Материалдар / Литосфераның тектоникалық құрылысы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Литосфераның тектоникалық құрылысы

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға литосфераның тектоникалық құрылысы жөнінде мағлұматтандыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қаңтар 2019
1091
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Т.Рысқұлов атындағы №222 мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Мүсәлімова .С

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Литосфераның тектоникалық қозғалыстары



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.3.1.3 -Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарынталдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушының қолынан келеді:

Тақырыпта кездесететін түсініктерді естерінде сақтай алады .

Көпшілік оқушылардың қолынан келеді:

Литосфераның тектоникалық қозғалыстарының себептерін және қалыптасу тарихын түсіндіреді

Кейбір оқушылардың қолынан келеді:

Литофералық тақталардың қозғалу себептеріне баға береді

Бағалау критерийі

Түсіну – Өз сөзімен мазмұндап береді, ұғымдарды салыстырады, ереже құрастырады, мысал келтіреді, топпен талқылайды

Қолдану – Кескін картамен жұмыс жасайды

Бағалау - бірнеше тапсырмалар беріледі олардың дұрыс немесе бұрыс екеніне көз жеткізеді , дәлелдемелер келтіреді

Тілдік мақсаттар


Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз:

Альфред Вегенердің дрейф тұжырымдамасын түсіндіріп бере алады

Литосфералық қозғалыстардың түрлерін ажырата алады

Пән бойынша сөздер мен терминдер:

дрейф, коллизия, субдукция, спрединг

Диалогқа/хатқа пайдалы фразалар:

Жер бедерінің ......................... түрлері бар

Литосфералық тақталар ..........................ажыратылған

Шекараның үшінші типі .......................... тектоникалық карталар


Құндылықтарға баулу




Оқушының бойына құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, еңбек және шығармашылық құндылықтарын дарыту

Пәнаралық байланыс

Физика -Литосфералық тақталардың қозғалысында геофизиктердің тұжырымдамасы негізге алынған

Математика -Литосфералық тақталардың қозғалу жылдамдығында математикалық өлшем бірліктер қолданылған.

Алдыңғы білім


Жердің тектоникалық құрылысы туралы біледі



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

8минут

Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушылармен амандасу , түгендеу

2.Оқушыларға жағымды ахуал туғызу

3.«Атом және молекула» әдісі арқылы сергіту сәтін жүргізу және топтастыру

4«Менен сұрақ –сенен жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау

1.

2.



Басбармақ арқылы бағалау.Оқушылар әрбір сурақтың жауабын айтқан кезде дұрыс және бұрыстығын анықтау мақсатында басбармақ арқылы бағалап отырады.









5.Мұғалім жаңа сабақты бастау үшін оқушылардың назарына бейнефильм ұсынады

Топтардың аты жазылған парақшалар , үлестірме қағаздар







Рисунок 31










Сабақтың ортасы

32минут

7минут



10минут





































15минут

«Оқы , жұптас , бөліс» әдісі арқылы оқулық мәтінімен танысу

Жұптық жұмыс.Қалыптастырушы жұмыс Литосфералық таяқталардың қозғалыс түрлерін және салдарын анықтайды. Субдукция, коллизия, спрединг ұғымдарына түсінік беру

2. Жеке жұмыс

1.Литосфералық тақталар қозғалысы түрлерінің атауларын сызбаларына сәйкестендіріп (субдукция, коллизия, спрединг), таралған аймақтарын жазыңыз.

2.Литосфералық плиталардың қозғалыс себептерін және салдарын талдап жазыңыз

Қозғалыстың

түрлері

Таралған аймақтар

Себебі

Салдары







1.__________










2.__________











3._________






Қалыптастырушы бағалау



Критерий

Дескриптор

Литосфералық плиталардың қозғалысына байланысты болатын жер бедерінің түрлерін анықтап картадан көрсетеді, кескін картада ірі аймақтарды сызады, профилін бейнелейді.


Қозғалыс түрлерін анықтайды

Таралған аймақтарын жазады

Себебін біледі

Салдарын түсіндіреді



3.Топтық жұмыс « Аялдама» әдісі

Картадан таңдауыңыз бойынша (жазықтар немесе таулар) бір жер бедерінің түрін алып, төмендегі сұрақтарды қолдана отырып, зерттеу жүргізіңіз:

1- Аялдама

1. Жер бедерінің түрін анықтаңыз.

2. Жер қыртысы картасы мен физикалық картаны салыстыра отырып, жер бедерінің қалыптасу заңдылығын анықтаңыз.

2-Аялдама

Биіктік шкаласын, бояуларды пайдаланып, биіктіктігін және жасын ажыратаңыз.

3-Аялдама

Тақталардың қозғалысы картасын пайдаланып, болашақтағы өзгерісіне зерттеу жасаңыз.

Критерий

Дескриптор

Сурет бойынша сол аймақтың жер бедерінің қалыптасуын талдайды

кескін картада ірі аймақтарды сызады, профилін бейнелейді.


қозғалу бағытын кескін картаға сызады

өзі таңдап алған аймақтың жер бедерінің түрін анықтайды

қалыптасу заңдылығын жазады

биіктіктері мен жасын анықтайды

келешектегі өзгерісіне болжам жасайды




4.Тапсырма

Литосфералық тақталардың үнемі қозғалыста болатынын ғалымдар дәлдеп берді. Мысалы : Атлант мұхитында бұл көрсеткіш 2-3см, Үнді мұхитында 5-6 см , Тынық мұхитында 18 см-ге дейін жеткендігі анықталған . Осы тұжырымдамаға мысал келтір және схема түрінде түсіндіріңер

Критерий

Дескриптор

Литосфералық тақталардың қозғалысына дәлелдер келтіру

Алғашқы материктер туралы түсінік беру

Литосфералық тақталардың қозғалысына дәлелдер келіреді

Алғашқы материктер туралы біледі

Схема түрінде бөліктерге бөліп жазады




АКТ















Қалыптастырушы

бағалауға арналған тапсырмалар әдістемелік құрал

Үлестірме материалдар

















































Қалыптастырушы

бағалауға арналған тапсырмалар әдістемелік құрал

К ескін карта, жер бедерінің физикалық картасы

























Сабақтың соңы

5минут

3. Өзіңізді тексеріңіз:

Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па ЖАЛҒАН ба?



Мәліметтер

Шындық

Жалған

Дрейф гипотезасын ұсынған Альфред Вегенер


Мұхиттық жер қыртысында гранитті қабат бар


Мұхиттық жоталардың жалпы ұзындығы 60 000км.


Литосфералық тақталар бір – бірінен үш түрлі шекара арқылы ажыратылады


Бір тақтаның екінші тақтаның астына біртіндеп енген жері спредингті жайылмалы үдерісі деп аталады




























































Рефлексия: Балалар бүгінгі сабақта алған асерлері жайлы өз ойларын білдіру.

«Бақыт ағашы»

1.Тамырына- Әліде білу керек

2.Бұтақтарына-Білімімді толықтырып келе жатырмын.

3.Жемістеріне-Бүгінгі сабақты толық меңгердім





Үйге тапсырма : Мәтінді оқу



Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

  • 7 сыныптың жас ерекшеліктерін ескере отырып бүкіл сыныпқа ашық сұрақтар дайындадым

  • Аялдама әдісі” арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар берілді әр аялдамаға өткен сайын тапсырма да күрделене береді.Әр оқушы қабілетіне қарай орындайды.



Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

  • Үй тапсырмасын оқушылар “Бес бармақ ” бағалау әдісі арқылы бағылады

  • Топтық,жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау,көмек көрсету жүзеге асырылады.

  • Оқушылар жұмысы дескриптор арқылы бағаланады

  • Әрбір тапсырмадан соң КБ жүргізіледі.



Белсенді оқу

  • Сыныптың белсенділігі “Менен сұрақ –сенен жауап әдісі арқылы” үй тапсырмасын тексерілді

  • Оқы , жұптас , бөліс” әдісі арқылы оқу оқушылар арасында коммуникативті байланыс орнайды , білім алмасу дағдысы орнайды









Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?





Қорытынды бағалау





Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!