Материалдар / Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.

Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді орындайды; Оқушылардың басым бөлігі: формулаларын қолдана отырып күрделі функцияның туындысын табады. Кейбір оқушылар: күрделі функцияны құрастырып,оның туындысын табады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қараша 2021
409
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2В бөлім.Натурал сандардың бөлінгіштігі.

Мектеп: «Ш.Тоқжігітов атындағы орта мектебі» КММ

Күні. 05.10.2021 жыл

Мұғалімнің аты-жөні:Үркімбай Сәуле Мұратжанқызы

Сынып: 5 Қатысқандар: 13 Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.7- натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді орындайды;

Оқушылардың басым бөлігі: формулаларын қолдана отырып күрделі функцияның туындысын табады.

Кейбір оқушылар: күрделі функцияны құрастырып,оның туындысын табады.

Бағалау критерийі:

Құрама сандарды жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаттары

-бөлінгіштік белгілерін қолданып, құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу алгоритмін талдайды;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу;

- бөлінгіштік қасиет;

- жай сандар;

- құрама сандар;

- бөлгіш;

- еселік;

Диалогқа,жазылымға қажетті тіркестер:

- кез келген құрама санды бірден өзгеше кез келген екі көбейткішке жіктеуге болады;

- егер санның соңы ... аяқталса,онда ол ... бөлінеді;

- егер натурал санның қосындысы... бөлінсе,онда ол... бөлінеді;

- кез келген құрама санды жай көбейткіштерге жіктеуге болады;

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы» 6- құндылығы негізінде оқушыларды үштілділікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Геометрия

Алдыңғы білім

Арифметикалық амалдардың компоненттерін білу: натурал сандарды бөлу және көбейтуді, жұп және тақ сандардың анықтамаларын, 2,3,5 бөлінгіштік белгілерін біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин).

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Психологиялық ахуал туғызу «Эрестофен елегі»

III.Топқа бөлу.Эростофен елегі бейне таспасындағы айтылған жай және құрама сандар арқылы оқушыларды туған күндерімен оқушыларды «Жай сан», «Құрама сан» деп екі топқа бөлеміз.

ІY.Үй тапсырмасын тексеру.

1-топ. «Көңілді сандар» (жалғасын табыңдар)

  1. 1,2,3,4,5,6,7 сандары ... (натурал сандар)

  2. 0,2,4,6,8 цифрларымен аяқталса ... (жұп сандар,2-ге бөлінеді)

  3. 1,3,5,7,9 цифрларымен аяқталса ... (тақ сандар)

  4. 4,6,15,21 сандары ... (құрама сандар)

  5. 0 мен 5 цифрларымен аяқталса...(5 санына бөлінеді)

  6. 2,3,5,7,11,13,... сандары ... (жай сандар)

  7. Санның цифрларының қосындысының мәні 21 болса...( санына бөлінеді).

2-топ.

  1. II.Үй тапсырмасын тексеру

«Формулаға қалайсың?» «Жалғасын тап» әдісі. Өткен сабақты еске түсіру мақсатында функциялардың туындыларын табу ережелері. Оқушы жауабын экраннан өзін-өзі бағалайды.

Қосындының туындысы

Айырымының туындысы

Көбейтіндінің туындысы

Бөліндінің туындысы

Дәреженің туындысы

Күрделі функцияның туындысы

Күрделі функцияның жалпы түрі



III.Топқа бөлу.Түрлі-түсті тастармен түсіне қарай үш топқа бөлінеді.

1-топ 2-топ 3-топ

Shape2 Shape3 Shape1



Мақсат пен бағалау критерийлерін оқушылармен талқылау.





























1,2,3Сабақтың ортасы

(20 мин.)

IY.Топтық жұмыс. «Аялдама әдісі»

1) күрделі функциясын құрайтын f және g функцияларын анықтықтап,туындысын табыңдар:

Дескриптор:


1.Күрделі функцияның анықтамасын қолданады;

2. f, g функцияларын анықтайды;

3. Күрделі функцияның туындысын табады.

2)Функцияның туындысын есептеңдер:

Дескриптор:


1.Күрделі функцияның туындысын табу формуласын қолданады;

2. Дәрежелік функцияның туындысының формуласына ажыратады;

3.Қосындының,айырманың туындысын табу ережелерін қолданадып,туындыны есептейді.

3) , g(х)=5х, функцияларынан күрделі функция құрастырып,туындысын табыңдар

Дескриптор:


1.Күрделі функцияны құрастырады;

2.Күрделі функцияның туындысының формуласын қолданадып, туындысын табады.

ҚБ: «ПОПС» әдісі.Берілген жауаптары бойынша оқушылар топты бағалайды.


Қарқыны жоғары оқушыларға арналған тапсырма:

а-ның қандай мәнінде f(х) функциясы туындысының мағынасы болады:

Дескриптор:

1. Функцияның туындысын табады;

2. Анықталу облысын табады;

3.Теңсіздікті шешеді;

4.Функцияның а-ның қандай мәнінде мағынасы болатынын дәлелдейді.


Y.Сергіту сәті. «Ауадағы сандар»



http://expert.mektep.kz/ru/shop/120670-10_klass_og/122784-algebra_10/1

















Сабақтың соңы

(10 мин.)

YI.Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар:

Бағалау критерийі:

-Берілген функциялардан күрделі функцияны құрастырады және туындысының формуласын қолданады.

Тапсырма:

Қарапайым берілген. а) және функцияларынан тұратын күрделі функцияларын жазыңдар;

ә)Күрделі функцияның туындысын табыңдар.

Дескриптор:


1.Күрделі функцияның анықтамасын қолданады;

2.Күрделі функцияның туындысының формуласын қолданады;

3. Дәрежелік функцияның туындысының формуласын қолданады;

4. Туындысын табу ережесін қолданады.

Рефлекция:« Нысана»

Үйге тапсырма беру: №222 (в),118 бет







Алгебра,

10 сынып,Алматы «Мектеп» 2010,

А.Әбілқасымова, З.Жұмағұлова






Саралау -Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?


Бағалау -Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тәсілдері: тапсырма,диалогқа түсу және қолдау,қарқын.

Оқушыны мақсатқа жеткізу барысында диалог және жеке тапсырмалар тәсілін қолданамын


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ