Сабақтың тақырыбы: Қой (ғой
), қана (ғана), - ақ шылаулары.
Сабақтың мақсаты: 1) Қой, ғой, қана, ғана,
- ақ шылаулары өздері қатысты болып келген, сөздерге шектеу,
нақтылау, өтіну мағыналарын үстейтіндігі туралы түсінік беру. Шылау
туралы алған білімдерін қорытындылау.
2) Білім деңгейлерін нығайту, жетілдіру. Сөздік қорларын, тіл
байлықтарын дамыту.Логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.
3) Сауатты, көркем жазуға, ізденімпаздыққа, мақсатқа жете білуге,
көпшіл, кішіпейіл болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
сабақ.
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: Түсіндіру,
көрнекілік, сұрақ-жауап.
Сабақтың
көрнектілігі: тест, үлестірмелі карточкалар,
суреттер
Пәнаралық
байланыс: ана тілі,
дүниетану
І.
Ұйымдастыру.
Сабақтың барысы:
1)Ұйымдастыру.
1. Мұғалім сөзі.
Бүгінгі сабағымыздың
ұраны:
Таудай биік талабым,
Оқып білім аламын
2. Үй тапсырмасын
тексеру.
Оқушылар дәптерлерінен үй тапсырмасын тексеру (27
жаттығу)
4-5 оқушы әңгімелерін
оқиды).
2)Өткенді пысықтау.
Қанша сөз табы бар?
Зат есім, сан есім, сын есім, етістік, есімдік, үстеу, шылау, одағай.
![]()
Сөз таптары
![]()
![]()
- Ендеше, балалар «Шылау»
туралы не білеміз.
- Өз алдына толық мағынасы
жоқ сөздерді шылау дейміз.
- Шылаулар: мен, бен, пен, ж/е, да, де, та, те, ма, ме, ба, бе, па,
пе,
Дейін, шейін, үшін, туралы қана, ғана, қой, ғой, -
ақ,.
- Сөз бен сөзді
байланыстыратын шылау туралы не айтамыз.
- Мен, бен, пен, ж/е
шылаулары сөз бен сөзді
байланыстырады.
- Сөзге күшейту, анықтау
мағыналарын үстейтін шылау туралы ше?
- Да, де, та, те шылаулары
өзі тіркескен сөздеріне күшейту анықтау мағыналарын
үстейді.
- Сөздерге сұраулық мағына үстейтін шылау туралы кім айтады?
- Ма, ме, ба, бе, па, пе
шылаулары өздері қатысты сөздерге сұраулық мағына үстейді.
Қайталаған ма, ме, ба, бе, па, пе шылауларының арасына үтір,
соңғысынан кейін сұрақ белгісі
қойылады.
- Сөзге үстеме мағына беретін ж/е сөздің септік жалғауда тұруын
қажет ететін шылау туралы не білеміз
?
Бұл шылаулар өздері қатысты
сөздің септік жалғауда тұруын қажет
етеді.
3. Жаңа сабақ. (түсіндіру,ережесін айту)
Қой (ғой),қана (ғана) -ақ шылаулары шектеу
мағынасын өтіну,даралау мағынасын
білдіреді.
Қой (ғой) шылауы өзі тіркескен сөзбен бірге
сөйлемде баяндауыш болады.Мысалы:Сен барып келе
ғой.
-ақ шылауы өзі тіркескен сөзден дефис арқылы
бөлек жазылады.Мысалы:Бұның
жөн-ақ.
Бүгінгі күн, тақырып.
1-Дәптерлерімізді ашып бүгінгі күнді, тақырыпты жазып аламыз.
Енді 31-жаттығуды ауызша орындап, шылауларды тауып, өзге шылаудан
айырмашылығын айтамыз (оқулықпен жұмыс жасаймыз
)
Бүгін-ақ жүріп кетейік.
Алыстан жылтыраған оттар ғана көрінеді. Көптің талқысы қиын ғой.
Бәріне толық жауап берген – Айдос қана.
Біз 32-жаттығуды орындап, білімімізді
көрсетейік. (Көп нүктенің орнына тиісті
шылауды қойып жазу.)
Ол өз ойын бірден-ақ айтқан. Сонда Бөгенбай суырылып шыққан ғой. Болат қана тапсырманың бәрін дұрыс орындапты.
Сергіту сәті.
33 жаттығу өз бетінше орындалады. (Аққу туралы мағлұмат беру)
Ребусты шешіп, сөйлем құрау.
34-жаттығу. Салыстыру. Ерекшелігін анықтау.
Да,(де),та,(те) ма(ме),ба(бе),па(пе)
![]()
ш ы л а у
м
ен (бен,пен) үшін,туралы,дейін
![]()
қой (ғой),қана(ғана),-ақ
35-жаттығу. Шылауларды тауып, мағынасын түсіндіру.
(Ғарыш туралы мағлұмат беру.)
ІV. Қорытынды.Сұрақ-жауап.
(шылаулардыі астын сызу)
1.Бекболат,мені көп күттің
бе?
2.Еркебұлан бүгін қалаға бара
ма?
3.Айнұрдың әкесі телевизор әкеліп
пе?
4.Оның анасы дәрігер
ғой
5.Тек бір дәптер ғана
қалды.
6.Ернардың жалғыз-ақ арманы
бар.
7.Дана мен Әйгерім қалаға
кетті.
8.Қыран қалам,қарындаш және дәптер
әкелді.
9.Пойыз Алматыға дейін екі-үш күн
жүреді.
10.Кітапханада қызықты кітап көп-ақ
екен.
11.Оқушылар кешке шейін
дайындалды.
12.Мен ана туралы көркем сөз
жаттадым.
13.Кітапта өлең де,ертегі де бар
екен.
14.Нұржан да,Гүлнұр да бір үйдің
балалары.
Үйге тапсырма: 36-жаттығу. Ғой,ғана, -ақ шылауларына мысал келтіріп жазу.
Бағалау.
А Ш Ы Қ С А Б А Қ
Тақырыбы: Қой (ғой), қана (ғана)
–ақ шылаулары

Сынып жетекшісі: Сулейменова А.З.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Баскетбол" үйірмесінің жылдық жұмыс жоспары
"Баскетбол" үйірмесінің жылдық жұмыс жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қой (ғой
), қана (ғана), - ақ шылаулары.
Сабақтың мақсаты: 1) Қой, ғой, қана, ғана,
- ақ шылаулары өздері қатысты болып келген, сөздерге шектеу,
нақтылау, өтіну мағыналарын үстейтіндігі туралы түсінік беру. Шылау
туралы алған білімдерін қорытындылау.
2) Білім деңгейлерін нығайту, жетілдіру. Сөздік қорларын, тіл
байлықтарын дамыту.Логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.
3) Сауатты, көркем жазуға, ізденімпаздыққа, мақсатқа жете білуге,
көпшіл, кішіпейіл болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
сабақ.
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: Түсіндіру,
көрнекілік, сұрақ-жауап.
Сабақтың
көрнектілігі: тест, үлестірмелі карточкалар,
суреттер
Пәнаралық
байланыс: ана тілі,
дүниетану
І.
Ұйымдастыру.
Сабақтың барысы:
1)Ұйымдастыру.
1. Мұғалім сөзі.
Бүгінгі сабағымыздың
ұраны:
Таудай биік талабым,
Оқып білім аламын
2. Үй тапсырмасын
тексеру.
Оқушылар дәптерлерінен үй тапсырмасын тексеру (27
жаттығу)
4-5 оқушы әңгімелерін
оқиды).
2)Өткенді пысықтау.
Қанша сөз табы бар?
Зат есім, сан есім, сын есім, етістік, есімдік, үстеу, шылау, одағай.
![]()
Сөз таптары
![]()
![]()
- Ендеше, балалар «Шылау»
туралы не білеміз.
- Өз алдына толық мағынасы
жоқ сөздерді шылау дейміз.
- Шылаулар: мен, бен, пен, ж/е, да, де, та, те, ма, ме, ба, бе, па,
пе,
Дейін, шейін, үшін, туралы қана, ғана, қой, ғой, -
ақ,.
- Сөз бен сөзді
байланыстыратын шылау туралы не айтамыз.
- Мен, бен, пен, ж/е
шылаулары сөз бен сөзді
байланыстырады.
- Сөзге күшейту, анықтау
мағыналарын үстейтін шылау туралы ше?
- Да, де, та, те шылаулары
өзі тіркескен сөздеріне күшейту анықтау мағыналарын
үстейді.
- Сөздерге сұраулық мағына үстейтін шылау туралы кім айтады?
- Ма, ме, ба, бе, па, пе
шылаулары өздері қатысты сөздерге сұраулық мағына үстейді.
Қайталаған ма, ме, ба, бе, па, пе шылауларының арасына үтір,
соңғысынан кейін сұрақ белгісі
қойылады.
- Сөзге үстеме мағына беретін ж/е сөздің септік жалғауда тұруын
қажет ететін шылау туралы не білеміз
?
Бұл шылаулар өздері қатысты
сөздің септік жалғауда тұруын қажет
етеді.
3. Жаңа сабақ. (түсіндіру,ережесін айту)
Қой (ғой),қана (ғана) -ақ шылаулары шектеу
мағынасын өтіну,даралау мағынасын
білдіреді.
Қой (ғой) шылауы өзі тіркескен сөзбен бірге
сөйлемде баяндауыш болады.Мысалы:Сен барып келе
ғой.
-ақ шылауы өзі тіркескен сөзден дефис арқылы
бөлек жазылады.Мысалы:Бұның
жөн-ақ.
Бүгінгі күн, тақырып.
1-Дәптерлерімізді ашып бүгінгі күнді, тақырыпты жазып аламыз.
Енді 31-жаттығуды ауызша орындап, шылауларды тауып, өзге шылаудан
айырмашылығын айтамыз (оқулықпен жұмыс жасаймыз
)
Бүгін-ақ жүріп кетейік.
Алыстан жылтыраған оттар ғана көрінеді. Көптің талқысы қиын ғой.
Бәріне толық жауап берген – Айдос қана.
Біз 32-жаттығуды орындап, білімімізді
көрсетейік. (Көп нүктенің орнына тиісті
шылауды қойып жазу.)
Ол өз ойын бірден-ақ айтқан. Сонда Бөгенбай суырылып шыққан ғой. Болат қана тапсырманың бәрін дұрыс орындапты.
Сергіту сәті.
33 жаттығу өз бетінше орындалады. (Аққу туралы мағлұмат беру)
Ребусты шешіп, сөйлем құрау.
34-жаттығу. Салыстыру. Ерекшелігін анықтау.
Да,(де),та,(те) ма(ме),ба(бе),па(пе)
![]()
ш ы л а у
м
ен (бен,пен) үшін,туралы,дейін
![]()
қой (ғой),қана(ғана),-ақ
35-жаттығу. Шылауларды тауып, мағынасын түсіндіру.
(Ғарыш туралы мағлұмат беру.)
ІV. Қорытынды.Сұрақ-жауап.
(шылаулардыі астын сызу)
1.Бекболат,мені көп күттің
бе?
2.Еркебұлан бүгін қалаға бара
ма?
3.Айнұрдың әкесі телевизор әкеліп
пе?
4.Оның анасы дәрігер
ғой
5.Тек бір дәптер ғана
қалды.
6.Ернардың жалғыз-ақ арманы
бар.
7.Дана мен Әйгерім қалаға
кетті.
8.Қыран қалам,қарындаш және дәптер
әкелді.
9.Пойыз Алматыға дейін екі-үш күн
жүреді.
10.Кітапханада қызықты кітап көп-ақ
екен.
11.Оқушылар кешке шейін
дайындалды.
12.Мен ана туралы көркем сөз
жаттадым.
13.Кітапта өлең де,ертегі де бар
екен.
14.Нұржан да,Гүлнұр да бір үйдің
балалары.
Үйге тапсырма: 36-жаттығу. Ғой,ғана, -ақ шылауларына мысал келтіріп жазу.
Бағалау.
А Ш Ы Қ С А Б А Қ
Тақырыбы: Қой (ғой), қана (ғана)
–ақ шылаулары

Сынып жетекшісі: Сулейменова А.З.
шағым қалдыра аласыз













