«Жаңа Қазақстан- салауатты
білімді ұрпақтың бастауы» тақырыбындағы Жаратылыстану
апталығы аясында жас мамандарға ұйымдастырылған
Семинар-практикум
Тақырыбы: « Ғажайып
үштік»
Мақсаты: Оқытуды ұйымдастыру
барысындағы негізгі үш талапты айқындап.
Оларды орындау бағытында нақты
білім мен дағдылар қалыптастыру
Тәжірбие
алмасу
Күтілетін
нәтиже:
* Жас ұстаздарда жаңа білім
мен дағды қалыптасады
* Жас ұстаз бойында сенімділік
пайда болады
*Ізденуге
ұмтылады
Ұйымдастыру
бөлімі:
Өз аттарын айтып—таныстырып
топқа бөлу
1
Тапсырма
«Барлығы өз қолымызда» \Прича
\ Аңыз әңгіме
Көбелекпен жұмыс .... оң
қанатқа не күтетіңізді жазыңыз...... сол қанатқа семинар соңында
алған әсерімізді жазамыз.
Негізгі
бөлім:
- Семинарымыздың «Ғажайып
үштік» аталу сыры неде?
Себебі бүгін жұмыс барысында
білім алудың ең негізгі, ең маңызды үш талабымен жұмыс
жүргіземіз.
Ол
үштік:
-
Сабаққа қойылатын
талаптар
-
Мұғалімге қойылатын
талаптар
-
Әдіс –тәсілдер
шеберханасы
Осы Ғажайып үштікті меңгерген
маман өз ісінің шебері болмақ....
-Ендеше барлығымызға
сәттілік!!!!!
Бірінші
ғажайып - Сабаққа қойылатын
талаптар
Сабақтың құрылымы бөлімі
бойынша алдарыңызда Дәстүрлі және жаңартылған сабақтың этаптары
жазылған қағаздар бар.
Тапсырма- берілген уақытта осы
сабақтардың құрылымдарын дұрыс
орналастыру.
Айырмашылығын атап
көрсету
Дәстүрлі сабақ
құрылымы
-
Ұйымдастыру бөлімі 3
мин
-
Үй тапсырмасын тексеру 7
мин
-
Жаңа білімді игеру 15
мин
-
Жаңа білімді бекіту 10
мин
-
Үй тапсырмасын беру 3
мин
-
Сабақты қорытындылау /Кері
байланыс /5 мин
Жаңа форматтағы
сабақ
-
Мотивациялық кезең 10
мин
-
Операциялық кезең 20
мин
-
Үй тапсырмасын беру
\Рефлексиялық кезең 10 мин
Екінші ғажайып - Мұғалімге
қойылатың талаптар
Тапсырма: Қатысушылар арнайы
даярланған парақшалардағы теориялық мәліметтерді қолдана отырып
талаптарды сәйкестендірулері шарт .
Сабақта мұғалімнің шеберлігі
оқыту әдістемесін жақсы меңгерумен қатар педагогикалық ғылымдағы
жаңа әдіс - тәсілдер мен шығармашылық жұмыстарды ұтымды пайдалануы
қажет.Осы орайда мұғалімге сабақта қойылатын келесі талаптар
айқындалған
Педагогикалық
талаптар
-
өз пәнін сүйетін, терең
білімді, шығармашылықпен жұмыс істейтін, ізденгіш, әдіскер
болуы
-
өз пәнін талдай алатын
теориялық білімі мол, сауатты болуы
-
мұғалім шебер ұйымдастырушы ,
өз пәніне қызықтыра білуі.
Психологиялық
талаптар
қойған талапты зорлықпен емес,
саналылықпен орындау
-
Түрлі психикалық, эмоциялық
көңіл - күйлеріне ерік бермей өзін дұрыс ұстай
білуі
-
Оқушылардың жеке басын танып,
зерттеу арқылы сабақ үстінде оларды мадақтап, қолдап, көмек беріп
және сол сияқты сабаққа үнемі қатысып отыруын
ұйымдастыру
Гигиеналық
талаптар
-
сынып бөлмесіндегі гигиеналық
талаптардың сақталуы, қалыпты температура мен жарықтың мол болын
қадағалау
-
оқушыларға шектен тыс
физикалық немесе миға, жүйкеге салмақ салатындай ауыр тапсырмаларды
бермеу.
-
дененің әр түрлі сезім
мүшелері бірдей жұмыс түрлерін ұсыну.
3-ғажайып -- Әдіс-тәсілдер
шеберханасы
Сызбада бірнеше әдіс-тәсіл
берілген
Тапсырма әдіс-тәсілді
анықтап...сабақтың қай бөлімінде қолдануға болатының өз пәнінің
мысалында түсіндіру.
Рулетка әдісінің
тапсырмалары
«ПАДЛЕТ
ТАҚТАСЫ»
«ҚАЗЫМЫР
ОҚУШЫ»
«АКВАРИУМ»
ӘДІСІ
«СӘЙКЕСТЕНДІРУ»
ӘДІСІ
«ФИШБОУН»
ӘДІСІНІҢ
«АВТОР
ОРЫНДЫҒЫ»
«КУБИЗМ»
«TARSIA»
ӘДІСІ
«КЕМПІРҚОСАҚ» ӘДІСІ
« INSERT»
ӘДІСІ
«QR
КОД»
ӘДІСІ
«ФЛИПЧАРТ»
ӘДІСІ
«РУЛЕТКА» ӘДІСІ
«KAHOOT» ӘДІСІ
«ТІРЕК–СЫЗБАЛАР»
ӘДІСІ
«БЛУМ
ТАКСОНОМИЯСЫ»
ӘДІСІ
Оқу-білім туралы нақылдар ТАРСИЯ әдісіне
сұрақтар
-
Барлық істің басшысы.............білім мен
ұғым.
-
Оқу білім бұлағы...білім өмір
шырағы
-
Ақыл – тозбайтын
тон.................Білім – таусылмайтын
кен.
-
Білім –
арзан…............ білу -
қымбат.
-
Кітап
…....алтын
қазына.
-
Киіміне қарап, қарсы
алады.....Біліміне
қарап шығарып салады.
-
Бір Аллаға
сиынып....
Кел, балалар, оқылық \ Ыбрай Алтынсарин
\
-
Бұл заман білекке сенетін
емес, білімге сенетін заман.
\Н.Ә. Назарбаев\
-
Мұғалім
өзінің білімін үздіксіз көтеріп отырғанда ғана мұғалім, оқуды,
ізденуді тоқтатысымен оның мұғалімдігі де
жойылады. — \Константин
Ушинский\
-
Білімдіден шыққан сөз.. Талаптыға болсын
кез
-
Оқу ....инемен құдық
қазғандай
-
Оқысаңыз балалар.... шамнан шырақ
жағылар
-
Оқусыз білім жоқ.... білімсіз күнің
жоқ
-
Мұғалім .... мектептің жүрегі
\Ыбырай Алтынсарин\
-
Тәрбиесіз берілген
білім....... адамзаттың қас жауы \
Әл-Фараби\
-
Білім...... инемен құдық
қазғандай
Қорытынды
бөлімі:
Көбелекпен жұмыс .... оң
қанатқа не күтетіңізді жаздық, енді, сол қанатқа семинар соңында
алған әсерімізді жазамыз.
Көбелектерімізді көк шалғынға
қондырамыз
Баршаңызға
рахмет!!!
Бүгінгі алған білім мен
дағдыларыңызды өз іс-тәжірбиеңізге еңгізеді деп сенім
білдіремін...