Материалдар / Доспанбет жырау"Айналайын Ақ Жайық "толғауы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Доспанбет жырау"Айналайын Ақ Жайық "толғауы

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғаліміне күнделікті сабақ өткізу барысында пайдалануға таптырмас мүмкіндік деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2020
434
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ


5 мамыр

Қазақ әдебиеті

«Бейнеу ауданының әкімдігінің «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Жумагалиева Алтын Хайтбаевна

Сынып:6

Қатысқандар: 22

Қатыспағандар:-

Сабақ тақырыбы:

1-бөлім. Туған жерім-аялы алтын бесігім

1-сабақ. Доспамбет жырау «Айналайын, Ақ Жайық» толғауы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж2. Әдеби шығармада көтерілген қоғамдық- әлеуметтік мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Сабақ мақсаттары







Барлық оқушы орындай алады:

-толғаудың мазмұнын түсініп, мәнерлеп оқиды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

- толғауда көтерілген қоғамдық- әлеуметтік мәселені идеясы арқылы түсінеді.

Кейбір оқушылар орындай алады:

- толғауда көтерілген қоғамдық- әлеуметтік мәселені өмірмен байланыстырып, өзіндік пікір білдіреді.

Бағалау критерийлері

- толғаудың мазмұнын түсінеді;

- толғаудың идеясын анықтайды;

- толғауды өмірмен байланыстырады

Тілдік мақсат










Оқушылар орындай алады: толғаудың мазмұнын түсінеді, идеясын анықтайды, өзіндік пікір білдіреді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Ақ Жайық, боз орда, қара бұлан, ақ балта, найза, Еділ, бозбала,саба,қымыз.

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Ата қоныс, азаппен келген азаттық, арым тәуелсіз..., тыныштық, бейбіт күн, алты құлаш ақ найза, толғамалы ақ балта.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Жырау өмір сүрген кезең қандай тарихи жағдаймен тұспа-тұс келеді?

Толғауда қандай әлеуметтік мәселелер көтерілген?

Не себепті деп ойлайсыз?

Жырау неліктен өткен өмірмен болашақты байланыстыра сипаттайды?

Әдеби шығармада не себепті отаншылдық рух биік қойылған?

Ишара: бас изеу, мақұлдау.

Құндылықтарға баулу

Білім алушыларды қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

«Тарих», «География», «Өзін-өзі тану», «Бейнелеу өнері» пәндері.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Доспамбет жыраудың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі.

Жоспарланған уақыт


Ресурстар

Сабақтың басы

4 минут




«Мен елімді сүйемін» тренингін ұйымдастыру.
- Егер сіздің досыңыз болса, көршінің басын сипаңыз.
-
Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды созып,

құстарша қанат қағыңыз.
- Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, екі қолыңызды

жоғары көтеріңіз.
- Егер сіз Отанымызды жақсы көрсеңіз, алақаныңызды

соғыңыз!
Қызығушылықты ояту кезеңінде білім алушыларға суреттер беру арқылы «Ақ Жайық», «Найза», «Бозбала» топтарына бөлінеді.

Туған жерді қорғап қадірлеу - найзамен.

Сын сағатта түрлі қатерден қорғану – ақбалтамен.

Жақсы оқып, еңбек ету бозбалаға

Тәуелсіздік үшін-бәрі,бәрі ерлік.

«Ақ Жайық», «Найза», «Ақ Жайық», «Бозбала» сөздеріне әрбір топ өз ойларын өрбітеді.






«Миға шабуыл» әдісі

-Еліміздегі қандай өзендерді білесіздер?

-Жайық өзені жайында жазылған қандай шығармалар есімізде?





Сабақтың ортасы

8 мин













8минут

























10 мин







7 минут















































































Сабақтың соңы



1-тапсырма. СЖ. «Дауыстап оқу» тәсілі арқылы әдеби шығарманың мазмұнын түсіну, мәнерлеп оқу,идеясын ашу.

Блиц -сұрақтарға жауап беру.

1.Толғау не туралы?

2.Онда қандай мәселе көтерілген?

3.Шығарма кімнің атынан баяндалады?

4.Жырау қандай іс жасаған адамның өкінбейтінін айтады?

5.Адам өкінбейтіндей болу үшін жасау керек нәрселер қандай?

6. Толғау қай кезеңде жазылған?

7.Жиі қайталанатын сөз?

Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Өлеңді мәнерлеп оқиды.

1.Өлеңді мәнерлеп оқи алады.

2.Идеясын анықтайды.

2.Өлеңнің негізгі идеясын анықтайды.

3.Сұрақтарға жауап береді.

3. Сұрақтарға нақты жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау қару-жарақ бейнесі арқылы жүргізіледі.

Өте жақсы жақсы орташа

2-тапсырма. ЖЖ.“Сәйкестендіру” әдісі арқылы суреттер мен өлең шумақтарын сәйкестендіріп, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік - қоғамдық мәселенің идеясын ашу.

Айналайын Ақ Жайық

Айналып өтер күн қайда?

Еңселі биік боз орда

Еңкейе кірер күн қайда?

Еңселі биік боз орда

Еңкейе кірер күн қайда?

Қара бұлан терісін

Етік қылар күн қайда?


Күмбір,күмбір кісінетіп

Күреңді мінер күн қайда?

Толғамалы ақ балта

Толғап ұстар күн қайда?

Алты құлаш ақ найза

Ұсынып шаншар күн қайда?

Еділдің бойын ен жайлап

Шалғынына бие біз байлап

Орнықты қара сабадан

Бозбаламен күліп,ойнап,

Қымыз ішер күн қайда?



Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Суреттерді сәйкестендіреді.

1.Берілген суреттерді өлең шумағына сай сәйкестендіре алады.

2.Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік - қоғамдық мәселені түсіндіреді.

2.Әдеби шығармада көтерілген қоғамдық –әлеуметтік мәселені өмірмен байланыстырып түсіндіреді.



Қ/Б.

3 – тапсырма. ТЖ. «Фишбоун» әдісі

1.Толғауда қандай әлеуметтік мәселелер көтерілген?

2.Жырау өмір сүрген кезең қандай тарихи кезеңмен сәйкес келеді

Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік – қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді.

- әдеби шығармада көтерілген қоғамдық - әлеуметтік мәселені идеясы арқылы себебін анықтайды.

- дәлелдер келтіреді.

- тұжырым жасайды

- дәлелдер келтіреді.

- тұжырым жасайды.

ҚБ

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!