Материалдар / Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі

Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Білім алушылар: -шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жаза алады. -Жетекші сұрақтарға жауап береді -Жеке, жұптық, жұмыстарда белсенділік таныта алады;
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

133 Мектеп -гимназия

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Бөлім:

Бабалар мен үлкендер

Педагогтің аты-жөні:

Бестерекова Рима Нұрмырзақызы

Күні:

6.07.2024 ж

Сынып: 7 « Г»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.4.1.шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу

Сабақтың мақсаты

Білім алушылар:

-шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жаза алады.

-Жетекші сұрақтарға жауап береді

-Жеке, жұптық, жұмыстарда белсенділік таныта алады;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


2 мин


Өткен білімді еске түсіру



10мин



































Жаңа білім














































15мин


































































3 мин







10 мин





















3 мин




Бекіту






Кері байланыс



2 мин

Оқушылармен амандасамын.Түгелдеп,сынып тазалығына назар аударамын.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Қуаныш қасығы» әдісі жүзеге асырылады.

Өткен сабақты пысықтау.

Jeopardylabs.com платформасындағы «Викториналық сұрақтар» әдісі арқылы өтілген тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді.

Қазақстанның халық қаhарманы,партизан жазушы,полковник Қасым Қайсенов қай жылы, қай жерде дүниеге келген?


-Қасым Қайсенов қандай оқу орындарында білім алған?


Қ.Қайсенов отанына оралғаннан соң қандай қызмет атқарды?


Қасымның қандай шығармаларын білесің?


Оның «Жау тылындағы бала» шығармасындағы оқиға қай кезеңді суреттейді?


Екінші дүниежүзілік соғыс туралы не білесіңдер?


Соғысқа қатысқан адамдарды кімдер деп айтамыз?


«Жау тылындағы бала» повесі қай жылы жазылған?


«Жау тылындағы бала» повесін жазуға не түрткі болған?


Жау тылындағы бала» повесінің идеясы қандай?


«Жау тылындағы бала» повесінің кейіпкерлерін ата


-«Жау тылындағы бала» повесінің тәрбиелік мәні

«Жау тылындағы бала»әңгімесі желісінен қосымша сұрақтар қоямын.

Жаңа сабақ.

Әрқашан күн сөнбесін,

Аспаннан бұлт төнбесін,

Қасымда болсын мамам,

Болайын мен де аман,-деп жырлағандай. Серіктің анасына деген сағынышы қалай аяқталды?

Оқушылар жауабынан кейін өткен сабақпен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында,оқушылардан Ерлік ,батырлық туралы мақал -мәтел сұраймын.

-Балалар,бүгін Біз : Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» әңгімесін қорытындылаймыз.

Ендеше,әңгімені қаншалықты меңгергендерінді бүгінгі тапсырмаларды орындау барысында бағалаймын.

3 қатарға үш түрлі тапсырма беремін. Гафикалық әдіс бойынша мәтін шығару.

1-қатарға 1-тапсырма Мына суретті өткен сабақпен байланыстырып,өз көзқарасынды жаз.

Дәптермен жұмыс.

2-қатар 1 -тапсырма. Мына суретті өткен сабақпен байланыстырып,Өз көзқарасынды жаз.


3 -қатар 1-тапсырма «Кинометафора» әдісі.

https://youtu.be/xNe5x3st2Vg?si=7eKBejcySdpWcOTs

Интерактивті тақтадан «Жау тылындағы бала» повесі жайында қысқаметражды бейнебаяның дыбыссыз режимде көреді. Осы бейнебаянның фрагментіне балалар

Креативті тұжырымдамаларын жазады.


Басты мақсаты - оқушылардың әрбірінің жауабы жан-жақты ойлау,өмірмен байланыстыра білу,ойлау белсенділіктері арттыру.Қиялдарына ерік беру

Музыка – адам жанының кілті

адам музыка тыңдау арқылы ішкі жан дүниесін сыртқа шығарады. Мұңайған сәтте қуану үшін ең жақсы көретін музыкаңызды тыңдау жеткілікті болуы да мүмкін. Тіпті сөзбен жеткізе алмай тұрған сезіміңізді сіз тыңдап отырған әуен жеткізе алады. Сондықтан Балалар, Графикалық суреттер бойынша тұжырымдама жасап отырғанда .7 « Г» Сынып оқушысы Мирас «Көңіл толқын»күйін шертеді.

ҚБ Әр жауапқа «Бес саусақ»таңбасын таратылады.


Сергіту сәті «Тәуелсіздік ел ұраны » әнін хормен, орындайды.


2-тапсырма «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы «Жау тылындағы бала»әңгімесіндегі кейіпкердің өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады.Серік , Анна Ивановна, Тамара.


1-қатар Сұлба іші –Серікке хат жазады.


2-қатар Сұлбаның сол жағы – Анна Ивановнаға хат жазады.


3- қатар Сұлбаның оң жағы – Тамараға хат жазады.

Сабақты қорытындылау

-Бүгінгі сабақта не білдік?

-Нені түсінбедің?

Ментиметор платформасы


https://www.menti.com/g5p3act8j3

немесе QR-код арқылы




Уақыт қалса

«Киндер сюрприз» әдісімен cоғыс пен бейбітшілікке байланысты екі бөлінген мақалдар беріледі, оқушылар берілген мақалды құрастырып, мағынасын ашады. Сол мақал-мәтелдерге бірнеше нұсқада сұрақ қою керек.


Үйге тапсырма:

Батырлық туралы өлең жолдарын жаттап келу.

«Қуаныш қасығы» әдісі

(қолдану тәсілі)

Көңілсіз болсаң,

Ағзаңа күш жина!

Қалай?

Қуанышпен әрине!

Бір сәт көңілден, Ынтамен оқу үшін,

Бүгінгі сабақта көңіл-күй

100% болсын!







Қойылған сұрақтарға жауап береді.



Дескриптор: Жалпы – балл.

- 10 ,20, 30 балдық ұяшық таңдап, сұрақтарға жауап береді















Ерлік ,батыр

лық туралы мақал -мәтел айтады.






Дескриптор:

Графикалық әдіс бойынша берілген суреттерді,

Өтілген тақырыппен байланысты

ра отырып өз тұжырымда

рын жазады.








Дескриптор:

«Жау тылындағы бала» повесі жайында қысқаметражды бейнебаяның дыбыссыз режимде көреді. Осы бейнебаян

ның фрагментіне балалар

Креативті тұжырымдамаларын жазады.
































«Тәуелсіздік ел ұраны » әнін хормен, орындайды.




Сергіту сәті







Дескриптор:

Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы «Анасын сағынған бала»әңгіме

сіндегі кейіпкердің өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады.Есмағамбет , Сержан, Күміскүлге


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталадысондай-ақ барлық оқушылар

дың қатыстыры

луы арқылы сабаққа белсенділігі артады.




Сабақ барысында қалыптасты

рушы бағалау орын алды.

ҚБ. «Әр жауапқа «Бес саусақ» таңбасын арқылы бағалау. Әрбір «Бес саусақ» таңбасын 1балдық жүйемен бағаланады.


ҚБ:Сабақ

тың барлық уақытында оқушыға мұғалім тарапынан «Коммента

рий арқылы бағалау» іске асады.

.






























Оқулық, жұмыс дәптерлері

Кітап, дәптер, қалам, қуаныш қасығы, қима қағаздар топтамасы












Графикалық суреттер






Слайд









Бейнебаян





































































































































https://www.menti.com/g5p3act8j3

немесе QR-код арқылы

Ментиме

тор платформа

сы






Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі