|
Сабақ: Ұзақ мерзімді сабақ жоспары.Бөлім: «Отбасылық құндылық» |
Мектеп:Арал қалалық Т.Г.Шевченко атындағы №13 орта мектебі |
||||||
|
Күні:9 маусым.2017 жылы |
Мұғалімнің аты-жөні: Л.С.Курмантаева |
||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нұрдәулет Ақыш. «Нағыз әже қайда?» (әңгімеден үзінді) 2-сағаты |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
5.3.Т/Ж.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5.3.Б/С.Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап,әдеби эссе жазу, |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
||||||
|
Шығарманың мазмұнын біледі,талдайды. |
|||||||
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
|||||||
|
Әңгіме желісіндегі кейіпкердің портреті мен образын талдай алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар істей алады: |
|||||||
|
Берілген тақырыпта өзіндік сыни көзқарасын дәлелдей отырып,хабарлама жаза алады. |
|||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу,түсіну,бағалау |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
1) шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетін салыстырып,образын ашады 2)шығармадағы құндылықтарды өзіндік көзқарасымен салыстыра отырып,әдеби эссе жазады |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ән-әуез,орыс тілі,ағылшын |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Әбестік-некорректный- incorrect Кейуана-пожилая- Elderly |
||||||
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
||||||
|
Шылауыш-кимешек үстіне байланатын,үлкен ақ шаршы орамал,жаулық |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||
|
Нағыз әже қандай болады? |
|||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
|
Қазіргі әже мен бұрынғы әжелердің айырмашылығы бар екенін айта аласыз ба? |
|||||||
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||
|
Мәтінді оқиды,ән тыңдайды |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
1-сынып. «Ана тілі» оқулығы. «Төзім» 75-бет; 4-сынып. «Ана тілі» оқулығы А. Сейдімбек. Әйел – Ана.«Әдебиеттік оқу» оқулығы.3-сынып. М.Әуезов«Әке мен бала» |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
|||||
|
Басы 8 мин. |
2 мин. 3мин.
3мин.
1мин. |
Топқа бөлу:"Көршіңді тап" (ата-ана туралы мақалдардың жалғасын тауып топтасады) «Сауқат бер» әдісімен үй тапсырмасы тексеріледі.Қырыққабат секілді оранған парақтардың әр қабығын ашқан сайын оқушыларға параққа жазылған сұрақтар алып отырады.Сол парақты алған оқушы өткен сабаққа байланысты қойылған сұраққа жауап береді.Соңғы оралған қабықты ашқан оқушы әже туралы бір шумақ өлең оқиды. Құшағы менен пейілі, Далаға байтақ тең келер. Нұрындай күннің мейірі, Біздерге бақыт дем берер. Ниеті таза, сондай ақ, Мейірім толы жанары. Таппаса байыз жанды аяп, Демігіп, қажып қалады. Қоя ғой, қарғам, күнім деп, Айналар жанды жылытып. Қараса әжем күлімдеп, Кетеміз бәрін
ұмытып. «Әжем» әнін тыңдайды.Шыңжан қазақтарының орындауында.Оқушылар билей тұрып,тыңдайды. ҚБ.(мадақтау) Ән туралы өз ойларын ортаға салады,сабақтың мақсатымен танысады ҚБ.(мадақтау) |
А. С.Ақтанова, А. Қ.Жундибаева «Қазақ әдебиеті» оқулығы.5-сынып. Алматы. «Атамұра» 2017 Мақал-мәтел жазылған парақшалар ««Сауқат бер» «добы» АКТ мүмкіндігі |
||||
|
Ортасы 32 мин. ҚБ ҚБ |
10мин. 10 мин. 5мин. 5 мин. 2мин. |
«Әңгіме тізбегі» әдісі бойынша бір параққа әр жолға бір сөйлемнен басып шығару.Келесіде әр жолдағы сөйлемдерді жолақтарға қию.Әңгіменің қиындыларын араластырып,әр топқа біртіндеп тарату.Оқушылар осы қиындыларды тізбектей отырып,әңгіменің желісін жасап шығарады. ҚБ.(мадақтау) Неге? Неге? Неге?әдісі.Оқушылар шеңбер құрады.Жүргізуші осы сабақта не үйренгенін айтады және сөйлемін “Неге?» деген сұрақпен аяқтайды.Келесі тыңдаушы сол сұраққа жауап беріп, “Неге?» деген сұрақпен аяқтайды.Келесі оқушы осы әрекеттерді тізбек бойынша жалғастырады.Ойынның соңында барлық оқушылар орындалған тапсырмаларды еске түсіріп,тақырыптың түйінді идеяларының байланысын түсінеді. ҚБ.(мадақтау) Тақтаға қазіргі әже мен бұрынғы әжелердің суреті ілінеді.Суретке қарап отырып әр топ мүшелері қалауы бойынша қалаған әжелердің портретін жазады.
«Жүзіп шығу» әдісі Сыныпқа «Нағыз әже қандай болады?»деген сұрақ ұсынылады.Оқушылар қашан «жүзіп шығып» (түрегеліп),жауап беретінін шешеді.Жауап не өз жеке пікірін көрсетуі,не басқаның пікірін даулауы мүмкін, не тиісті сұрақ қойылады.Егер бір уақытта бірнеше оқушы қатар тұрып қалса,кім жауапе беретінін оқушылар шешеді. ҚБ.(мадақтау) «Асыл әже» деген тақырыпта эссе жазады.Эсседе өздері білетін әже мен әңгімедегі әжелердің арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарға назар аударады.Әр топтан бір оқушы оқиды. ҚБ.(мадақтау) |
Әңгіме қиындылары «Неге?» сөзі жазылған парақша Әжелер суреті |
||||
|
Соңы 5 мин. ҚБ |
2мин.
3мин. |
Кері
байланыс: Оқушыларға Күн,Бұлт,Күн мен бұлт суреттері
таратылады.Оқушылар түсінсе-күн
жартылай түсінсе- Ая мен Райханның ойындағы әжені көз алдына елестете отырып,бір шумақ өлең жазады.Оқиды,бағалайды ҚБ.(мадақтау) |
Күн,жартылай күн,бұлт суреттері |
||||
|
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||
|
Үлгерімі төмен оқушыға ЖАДА ұйымдастыру арқылы тапсырмаларды орындайды (образға еніп оқу мүмкіндігін жақсарту) Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша әдеби кітаптарды оқуға беру арқылы тапсырманы күрделендіремін. |
Оқушының күтілетін нәтижеге қол жеткізуге деген ынтасын оята отырып,тиімді түрде алға ілгерілеу үшін қолайлы жағдай жасаймын. |
АКТ мүмкіндігі; Тақырыпқа сай сергіту жаттығуларын жасатамын; Оқушыларға тәлім-тәрбиені меңгерту құзіреттілігін қалыптастырамын. |
|||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Жоспардағы қорытынды бағамдау: 1).Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Сабақта жаңа әдіс-тәсілдер арқылы өткенде, оқушылар қызығушылықпен қатысады. 2:Үй тапсырмасын тексеру кезеңінде өткен сабақты пысықтап, сұрақтарға жауап беру ұтымды болады деп ойлаймын. 2).Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Екі әженің суретін салыстыра отырып, кейіпкер бейнесін ашу сабақты жақсартады. 2: Дәстүрлі сабаққа қарағанда, топтық жұмыста оқушылардың белсенділігі арта түседі. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Келесі сабағымда қабілетті баламен және үлгерімі төмен баламен жасайтын жұмысты жандандыра түсемін. Сонымен қатар уақытты ұтымды пайдалануды естен шығармаймын.
3).Ықшам сабақтың ықпалы: Әріптестер талқылаған кезде оқу мақсаты мен сабақ мақсатын сәйкестендіру кезінде түсінбеушіліктер болды.Бағалау критерийлерін жазу барысында сабақтың мақсаты ашылмай қалып жатты. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Н.Ақыш "Нағыз әже қайда?"
Н.Ақыш "Нағыз әже қайда?"
|
Сабақ: Ұзақ мерзімді сабақ жоспары.Бөлім: «Отбасылық құндылық» |
Мектеп:Арал қалалық Т.Г.Шевченко атындағы №13 орта мектебі |
||||||
|
Күні:9 маусым.2017 жылы |
Мұғалімнің аты-жөні: Л.С.Курмантаева |
||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нұрдәулет Ақыш. «Нағыз әже қайда?» (әңгімеден үзінді) 2-сағаты |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
5.3.Т/Ж.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5.3.Б/С.Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап,әдеби эссе жазу, |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
||||||
|
Шығарманың мазмұнын біледі,талдайды. |
|||||||
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
|||||||
|
Әңгіме желісіндегі кейіпкердің портреті мен образын талдай алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар істей алады: |
|||||||
|
Берілген тақырыпта өзіндік сыни көзқарасын дәлелдей отырып,хабарлама жаза алады. |
|||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу,түсіну,бағалау |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
1) шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетін салыстырып,образын ашады 2)шығармадағы құндылықтарды өзіндік көзқарасымен салыстыра отырып,әдеби эссе жазады |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ән-әуез,орыс тілі,ағылшын |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Әбестік-некорректный- incorrect Кейуана-пожилая- Elderly |
||||||
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
||||||
|
Шылауыш-кимешек үстіне байланатын,үлкен ақ шаршы орамал,жаулық |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||
|
Нағыз әже қандай болады? |
|||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
|
Қазіргі әже мен бұрынғы әжелердің айырмашылығы бар екенін айта аласыз ба? |
|||||||
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||
|
Мәтінді оқиды,ән тыңдайды |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
1-сынып. «Ана тілі» оқулығы. «Төзім» 75-бет; 4-сынып. «Ана тілі» оқулығы А. Сейдімбек. Әйел – Ана.«Әдебиеттік оқу» оқулығы.3-сынып. М.Әуезов«Әке мен бала» |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
|||||
|
Басы 8 мин. |
2 мин. 3мин.
3мин.
1мин. |
Топқа бөлу:"Көршіңді тап" (ата-ана туралы мақалдардың жалғасын тауып топтасады) «Сауқат бер» әдісімен үй тапсырмасы тексеріледі.Қырыққабат секілді оранған парақтардың әр қабығын ашқан сайын оқушыларға параққа жазылған сұрақтар алып отырады.Сол парақты алған оқушы өткен сабаққа байланысты қойылған сұраққа жауап береді.Соңғы оралған қабықты ашқан оқушы әже туралы бір шумақ өлең оқиды. Құшағы менен пейілі, Далаға байтақ тең келер. Нұрындай күннің мейірі, Біздерге бақыт дем берер. Ниеті таза, сондай ақ, Мейірім толы жанары. Таппаса байыз жанды аяп, Демігіп, қажып қалады. Қоя ғой, қарғам, күнім деп, Айналар жанды жылытып. Қараса әжем күлімдеп, Кетеміз бәрін
ұмытып. «Әжем» әнін тыңдайды.Шыңжан қазақтарының орындауында.Оқушылар билей тұрып,тыңдайды. ҚБ.(мадақтау) Ән туралы өз ойларын ортаға салады,сабақтың мақсатымен танысады ҚБ.(мадақтау) |
А. С.Ақтанова, А. Қ.Жундибаева «Қазақ әдебиеті» оқулығы.5-сынып. Алматы. «Атамұра» 2017 Мақал-мәтел жазылған парақшалар ««Сауқат бер» «добы» АКТ мүмкіндігі |
||||
|
Ортасы 32 мин. ҚБ ҚБ |
10мин. 10 мин. 5мин. 5 мин. 2мин. |
«Әңгіме тізбегі» әдісі бойынша бір параққа әр жолға бір сөйлемнен басып шығару.Келесіде әр жолдағы сөйлемдерді жолақтарға қию.Әңгіменің қиындыларын араластырып,әр топқа біртіндеп тарату.Оқушылар осы қиындыларды тізбектей отырып,әңгіменің желісін жасап шығарады. ҚБ.(мадақтау) Неге? Неге? Неге?әдісі.Оқушылар шеңбер құрады.Жүргізуші осы сабақта не үйренгенін айтады және сөйлемін “Неге?» деген сұрақпен аяқтайды.Келесі тыңдаушы сол сұраққа жауап беріп, “Неге?» деген сұрақпен аяқтайды.Келесі оқушы осы әрекеттерді тізбек бойынша жалғастырады.Ойынның соңында барлық оқушылар орындалған тапсырмаларды еске түсіріп,тақырыптың түйінді идеяларының байланысын түсінеді. ҚБ.(мадақтау) Тақтаға қазіргі әже мен бұрынғы әжелердің суреті ілінеді.Суретке қарап отырып әр топ мүшелері қалауы бойынша қалаған әжелердің портретін жазады.
«Жүзіп шығу» әдісі Сыныпқа «Нағыз әже қандай болады?»деген сұрақ ұсынылады.Оқушылар қашан «жүзіп шығып» (түрегеліп),жауап беретінін шешеді.Жауап не өз жеке пікірін көрсетуі,не басқаның пікірін даулауы мүмкін, не тиісті сұрақ қойылады.Егер бір уақытта бірнеше оқушы қатар тұрып қалса,кім жауапе беретінін оқушылар шешеді. ҚБ.(мадақтау) «Асыл әже» деген тақырыпта эссе жазады.Эсседе өздері білетін әже мен әңгімедегі әжелердің арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарға назар аударады.Әр топтан бір оқушы оқиды. ҚБ.(мадақтау) |
Әңгіме қиындылары «Неге?» сөзі жазылған парақша Әжелер суреті |
||||
|
Соңы 5 мин. ҚБ |
2мин.
3мин. |
Кері
байланыс: Оқушыларға Күн,Бұлт,Күн мен бұлт суреттері
таратылады.Оқушылар түсінсе-күн
жартылай түсінсе- Ая мен Райханның ойындағы әжені көз алдына елестете отырып,бір шумақ өлең жазады.Оқиды,бағалайды ҚБ.(мадақтау) |
Күн,жартылай күн,бұлт суреттері |
||||
|
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||
|
Үлгерімі төмен оқушыға ЖАДА ұйымдастыру арқылы тапсырмаларды орындайды (образға еніп оқу мүмкіндігін жақсарту) Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша әдеби кітаптарды оқуға беру арқылы тапсырманы күрделендіремін. |
Оқушының күтілетін нәтижеге қол жеткізуге деген ынтасын оята отырып,тиімді түрде алға ілгерілеу үшін қолайлы жағдай жасаймын. |
АКТ мүмкіндігі; Тақырыпқа сай сергіту жаттығуларын жасатамын; Оқушыларға тәлім-тәрбиені меңгерту құзіреттілігін қалыптастырамын. |
|||||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Жоспардағы қорытынды бағамдау: 1).Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Сабақта жаңа әдіс-тәсілдер арқылы өткенде, оқушылар қызығушылықпен қатысады. 2:Үй тапсырмасын тексеру кезеңінде өткен сабақты пысықтап, сұрақтарға жауап беру ұтымды болады деп ойлаймын. 2).Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Екі әженің суретін салыстыра отырып, кейіпкер бейнесін ашу сабақты жақсартады. 2: Дәстүрлі сабаққа қарағанда, топтық жұмыста оқушылардың белсенділігі арта түседі. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Келесі сабағымда қабілетті баламен және үлгерімі төмен баламен жасайтын жұмысты жандандыра түсемін. Сонымен қатар уақытты ұтымды пайдалануды естен шығармаймын.
3).Ықшам сабақтың ықпалы: Әріптестер талқылаған кезде оқу мақсаты мен сабақ мақсатын сәйкестендіру кезінде түсінбеушіліктер болды.Бағалау критерийлерін жазу барысында сабақтың мақсаты ашылмай қалып жатты. |
|
шағым қалдыра аласыз

Күн
мен бұлт ,түсінбесе-бұлт 












