Материалдар / І.Есенберлин «Көшпенділер » трилогия

І.Есенберлин «Көшпенділер » трилогия

Материал туралы қысқаша түсінік
1. Өмір жолына шолу жасау 1915 жылы Ақмола облысындағы Атбасар қаласында туған. 1940 жылы Тау-кен институтын бітірген. Ұлы Отан соғысына қатысқан. 1947-67 жылдары Қазақ мемлекеттік филармониясының директоры, Қазақ мемлекеттік көркем әдебиет баспасының редакторы , «Қазақфильм» киностудиясында сценарий редколлегиясының мүшесі. 1967-71 жылдары “Жазушы” баспасының директоры 1971 жылдан бастап Қазақстан Жазушылар одағының екінші секретары
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Мектеп: Мәтібұлақ ауылындағы орта мектеп

Күні: 02.05.18ж Мұғалімнің аты-жөні: Омарова А.С.

Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы


І.Есенберлин «Көшпенділер » трилогия

Сабақ мақсаттары:

І. Есенберлиннің  өмірі мен шығармашылығы жөнінде мағлұмат беру, трилогияның мазмұны мен кейіпкерлерімен таныстыру. ХУ-ХІХ ғасырлардағы қазақ халқының тарихи шежіресін түсіндіру. 

Бағалау критерийлері:

І.Есенберлин «Көшпенділер » трилогия тақырыбы мен идеясын ашады,талдайды.

Коммуникативтік дағдылар

Білу,түсіну

Бағалау,салыстыру

Анализ және интерпритация

Ойлау дағдыларының деңгейі

Талдау, жинақтау, бағалау

Пәнаралық байланыс


Алдыңғы оқу

І.Есенберлин өмірі мен шығармашылығы

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланған жаттығулар


Ресурстар

Басталуы



Үй тапсырмасын сұрау:


Ұйымдастыру кезеңі



Зымыран сұрақтар

1. Өмір жолына шолу жасау
1915 жылы    Ақмола облысындағы Атбасар қаласында туған.
1940 жылы    Тау-кен институтын бітірген. Ұлы Отан соғысына қатысқан.
1947-67 жылдары    Қазақ мемлекеттік филармониясының директоры, Қазақ мемлекеттік көркем әдебиет баспасының редакторы , «Қазақфильм» киностудиясында сценарий редколлегиясының мүшесі.
1967-71 жылдары    “Жазушы” баспасының директоры
1971 жылдан бастап    Қазақстан Жазушылар одағының екінші секретары
1983 жылы    Алматыда 68 жасында қайтыс болды.

І.Есенберлиннің қалам тартқан жанрлары: поэзия, проза, драматургия, кинодраматургия






Оқулық



Ортасы

Жаңа сабақ:







Хронологиялық кесте Шығармаларының жарық көруі
1940 жыл    Алғашқы өлеңдері жарық көрді.
Алғашқы он бес жыл ішінде поэма” сынды шығармалары жарық көрді.
1945 жылы    “Айша”, “Сұлтан” поэмалары жарық көрді.
1949 жылы    “Адамгершілік туралы жыр» өлеңдер жинағы жарық көрді.
1959 жылы    «Біржан сал трагедиясы» дастаны жазды
“Адам туралы жыр” повесі жарық көрді.
1960 жылы    «Өзен жағасында» повесі жарық көрді.
1965 жылы    “Толқиды Есіл” повесі жарық көрді.
1966 жылы    “Айқас” романы жарық көрді. “Айқас” романы үшін І.Есенберлинге Абай атындағы мемлекеттік сыйлықтың иегері деген атақ берілді.
1968 жылы    «Айқас» романына Қазақ КСР Мемлекеттік сыйлығы берілді.
1967 жылы     «Қатерлі өткел» прозасы
1968 жылы     “Ғашықтар” романы
1969 жылы     «Қаһар»
1971 жылы    «Алмас қылыш»
1972 жылы     “Алтын құс” романы
1973 жылы    «Жанталас» 
1974 жылы    “Көлеңкеңмен қорғай жүр”
1978 жылы    “Маңғыстау майданы”, “Аманат” романдары жарық көрді

І.Есенберлиннің1956 жылы  орыс тілінде жазылған «Песня о человеке» романы1958 жылы  қытай тілінеғ «Ғашықтар романы өзбек тіліне  аударылды.Көптеген шығармалры орыс тіліне аударылды.

«Көшпенділер» тарихи роман 

1.    Тарихи роман дегеніміз не?
     Тарихи романдар деп - өткен тарихтың маңызды оқиғаларын қайта жаңғыртып, оларды көркем түрде баяндайтын романдарды айтады

І.Есенберлин өзінің тарихи трилогиясында қазақ елінің ХУ-ХІХ ғғ. Тәуелсіздік үшін табанды күрестерін көркем суреттейді. Осы жолдардағы қиындықтардыішкі қайшылықтарды, адам қатынастарын, олардың әрекеті мен мінез-құлықтарын, сырт жаулармен шайқаста шыныққан бірлікті, дәстүрді,салт-сананы көрсетеді.Тарихи жазба деректерге , шежіре мағлұматтарына , аңыз әңгімелерге сүйене отырып, қазақ халқының тарихынынң аса маңызды тұстарын ашып, көптеген тарихи қайраткерлердің көркем тұлғасын жасайды. 
«Көшпенділер» трилогиясы үш романнан тұрады.

Кестемен жұмыс
Трилогияның қамтитын уақыты    Трилогияның романдары    Трилогиядағы тарихи тұлғалар
ХУ – ХІ ғасырлар    “Алмас қылыш”    Әбілқайыр хан
ХІІ – Х
ҮІІІ ғасырлар    “Жанталас”    Жәнібек хан, Керей хан
ХІХ ғасыр    “Қаһар”    Асан қайғы, Қазтуған,Абылай хан,Бұқар жырау, Кенесары хан, Ағыбай батыр

Тарихи оқиғалардың трилогияда бейнеленуі
1) “Алмас қылыш”  романында  Х
Ү –ХҮІ ғасырларда Қазақ хандығының құрылуы Әбілқайыр, Жәнібек, Керей хандардың тақ үшін таласы, қазақ руларының бірлесу идеясының басым суреттелуі

2)  “Жанталас” романында  ХУІІ –ХУІІІ ғасырларды Қазақстанның шетел басқыншыларымен күрес және Әбілқайыр ханның Қазақстанның Батыс бөлігімен Ресей патшалығы қол астына кіруі. Қалмақ хандығының қазақ еліне опасыздық шапқыншылығы,Алакөл маңайында, Ордабасы өңірінде болған қырғын ұрыстар, Ресей патшалығының қол астына кірген Әбілқайырдың түпкі армандарының жеке басындағы түңіліс суреттері

3) “Қаһар” романында ХУІІІ ғасырда Абылай хан бастаған қазақ халқының қалмақ басқыншыларын біржолата талқан етуі. Абылайдың қазақ елін дербес Қазақ хандығына біріктіру әрекеттері. Абылай хан мен оның батырларының ел тәуелсіздігі үшін күрестегі ерлік , даналық істері. 
Абылай ханның қазақ елін біріктіру жолындағы жанталас күйзелістері
«Көшпенділер» киносынан үзінді көрсету.

«Алмас қылыш» бөлімінде басты кейіпкер Әбілқайыр ,Жәнібек, Керейлер.

Кейіпкерлерін талдау

Әбілқайыр
1    2
Айлакер, ақылды, айбарлы ел басшысы    өз мақсаты жолында ешбір арамдық, азғындықтан тайынбайтын мейірімсіз, қанды қол

Романнан үзінділер оқып танысу.
1. Шыңғысханның балаларына өсиеті
2.Абылай мен Бұқар жырау
4. Уали сұлтанның баласы Абылай
3. Батыр Баян мен Ноян
4.  Абылайдың ақ бурасы
5. Абылайдың түсі
6. Абылайдың өлер алдындағы өкініші 
7. Абылай хан мен сұрша қыз хикаясы

Венн диаграммасы
         
Сұрақтар мен тапсырмалар:
1.    І.Есенберлиннің шығармашылық жолы қалай басталды?
2.    Жазушының қандай кітаптары бар?
3.    «Көшпенділер» трилогиясының идеялық мазмұны, үш кітапта суреттелген кесек кейіпкерлердің іс-әрекеттері мен көздеген мақсаттары
4.    Қай шығармасы үшін жазушы Абай атындағы мемлекеттік сыйлықты алды?

























Bilim land



Соңы.

Рефлексия









Үйге тапсырма

Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі
Бас бармақ: басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек:бірлесу. Мен топта, жұпта қалай жұмыс істедім?

Ортан терек:ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек: шынайылылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек: көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?


Сабақты қорытындылау, оқушылар білімін бағалау.

Үйге . «Көшпенділер» трилогиясыннан үзінділер оқу.


Сабақтан алған әсерлерін сұраққа жауап беру арқылы жеткізеді.

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Оқушылардың оқуға деген қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін сабақта әр түрлі тапсырмалар, топтық, әдістері арқылы сараланған тапсырмалар беріледі.

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Әр тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау жүзеге асады.

«

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері

АКT-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс









Жариялаған:
Омарова Айгуль
07 Шілде 2018
1981
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі