Күні:
Сынып:
8
|
Пән мұғалімі:
Төлебаев Мейіржан Еркінұлы
Қатысқандар саны:
26
Қатыспағандар саны:
0
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Квадрат теңсіздіктерді
шешу
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
Квадрат теңсіздіктерді
шешуде аралық әдісін үйрету
Бүтін және бөлшек рационал
теңсіздіктерді шешуге жетелеу
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Квадрат теңсіздіктерді шешу
жолдарын
түсіндіру,
ұғындыру;
Оқушылардың басым
бөлігі:
Оқушылардың табиғи – ғылыми
көзқарастарын қалыптастыру және дамыту. Оқушылардың ойлау
қабілеттерін дамыту;
Кейбір
оқушылар:
Логикалық ойлау қабілеті мен
есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену,
белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың
құзыреттілігін қалыптастыр
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушылар:
1)Интервалдар әдісін
түсінеді.
2)Рационал теңсіздіктерді
көбейткіштерге жіктеу әдісін түсінеді.
|
Тілдік мақсаты:
|
Текше-
квадрат-square
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» құндылықтарын іске асыру
.Топтық және жұптық жұмыстарды орындауда бір-біріне құрмет көрсету
.
Оқушылар бір – бірінің ойын
тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта, топпен
жұмыс істей білу. Оқушылар белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын
сақтауға жаттығу жасайды. Бір-бірінің іс-қимылдарын түсіне
білу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика,информатика
сабағы
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Аудиожазба ,
таныстырылым.
|
Тілдік
құзыреттілік
|
Табиғат
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
5
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
Амандасу. Психологиялық
ахуал туғызу.
Мұғалім оқушылардан,
олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды
ұсынады
Миға
шабуыл әдісі арқылы сұрақтар
қою
Теңсіздік деген
не?
Көбейткіштерге жіктеу
әдісі.
|
Шаттық
шебері
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
|
- Балалар, міне, сендер 8 -
сыныпта "математика" пәнінен функциялардың графиктерін салуды
теңсіздіктерді шешуді квадрат түбірді, квадрат түбірдің қасиеттерін
квадраттық функцияларды, бөлшек-сызықтық функцияларды оқып
үйрендіңдер. Квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шешуді
қарастырдық. Ал енді интервалдар әдісімен танысайық. Көп жағдайда
квадрат теңсіздіктерді шешу үшін осы интервалдар әдісін қолданған
ыңғайлы.
aх2+вх+с >0 (а)
квадрат теңсіздігі берілсін. Бұл теңсіздікті интервалдар әдісімен
шешу үшін, алдымен, у= aх2+вх+с функциясы
графигінің Ох осімен қиылысу нүктелерінің абсциссаларын, яғни
функцияның нөлдерін табу керек. aх2+вх+с >0 (а)
функциясының нөлдері деп aх2+вх+с =0
теңдеуінің түбірлері айтылатыны
белгілі.
у= aх2+вх+с функциясының
нөлдері х1 және
х2 болсын,
мұндағы х1<х2. Сонымен бірге
а>0(егер а<0 болса, онда оны а>0 жағдайына
келтіреміз/сыныпқа сұрақ: қалай?) деп
ұйғарайық.
І жағдайдың бірінші пунктіне
сәйкес у= aх2+вх+с функциясы
х1 және
x>x2аралығында оң
мәндерді, ал x12 аралығында теріс мәндерді
қабылдайды.
Демек, функцияның нөлдері арқылы сан осінде
алынған әрбір интервалда функция таңбасын сақтайды және ол таңба
функцияның графигі нөлдерден өткенде
өзгереді.
|
Таныстырылым, оқулықпен
жұмыс
|
Аяқталуы
16
минут
Қызықты
тапсырма
8
минут
|
Талдау.
Тақырыпқа сәйкес тапсырма
орындау, ой шешімін табу.
«Квадраттық теңсіздіктер »
тақырыбына постер қорғау
1) Әдістерді үйренудің пайдасы
қандай?
2) Квадрат теңсіздіктерді шешу
әдістері
3)Қызықты
мәліметтер
-диалогтық сөйлесу арқылы өз
ой-пікірін еркін жеткізе алады.
Мағынасын ашты - 3
Жартылай
ашты - 2
Аша
алмады - 1
Бекіту.
-
Интервалдар әдісі туралы не
білесіз?
-
Көбейткіштерге жіктеудің
мағынасы?
-
Теңсіздіктерге мысалдар
келтіру
Кері
байланыс (не үйрендім,
не қиын болды, сұрағың бар ма? Тағы не білгің
келеді?)
Үйге тапсырма береді. Тест
есептері
Үйге
тапсырма
1. § 1 оқып, түсінік
айту
Кері байланыс
(не үйрендім, не қиын
болды, сұрақ.) (3 минут)
|
Оқулық,
дәптерлер.
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған
көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы
бағалау.
|
Бас
бармақтар
|
Дифференциация – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Қолдау
көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар
берілген есептер мен тапсырмаларды орындай
алавды
|
Оқушылар өздері
жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады.
(қуанышты, көңілді, көңілсіз,
ашулы)
|
Математикаі
сабағында
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|