Сабақ жоспары
|
Курс
1
|
|
Топ №
13
|
|
Сабақтың
№
|
2
|
Мамандық –біліктілік
|
10130300 Тамақтандыруды
ұйымдастыру
3W010130302-
Аспазшы
|
Модульдің
атауы:
|
КМ 1.Түрлі тәсілдерді
қолдана отырып азықтарға алғашқы және жылумен аспаздық өңдеу
жүргізу
|
Шебер сабағының
атауы:
|
Worldskills стандарттарын пайдалана отырып,
«Балықтан тағам дайындау технологиясы»
|
Өткізу
орны:
|
№1
Аспаздық зертханасы
|
Өндірістік сабақтың
мақсаты:
|
Білім
алушыларды Worldskills сайысының талаптарына
сәйкес
жұмыс орындарын ұйымдастыруда,
балық тағамына қажетті азық-түліктерді дұрыс таңдауға, өңдеуге,
өнімді безендіруге, құралдарды,ыдыс-аяқты, құрал-саймандарды
қолдануда практикалық дағдыларын
дамыту.
Білім алушыларды шикізатты, электр энергиясын
үнемдеуге, жабдықтарға күтім жасауға, қауіпсіздік ережелерін
сақтауға үйрету.
|
Күтілетін нәтиже :
|
-
Балықты түрлері бойынша
жіктейді.
-
Әртүрлі балық түрлерін өңдеу тәсілдерін
ажыратады.
-
Өнімді дайындау барысында технологиялық картаны пайдалана
отырып қақталған балық дайындайды. Дайын тағамды безендіріп, нақты
мөлшерін (салмағын)
анықтайды.
-
Worldskills сайысының талаптарына сәйкес
ұсынылу ережесін сақтайды
|
Сабақтың түрі
|
Жұмыс барысында орындалатын іс-әрекеттерді оқып
үйрену және орныдалатын операцияларды зерделеу
|
Ұйымдастыру
әдісі
|
Жалпылама, жекеше,
|
Сабақтың материалдық – техникалық және
әдістемелік құралдары:
|
Жабдықтар, құрал-саймандар, аспаптар,
ыдыс-аяқтар
Шикізат, азық-түліктер.
Дидактикалық материалдар
Нормативтік құжаттар
Технологиялық карталар
|
Қосымша
көздер:
|
Слайдтар, видеолар
|
Модульдың барысы мен
мазмұны:
|
Сабақтың барысы
|
Дидактикалық
мақсаты
|
Оқытушының іс – әрекеті
|
Білім алушылардың іс –
әрекеті
|
1
|
2
|
3
|
4
|
КІРІСПЕ
НҰСҚАУ - 17 мин
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі
|
Ұйымдастыру дағдыларын қалыптастыру және іскерлік
қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру
|
Сабақ басталғанға дейін ерікті түрде білім
алушыларды топтарға бөлу
1. Топпен сәлемдесу
2.Тізім бойынша тексеру
3. Арнайы киімдерінің бар – жоқтығын
тексеру
4.Өндірістік сабаққа қажетті азық- түлікті
дайындау
|
1.Шебермен амандасу
2.Арнайы киімдерін
кию
3. Жұмыс орнының
санитарлы-гигиеналық талаптарын
қадағалау
|
3. Жаңа тақырыпқа ену
(кіріспе нұсқау)
|
1. 2. «Кроdоs)ссенс» әдісі
арқылы сөздер қиылысы суреттердің өзара байланысы арқылы құрылған
сөздер қиылысы, ассоциялық тізбек,біртұтас әңгіме құрастыру арқылы
сабақ тақырыбын анықтау
3. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен, күтілетін
нәтижемен таныстыру
4.
«Қуаттандыру таяқшалары» арқылы бағалау әдісін түсіндіру. Әр таяқша
5-балл
|
|
|
4. Жұмыс әдістерін
көрсету
|
Асханада жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Қолдың жылдамдығын дамыту, мусс дайындау технологиясының
процесстерін орындау әдіс-тәсілдерін кезеңімен
көрсету
|
-Жұмыстарды практикалық орындалуын
көрсету.
-
Білім алушылардың назарын жасалатын қателіктерде және оның алдын
алу тәсілдерін үйрету.
- Өзіндік жұмысының мазмұны
жайында айту, өзін-өзі бақылау, қауіпсіздік техникасы, білім
алушылардың техникалық қателері, берілген уақыты және бағалау
белгісі жайында айту
|
Оқу-өндіріс шеберін тыңдау,
іс-әрекетін бақылау
|
АҒЫМДАҒЫ НҰСҚАУЛЫҚ - 20
мин.
|
Бірінші мақсатты
айналым: Жұмыс барысында өнімді
дайындауға керекті азық-түлікпен қажетті шикізаттың жабдықтары,
құралдар мен аспаптардың болуын және жұмыс орнының санитарлық
жағдайын қадағалау. Сонымен қатар тапсырманың орындалуын
ұйымдастыру, жекеше жұмыс жасалуын, санитарлық талаптар мен техника
қауіпсіздігін қадағалау (жұмыс орнының дайындығын
тексеру.) Өндірістік тапсырмасын тарату,
топ бригадирі қажетті азық-түлікті үлестіріп
беру
Екінші мақсатты
айналым: Жұмыс барысында технологиялық
үрдісті, реттілігін, шикізаттарды үнемді пайдалануын
қадағалау (техника қауіпсіздігінің
орындалуын қадағалау.) Білім алушының жұмыс орнында қосымша нұсқау
жасау (кеңес, жеке көрсету, жазбаша нұсқау және өзін-өзі
бақылау.) Әр білім алушының жұмыс
орнында санитарлы жағдайын сақтауын
қадағалау. (берілген тапсырмалардың дұрыс
орындалуын бақылау.) Жұмыс тәсілдерінің, өлшеу және тексеру
жұмыстарының дұрыс орындалуын қадағалау.
Технологиялық картаны
пайдаланады.
Білім алушылардың өзіндік
жұмысты орындау процессін қадағалау. Нұсқаға және сызбалар бойынша
білім алушылар кезекті операцияларды немесе жиынтық бойынша жаңа
тәсілдерді орындау барысын бақылау және көмек
көрсету.
Үшінші мақсатты
айналым: Білім алушылардың
іс-әрекеттерін қадағалау. Өнімнің дайындалу технологиясы бойынша
келесі әдістерді орындалуын бақылау:
1. Сүтті 50-60Сс температурада
жылытып школодты салып ерітеді
2.Желатинді бөлме
температурасындағы суда 20-30 минутқа қалдырып, ісіндіреді де қысқа
толқынды пеште ерітіп шоколадтты массаға
қосады.
3. Кілегейді жоғарғы
жылдамдықта бұлғау машинасында біртекті массаға дейін араластырып ,
дайын шоколадты массаға қосады.
4.
Алдын ала силикон қалыптарға
құйылып қатырылған шоколад кружкаларға дайын мусстың массасын
кондитерлік қапшықтардың көмегімен салады. Дайын өнімді шоколад
декорымен немесе жеміс-жидектермен
безендіреді.
Төртінші мақсатты
айналым: Өнімнің тәжірибелік
дайындалуын тексеру.
Дайын болған өнімнің сапасын
бағалау. Мусс ұсақ кеуекті, нәзік, сәл
серпімді консистенцияға ие болуы керек, түсі ақ, сарғыш немесе
қызғылт болуы тиіс. Жіберілген типтік қателерімен жұмыс жасау ,
қателерді жою жолдарын қарастыру, түзету.
Өнімді ұсыну кезіндегі
талаптардың орындалуын қадағалау.
Дайын болған өнімді диаметрі
31см болатын тарелкада , шоколадтан декорлар жасап не болмаса
балғын жемістермен ұсынады. безендіру барысында өнімнің бір-біріне
үйлесімдлгін ескеру. Жұмыс орнының тазалығын
тексеру.
|
ҚОРЫТЫНДЫ НҰСҚАУЛЫҚ – 8
мин
|
Соңғы
кезең (кіріспе нұсқаулық
арнайы технология кабинетінде
жүргізіледі) Сабақтың мақсаттарына
жету туралы есеп
|
Өзін-өзі талдау дағдыларын дамыту. Білім алушыны
критериалды бағалау
|
Әр
білім алушы өздері дайындаған тапсырмаларын
қорғау
|
Дайындау технологиясының реттілігін
айту
|
Типтік қателерді талдау
|
Қорытындысын шығару.
Әдеттегі қателерді талдау және
талқылау,уақыт көлемін сақтау.
|
Берілген тапсырма бойынша
қателерді айту, олардың алдын алу шараларын
түсіндіру
|
Қателерді түсіну,
жою.
Пікір
алмасу. Жұмыс орнын
жинау.
|
Жұмысты бағалау,
пікірлер
Рефлексия 3
|
Кері
байланыс. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі
арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс жасау
|
Оқу барысында білімалушылардың кәсіби
құзіреттілігін қалыптастыруда бүгінгі сабақта меңгеру деңгейін
анықтау ,оқу міндеттері мен мақсатына жеткен жетістіктері мен
қиындықтары туралы хабардар болу
|
Сабақ соңында бүгінгі іс –әрекетіне кері байланыс
беру. Сөйлемдерді толықтыру .
|
Бағалау :
Білім алушының жұмысы қуаттандыру таяқшаларың
жиынтығын есептеп білімалушылардың сабақтағы алған тәжірбиелерін
бағалау
|
Білім алушыларға бағалау парағын тарату,
түсіндіру, пікірлерін тыңдау.
|
Білім алушыны өзінің жұмысы
қуаттандыру таяқшаларың жиынтығын есептеп
өздерін
бағалайды.
|
Рефлексия
|
Сабақтың соңында білімалушыға
сабақ қаншалықты түсінікті болғандығын, сабағыңның қай деңгейде
өткендігін және жеткізе алғандығыңның нәтижесін қысқа түрде
білімалушыдан алу
|
Әртүрлі стикер арқылы сабақтағы көңіл
күйлерімен бөлісу.
|
Үй тапсырмасы:
|
Берілген тақырып бойынша оқыту материалдарын
қайталау.
|
Білім алушыларға келесі сабаққа керекті
тапсырмаларды беру.
|
Құлпынайлы мусс десертіне
технологиялық картасын құрастыру.
Сұрақтарға ауызша немесе жазбаша түрінде жауап
беру.
|
Оқу-өндіріс
шебері:
Атеева Д.К
_________________ (қолы)
|
Тел:
87078615988
|