Бекітемін:
Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 8 «Ә» Өткізілген күні: «10.10.2017 жыл
Сабақтың тақырыбы: Баяндауыш
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік Баяндауыш құрылысына қарай дара, үйірлі, күрделі болатынын, басқа сөз таптарынан жасалатындығын түсіндіру.
-
Дамытушылық Ойлау, есте сақтау, байқағыштық, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
-
Тәрбиелік Қазақ тілін құрметтеуге, асыл сөздердің маңызын бағалай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Болжамдап отырған нәтиже Шығармашылық жұмыс жасайтын, ойлау
қабілеті, сөйлеу мәдениеті дамыған тұлға.
Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Көрнекі құрал-жабдықтар: схема, плакат, қима-қағаздар
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
* Сәлемдесу
* Түгелдеу
* Сабаққа даярлау
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
-жаттығу.
Тұрлаулы мүшелерін тауып, астын сызып көшіріңдер де, бастауыштан кейін сызықшаның қойылу жағдайын түсіндіріңдер.
ІІІ Жаңа сабақ
Баяндауыш – сөйлемдегі тұрлаулы мүшенің бірі.
Баяндауыш сөйлемдегі бастауыштың іс-әрекетін, қимылын, жай-күйін, оқиғаның қай шақта болғанын білдіреді. Баяндауыш сөйлемді аяқтап, ойды тиянақтайды. Кейде сөйлемде айтылмаса да, баяндауыш бар жерде бастауыш жоғалмайды.
Баяндауыш құрылысына қарай былайша жіктеледі:
|
Құрылысына қарай |
Сұрақтары: Не істеген? Не қылған? Қайтті? Не болмақ? Немене? Қалай? Кімдікі? Ненікі? |
|
Дара |
Заман өзгерген, білім күшейген. Қазына – халықтікі. |
|
Күрделі |
Абай күрсініп қояды. Олжабек шалқасынан түсе жаздады. |
|
Үйірлі |
Қиыны бұл дүниенің – қолы тарлық. Есті адамдарда бар қасиет – уайым жеу. |
Баяндауыш болатын сөздер көбінесе жіктік жалғауларында, кейде атау тұлғада, тәуелдік, септік тұлғада тұрады.
Баяндауыш болатын сөз таптары мыналар:
|
Бастауыш болатын сөз таптары |
Сөйлемдер |
|
Етістіктер |
Мен өте қуандым. Сен қайда жүрсің? |
|
Сын есімдер |
Бәріміз бір кісінің баласындай татумыз. Ел тоқ. |
|
Зат есімдер |
Сендер бақытты адамсыңдар. Ат – көлік, қамшы – қару. |
|
Сан есімдер |
Ер кезегі – үш. Үш жердегі үш – тоғыз. |
|
Есімдіктер |
Медеуі – мен. Өтегені - өзі. |
|
Көмекші етістік пен еліктеуіш сөз |
От жылт етті. Мылтық тарс етті. |
Қолдану. 1.38-жаттығу.Берілген сөздерді баяндауыш етіп сөйлем құраңдар.
...-ынтымақ. ...-байлық. ...-оқу. ...сәлем берді. ...-төрт. ...бөлінбейді. ...-жетім. ...білерсің. ...жаман. ...арсыз.
2. Карточкамен жұмыс.
Берілген баяндауыштарды қатыстырып,сөйлем құра,баяндауыштардың қай сөз табынан екенін анықта.
1-топ Көтерілді, отыз алты,инабатты,татумыз.
2-топ Аралады,мен,тарс етті, қырық сегіз.
ІV Сабақты бекіту
39-жаттығу.
1. Төмендегі мәтіннен дара және күрделі баяндауыштарды тауып, жасалу жолдарын түсіндіріңдер. Қандай сөз таптарынан болғанына көңіл бөліңдер.
2. Қарамен жазылған сөздерді мағынасына және құрамына қарай талдаңдар.
V Сабақты қорытындылау
1. Баяндауыш дегеніміз не?
2. Баяндауыш болатын сөз таптары?
3. Баяндауыш құрылысына қарай қаншаға бөлінеді?
VІ Үйге тапсырма
38-жаттығу.
1. Бастауыш дегеніміз не, баяндауыш дегеніміз не?
2. Мына сөздерді баяндауыш етіп сөйлем құраңдар.
Тапсырма.
Жерден ауыр не? Оттан ыстық не?
Судан терең не? Көктен биік не?
VІІ Бағалау
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Баяндауыш-тұрлаулы мүше.
Баяндауыш-тұрлаулы мүше.
Бекітемін:
Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 8 «Ә» Өткізілген күні: «10.10.2017 жыл
Сабақтың тақырыбы: Баяндауыш
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік Баяндауыш құрылысына қарай дара, үйірлі, күрделі болатынын, басқа сөз таптарынан жасалатындығын түсіндіру.
-
Дамытушылық Ойлау, есте сақтау, байқағыштық, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
-
Тәрбиелік Қазақ тілін құрметтеуге, асыл сөздердің маңызын бағалай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Болжамдап отырған нәтиже Шығармашылық жұмыс жасайтын, ойлау
қабілеті, сөйлеу мәдениеті дамыған тұлға.
Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Көрнекі құрал-жабдықтар: схема, плакат, қима-қағаздар
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
* Сәлемдесу
* Түгелдеу
* Сабаққа даярлау
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
-жаттығу.
Тұрлаулы мүшелерін тауып, астын сызып көшіріңдер де, бастауыштан кейін сызықшаның қойылу жағдайын түсіндіріңдер.
ІІІ Жаңа сабақ
Баяндауыш – сөйлемдегі тұрлаулы мүшенің бірі.
Баяндауыш сөйлемдегі бастауыштың іс-әрекетін, қимылын, жай-күйін, оқиғаның қай шақта болғанын білдіреді. Баяндауыш сөйлемді аяқтап, ойды тиянақтайды. Кейде сөйлемде айтылмаса да, баяндауыш бар жерде бастауыш жоғалмайды.
Баяндауыш құрылысына қарай былайша жіктеледі:
|
Құрылысына қарай |
Сұрақтары: Не істеген? Не қылған? Қайтті? Не болмақ? Немене? Қалай? Кімдікі? Ненікі? |
|
Дара |
Заман өзгерген, білім күшейген. Қазына – халықтікі. |
|
Күрделі |
Абай күрсініп қояды. Олжабек шалқасынан түсе жаздады. |
|
Үйірлі |
Қиыны бұл дүниенің – қолы тарлық. Есті адамдарда бар қасиет – уайым жеу. |
Баяндауыш болатын сөздер көбінесе жіктік жалғауларында, кейде атау тұлғада, тәуелдік, септік тұлғада тұрады.
Баяндауыш болатын сөз таптары мыналар:
|
Бастауыш болатын сөз таптары |
Сөйлемдер |
|
Етістіктер |
Мен өте қуандым. Сен қайда жүрсің? |
|
Сын есімдер |
Бәріміз бір кісінің баласындай татумыз. Ел тоқ. |
|
Зат есімдер |
Сендер бақытты адамсыңдар. Ат – көлік, қамшы – қару. |
|
Сан есімдер |
Ер кезегі – үш. Үш жердегі үш – тоғыз. |
|
Есімдіктер |
Медеуі – мен. Өтегені - өзі. |
|
Көмекші етістік пен еліктеуіш сөз |
От жылт етті. Мылтық тарс етті. |
Қолдану. 1.38-жаттығу.Берілген сөздерді баяндауыш етіп сөйлем құраңдар.
...-ынтымақ. ...-байлық. ...-оқу. ...сәлем берді. ...-төрт. ...бөлінбейді. ...-жетім. ...білерсің. ...жаман. ...арсыз.
2. Карточкамен жұмыс.
Берілген баяндауыштарды қатыстырып,сөйлем құра,баяндауыштардың қай сөз табынан екенін анықта.
1-топ Көтерілді, отыз алты,инабатты,татумыз.
2-топ Аралады,мен,тарс етті, қырық сегіз.
ІV Сабақты бекіту
39-жаттығу.
1. Төмендегі мәтіннен дара және күрделі баяндауыштарды тауып, жасалу жолдарын түсіндіріңдер. Қандай сөз таптарынан болғанына көңіл бөліңдер.
2. Қарамен жазылған сөздерді мағынасына және құрамына қарай талдаңдар.
V Сабақты қорытындылау
1. Баяндауыш дегеніміз не?
2. Баяндауыш болатын сөз таптары?
3. Баяндауыш құрылысына қарай қаншаға бөлінеді?
VІ Үйге тапсырма
38-жаттығу.
1. Бастауыш дегеніміз не, баяндауыш дегеніміз не?
2. Мына сөздерді баяндауыш етіп сөйлем құраңдар.
Тапсырма.
Жерден ауыр не? Оттан ыстық не?
Судан терең не? Көктен биік не?
VІІ Бағалау
![]()
шағым қалдыра аласыз













