Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлімнің атауы: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 5 Пәні: қазақ әдебиеті |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Д.Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас» |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
А/И4. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Өлең мазмұнын түсіне отырып, алған әсерін жеткізіп хат жазады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өлеңді әңгіме жанрына айналдырып жазады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Берілген үлгі бойынша бір шумақ өлең құрастырады. |
|||||||
|
Бағалау критерийі
|
1. Шығармадан алған әсерін көркем тілде сипаттайды. Хат жазу құрылымын сақтайды. 2. Өлеңді әңгіме жанрына түрлендіреді. 3. Үлгі бойынша бір шумақ құрастырады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жетімдік, сауыт, жау қашыру, өмір сүру, қажымау Бадана көз – бадырайған үлкен көз Білтелі – майшамның тұтатқанда жарық беретін ширатылған талшығы Керсен – ағаштан дөңгелектеп істеген үлкен шара, тегене |
||||||
|
Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Ақын Ақтан жасқа қандай үміт артады? Ақтанның бойынан қандай қасиеттерді көргісі келеді? Ақтан жас ақын сенімін ақтатады деп ойлайсыңдар ма? Сендер Ақтан жастың орнында болсаңдар, ақын үмітін қалай ақтар едіңдер? |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сабақта «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» атты тармағындағы идеялар ішінара жүзеге асырылады |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
музыка, тіл білімі
|
||||||
|
АКТ –ны қолдану дағдылары |
интербелсенді тақта, бейнетаспа |
||||||
|
Алдыңғы білім 5 мин |
Оқушылар суретті таңдайды. Таңдаған сурет бойынша өлең жолдарын оқиды. Топқа бөлінеді.
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспар ланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту 1. «Әуенді атаңыз – әуен тақырыппен қалай байланысқан?» әдісі
Мейрамбек Беспаевтің орындауындағы «Бозторғай» әнінен үзінді тыңдату |
https://www.youtube.com/watch?v=WY0INRll2qA |
|||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин 15 мин |
Мағынаны тану Ж/ТЖ Хат жазудың ережесі: 1.Хат түсінікті, анық жазылуы керек. 2. Әрі сыпайы, қарапайым, мейірімге толы болуы қажет. 3.Хат қысқаша, мазмұнды болуы керек. 4.Кімге арнадың? Мысалы: Қымбатты менің сүйікті кейіпкерім! 5.Негізгі бөлім (сұрақтар, өтініштер, болған жағдайға өзіндік пікір, тілек). 6.Қоштасу, хат иесінің аты-жөні (уақыты)
І – топ: «Танысу хаты» Оқушылар ақын туралы білетіндерін және «О,Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңімен танысқанын, алған әсерлерін жазып жеткізеді. Жеке жұмыстарын жүйелеп постер құрады.
Қ/Б «Үш шапалақ» Бағалау критерийі: 1. Өлеңнен алған әсерлерін жазып жеткізеді. Постер құрады.
ІІ – топ: «Ұсыныс хат» ЖЖ/ТЖ «Өзара редакциялау» әдісі Оқушылар өлеңді әңгіме жанрына түрлендіріп ақынға өз жазғандарын ұсынады. Қ/Б «Бас бармақ» Бағалау критерийі: Өлеңді қара сөзге түрлендіріп, өз жазғандарын ұсынады. ІІІ – топ: Ж/ТЖ «Алғыс хат» «Екі жақты күнделік» әдісі Оқушылар өз тілектерін білдіріп, бүгінгі Ақтанның өміріне болжау жасай отырып ой түйінін хат арқылы жеткізеді. Қ/Б Смайликтер арқылы бағалайды 2 – тапсырма С «Жалғасын тап» Оқушылар берілген үлгі бойынша өлең жолдарын аяқтайды, өлең құрылысына талдайды Жігер берер Дулат ата сөздері Ақтан жастың толғандырар өмірі ______________________________ ______________________________ (Шумақ, тармақ, бунақ, буын, ұйқас) Бағалау критерийлері:
|
маркер, флипчарт
|
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс
Үйге тапсырма: «Арманым мені алысқа жетелейді» тақырыбында эссе жазу |
|
|||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||
|
Дифференциация – қалай жүзеге асырылды. Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? ............................................... Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? ..................................................... |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау; |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? |
Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін қолданыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспар :" О, Ақтан жас, Ақтан жас" 5 сынып
Сабақ жоспар :" О, Ақтан жас, Ақтан жас" 5 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлімнің атауы: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 5 Пәні: қазақ әдебиеті |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Д.Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас» |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
А/И4. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Өлең мазмұнын түсіне отырып, алған әсерін жеткізіп хат жазады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өлеңді әңгіме жанрына айналдырып жазады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Берілген үлгі бойынша бір шумақ өлең құрастырады. |
|||||||
|
Бағалау критерийі
|
1. Шығармадан алған әсерін көркем тілде сипаттайды. Хат жазу құрылымын сақтайды. 2. Өлеңді әңгіме жанрына түрлендіреді. 3. Үлгі бойынша бір шумақ құрастырады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жетімдік, сауыт, жау қашыру, өмір сүру, қажымау Бадана көз – бадырайған үлкен көз Білтелі – майшамның тұтатқанда жарық беретін ширатылған талшығы Керсен – ағаштан дөңгелектеп істеген үлкен шара, тегене |
||||||
|
Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Ақын Ақтан жасқа қандай үміт артады? Ақтанның бойынан қандай қасиеттерді көргісі келеді? Ақтан жас ақын сенімін ақтатады деп ойлайсыңдар ма? Сендер Ақтан жастың орнында болсаңдар, ақын үмітін қалай ақтар едіңдер? |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сабақта «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» атты тармағындағы идеялар ішінара жүзеге асырылады |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
музыка, тіл білімі
|
||||||
|
АКТ –ны қолдану дағдылары |
интербелсенді тақта, бейнетаспа |
||||||
|
Алдыңғы білім 5 мин |
Оқушылар суретті таңдайды. Таңдаған сурет бойынша өлең жолдарын оқиды. Топқа бөлінеді.
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспар ланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту 1. «Әуенді атаңыз – әуен тақырыппен қалай байланысқан?» әдісі
Мейрамбек Беспаевтің орындауындағы «Бозторғай» әнінен үзінді тыңдату |
https://www.youtube.com/watch?v=WY0INRll2qA |
|||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин 15 мин |
Мағынаны тану Ж/ТЖ Хат жазудың ережесі: 1.Хат түсінікті, анық жазылуы керек. 2. Әрі сыпайы, қарапайым, мейірімге толы болуы қажет. 3.Хат қысқаша, мазмұнды болуы керек. 4.Кімге арнадың? Мысалы: Қымбатты менің сүйікті кейіпкерім! 5.Негізгі бөлім (сұрақтар, өтініштер, болған жағдайға өзіндік пікір, тілек). 6.Қоштасу, хат иесінің аты-жөні (уақыты)
І – топ: «Танысу хаты» Оқушылар ақын туралы білетіндерін және «О,Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңімен танысқанын, алған әсерлерін жазып жеткізеді. Жеке жұмыстарын жүйелеп постер құрады.
Қ/Б «Үш шапалақ» Бағалау критерийі: 1. Өлеңнен алған әсерлерін жазып жеткізеді. Постер құрады.
ІІ – топ: «Ұсыныс хат» ЖЖ/ТЖ «Өзара редакциялау» әдісі Оқушылар өлеңді әңгіме жанрына түрлендіріп ақынға өз жазғандарын ұсынады. Қ/Б «Бас бармақ» Бағалау критерийі: Өлеңді қара сөзге түрлендіріп, өз жазғандарын ұсынады. ІІІ – топ: Ж/ТЖ «Алғыс хат» «Екі жақты күнделік» әдісі Оқушылар өз тілектерін білдіріп, бүгінгі Ақтанның өміріне болжау жасай отырып ой түйінін хат арқылы жеткізеді. Қ/Б Смайликтер арқылы бағалайды 2 – тапсырма С «Жалғасын тап» Оқушылар берілген үлгі бойынша өлең жолдарын аяқтайды, өлең құрылысына талдайды Жігер берер Дулат ата сөздері Ақтан жастың толғандырар өмірі ______________________________ ______________________________ (Шумақ, тармақ, бунақ, буын, ұйқас) Бағалау критерийлері:
|
маркер, флипчарт
|
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс
Үйге тапсырма: «Арманым мені алысқа жетелейді» тақырыбында эссе жазу |
|
|||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||
|
Дифференциация – қалай жүзеге асырылды. Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? ............................................... Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? ..................................................... |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау; |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? |
Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін қолданыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз

















