6-бөлім
Бірлескен іс- әрекеттегі ойын-
сауық ойындары
|
Мектеп: Таңбалытас ауылындағы
ОМ
|
Күні
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Бахтыбаева.С.Т.
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ойын арқылы қиындықты шешу
жолдарына оқыту.
Волейбол элементтерімен
пионербол ойыны
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
5.1.4.4 қимыл-қозғалысты
орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын білу
және анықтау
|
Оқу нәтижелері
|
Білу:Ойын ережелерін
біледі
Түсіну:
қимыл – қозғалыстармен
шатастырылған рөлдерді түсінеді және
атқарады
Қолдану: Қозғалмалы ойын
арқылы қимыл –
қозғалыстарынжақсартады
Талдау: ойыншылардың іс-әрекетін
көрсетіп, дұрыс шешімге (іс-әрекетін) бағыттап жеңіске қол
жеткізеді
Жинақтау:Элементерді жинақтап ойын
үстінде қолданады және жақсы нәтижеге
жетеді
Бағалау: Қозғалмалы ойын барысында
туындаған тәуекелдерді анықтайды және бағалайды. Көшбасшылық
қабілетін қолдана біледі
|
Тілдік
мақсат
|
Доп қабылдау( жоғары,
төменнен) – прием мяча, допты ойынға қосу- подача, доп ойыннан
шықты – аут, допты тордан асыра шабуылдау – передача мяча с
нападением т.б.
|
Құндылықтар
|
Спорт ойындары арқылы
командалық сыйластық, ынтымақтастық, өзіне деген сенімділігін
арттыра отырып жеке тұлға қалыптастыру
|
Пәнаралық
байланыс
|
Сабақ
барысында қозғалыс кезінде кететін күш –
қуат, жылдамдық математика пәнімен,
өзін – өзі тану – шығармашылық
қабілеттері,дұрыс тыныс алу және қалыпқа
келу жаратылыстану пәнімен байланысты.
|
Сабақта 7
модульдің қолданылуы
|
жұптық
жұмыс, топтық жұмыс, жеке
жұмыс.
|
Алдыңғы оқу
|
Төменгі сыныптағы алған білімдері мен
дағдылары.
Волейбол элементерін, доппен
жаттығу орындауды және қозғалыс ойындарын
біледі
|
Мен қолданатын ресурстар
мен әдіс-тәсілдер
|
Ысқырық, волейбол,
баскетбол доптары, шығыршық,
алаңы,фишкалар(кеглилер)
|
Сабақ барысы Ұйымдастыру кезеңі
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Әдістемелік нұсқаулар
|
Сабақтың басы
10-12
минут
Алдыңғы оқу.
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сапқа тұрғызу.
Сәлемдесу
Саптық
жаттығу:
Саппен жүріп шеңберге
тұру
Психологиялық
ахуал
Жаңа сабақтың тақырыбын
айтады
Қауіпсіздік ережемен
таныстырады
(Б) Қозғалыстағы
жаттығулар:
Жүру аяқтың ұшымен,
өкшемен,жартылай отырып, тез жүру, кең
адыммен
Жүгіру: жеңіл жүгіріс, арқамен
алға жүгіру, тізені жоғары көтеріп, аяқты артқа
қайшылап
Секіру: оң, сол бүйірлеп, қос
аяқтап оң жаққа сол жаққа секіру
Ағзаны қалпына
келтіру
|
ТҚЕ ескерту және
қадағалау
Спорт
алаңы
ЖДЖ
кешені
|
Сабақтың
ортасы
20-25
минут
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Бағалау
|
Білу және
түсіну
Жаңасабақ
Допты ойынға
қосу.
Орын ауыстыру.
Жаңа ойын барысында ойыншы алаң ішінде
орын ауыстырып жүруіне тура келеді.
Бір орында тұрып допты
жоғарыдан беру
Допты берудің кең
тараған түрі – екі қолмен жоғарыдан беру. Мұның артықшылығы – дәл
және тура берілуінде. Мұндай берілуді орындау барысынды ойыншының
аяғы тізеден сәл бүгіліп, қолы алға қарай шығып, беттің аядында
болады, үлкен саусақ көздің деңгейінде болады. Ойыншы допты беруді
орындаудан бұрын бастапқы қалыпты қабылдайды және допты қарсы алу
үшін қажетті жағдайда орын ауыстырады.
Бір орында тұрып допты
төменнен екі қолмен қабылдау
Допты берудің кең
тараған түрі – екі қолмен төменнен қабылдап/ беру. Мұның
артықшылығы – доптың жылдамдығын тежеп, дұрыс бағыттап беруге көмек
береді. Мұндай қабылдауды орындау барысынды ойыншының аяғы тізеден
сәл бүгіліп, қолы алға қарай созылып бірігеді, кеуден сәл төмен
болады, білектің ішкі жағымен алынады. Ойыншы допты беруді
орындаудан бұрын бастапқы қалыпты қабылдайды және допты қабылдап
алу үшін қажетті жағдайда орын ауыстырады.
Төменнен
қабылдау:
-
жаттығушы әр түрлі
жағдайдан допты жоғары лақтырады, ойыншының бастапқы қалпымен допты
төменнен қабылдайды;
-
осылай, бірақ ойыншы
допты жоғары-алға, жоғары-жанына лақтырады, ойыншы допқа жүгіріп
шығып, допты төменнен қабылдап, қайта
береді;
-
ойыншы допты еденге
соғады, доп еденнен шоршығаннан кейін, жүгіріп жетіп, төменнен
беруді орындайды. Әріптесімен төменнен беруде орындалатын
жаттығулар жоғарыдан тура берудегі жаттығулар сияқты орындалады,
тек төменнен орындалады.
Қайталау машықтық
жаттығулары:
Екі қолмен допты
жоғарыдан беру үшін жасалатын жаттығулар:
-
допты жаттығушы екі
қолмен төменнен жоғары лақтыру немесе бір жақ бүйірге жоғары, орын
ауыстыру арқылы төмен түсіп келе жатқан допқа жақындап барып, допты
жоғарыдан беруді орындайды;
-
қабырғаға жақын тұрып,
қабырғаға бағыттап бұрып, 3 – 4 м-ден допты жоғары беруді
орындайды.
Әріптесімен жасалатын
жаттығулар:
-
ойыншы бастапқы қалыпта
тұрады, серігі допты оның қолына лақтырады, ол серігіне жоғарыдан
екі қолмен беру әдісін орындайды;
-
бір-біріне допты
қайталап беру;
-
екі ойыншы да волейбол
торының жанында тұрады, біреуі допты береді, екіншісі допты
жоғарыдан екі қолмен торға түсіруге
тырысады.
Екі жақты жаттығу
ойыны 6х6
Командалар бойынша
көшбасшылары тағайындалады.
(Ойыншылар жіберген
қателік,кемшіліктерін анықтап айтып дұрыс көрсетулері
тиіс)
Волейбол мен пионербол
ұқсастықтары?
Қандай элементерін
қолдандыңдар?
Тақырып бойынша үйренгендері
бойынша: ойын ережесі,техникасы, тактикасы т.б
бағалау
|
|
Аяқталуы
3
минут
|
Рефлексия Оқушыларға сұраққа жауап беру
арқылы өз ойларын айтқызу және өзін-өзі бағалауы, сабақты бағалап
кері байланыс жасайды
Не
білдім?
Не
үйрендім?
Не білгім
келеді?
Үйге тапсырма
беру.
|
Екі сөйлем арқылы өз ойын
жеткізуі керек.
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
күрделі
жаттығулардыорындайды
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Кешенді жаттығуларды
карточкаларда құру. Құрастырған комбинацияларды
орындау.
Дискриптор: Білім алушы- көшбасшы
дағдыларын қолданады- команда құрамында жұмыс істейді және тез,
шапшаң, ширақ қимылдайды-берілген ескертулер мен мәселелерді шешілу
жолдарын ұсынып, талқылайды.- ойын арқылы қимыл-қозғалыс дағдыларын
жақсартады - қозғалмалы жаттығуда техника қауіпсіздігін
сақтайды
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы Дене қыздыру
жаттығуларынан кейіндайындық және
кіріктірілген жаттығулар кешендерін, тапсырмаларды
орындау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
сабақ мақсаттары / оқыту
мақсаттары шынайы болды ма?
Барлық оқушылар сабақ
мақсатына жетті ме?
Егер жоқ болса, неге
жоқ?
Сабақта саралау дұрыс өткізілді
ме? Сабақтың
уақытша кезеңдері тұрақты болды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және
неге?
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады
(оқыту туралы да,
оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
1:
|