Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ әдебиеті
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесі. Қонақта |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.А/И2. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: әңгімедегі автор бейнесін мұғалім көмегімен анықтайды. Оқушылардың көршілігі орындай алады: автор көзқарасын анықтайды және өмірмен салыстырады. Кейбір оқушылар орындай алады: автор бейнесін шынайы өмірмен салыстырып, пікірлерін айтады |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Әңгімедегі автордың бейнесін анықтайды |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: автор бейнесі туралы түсініктерін кеңейтеді. Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: аппақ кимешек, шелпек, пенсия, жаулық. Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: құрғақ ақыл, біз бұрын естімеген қызық ертегі, иманжүзді қария, кейуана, жарықтық |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отбасы құндылықтарын құрметтеу; Үлкендерді сыйлау, оларға ізет көрсету |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім 5 мин. |
«Үш қадам» ойыны Жерге табан іздері тасталады. Сыныптан кезек-кезек оқушылар ойынға шығады. Әр оқушыға тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Оқушы берілген табан іздерін баса отырып жылдам жауап береді. Сұрақ үлгілері:
ҚБ. «Қолпаштау әдісі» арқылы сыныптастарды бағалау |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин. |
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Топқа бөлу. Өткен сабақта біз «Нағыз әже қайда?» әңгімесінің сюжеті мен фабуласына және тақырыбы мен идеясына тоқталсақ, бүгінгі сабағымыздың мақсаты осы әңгімедегі автор бейнесін анықтаймыз. Ширату жаттығулары: Оқушыларға 1 сөйлем беріледі. Сол сөйлемнің соңғы сөзінен басталатын сөйлем құрап, жаттығуды келесі оқушы жалғастырып отырады. Сөйлем: Әже деген мейірімді жан... |
Қиылған қағаздар |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30мин. |
ТЖ. 1-тапсырма.Ромб әдісі. Әңгімедегі автор маңызды, онша маңызды емес деп санаған мәселелерді анықтаңыз. Анықталған маңызды аспектілер арқылы автор бейнесін сипаттаңыз. Тобыңызға анықталған мәселелердің неліктен маңызды және маңызды емес екенін түсіңдіріңіз. Мысалы: құрғақ ақыл, біз бұрын естімеген қызық ертегі, иманжүзді қария, кейуана, жарықтық, аппақ кимешек, шелпек, пенсия, жаулық. Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» (бірін-бірі бағалау) Өзгені бағалау арқылы өзінде жоқты табу немесе өзгенің жетістігі арқылы өз кемшілігін тауып, оны түзетуге бағыттау. Деңгейлік тапсырмалар 2-тапсырма: 1-деңгей: Шығармадан автордың бейнесін танытатын эпизодтарды кестеге түсір.
2-деңгей: Анықтаған эпизодтағы автор бейнесін жазып, ол әрекеттердің шынайы өмірде көрініс табуын өз сөзіңізбен талдаңыз.
3-деңгей: Әңгіме бойынша автор ретінде өз пікіріңді білдір. Мен автор ретінде, әңгімені бұлай бастау себебім... Мен автор ретінде, бұл әңгімедегі кейіпкердің әрекетін былайша түсіндірер едім... Мен автор ретінде, әңгімені былайша аяқтауым... Дескриптор:
ҚБ.Сөздік бағалау (ауызша кері байланыс). Оқушылардың тапсырманы дұрыс орындағандары аталып, кері байланыс орнатылады. Жаттығуды орындауда жіберілген қателер атап көрсетіледі |
ө
онша маңызды емес Кесте үлгілері |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 мин. |
«Автор орындығы» әдісі Тапсырма Егер сен автор болсаң, шығарманы қалай аяқтар едің? Оқушылар өз қалауымен жұмысымен таныстырады. ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат.Шоқанның әжесі Айғаным Абылайдың ұрпағы Уәлиханның төртінші тоқалы деседі. Айғаным тоғыз бала тапқан, жетеуі тірі болған. Үлкені – Шыңғыс, Шыңғыстан туған Шоқан. Сырымбетте тұратын ертегішіл, әрі Шығыстың қисса-дастандарын көп оқыған кісі |
|||||||||||||||
|
Саралау 1-деңгей: Шығармадан автордың бейнесін танытатын эпизодтарды кестеге түсіреді. 2-деңгей: Анықтаған эпизодтағы автор бейнесін жазып, ол әрекеттердің шынайы өмірде көрініс табуын өз сөзімен талдайды. 3-деңгей: Әңгіме бойынша автор ретінде өз пікірін білдіреді. |
Бағалау Сабақтың басында «Қолпаштау әдісі» арқылы;
Сабақтың ортасында сөздік бағалау (ауызша кері байланыс), «Екі жұлдыз, бір тілек» (бірін-бірі бағалау) арқылы; Сабақтың соңында «Бас бармақ» әдісі
арқылыжүзеге асырылады |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
|
Рефлексия |
Үш минуттық үзіліс Оқушыларға жаңа түсіндірілген тақырыпты ой елегінен өткізу мақсатында 3-минуттық үзіліс ұсынылады. Төмендегідей фразалар ұсынылады. Мен....туралы көзқарасым өзгерді... Мен....жайлы хабардар болдым...... Менің...жайлы айқын қалыптасқан тұсы.... |
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия 1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? 2.Бүгін оқушылар не үйренді? 3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? 4. Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) 5.Уақытты қалай пайдаландым? 6.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
1.Жоспарлаған ықшамсабағымның мақсатттары мен міндеттері оқушылардың деңгейіне байланысты алынған әдіс- тәсілдер арқылы жүзеге асты. 2.Оқушылар түрлі әдіс- тәсілдерді және сол әдістер арқылы жұмыс жасауды, өз ойларын еркін жеткізуді үйренді. 3. Сабақ шынайы болды. Өз мақсатыма жеттім. Сабақ ахуалы жақсы деңгейде болды. «Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі автор бейнесі оқушыларға қызықты болды себебі,түрлі тапсырмаларды қызу талқыладық. 4.Жоспарланған сабағымдағы деңгейлік тапсырмаларым саралауға сәйкес келді. 5.Уақытты жоспарланған сабағыма сәйкес тиімді пайдаландым. 6.Жоспарлаған сабағыма тренер мен бақылаушылар тарапынан ұсыныс болды. Сабақты көрсету барысында диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер ешбір жерде қолданылмағандықтан, сабағымның ортасына «Ромб әдісін» қостым |
||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақ барысында қолданылған Ширату жаттығулары, деңгейлік тапсырмалар, «Автор орындығы» әдістері сәтті болды. Оқушылар автор бейнесін анықтай білді. Табысты болған екі нәрсе:
Сабақты жақсартатын екі нәрсе:
|
|||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Отбасы құндылықтары |
Мектеп: Алтайбаев негізгі орта мектебі |
|
Күні: 27.05.2017 |
Мұғалімнің аты -жөні: Нурпейсова Э.Т |
|
Сынып: 5 Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесі. Қонақта
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесі. Қонақта
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ әдебиеті
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» әңгімесі. Қонақта |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.А/И2. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: әңгімедегі автор бейнесін мұғалім көмегімен анықтайды. Оқушылардың көршілігі орындай алады: автор көзқарасын анықтайды және өмірмен салыстырады. Кейбір оқушылар орындай алады: автор бейнесін шынайы өмірмен салыстырып, пікірлерін айтады |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Әңгімедегі автордың бейнесін анықтайды |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: автор бейнесі туралы түсініктерін кеңейтеді. Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: аппақ кимешек, шелпек, пенсия, жаулық. Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: құрғақ ақыл, біз бұрын естімеген қызық ертегі, иманжүзді қария, кейуана, жарықтық |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отбасы құндылықтарын құрметтеу; Үлкендерді сыйлау, оларға ізет көрсету |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім 5 мин. |
«Үш қадам» ойыны Жерге табан іздері тасталады. Сыныптан кезек-кезек оқушылар ойынға шығады. Әр оқушыға тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Оқушы берілген табан іздерін баса отырып жылдам жауап береді. Сұрақ үлгілері:
ҚБ. «Қолпаштау әдісі» арқылы сыныптастарды бағалау |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин. |
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Топқа бөлу. Өткен сабақта біз «Нағыз әже қайда?» әңгімесінің сюжеті мен фабуласына және тақырыбы мен идеясына тоқталсақ, бүгінгі сабағымыздың мақсаты осы әңгімедегі автор бейнесін анықтаймыз. Ширату жаттығулары: Оқушыларға 1 сөйлем беріледі. Сол сөйлемнің соңғы сөзінен басталатын сөйлем құрап, жаттығуды келесі оқушы жалғастырып отырады. Сөйлем: Әже деген мейірімді жан... |
Қиылған қағаздар |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30мин. |
ТЖ. 1-тапсырма.Ромб әдісі. Әңгімедегі автор маңызды, онша маңызды емес деп санаған мәселелерді анықтаңыз. Анықталған маңызды аспектілер арқылы автор бейнесін сипаттаңыз. Тобыңызға анықталған мәселелердің неліктен маңызды және маңызды емес екенін түсіңдіріңіз. Мысалы: құрғақ ақыл, біз бұрын естімеген қызық ертегі, иманжүзді қария, кейуана, жарықтық, аппақ кимешек, шелпек, пенсия, жаулық. Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» (бірін-бірі бағалау) Өзгені бағалау арқылы өзінде жоқты табу немесе өзгенің жетістігі арқылы өз кемшілігін тауып, оны түзетуге бағыттау. Деңгейлік тапсырмалар 2-тапсырма: 1-деңгей: Шығармадан автордың бейнесін танытатын эпизодтарды кестеге түсір.
2-деңгей: Анықтаған эпизодтағы автор бейнесін жазып, ол әрекеттердің шынайы өмірде көрініс табуын өз сөзіңізбен талдаңыз.
3-деңгей: Әңгіме бойынша автор ретінде өз пікіріңді білдір. Мен автор ретінде, әңгімені бұлай бастау себебім... Мен автор ретінде, бұл әңгімедегі кейіпкердің әрекетін былайша түсіндірер едім... Мен автор ретінде, әңгімені былайша аяқтауым... Дескриптор:
ҚБ.Сөздік бағалау (ауызша кері байланыс). Оқушылардың тапсырманы дұрыс орындағандары аталып, кері байланыс орнатылады. Жаттығуды орындауда жіберілген қателер атап көрсетіледі |
ө
онша маңызды емес Кесте үлгілері |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 мин. |
«Автор орындығы» әдісі Тапсырма Егер сен автор болсаң, шығарманы қалай аяқтар едің? Оқушылар өз қалауымен жұмысымен таныстырады. ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат.Шоқанның әжесі Айғаным Абылайдың ұрпағы Уәлиханның төртінші тоқалы деседі. Айғаным тоғыз бала тапқан, жетеуі тірі болған. Үлкені – Шыңғыс, Шыңғыстан туған Шоқан. Сырымбетте тұратын ертегішіл, әрі Шығыстың қисса-дастандарын көп оқыған кісі |
|||||||||||||||
|
Саралау 1-деңгей: Шығармадан автордың бейнесін танытатын эпизодтарды кестеге түсіреді. 2-деңгей: Анықтаған эпизодтағы автор бейнесін жазып, ол әрекеттердің шынайы өмірде көрініс табуын өз сөзімен талдайды. 3-деңгей: Әңгіме бойынша автор ретінде өз пікірін білдіреді. |
Бағалау Сабақтың басында «Қолпаштау әдісі» арқылы;
Сабақтың ортасында сөздік бағалау (ауызша кері байланыс), «Екі жұлдыз, бір тілек» (бірін-бірі бағалау) арқылы; Сабақтың соңында «Бас бармақ» әдісі
арқылыжүзеге асырылады |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
|
Рефлексия |
Үш минуттық үзіліс Оқушыларға жаңа түсіндірілген тақырыпты ой елегінен өткізу мақсатында 3-минуттық үзіліс ұсынылады. Төмендегідей фразалар ұсынылады. Мен....туралы көзқарасым өзгерді... Мен....жайлы хабардар болдым...... Менің...жайлы айқын қалыптасқан тұсы.... |
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия 1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? 2.Бүгін оқушылар не үйренді? 3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? 4. Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) 5.Уақытты қалай пайдаландым? 6.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
1.Жоспарлаған ықшамсабағымның мақсатттары мен міндеттері оқушылардың деңгейіне байланысты алынған әдіс- тәсілдер арқылы жүзеге асты. 2.Оқушылар түрлі әдіс- тәсілдерді және сол әдістер арқылы жұмыс жасауды, өз ойларын еркін жеткізуді үйренді. 3. Сабақ шынайы болды. Өз мақсатыма жеттім. Сабақ ахуалы жақсы деңгейде болды. «Нағыз әже қайда?» әңгімесіндегі автор бейнесі оқушыларға қызықты болды себебі,түрлі тапсырмаларды қызу талқыладық. 4.Жоспарланған сабағымдағы деңгейлік тапсырмаларым саралауға сәйкес келді. 5.Уақытты жоспарланған сабағыма сәйкес тиімді пайдаландым. 6.Жоспарлаған сабағыма тренер мен бақылаушылар тарапынан ұсыныс болды. Сабақты көрсету барысында диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер ешбір жерде қолданылмағандықтан, сабағымның ортасына «Ромб әдісін» қостым |
||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақ барысында қолданылған Ширату жаттығулары, деңгейлік тапсырмалар, «Автор орындығы» әдістері сәтті болды. Оқушылар автор бейнесін анықтай білді. Табысты болған екі нәрсе:
Сабақты жақсартатын екі нәрсе:
|
|||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Отбасы құндылықтары |
Мектеп: Алтайбаев негізгі орта мектебі |
|
Күні: 27.05.2017 |
Мұғалімнің аты -жөні: Нурпейсова Э.Т |
|
Сынып: 5 Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
шағым қалдыра аласыз














