2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Буллингтен қорған

Буллингтен қорған

Материал туралы қысқаша түсінік
Сынып сағаты "Буллингтен қорған"
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Күні

16.09.2024ж.

Класы, жетекші

Амирова Э.А.

Сабақтың тақырыбы

«Буллингтен қорған»

Мақсаты

Буллингке қарсы тұру дағдыларын қалыптастыру: Буллингке тап болғанда немесе көргенде қандай әрекеттер жасау керектігін, соның ішінде кімдерден көмек сұрауға болатынын, қалай қорғану жолдарын көрсету.

Қауіпсіз орта құру: Оқушылар арасында достық, сенімді қарым-қатынас орнатуға ықпал ету және бір-біріне қолдау көрсету маңыздылығын насихаттау.

Күтілетін нәтижелер



Оқушылар буллинг ұғымын, оның түрлері мен салдарын түсінеді.

Оқушылар буллинг жағдайларын танып, дұрыс әрекет ету жолдарын үйренеді.

Буллингтен қорғану тәсілдерін, соның ішінде көмек сұрау, қолдау көрсету дағдыларын меңгереді.

Керекті жабдықтар


Интерактивті тақта

Флипчарт, маркерлер

Стикерлер, суреттер

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Сергіту, тренинг

Құндылықтар

Құрмет, сыйластық, жауапкершілік, қамқорлық

Сабақ барысы:

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе (5мин)









Тұсаукесер

(10мин.)

Оқушылармен амандасады, көңіл-күйлерін сұрайды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстырады.


Апта дәйексөзі: Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға! (Абай)


1. "Буллинг дегеніміз не?" сұрағы арқылы ой қозғау жүргізеді.

2. Буллингтің түрлері мен белгілері туралы қысқаша мәлімет береді.

Сәлемдеседі, өз көңіл-күйлерін айтады.

Сабақтың тақырыбын тыңдайды.






1. Буллинг туралы өз ойларымен бөліседі.

2. Мұғалімді тыңдайды, сұрақ қояды.

Негізгі бөлім

(15мин)







Қауіпсіздік сабағы (10мин)









  1. Оқушыларды 3-4 топқа бөледі. 2. Топтарға буллинг жағдайларын сипаттайтын түрлі оқиғалар береді. 3. Әр топқа талқылауға 10 минут уақыт береді. 4. Талқылау барысында буллингтің себептері мен салдарына назар аударуға шақырады.



«Цифрлық диета» челленджі: Гаджеттерден қысқа уақытқа бас тарту сізге қалай әсер етеді?



1. Топтарға бөлініп, берілген жағдайларды талқылайды. 2. Оқиғалар бойынша өз ойларын ортаға салып, буллингтің салдарлары мен қорғану тәсілдерін анықтайды.



Қауіпсіздік сабағыныдағы ережелермен танысады.




Қорытынды

(2мин.)





Рефлексия

(3мин)

  1. Буллингтен қорғану жолдары туралы ақпарат береді (мысалы, үлкендерге айту, достардың қолдауын пайдалану). 2. Оқушылардан өздері үшін не маңызды болғанын сұрайды. 3. Тәрбие сағатының негізгі идеясын қорытындылайды.


1. "Бүгінгі сабақ сіздерге не үйретті?" деген сұрақпен кері байланыс алады. 2. Оқушыларға рахмет айтып, алғыс білдіреді.

1. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. 2. Мұғалімнің қорытынды сөзін тыңдайды, сұрақ қояды.



1. Сабақ туралы өз ойларын қысқаша жазады немесе айтады. 2. Мұғалімге алғыс білдіреді.











































Тапсырма 1: Миға шабуыл.

  • Оқушыларға "Буллинг деген не?" деген сұрақ қойыңыз.

  • Олардан осы тақырыпқа қатысты өз ойларын қысқаша бөлісуін сұраңыз. Әр оқушы буллингке қатысты бір-екі сөйлеммен өз пікірін айтады.

Тапсырма 2: Жағдаяттарды талдау.

  • Оқушыларды 3-4 адамнан топтарға бөліңіз. Әр топқа буллинг жағдайлары сипатталған түрлі қысқаша оқиғаларды таратыңыз.

  • Әр топ сол оқиғаны талқылап, буллингтің қандай түрі екенін, неге әкелетінін және ол жағдайда қандай әрекет жасау керектігін айтып, шешімін ұсынады.

  • Топтар талдауларын бүкіл сыныпқа презентация түрінде қорғайды.

Тапсырма 3: Рөлдік ойын.

  • Оқушыларға буллинг жағдайларын көрсететін рөлдік ойындар ұйымдастырыңыз. Әр топқа сценарий таратып, сол сценарий бойынша қойылым қоюын сұраңыз (мысалы, мазақ ету, желідегі қорлау, физикалық буллинг).

  • Қойылымнан кейін оны сынып болып талқылаңыз: қандай қателіктер жасалды, қандай әрекеттер дұрыс болды, буллингті болдырмау үшін не істеу керек.

Тапсырма 4: Постер жасау.

  • Оқушыларды топтарға бөліңіз де, оларға "Буллингтен қалай қорғануға болады?" тақырыбында постер жасауын тапсырыңыз.

  • Постерде буллингтің түрлері, оның зияны, буллингке тап болған адамға қалай көмектесуге болатыны туралы ақпарат болуы керек.

  • Әр топ өз постерін таныстырады.

Тапсырма 5: "Менің қорғаныс стратегиям"

  • Әр оқушыдан жеке параққа буллинг жағдайына тап болғанда не істейтіні туралы жоспар құруын сұраңыз.

  • Жоспарда кімнен көмек сұрайтыны, қандай әрекеттер жасайтыны көрсетілуі керек.

  • Кейін оқушылар өз жоспарларын ерікті түрде сыныптастарымен бөліседі.

Тапсырма 6: Рефлексия.

  • Сабақ соңында оқушыларға "Бүгінгі сабақта қандай маңызды нәрсе үйрендіңіз?" деген сұраққа жауап беруін тапсырыңыз. Бұл тапсырма сабақтың қорытындысы ретінде пайдаланылады.


16 Қырқүйек 2024
351
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі