айтады.



Сурет бойынша сөйлейді.








Бейнежаз-ба тамаша-лайды

Өлеңді мәнерлеп оқиды, сұрақтарға жауап береді.Сөз-

дердің ма-ғынасын түсінеді


Жыр түрлерін жазады.


Сөздерді өзгертіп айтады





Дұрыс сөй-леу үлгісін анықтайды.


































Бес жолды өлең жазады






Сұрақтарға жауап береді










Кері байланыс жасайды

 «Домбыра» әдісі арқылы бағалау






ҚБ Жарайсыздар!










Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді.

Мақал-мәтелдер айтады.

Өз ойларын білдіреді.

ҚБ жетон арқылы бағалау






Салт-дәстүр-лерді  атайды.


ҚБ  Керемет!

Тамаша! т.б.




Дескриптор

Бесік жырын тыңдайды.

Бесік жырын біледі, айтады


Дескриптор:

Сурет бойынша әңгіме құрасты-рады.

*Домбыра» әдісі









Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқиды.

Сұрақтарға жауап береді.

Домбыра әдісі



Дескриптор:

Тұрмыс-салт жырларын біледі

Жарайсыңдар!
































Дескриптор:

Зат есімді сын есімге айналды-рады.

Мақтау сөздер









Дескриптор:

Бес жолды өлең жазады

*Домбыра* әдісі





      Жарайсыңдар!

Интер.тақ-та слайд




 Бесік, сәби, ана суреттері











Слайдқа жазылған сұрақтар








    слайд











М.Бесбаев-

тың бейне-баяны



Салт-дәс-түріміз ту-ралы су-реттер.







Бесікке салу рәсімі бейнежазба


  Слайд өмірбаян

Аудиожаз-ба




Бағдаршам суреті, түр-лі түсті дөңгелек-тер.


Бауырсақ суреті


  Кесте







оқулық




дәптер, қалам


*Бас бар-мақ* суреті














Кері байланыс парағы, стикерлер

















КРАТКОСРОЧНОЕ ПЛАНИРОВАНИЕ УРОКА № 39

РУССКИЙ ЯЗЫК

Темаурока: Синонимы и антонимы. Экономное использование времени.

Раздел:

Время.

Ф.И.О. педагога

Аханова М.Н.

Дата:

13.11.24

Класс: 3

Количество присутствующих: Количество отсутствующих:

Тема урока:

Синонимы и антонимы. Экономное использование времени.

Цели обучения в соответствии

с учебной программой

3.1.2.1 - определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты

3.2.2.1 - различать синонимы, антонимы, омонимы, однозначные и многозначные слова и использовать их в речи; понимать прямое и переносное значение слов из контекста, устойчивые сочетания слов;

3.3.8.1 - различать имена существительные, прилагательные, глаголы, наречия, предлоги и союзы; определять их роль в предложении

3.3.6.1 - писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений

Цели урока

Учащиеся смогут определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты, различать синонимы, антонимы, и использовать их в речи; различать имена существительные, прилагательные, глаголы; определять их роль в предложении; писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки

Ход урока:

Этап урока/ Время

Действия педагога


Действия ученика


Оценивание


Ресурсы


Начало урока

Создание положительного эмоционального настроя«Поздороваемся ладошками!»

- Повернитесь друг к другу, посмотрите в глаза, улыбнитесь. Разверните ладони друг к другу, но не прикасайтесь. Теперь соединяем пальцы со словами:

желаю (большой),

успеха (указательный),

большого (средний),

всегда (безымянный)

во всем (мизинец),

здравствуй (всей ладонью), … (имя).


-Наш сегодняшний урок я предлагаю начать с Приёма «Облако слов».

Я вам прочитаю высказывания, а вы отгадайте слово, которое объединяет все эти высказывания:

Оно течет быстро и медленно. Без него не происходит ни одна вещь на свете. Это наше сокровище, которое мы не ценим и тратим впустую. Оно, хоть и самое длинное, но и самое короткое в нашем мире. Оно не ждёт. Оно ушло, терпит, поджимает. Всё расставляет по местам.

-О чем сегодня будем говорить на уроке?

Нужно ли человеку беречь время? Ответим на этот вопрос после просмотра видео и определим

лексическую тему урока

(О бережном отношении ко времени)

-Зачем человеку нужен режим дня?

(Чтобы бережно относиться к своему времени)

Работа по учебнику.

Откройте учебники на странице18. Прочитайте пословицу.

Делу время-потехе час.

Как вы понимаете эту пословицу?

Приведите примеры из жизни.

Оформление работы в тетрадях

Каллиграфическая минутка.

Запись пословицы в тетради.

Письмо в широкую линейку

Учитель показывает образец на слайде


Актуализация опорных знаний. Целеполагание

- (Г) Прочитайте слова, объясните по какому принципу они объединены.

- Определите тему урока.

- Поставьте цель.

Узнаете о словах, близких и противоположных по значению, будете учиться различать и находить их в речи.

-Привитие ценности: ЕДИНСТВО И СОЛИДАРНОСТЬ

Проверяет готовность к уроку















Читают, отгадывают ключевое слово







Смотрят видео


Отвечают на вопросы учителя





Работают по учебнику

объясняют смысл пословицы

приводят примеры из жизни

записывает дату урока

демонстрирует правильную посадку за партой

списывает пословицу




(К) находят общий признак


(К) называет тему урока, ставит цель

готовность к уроку















Словесная похвала

Слайд 1










Просмотр видео «Аркадий Паровозов. Режим дня»

https://www.youtube.com/watch?v=m5HnHhwkKiI

Слайд 2-4














Слайд 5












Слайды 6-8

Середина урока

Работа над темой урока

Словарный диктант.

- Учитель предлагает повторить слова в первом столбике в течение одной минуты. (1 мин)

- По команде «стоп» просит учеников согнуть карточку так, чтобы слова первого столбика оказались сзади.

- Предлагает ученикам вписать пропущенные буквы, затем открыть слова первого столбика и проверить свою работу. Исправить ошибки и подсчитать количество правильно написанных слов.

- Просит учеников снова завернуть карточку так, чтобы слов первого и второго столбиков не было видно.

- Далее ученики записывают в третий столбик слова, которые запомнили по памяти.

- Просит открыть первый столбик и проверить свою работу.

- исправить ошибки, подсчитать правильно написанные слова.


Работа по учебнику.

Задание 1 стр. 18

- Прочитайте стихотворение В.Степанова.

- Какой это текст?

- Выучите это стихотворение и запишите по памяти.

- Определите основную мысль стихотворения.

- Прочитайте советы, как экономно расходовать время.

- Сравните выделенные слова.


Работа с правилом.

Прослушайте сказку и вы поймете цель урока.

Подготовленные дети рассказывают сказку:

В одном замечательном городе под названием Языкознание жила одна богатая женщина. Звали ее Лексика, а богатая она была тем, что имела двух хороших сыновей. Звали их Антоним, Синоним. Каждый из них уже имел свою собственную семью, однако все они жили вместе, в одном прекрасном доме, только на разных этажах.

Лучше жилось семье Синонима, ибо, хотя он и имел больше детей, но все в его семье было дружно и слаженно, ведь все они поддерживали друг друга. И если кому-то из семьи Синонимов было грустно, то все также были печальные, невеселые. Илинаоборот, когда кто-то один смеялся, то все его поддерживали: хохотали, заливались смехом. Поэтому хотя и были в этой семье все с разными именами, но такие близкие по характеру и натуре.

В семье Антонима не все было хорошо и слаженно, как у его брата Синонима. Причиной ссор и недоразумений были постоянные расхождения во взглядах, ведь в семье царила привычка противоречить друг другу. Поэтому семье ничего не удавалось сделать сообща. Если один работал, другой обязательно бил баклуши, если кому-то в семье было холодно и он закрывал все двери и окна, то кому-то обязательно вдруг становилось жарко, и он спешил открывать окна. Так возникали ссоры, доходившие до драк. Так и жили Антонимы, все время имея противоположное значение.

Учитель: Вы догадались о цели урока? (сегодня мы будем говорить о синонимах и антонимах, различать и находить их в речи)

Учитель: посмотрите на наш замечательный домик, что вы можете сказать о семье Антонимов? (дети делают вывод, что это слова противоположные). Что вы можете сказать о семье Синонимов (эти слова близкие по значению).

Давайте проверим наши наблюдения и прочитаем правилона с 18.

(дети читают правило и делают вывод, что наблюдение верное)

Учитель: Давайтепопробуем найти слова синонимы, в этом нам поможет упр 3. Поработаем в паре.

Дети выполняют задание в тетради.

Обратная связь. Поднимите открытую ладонь те, кто так же выделил слова синонимы, поднимите три пальца, кто не выделил одно или два слова, кулачек - кто не смог выделить слова синонимы.

Как вы думаете, для чего нужны синонимы? (чтобы избежать повторов).

Чтение правила на стр 19.

Физминутка.

1куплет-шагаем на месте

Останавливается музыка (назовите антонимы огромный , малюсенький)

2 куплет - прыгаем наносочках (назовите антонимы толстый, худой, лежит, стоит)

Припев повторяем за крабом руки вверх

3 куплет – поднимем руки вверх, в сторону, вниз (назовите антонимы мягкий, твердый)

4 куплет - поворачиваем корпус в право и влево (назовите антонимы вверху, внизу)

Припев повторяем за крабом - руки вверх

Похлопайте себе, какие вы внимательные и веселые, ну и пока вы стоите на месте, разделитесь в группы (по цвету ладошек, данных в начале урока.)


Работа с искусственным интеллектом.

Поиграем в игру. Я буду говорить слово, вы к нему подбираете синоним. После этого мы попросим искусственного интеллекта нам составить ещё синонимы. Затем в группах вы составите по одному предложению из предложенных слов. Самое красивое предложение запишем на доске и в тетради.


Работа в группах.Приём «Карусель».

Задание: к данным словосочетаниям из первой колонки подобрать слова антонимы со второй колонки.

В группе дети соединяют словосочетания и слова антонимы и передают свою карточку следующей группе. И так передаются карточки по кругу.

ФОУчитель предлагает выполнить задание в карточке.


Заполни таблицу

слово

синоним

антоним

+ \ -

огромный




труд




радостная





Приём «Углы». Повторение и закрепление правил.

В четырех углах записаны слова: антонимы, синонимы, однозначные, многозначные. На карточках у детей записаны правила. Дети читают и идут в нужный угол. Взаимопроверка.


Домашнее задание :стр. 19 упр. 4


(И) записывают слова








(И) взаимопроверка с эталоном на слайде.












(К) читает стихотворение, выполняет задание


Дифференциация: слабые дети работают с карточкой, на которой ключевые слова написаны, а ученики дописывают остальные из стихотворения.



Учитель читает сказку

Ученики слушают, отвечают на вопрос




(П) читает правило, рассказывает







(К) отвечает на вопросы, комментирует письмо, объясняет какие буквы вставляет








(И) выполняет задание




















Дескриптор на доске

  1. Прочитать текст.

  2. Списать

  3. Подчеркнуть синонимы.



Дети работают в паре














Находят в физминутке антонимы







(К) играют с ИИ









Дети работают в группе









Дети выполняют ФО на карточке.


Самопроверка по эталону на доске. (приём самооценивания «+\-» )


Критерий :

- правильно подбираюсинонимы и антонимы к словам

Дескриптор :

1.Правильно написал синоним и антоним к слову огромный

2. Правильно написал синоним и антоним к слову труд

3. Правильно написал синоним и антоним к слову радостная

Проводят игру


Словесная похвала







Взаимо-оценивание








Словесная похвала




Словесная похвала












































Самопроверка
















Словесная похвала





































Слайд 9











карточка



























Слайд 10










Карточка

























Учебник стр.19 упр.3























Капитан Краб: «Антонимы»

https://www.youtube.com/watch?v=25YBOpQll5k








https://chatgpt.com/























карточка

Конец урока

Итог урока: - Ребята , какую цель мы ставили в начале нашего урока ? Достигли мы её ?(ответы детей )

Учитель даёт эмоциональную оценку урока. Анализирует работу класса в целом или отдельных учащихся (работали сосредоточенно, писал аккуратно, не отвлекался и т. д.)

Продолжите :

Синонимы – это слова ……

Антонимы – это слова ….

Подберите фразеологизм к своей работе на уроке.

  1. Зарубил на носу – запомнил.

  2. С гулькин нос – очень мало.

  3. Мимо ушей – не обращать внимания.

  4. Носить воду в решете – бесполезная, безрезультатная работа.

  5. Задание не по зубам – трудное задание.

Рефлексия. Выберите песочные часы и запишите цифру на стикере, которая подходит к вашей работе на уроке и прикрепите к подходящим часам.


проводит самооценку

«Фразеологизм.»


Слайд 11










Слайд 12



Телевизор

компьютер

суббота

аллея

искусство

лестница

праздник

чувство

картофель

щенок

только

газета

собака

ветер

погода

Т_л_виз_р

к_мп_ют_р

су__ота

а__ея

иску__тво

лес_н_ца

праз_н_к

чу_ство

к_ртоф_ль

щ_нок

тольк_

г_зета

с_бака

вет_р

п_года

________________

________________

________________

_______________

________________

________________

________________

________________

________________

_________________

_________________

________________

________________

________________

________________

Телевизор

компьютер

суббота

аллея

искусство

лестница

праздник

чувство

картофель

щенок

только

газета

собака

ветер

погода

Т_л_виз_р

к_мп_ют_р

су__ота

а__ея

иску__тво

лес_н_ца

праз_н_к

чу_ство

к_ртоф_ль

щ_нок

тольк_

г_зета

с_бака

вет_р

п_года

________________

________________

________________

_______________

________________

________________

________________

________________

________________

_________________

_________________

________________

________________

________________

________________


15/

15/


15/

15/













КРАТКОСРОЧНЫЙ ПЛАН УРОКА № 10

ЕСТЕСТВОЗНАНИЕ

Тема урока:Как мы дышим

Раздел/Сквозная тема

Человек

ФИО педагога

Каукенова М.С.

Дата :

13.11.24

Класс:

Количество присутствующих:

Количество отсутствующих:

Тема урока:

Как мы дышим

Цели обучения в соответствии с учебной программой

3.2.3.3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека;

3.1.2.1 определять виды источников информации;

Цели урока

Ученик сможет называть органы дыхательной системы организма, рассказывать об ох функциях, сумеет определять источники информации


Ход урока

Этап урока/Время

Действия педагога

Действия ученика

Оценивание

Ресурсы

Начало урока

(Ф) Создание положительного эмоционального настроя:

Вот звонок нам дал сигнал,

Поработать час настал.

Так что время не теряем

И работать начинаем.

-Сегодня мы продолжим путешествие по нашему организму и познакомимся с ещё одной системой органов.

(К) ФО Проверка домашнего задание

-Сначала вспомним как работает система органов, которую изучали на предыдущих уроках.

Предлагает выполнить проверочную работу.

Привитие ценности- совесть. Поддерживать принцип академической честности


(Ф) Актуализация жизненного опыта. Целеполагание

-Сегодня я вам расскажу об одной из самых важных систем нашего организма. А о какой системе пойдёт речь, я уверена, что вы догадаетесь сами.

-Попробуйте задержать дыхание. Что вы чувствуете?

Это взбунтовались ваши клетки, которые сообщают вам: «Помогите! Мы погибаем!»

Тема нашего урока – Органы дыхания.

-Попробуйте сами поставить цель урока.

-Что вдыхает человек?

-Какой газ выдыхает?

-Какое время человек может обходиться без воздуха?

Слайд 4

-Оказывается, японские ныряльщики за жемчугом могут задерживать дыхание до 4-х минут. Рекорд задержки дыхания под водой – 5 мин 24 сек. Но для этого нужно много тренироваться.

Есть свои особенности дыхания и у животных. Например бобры могут обходиться без воздуха 30 минут, а киты около 1 часа.

читает с экрана









(Г) выполняет работу на макете





выполняет действия

рассказывает об ощущениях






ставит цель урока






слушает

поднимает интерес к изучаемому

готовность к уроку








ФО – 10 б

1гр-размещает

2гр-называет

3гр-рассказывает процесс пищ-ия






ФО

похвала

слайд 2









Макет человека «внутренние органы»











слайд 3













слайд 4

Середина урока

(Ф) Работа над темой урока

Привитие ценности -Стремление. Уметь развиваться индивидуально и в команде

-Посмотрите видеоролик о дыхании.

-Что такое дыхание?Слайд 5

Дополните определение нужными словами.

Дыхание – это процесс поглощения из воздуха кислорода и выделения углекислого газа для жизнедеятельности клеток организма.

-Как воздух попадает в организм человека?

-Чтобы ответить на этот вопрос проведём исследование.

Положите руки на грудь и сделайте глубокий вдох. Выдох.

-Что вы наблюдали? Почему поднялась грудная клетка?

-Как воздух попал в лёгкие?

-Рассмотрим путь воздуха на схеме в учебнике ан стр. 54


Физминутка

Чтение текста учебника стр. 55-56

Беседа по прочитанному.Слайд 6

-Что такое дыхание?

-Перечисли органы дыхательной системы.

-Что получает организм в процессе дыхания?

-Что отдаёт организм в процессе дыхания?

-В каком органе происходит газообмен: в кровь поступает кислород, а кровь отдаёт углекислый газ?

-Благодаря какому органу лёгкие наполняются воздухом?

Загадки Слайд 7

Учитель предлагает отгадать загадку:

Вот гора, а у горы две глубокие норы.

В этих горах воздух ходит,

То заходит, то выходит. (Нос)


-Наш нос хоть и маленький, но состоит из 14 костей.

Рассмотрим функции носа и носовой полости.

  1. Охлаждает и согревает воздух

  2. Увлажняет и очищает воздух

  3. Обонятельная функция

-Как дышать лучше: через рот или через нос? Почему?

-Влияет ли осанка человека на органы дыхания? Почему?

Игра «Определи по запаху»


(Г)Составление кластера «Дыхание».


-Наступила зима, настали холода. Как дети защищают органы дыхания от переохлаждения? Покажите, как вы это делаете?

-Давайте спросим у Алисы. -Алиса скажи, пожалуйста, можно ли закрывать нос шарфом или варежкой зимой?




читает определение

дополняет








исследует своё дыхание





рассматривает схему в учебнике

предполагает

задаёт вопросы


под музыку дети двигаются по классу


начинает отвечать тот, у кого первая буква имени ближе к началу алфавита








отгадывает загадку

















Определяют по запаху предметы

(П) высказывает мнение






Работа с ИИ (Алиса)



ФО

самопроверка












ФО

выборочный опрос

















-Что сказал напарник?




индивидуальный контроль




https://youtu.be/Q6GI4w5eFb4?si=CD__1VcNNKa19Z6g


слайд 5









учебник стр. 54






учебник стр. 55-56



слайд 6









слайд 7




слайды 8-11














Постер на группу




ИИ Алиса (устройство)

Конец урока

Итог урока. Рефлексия деятельности.

Мы все знаем, что время бесценно и его нельзя тратить впустую. Вот и я вам предлагаю показать,с какой пользой вы использовали сегодня свое время.

Оценивание урока по группам

Домашнее задание- стр. 55-56 пересказ,

выполнить работу на карточке

составляет высказывание


клеят стикеры на плакат «Песочные часы»






Плакат «Песочные часы»


Стикеры



карточка


























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ