Оңтүстік Қазақстан облысы.
Түркістан қаласы.
«Тұран » жалпы орта мектебі.
ҚР білім беру жаңарту аясында дене шынықтыру пәні бойынша жалпы білім беру стандарт жасалған. Оқу бағдарламасының ұзақ және орта мерзімді жоспарлау негізінде қысқа мерзімді жоспарым
Сабақтың тақырыбы: Волейбол. «Допты жоғарыдан екі қолмен артқа құлап алу»

Дене тәрбие пәні мұғалімі: Абдугаффаров Бахтиер Абдуваситович.
2017 – 2018 оқу жылы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: Спорттық ойын |
Мектеп: «Тұран» жалпы орта мектебі |
|||||
|
Күні: 06.04.2018ж |
Мұғалімнің аты – жөні: Темиров К А. |
|||||
|
Сынып: 7А (ұлдар) |
Қатысқандар: 12 |
Қатыспағаны: жоқ |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Волейбол». Допты жоғарыдан екі қолмен артқа құлап алу |
|||||
|
Оқудың негізгі мақсаты |
Допты төменнен және жоғарыдан қабылдау тәсілдерін үйрету. Допты жоғарыдан екі қолмен артқа құлап алу |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
7.1.3.3. Қарапайым арнайы волейбол техникаларын орындау кезіндегі дағдылар мен әдіс тәсілдерді білу және қалыптастыру Дененің үйлесімді қалыптасуымен бірге адамгершілікке, ұйымшылдыққа, салауатты өмір салтына баулу.
|
|||||
|
Оқушылардан күтілетін нәтиже |
Көптеген оқушылар: Волейбол ойынын ойнай алады, волейбол ережелерін біледі, допты қабылдай алады. Кейбір оқушылар: Жоспарлар және баламаларды талдау үшін проблемаларды жою әдістерін қолданады. Дене қимыл-қозғалыстарын қарапайым жаттығулармен байланыстыра , волейбол ойынында допты қабылдау шеберлігін арттырады. |
|||||
|
Тілдік мақсат Айтылым Тыңдалым Оқылым Жазылым |
Оқушылар: Барлық оқушылар волейбол ойнай алады сөздік терминдерді біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Аут, Таймаут, Орын алмасу, Доп, Тор, Нетбол- доп қосу кезінде торға тиіп түскен доп. Тай Брейк- 5 ші кезең т.б. |
|||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Допты қосу кезінде алаң сызығын басуға болама?.сызықты басып допты ойынға қосуға болмайды. Блоктан кейін ойнауға бола ма?.арине ойнауға болады. Допты төреші рұхсатынсыз ойынға қосуға болама?. Жоқ торешы ысқырык шалған соң 8- секунд ішінде допты ойынға қосып үлгеру керек. |
||||||
|
Ишара: Үйлестірушінің саусақтар арқылы командаласына белгі беруі. Шабуылдаушының допты өзіне сұрауы. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Спорттық мінез-құлық қалыптастыру, оқушыларды бір-біріне деген құрмет көр сетуге тәрбиелеу. . |
|||||
|
Пәнаралық байлан ыстар |
Физика, математика, биология. |
|||||
|
Алдынғы оқу
|
Допты қабылдау тәсілдерін біледі, техника қауіпсіздік ережелермен танысқан.Берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы қайталау.
|
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд “Допты ойынға қосу әдістері корсетем
|
|||||
|
Сабақтын барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Сапқа тұру, салемдесу, түгендеу,сап түзеу, тік тұру, рапорт беру. Сабақтың мақсатын түсіндіру. Саптық жаттығулар орындау. Қауіпсіздік ережелерді қайталау. Жүру жаттығуларын орындау А). Қолды белге қойып аяқтың ұшымен жүру Ә). Қолды желкеге қойып аяқтың өкешсімен жүру. Б). Қолды белге қойып аяқтың сыртымен жүру. В). Қолды белге қойып аяқтың ішімен жүру. Г). Қолды белге жартылай отырып, толық отырып жүру. Жүгіру жаттығулары.
Тыныс алу жаттығуларын орындау. Жалпы дамыту жаттығуларын орындау |
Волейбол доптары, жалауша, ысқырық |
||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың ортасы |
Допты жоғарыдан және төменнен қабылдауды меңгерту. Техникалық қауіпсіздік ережелерін таныстыру Оқушыларды жеребе арқылы екі топқа бөлу. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы 4-5 метр қашықтықта тұрып допты жоғарыдан қабылдау жаттығуларын орындайды.Ойыншы бастапқы қалыпта тұрады, серігі допты оның қолына лақтырады, ол серігіне жоғарыдан екі қолымен жоғарыдан қабылдау әдісін орындайды.Яғни допты жоғары лақтырып, қайтадан бастапқы қалыбымен допты жоғарыдан қабылдайды ары қарай серіктесіне көтеріп беру. Оқушылар орын алмасып тұрады. Әр топ оқушылары шеңберге тұрып топ басшысы ортадан допты лақтырып беру арқылы жаттығу орындалады.Допты жоғарыдан қабылдау тек саусақпен орындалады.
Ойыншының екі қолмен төменнен допты қабылдау тұрысын қайталау. Әріптесімен төменнен берудегі орындалатын жаттығулар жоғарыдан тура берудегі жаттығулар сияқты орындалады, тек төменнен қабылдау арқылы орындайды. Осылай ойыншы допты жоғары алға, жоғары жанына лақтырады, ойыншы допқа жүгіріп шығып допты төменен қабылдап, қайта береді.Допты енкейген қалыпта блекпен қабылдайды, және кеудемен құлап қабылдауға болады.. Екі топ өз алаңдарында допты ойынға қосу әдісіне дайындық жұмыстарын жасайды. Бірінші топ допты үйретілген әдістер бойынша техникасын сақтай отырып кезекпен ойынға қосуға кіріседі. Екінші топ ойыншылары тордан өткен допты төменнен қабылдап яғни білекпен қабылдап үшінші аймаққа тура жеткізуге тырысады. Осылайша екі топтың оқушылары да тапсырманы алма-кезек орындайды. Екі топтан да бақылаушылар, ойынға қосылған допты, алаңға дәл түсуін қадағалап, есептеп отырады. Екі топ волейбол ережелерін сақтай отырып ойнайды |
Доп,
ысқырық,
жалаушалар
тор
|
||||
|
Сабақтың соңы
|
Спорт залда жай жүгіру, жүру тынысты қалыпқа келтіру жаттығулар орындау сапқа тұру.Өткен сабаққа қорытынды жасап, оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма. Үйде доппен жаттығулар жасау, қысқа қашықтыққа жүгіру.
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
||||
|
Оқушыларды қолдау мақсатында «Жарайсың!», «Өте жақсы!» деген марапаттау сөздерді қолданамын. Деңгейлік тапсырмалар беремін . |
Бас бармақ арқылы
бағалау |
Математика және биология, физика. |
||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қай деңгейде өтті? Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Оқушылардың барлығы сабақтың мақсаты мен міндетін түсіне алды. Оқушылар допты ойынға қосу әрекеттерін игерді және үйренді. Сабақ өз деңгейінде өтті. Оқушылар өте жақсы әсер алды. Оқушылардың ендігі сабақта күрделі жаттығулар арқылы икемділігін арттыру. Сабақтың мақсаты мен міндеттері өз дәрежесінде орындалды. Бүгінгі сабақта оқушылар допты ойынға қосу түрлерін әдіс-тәсілін үйренді. Уақытты тиімді пайдаландым. |
|||||
|
Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтын барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болу мүмкін қандай ақпарат білдім? 1.Мақтау, мадақтау арқылы оқушыларды ынталандыру. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Допты жоғарыдан екі қолмен артқа құлап алу»
«Допты жоғарыдан екі қолмен артқа құлап алу»
Оңтүстік Қазақстан облысы.
Түркістан қаласы.
«Тұран » жалпы орта мектебі.
ҚР білім беру жаңарту аясында дене шынықтыру пәні бойынша жалпы білім беру стандарт жасалған. Оқу бағдарламасының ұзақ және орта мерзімді жоспарлау негізінде қысқа мерзімді жоспарым
Сабақтың тақырыбы: Волейбол. «Допты жоғарыдан екі қолмен артқа құлап алу»

Дене тәрбие пәні мұғалімі: Абдугаффаров Бахтиер Абдуваситович.
2017 – 2018 оқу жылы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: Спорттық ойын |
Мектеп: «Тұран» жалпы орта мектебі |
|||||
|
Күні: 06.04.2018ж |
Мұғалімнің аты – жөні: Темиров К А. |
|||||
|
Сынып: 7А (ұлдар) |
Қатысқандар: 12 |
Қатыспағаны: жоқ |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Волейбол». Допты жоғарыдан екі қолмен артқа құлап алу |
|||||
|
Оқудың негізгі мақсаты |
Допты төменнен және жоғарыдан қабылдау тәсілдерін үйрету. Допты жоғарыдан екі қолмен артқа құлап алу |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
7.1.3.3. Қарапайым арнайы волейбол техникаларын орындау кезіндегі дағдылар мен әдіс тәсілдерді білу және қалыптастыру Дененің үйлесімді қалыптасуымен бірге адамгершілікке, ұйымшылдыққа, салауатты өмір салтына баулу.
|
|||||
|
Оқушылардан күтілетін нәтиже |
Көптеген оқушылар: Волейбол ойынын ойнай алады, волейбол ережелерін біледі, допты қабылдай алады. Кейбір оқушылар: Жоспарлар және баламаларды талдау үшін проблемаларды жою әдістерін қолданады. Дене қимыл-қозғалыстарын қарапайым жаттығулармен байланыстыра , волейбол ойынында допты қабылдау шеберлігін арттырады. |
|||||
|
Тілдік мақсат Айтылым Тыңдалым Оқылым Жазылым |
Оқушылар: Барлық оқушылар волейбол ойнай алады сөздік терминдерді біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Аут, Таймаут, Орын алмасу, Доп, Тор, Нетбол- доп қосу кезінде торға тиіп түскен доп. Тай Брейк- 5 ші кезең т.б. |
|||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Допты қосу кезінде алаң сызығын басуға болама?.сызықты басып допты ойынға қосуға болмайды. Блоктан кейін ойнауға бола ма?.арине ойнауға болады. Допты төреші рұхсатынсыз ойынға қосуға болама?. Жоқ торешы ысқырык шалған соң 8- секунд ішінде допты ойынға қосып үлгеру керек. |
||||||
|
Ишара: Үйлестірушінің саусақтар арқылы командаласына белгі беруі. Шабуылдаушының допты өзіне сұрауы. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Спорттық мінез-құлық қалыптастыру, оқушыларды бір-біріне деген құрмет көр сетуге тәрбиелеу. . |
|||||
|
Пәнаралық байлан ыстар |
Физика, математика, биология. |
|||||
|
Алдынғы оқу
|
Допты қабылдау тәсілдерін біледі, техника қауіпсіздік ережелермен танысқан.Берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы қайталау.
|
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд “Допты ойынға қосу әдістері корсетем
|
|||||
|
Сабақтын барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Сапқа тұру, салемдесу, түгендеу,сап түзеу, тік тұру, рапорт беру. Сабақтың мақсатын түсіндіру. Саптық жаттығулар орындау. Қауіпсіздік ережелерді қайталау. Жүру жаттығуларын орындау А). Қолды белге қойып аяқтың ұшымен жүру Ә). Қолды желкеге қойып аяқтың өкешсімен жүру. Б). Қолды белге қойып аяқтың сыртымен жүру. В). Қолды белге қойып аяқтың ішімен жүру. Г). Қолды белге жартылай отырып, толық отырып жүру. Жүгіру жаттығулары.
Тыныс алу жаттығуларын орындау. Жалпы дамыту жаттығуларын орындау |
Волейбол доптары, жалауша, ысқырық |
||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың ортасы |
Допты жоғарыдан және төменнен қабылдауды меңгерту. Техникалық қауіпсіздік ережелерін таныстыру Оқушыларды жеребе арқылы екі топқа бөлу. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы 4-5 метр қашықтықта тұрып допты жоғарыдан қабылдау жаттығуларын орындайды.Ойыншы бастапқы қалыпта тұрады, серігі допты оның қолына лақтырады, ол серігіне жоғарыдан екі қолымен жоғарыдан қабылдау әдісін орындайды.Яғни допты жоғары лақтырып, қайтадан бастапқы қалыбымен допты жоғарыдан қабылдайды ары қарай серіктесіне көтеріп беру. Оқушылар орын алмасып тұрады. Әр топ оқушылары шеңберге тұрып топ басшысы ортадан допты лақтырып беру арқылы жаттығу орындалады.Допты жоғарыдан қабылдау тек саусақпен орындалады.
Ойыншының екі қолмен төменнен допты қабылдау тұрысын қайталау. Әріптесімен төменнен берудегі орындалатын жаттығулар жоғарыдан тура берудегі жаттығулар сияқты орындалады, тек төменнен қабылдау арқылы орындайды. Осылай ойыншы допты жоғары алға, жоғары жанына лақтырады, ойыншы допқа жүгіріп шығып допты төменен қабылдап, қайта береді.Допты енкейген қалыпта блекпен қабылдайды, және кеудемен құлап қабылдауға болады.. Екі топ өз алаңдарында допты ойынға қосу әдісіне дайындық жұмыстарын жасайды. Бірінші топ допты үйретілген әдістер бойынша техникасын сақтай отырып кезекпен ойынға қосуға кіріседі. Екінші топ ойыншылары тордан өткен допты төменнен қабылдап яғни білекпен қабылдап үшінші аймаққа тура жеткізуге тырысады. Осылайша екі топтың оқушылары да тапсырманы алма-кезек орындайды. Екі топтан да бақылаушылар, ойынға қосылған допты, алаңға дәл түсуін қадағалап, есептеп отырады. Екі топ волейбол ережелерін сақтай отырып ойнайды |
Доп,
ысқырық,
жалаушалар
тор
|
||||
|
Сабақтың соңы
|
Спорт залда жай жүгіру, жүру тынысты қалыпқа келтіру жаттығулар орындау сапқа тұру.Өткен сабаққа қорытынды жасап, оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма. Үйде доппен жаттығулар жасау, қысқа қашықтыққа жүгіру.
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
||||
|
Оқушыларды қолдау мақсатында «Жарайсың!», «Өте жақсы!» деген марапаттау сөздерді қолданамын. Деңгейлік тапсырмалар беремін . |
Бас бармақ арқылы
бағалау |
Математика және биология, физика. |
||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қай деңгейде өтті? Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Оқушылардың барлығы сабақтың мақсаты мен міндетін түсіне алды. Оқушылар допты ойынға қосу әрекеттерін игерді және үйренді. Сабақ өз деңгейінде өтті. Оқушылар өте жақсы әсер алды. Оқушылардың ендігі сабақта күрделі жаттығулар арқылы икемділігін арттыру. Сабақтың мақсаты мен міндеттері өз дәрежесінде орындалды. Бүгінгі сабақта оқушылар допты ойынға қосу түрлерін әдіс-тәсілін үйренді. Уақытты тиімді пайдаландым. |
|||||
|
Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтын барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болу мүмкін қандай ақпарат білдім? 1.Мақтау, мадақтау арқылы оқушыларды ынталандыру. |
||||||
шағым қалдыра аласыз

















