Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"ҚАЗАҚТЫҢ ҰЛТТЫҚ ОЙЫНДАРЫ"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Дене шынықтыру пәнінен қысқа мерзімді
CАБАҚ ЖОСПАРЫ
4-бөлім Қазақтың ұлттық ойындары мерзімі Сынып: 10 |
|
Мектеп: Бауыржан Момышұлы атындағы 62 жалпы бiлiм беретiн орта мектебi |
||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты: Макашев Алтынбек |
|||||||||||||||
|
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
|||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Қазақ ұлттық ойындарының балама нұсқалары |
|
|
|||||||||||||
Оқыту мақсаты, осы сабақта қол жеткізетін (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.2.3.3. Қолайлы оқу ортасын құру мақсатында басқалармен тиімді жұмыс дағдысын таңдау және пайдалану |
|||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Командалық жұмыс дағдыларын көрсету |
|||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Қазақтың ұлттық ойындарына баламалы нұсқалар жасайды Ойында топтық жұмыс дағдыларын көрсетеді. |
|||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыптық лексика және терминология:
• Осы ұлттық ойында артықшылық алу үшін қандай стратегияларды қолдануға болады? • Ойын әлеуметтік дағдыларды қалай дамыта алады? • Қазақтың ұлттық ойындарын қандай құндылықтар дамытады? • Ойынды қалай қиындата аламын, қалай өзгертуге болады? |
|||||||||||||||
Тәрбиелеу құндылықтар
|
Құрмет, жауапкершілік, коллаборативті мәдениет, өмір бойы оқу |
|||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихи, физика, биология |
|||||||||||||||
АКТ қолдану |
https://www.youtube.com/watch?v=Z-izRswpJhA https://www.youtube.com/watch?v=JfD8NaHM4Hg |
|||||||||||||||
Бастапқы білім |
Оқушыларда алдағы сыныптарды және сабақтан тыс уақыттарда қазақтың ұлттық ойындары, шеберлік пен стратегиялық түсінік туралы білімдерді меңгерген. |
|||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
Жоспарланған кезеңдері |
Сыныпта Жоспарланған іс-шаралар |
Ресурсы |
||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 7мин |
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру, бірлесіп жасау және бағалау критерийлерімен. Сабақ барысындағы немесе дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. Жүгіру. ЖДДЖ. Сабақ мақсаты: Топтық жұмыс дағдыларын көрсету |
|
||||||||||||||
Негізгі бөлім 30 мин |
Презентация және бейне көрсету. Оқуды зерттеу. Интернетті пайдаланып қажетті мағлұматты оқушыларға ұсыну: https://www.youtube.com/watch?v=Z-izRswpJhA https://www.youtube.com/watch?v=JfD8NaHM4Hg
Топтарға оқушыларды ойын түрімен бөлу «Көшбасшылар» ойыны Мұғалім тез және күтпеген жерден: «Өзін қалай көшбасшы деп есептейді?» Деп тапсырады. Алғашқы екі (үш, төрт, қанша кіші топ қажет болса), өз орнынан секірген, өз топтарын тарту құқығы бар көшбасшылар ретінде жарияланады. Көшбасшыларға өз тобына түсіп жатқан адамның атын шақыратын кезекке тұру құқығы беріледі. Сіз мұны басқаша істей аласыз: әрбір көшбасшыға өз тобында тек бір қатысушыны таңдау ұсынылады. Содан кейін таңдалған қатысушы келесі топты таңдап, топты екі бөлікке бөле алады. Оқушыларға баламалы «Жеті тас» ойынын ұсыну: Оқұшыларға қазақтың «Жеті тас» ұлттық ойынын балама нұсқасын ұсыну. Ойын ережелері: ойынға екі топ қатысады. Ойын алаңның ортасында басталады, онда бір-бірінің үстіне орналасқан жеті жалпақ тас бар. Топ мүшелерінің бірі ойын тәртібі бойынша доппен жалпақ тасты ұрады тисе қашады қарсыласын сол доппен ұрып ойыннан шығарады.Қалғаны осы жалпақ тастарды қайта қалпына келтіруі тиіс.
1 сурет. Тастарды ұрып-соғу
Егер бір топтың мүшесі бір топ тасты доппен ұрып шаша алмаса, бұл басқа топ мүшелерінің кезегі және т.с.с. Егер топ тастарды құлатып тастаса, онда олар тастарды бір-бірінің үстіне жинап қоюуы керек. Осы уақытта екінші топ доптың көмегімен қарсыластарын соққы істеуі керек. Доп тиген қатысушылар ойыннан шығарылады. Топ өз қарсыластарын ұстап алу үшін әдіс әзірлеуі керек, оларды тесік аумағына жақындатпаңыз тасты жинау үшін. 1 сурет. Тастарды жинау Егер топ тасты жинап, бір-бірінің үстіне тігінен орналастырса, онда олар ұпай алады.
Осы ойын барысында топтар
күрес әдісін жақсартады. Сайыс барысында оқушылар ұлттық
ойындардың, қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен тарихымен танысады;
физикалық қасиеттерін дамытады; ойында стратегиялық және тактикалық
әрекеттерді қабылдауда зерттеу дағдыларына ие
болады. Топтар бір-бірін бағалайды.
• Осы ойында жеңіске жету үшін қандай стратегияларды қолдануға болады? • Ойын әлеуметтік дағдыларды қалай дамыта алады? • Қазақ ұлттық ойындарын қандай құндылықтар дамытады? • Ойынды қалай қиындату болады, қалай өзгертуге болады? Бақылау. Жауаптарды тыңдау. Бағалау. Формативтік бағалаудың тапсырмасы: әр топ қазақттың ұлттық таңдаған ойынына балама ойын ұйымдастырады. Интернетті пайдалана аласыз. Ойындардың тұсау кесері. Өзара бағалау.
|
Презентация және бейне материалдар
Баламалы жабдықтар: 7 тас (үлкен өлшемдегі тастар) немесе 7 табақша (5 * 15 см) домино, допсқырық
бағалау парағы
Интернет
|
||||||||||||||
Қорытынды 3 мин |
Кері байланыс: • Нені үйрендіңіз • Нені білдіңіз • Тағы қандай жұмыстар жүргізуге болады Үй жұмысы. ЖДДЖ. |
|
||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Бақылау парағы, сұрақ жауап, бақылау, кері байланыс |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
||||||||||||||
Дене тәрбиесі жоғары оқұшылар ойынға қатысады. Дене тәрбиесі төмен оқұшылар идеялармен таныстырады, сыныптастарды бағалайды, төреші бола алады. |
Оқұшылардын қызметін бақылау. Топтық бағалау. Оқытушының бағалауы. |
Ойындар кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
|
||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың / мақсаттардың мақсаттары шынайы болған ба? Барлық оқушылар оқку мақсатына жетті ма? Егер жоқ болса, неге жоқ? Сабақта дифференциация дұрыс па? Сабақты уақытша кезеңдерде ұстап тұру керек пе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?
|
|
|||||||||||||||
|
||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Бақылау парағы
класс: 10
Оқушының аты |
Іс-шараға қатысу, әңгіме |
Баламалы ойындар жасауға қатысады |
770 ₸ - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |