Материалдар / Жиенбет жырау. « Әмірің қатты Есім хан... »

Жиенбет жырау. « Әмірің қатты Есім хан... »

Материал туралы қысқаша түсінік
оқушылар көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын ашады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Маусым 2018
3793
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 1- бөлім. Көне күндерден жеткен жәдігерлерМектеп: Алтайбаев атындағы негізгі орта мектепКүні: 17.10.2017 Мұғалімнің аты жөні: Нурпейсова Э .Т.Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбыЖиенбет жырау. « Әмірің қатты Есім хан... »
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)7Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;7А/И1. Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама – қарсы суреттеулерді табу



Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар орындай алады: оқушылар көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын мұғалімнің көмегімен ашады;Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама – қарсы суреттеулерді табады;Кейбір оқушылар орындай алады: шығармадағы кейіпкерлер образын аша отырып және екі нәрсені салыстыра суреттеулерді табуда өз көзқарастарын білдіре алады
Бағалау критерийіШығармадағы кейіпкерлер образын ашады;Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулерді өз көзқарасы негізінде жеткізеді
Тілдік мақсаттарОқушылар орындай алады: шығармадағы кейіпкерлер образын ашады, екі нәрсені суреттей аладыПәндік лексика және терминология: портрет, образ, кейіпкер, суреттеу,салыстыру,сеңгір,құрыш т.б.Диолог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: сеңгір, құрыш, қаһар, бұғау,шеңгел т.б.
Құндылықтарға баулуШығармашылық және сын тұрғыдан ойлау;Айналадағыларға қамқорлық көрсету
Пәнаралық байланысҚазақ тілі, әдебиет теориясы
Алдыңғы білім3 мин«Попкорн» әдісі арқылы «Еңсегей бойлы ер Ер Есім» толғауы сұрақ-жауап арқылы пысықталады
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері

Ресурстар
Сабақтың басы10 минКіріспеШирату жаттығуы«Тамаша екен» әдісіОқушылардан жақсы қасиеттерін айту сұралады. Мысалы: мен ақкөңілмін, мен ақылдымын, мен мейірімдімін т.б. Жақсы қасиеттерін айтқаннан кейін «тамаша екен» деп айтып бір мезгілде бас бармағын көрсетіп,қолдарын жоғары көтереді. Сабақ мақсаты: көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама – қарсы суреттеулерді табу Өлеңді мұғалім мәнерлеп оқиды, оқушылар мәнерлеп оқиды, содан соң бейне көрініс тыңдайдыОқушылар сөздікпен жұмыс жасайды.Сөздікпен жұмыс: «Т кестесі»1.Жолымбет батыр кім?2.Шығармада Есім хан бейнесі қалай берілген?3.Жиембет жырау Есім ханға қандай өтінішпен келді?Кері байланыс:ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»







































Кесте





























Сабақтың ортасы24 мин







































Саралау
Негізгі тапсырма:ТЖ«FILA толтыру» әдісі көркем шығармадағы кейіпкер тұлғасын ашуға бағытталады. Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады. F/ Дерек/ – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау; I /Пікір /– кейіпкер туралы өзінің ойпікірі; L /Сұрақ/– кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/– автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі .





Дескриптор:- Кейіпкер бейнесін ашатын дерек жинайды;- Кейіпкер туралы өз ойын білдіреді;- Сұрақтар дайындайды;- Автордың қолданған тәсіліЖЖӨлеңнің мазмұны бойынша 2 жұпқа тапсырма беремін1 – жұп«Әдебиет лотосы»2 – жұп«ВЕНН диаграммасы»Есім хан мен Жиембет жырауды салыстыруДескриптор:- Шығарма кейіпкерлері туралы кесте толтырады;- Шығарма кейіпкерлерін салыстырадыҚБ Бағалау парағы «Жетістік баспалдағы»Кері байланыс:




























































кестелер



















стикер
Сабақтың соңы3 минҚорытынды:«Плюс, минус қызықты» әдісі

Қосымша ақпаратҚаракесек – Көкбөрі Кернейді «Еңсегей бойлы ер Есім» деп атаған
Саралау: Өлеңнің мазмұны бойынша 2 жұпқа тапсырма беремінI деңгей «Әдебпет лотосы» әдісі шығарма кейіпкерлері бойынша кесте толтырадыII деңгей «ВЕНН диаграмасы» әдісі арқылы кейіпкерлерді салыстырадыБағалау әдісі:«жарайсың», «керемет», «өте жақсы» Бағалау парағы «Жетістік баспалдағы»Кері байланыс ( ауызша).Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау:



















Сабақ бойынша рефлексия1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? 2.Бүгін оқушылар не үйренді? 3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? 4. Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) 5.Уақытты қалай пайдаландым? 6.Жоспарыма қандайөзгеріс енгіздім және неге? 1.Жоспарлаған ықшамсабағымның мақсатттары мен міндеттері

Қорытынды бағала

































«Т кестесі»
Түйінді сөздерАнықтамасы
Сеңгір

Құрыш



















«Т кестесі»
Түйінді сөздерАнықтамасы
Сеңгір

Құрыш









«Т кестесі»
Түйінді сөздерАнықтамасы
Сеңгір

Құрыш





















«Т кестесі»
Түйінді сөздерАнықтамасы
Сеңгір

Құрыш









ДерекПікірСұрақІс-әрекет
























ДерекПікірСұрақІс-әрекет












ДерекПікірСұрақІс-әрекет
























ДерекПікірСұрақІс-әрекет












«Әдебиет лотосы»
Шығарма кейіпкеріАвторыКеіпкеріҚандай?Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды?Кейіпкерге ұқсағың келе ме? Себебін түсіндір










































«Әдебиет лотосы»
Шығарма кейіпкеріАвторыКеіпкеріҚандай?Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды?Кейіпкерге ұқсағың келе ме? Себебін түсіндір
































«Әдебиет лотосы»
Шығарма кейіпкеріАвторыКеіпкеріҚандай?Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды?Кейіпкерге ұқсағың келе ме? Себебін түсіндір










































«Әдебиет лотосы»
Шығарма кейіпкеріАвторыКеіпкеріҚандай?Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды?Кейіпкерге ұқсағың келе ме? Себебін түсіндір






























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ