4-бөлім Қазақтың ұлттық және зияткер
ойындары
|
Қысқа мерзімды
жоспар
|
Сабақ
тақырыбы: Қазақтың ұлттық
ойындары:
|
Мектеп: Ақтөбе
қаласының №39 ЖББОМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Батыргалиев
Б.К.
|
Сынып:
7 «А»
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар
|
Осы
сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
5.2.7.1
жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа
жататын мінез-құлық көрсету және түсіндіру
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар
орындай алады:
Ұлттық ойындарды
атайды.
Ойындар арқылы
патриотизмды дамытады.
ЖДЖ
орындайды.
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
Жарыс кезінде ережені
сақтайды. .
Қауіпсіздікті
сақтайды
Қазақтың
ұлттық ойындарын ажырата біледі.
|
Оқушылардың кейбірі
орындай алады:
Ынтымақтастыққа жататын
мінез-құлықты көрсетеді
Ойынды әділ
ойнайды.
Ойынды
сабақта көрсете біледі.
|
Тілдік мақсат:
|
Пәндік лексика және
терминалогия:
ойын –игра-
game Point-очко
–ұпай. Ереже- правила-
rules/
Төреші – Судья –
referee Сақтандыру –страховка -
insurance;
Төсеніш-маты– mat; Секундомер. ысқырық.
орамал,
|
Бағалау критерийі
|
Білім алушы
:
|
Коммуникативтік
оқыту
Диалог:
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Қандай ойындарды
білеміз?
Асықты шерткендегі
түсуі қалай аталады?
Күрестің түрлерін
білемізбе?
Неліктен екенін айта
аласыңдар ма:
Қазақ халқының тұрмысы,
салт - дәстүрі, ойындары немен байланысты?
Олар жануарлардың
нелерін пайдаланды?
Ұлттық ойындардың қандай түрлері бар?
|
Блум
таксономиясы:
|
Қолдану
|
Рухани құндылықтар. Дағдылар.
|
«Мәңгілік
Ел» ұлттық идеясы-
халқымыздың ұлы мұраты. «Қазақстандық патриотизм және азаматтық,
жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық».
Жеке және
жұппен және топпен жұмыс жасай алу қабілеті.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Тарихпен
, ағылшын тілі, мәдениеттану
|
АКТ-қолдану:
|
Слайды, видео
ролик.
|
Ишара
|
|
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған уақыт:
|
Жоспарланған
іс-әрекет:
|
Ресурстар:
|
Сабақтың
басы:
12мин.
ЖДЖ:
Ағылшынмен
байланыс
|
Сәлемдесу.
Жақсы
тілек - жылы жүрек» шеңбері.
-Шеңберге тұрып, бір-біріне
жылы тілектер айтып, бүгінгі күнге сәттілік
тілеу.
Топқа
бөлу:
І-топ ІІ-топ
ІІІ-топ
1.Жүру, жүгіру
жаттығулары
а) спорттық
жүру
ә) екпін алып
жүгіру
б) аяақты
қайшылау
в) оң
қапталмен
г) сол
қапталмен
5) оң, сол қапталмен,
аяақты қайшылап
д) артпен
жүгіру
ж) кері қарай
жүру
е) жүріске
көшу
з) демді қалпына
келтіру
2. Жұптық
жаттығулар
-
Тізені көтеріп
жүру;
-
Ақты санға артқа
көтеру
-
Қолмен
жүру
-
Аяқты қайшылау (оң және сол
жақпен)
-
Арқаға мініп
арқалау;
-
Арқамен қолды айқастырып, отырып
тұру.
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Қандай ойындарды
білеміз?
Асықты шерткендегі
түсуі?
Күрестің түрлерін
білемізбе?
Неліктен екенін айта
аласыңдар ма:
Қазақ халқының тұрмысы,
салт - дәстүрі, ойындары немен байланысты?
Олар жануарлардың нелерін пайдаланды?
Ұлттық ойындардың қандай түрлері бар?
ойын –игра-
game; Point-очко –ұпай;
. Ереже- правила-
rules;
Төреші – Судья –
referee; Сақтандыру –страховка -
insurance;
Төсеніш-маты– mat; Секундомер.
ысқырық. орамал,
|
Құрал –жабдықтарды
қолдану
|
Сабақтың ортасы:
Белсенді оқыту:
Тарихпен
Мәдениеттену
:
Қолдану
Саралау:
Дескриптор:
|
-
Халық педагогикасына
тән жалпы білім беретін мекемеде өнімді де
өміршең сала - ойын. Дәстүрлік таным-түсініктен
туындайтын қазақ халқының ұлттық ойындары - баланы
іс-әрекетке, адамгершілік әдепттерді игеруге, ақыл-ойын
жетілдіруге,отан сүйгіштікке баулуда, салауатты өмір сүруге
тәрбиелеуде тендесі жоқ құрал.
.Халқымыздың өмірге
дені сау, шыныққан балалар әкелуі жөніндегі өз ұрпақтарына
қалдырған үлкен де бай мұрасы - ұлттық
ойындар.
Күрес
Асық
ойыны
«Соқыр теке »
ойыны
Тапсырма
:
1.Ұлттық ойындарлың
түрлерін ажыратыңыз.
2.Ұлттық ойындарға
қазіргі заманауи құралдармен балама ойын
құрастырыңыз.
Параол ойыны, жылан
ойыны т.б
Жарыс кезінде әділ
ойнау, патриотизм және ынтымақтастық туралы ақпаратты
талқылаңыз.
А-тобы
Жарыс кезінде
ынтымақатстыққа жататын мінез-құлықтар бойында бар. Ойынды әділ
ойнайды. Өз тобының жеңіуіне жағдай жасайды.
В-тобы
Жарыста ережені сақтай
алады. Қазіргі заманауи құралдармен ойын кезінде , қауіпсіздікті
сақтай алады. Ойын кезінде қабілетін шыңдай
алмайды.
С-тобы
Ұлттық ойындарды
ажырата алады. Жарыс кезінде өзін патриоттық қасиетке ие. Ойын
ережесін сақтай алмайды.
1. Жарыс кезінде әділ
ойнауды өз тобының жеңуіне патриоттық қолдау көрсетді және
ынтымақтастыққа шақыру туралы ақпаратты
талқылайды.
2.Қазіргі заманауи
құралдармен балама ойын құрастырады.
3.Ұлттық ойындарды
ажыратады.
|
|
Сабақтың
соңы:
Бағалау
Керібайланыс:
|
Оқушылар сабақты смайлик
арқылы бағалайды.
Мұғалім оқушыларды Кубк арқылы
бағалайды.
Блоб ағашы арқылы оқушылардың
бүгінгі сабақты жеткілікті деңгейде игердіме, сабақ барысында
топпен, жұптасып жұмыс жасалдыма, қандай қиыншылықтар орын алды осы
блоб ағашы арқылы көрсетуге тиіс.
|
|
Саралау – Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
|
Сабақ
бойынша
Рефлексия
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|