Бөлімнің атауы:Таза, мінсіз асыл сөз | Мектеп: |
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:5-сыныпПәні:Әдебиет
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
| Керқұла атты Кендебай |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Т\Ж3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды
|
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Олардың іс-әрекеттерін нақты дәлелдер келтіре отырып образын ашады. |
| Кейбір оқушылар орындай алады: Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді. |
Бағалау критерийі
| 1. Кейіпкерлердің іс-әрекетін атап көрсетіп бағалайды.2.Мәтіннен кейіпкердің іс-әрекетіне дәлелдер келтіреді.3.Кейіпкерлердің іс-әрекетіне өз көзқарасын білдіреді. |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Пері,зындан,жорық,пұл,шоқпар,қоржын,жорықшы |
| Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:Кендебайдың орнында болсаңыз сіз осындай ерлік жасар ма едіңіз?Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?Кендебай дұрыс шешім қабылдады ма?Неліктен? |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» атты 6-тармағындағы идеялар Керқұла атты Кендебай ертегісін оқыту барысында ішінара іске асырылады. |
Пәнаралық байланыс | Тарих,бейнелеу өнері |
АКТ –ны қолдану дағдылары | Таныстырылым |
Алдыңғы білім | «Теңбіл доп» (жеке жұмыс) әдісі арқылы жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмалары:Ж1.Неліктен Кендебай буаз биенің қарнын жарып,құлынын алады?2.Неге Кендебай қойшы баланың ата-анасын іздеп шығады? 3.Керқұла атқа тіл біткенін қалай түсінесіңдер?4.Кендебайдың жеті басты дәу мен ақырған арыстынды жеңуі нені білдіреді? 4.Неліктен «Керқұла атты Кендебай» ертегісі қиял-ғажайып ертегі түріне жатады ?6.Қиял-ғажайып ертегілеріне тән ерекшеліктерді атаңдар? |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басы5 мин
| Қызығушылықты ояту«Шаттық шеңбері» Оқушылар өзара ізгі тілектер айтады.Асықтың түстері арқылы топқа бөлінеді. | |
Сабақтың ортасы
35 мин
|
Мағынаны тануЖЖ.Екі жақты күнделік әдісітапсырма(10 мин) Мәтіннен өзіңізге тиісті кейіпкердің сипаттауларын тауып, портретін жинақта.1-оқушы Кендебай 2-оқушы КерқұлаБағалау критерийі:Әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды.
ҚБ Бас бармақТЖ. «Суретті сөйлет» әдісі 2 – тапсырма (10 мин) Төменде көрсетілген суреттегі кейіпкерлердің ең маңызды үш әрекетін анықта.
Бағалау критериийі: Әр оқушы кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды.ҚБ бірін-бірі бағалау(ауызша)
Ж.3-тапсырма Берілген сұрақтарға жүйелі түрде өз пікірін жазу .«Автор орындығы» әдісі 1.Кендебайдың орнында болсаңыз сіз осындай ерлік жасар ма едіңіз?2.Кендебай дұрыс шешім қабылдада ма?3.Неліктен олай ойлайсыз?
Бағалау критерийі:1.Ойын жүйелі айтады.2.Ойын жүйелі жеткізу арқылы кейіпкер образын ашады. ҚБ Мадақтау,қолпаштау
ТЖ 4-тапсырма (10 мин) «Кластер» арқылы өз пікірін білдіреді
Бағалау критерийлері:Кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті негізінде өз пікірін, көзқарасын айтады. | Оқулық,Суретер, интербелседі тақта,
Бас бармақ
Мадақтау,қолпаштау
|
Сабақтың соңы5 мин
| Рефлексия. Кері байланыс Шығу билеті Сіз бүгін не үйрендіңіз?
Сіз тағы не білдіңіз?
Үйге тапсырма: Басты кейіпкерлерге мінездеме жазу. |
|
Қосымша мәлімет |
Дифференциация – қалай жүзеге асырылды. Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?............................................... Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? ..................................................... | Бағалау.Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?Бағалау критерийлебойыншатоп топты бағалау
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау;Жайлы атмосфера қалыптастыру
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? | Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін қолданыңыз.Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағалауСабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):1.2.Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1.2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|