Бекітемін: Келісемін:
Мектеп директоры: Директордың
ОІЖО:
__________М.Малбасов ________А.Тулегенов
|
Мұғалімнің аты -жөні: |
Сарыева Оразгул |
|
|
Күні: |
11.11.2021 |
|
|
Сыныбы: 5 «Д» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кіші аттан секіру.Көпіршенің кіші аттан қашықтығы 40-45см ӨҚН.Табиғат апаты жаңартаудың қайнауы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1.қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау 5.3.2.1. қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын дайындау және орындау аясындағы басты сәттерді білу және түсіну. 5.2.1.1. өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттері мен байланысты білімді білу және түсіну. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың дене бойындағы күшін жылдамдылығын, икемділік қасиеттерін арттыру және дамыту. |
|
|
Сабақтың дискрипторы: |
саптағы және қозғалыста орындалатын жаттығуларды орындауды біледі; Жаттығуларды бұйрық бойынша орындайды; Сапта және қозғалыста жүрудің әдістерін біледі; Орында және қозғалыста бір лектен, екі, үш, төрт лекке тұруды және қозғалыста жүруді орындайды; оңға, солға, артқа бұрылу бұйрықтарын түсініп қолданады; Бөліну әдістерін көрсетеді; Жаттығу барысында қате тұстарды «ара қашықтықты сақтамау, дұрыс бұрылмау, аяқты дүрыс алып жүрмеу сияқты т.б қателерді) анықтайды; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педогогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
I.Ұйымдастыру бөлімі: 15 мин |
Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру; Гимнастика сабағының қауіпсіздік ережесін айтып өту; Бір қатарлы сап түзеп, саптық жаттығуларды орындау. (оңға, солға, артқа бұрылу); Баяу жүгіріспен жүгіру
Жүгіріп болған соң, демді қалпына келтіру жаттығулары; 3-4 рет; Жүру жаттығуларына көшу:
Жүгіру секіру жаттығулары:
Гимнастикалық жалпы дамыту жаттығулар жиынтығы:
|
Сырт қиімдері дене шынықтыру сабағына сай болуы. Мұғалімнің берілген пәрменін дұрыс орындау; Жүгіру барысында ара қашықтықты сақтау. (А) суреті дұрыс жүгіріс (Ә) суреті жүгірудің дұрыс емес қимылы.
Жаттығуды өзіне сәйкес әдісіне қарай дұрыс орындау; бір-бірінің қателерін түзетіп, айтып отыру;
Жаттығуды өзінің әдісіне қарай дұрыс орындау. Бірінің көрген қателерін дер кезінде түзетіп отыру. Жаттығудың адам ағзасына және денсаулығына тигізетін әсерін түсініп білу. |
|
Сөздік әдіс, көрнекілік әдіс, демонстрациялау әдісі
|
|
II. Негізгі бөлім: 25мин |
« алыс тұрса, онда екпіндей жүгіріп келу қашықтығы өсе түсуі мүмкін. Көпіршені ағаш аттың алдына қою кезінде мынадай жайттар: екпіндей жүгіріп келу жылдамдығы, секіру түрі, аяқпен серпілу күші есепке алынады. Мектепте ағаш аттан секірудің екі түрінің бірі – екі аяқты кең ашып немесе екі тізені бүгіп секірудің бірі орындалуға тиіс. Секірудің бұл екі түрін де қолды алдын ала сермемей, яғни аяқпен серпіліп ыршығаннан кейін денені қосымша қимылдатпай-ақ орындауға болады |
|
Білім алушылар көрсетіліп отырған жаттығуларды саналы түрде түсінуіне және сапалы орындауға ұмтылу қажет.
|
|
|
III. Қорытынды бөлім: 5-мин |
Сабақты қорытындылау. Оқушылардан кері байланыс алу. Мұғаліммен оқушының арасындағы кері байланыс. Оқушымен оқушының арасындағы кері байланыс. Босаңсуға арналған жаттығулар. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспар: Күйкен мектеп
Сабақ жоспар: Күйкен мектеп
Бекітемін: Келісемін:
Мектеп директоры: Директордың
ОІЖО:
__________М.Малбасов ________А.Тулегенов
|
Мұғалімнің аты -жөні: |
Сарыева Оразгул |
|
|
Күні: |
11.11.2021 |
|
|
Сыныбы: 5 «Д» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кіші аттан секіру.Көпіршенің кіші аттан қашықтығы 40-45см ӨҚН.Табиғат апаты жаңартаудың қайнауы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1.қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау 5.3.2.1. қыздырыну және қалпына келтіру жаттығуларын дайындау және орындау аясындағы басты сәттерді білу және түсіну. 5.2.1.1. өзгермелі жағдайға жауап қайтара білу қимыл-әрекеттері мен байланысты білімді білу және түсіну. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың дене бойындағы күшін жылдамдылығын, икемділік қасиеттерін арттыру және дамыту. |
|
|
Сабақтың дискрипторы: |
саптағы және қозғалыста орындалатын жаттығуларды орындауды біледі; Жаттығуларды бұйрық бойынша орындайды; Сапта және қозғалыста жүрудің әдістерін біледі; Орында және қозғалыста бір лектен, екі, үш, төрт лекке тұруды және қозғалыста жүруді орындайды; оңға, солға, артқа бұрылу бұйрықтарын түсініп қолданады; Бөліну әдістерін көрсетеді; Жаттығу барысында қате тұстарды «ара қашықтықты сақтамау, дұрыс бұрылмау, аяқты дүрыс алып жүрмеу сияқты т.б қателерді) анықтайды; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педогогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
I.Ұйымдастыру бөлімі: 15 мин |
Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру; Гимнастика сабағының қауіпсіздік ережесін айтып өту; Бір қатарлы сап түзеп, саптық жаттығуларды орындау. (оңға, солға, артқа бұрылу); Баяу жүгіріспен жүгіру
Жүгіріп болған соң, демді қалпына келтіру жаттығулары; 3-4 рет; Жүру жаттығуларына көшу:
Жүгіру секіру жаттығулары:
Гимнастикалық жалпы дамыту жаттығулар жиынтығы:
|
Сырт қиімдері дене шынықтыру сабағына сай болуы. Мұғалімнің берілген пәрменін дұрыс орындау; Жүгіру барысында ара қашықтықты сақтау. (А) суреті дұрыс жүгіріс (Ә) суреті жүгірудің дұрыс емес қимылы.
Жаттығуды өзіне сәйкес әдісіне қарай дұрыс орындау; бір-бірінің қателерін түзетіп, айтып отыру;
Жаттығуды өзінің әдісіне қарай дұрыс орындау. Бірінің көрген қателерін дер кезінде түзетіп отыру. Жаттығудың адам ағзасына және денсаулығына тигізетін әсерін түсініп білу. |
|
Сөздік әдіс, көрнекілік әдіс, демонстрациялау әдісі
|
|
II. Негізгі бөлім: 25мин |
« алыс тұрса, онда екпіндей жүгіріп келу қашықтығы өсе түсуі мүмкін. Көпіршені ағаш аттың алдына қою кезінде мынадай жайттар: екпіндей жүгіріп келу жылдамдығы, секіру түрі, аяқпен серпілу күші есепке алынады. Мектепте ағаш аттан секірудің екі түрінің бірі – екі аяқты кең ашып немесе екі тізені бүгіп секірудің бірі орындалуға тиіс. Секірудің бұл екі түрін де қолды алдын ала сермемей, яғни аяқпен серпіліп ыршығаннан кейін денені қосымша қимылдатпай-ақ орындауға болады |
|
Білім алушылар көрсетіліп отырған жаттығуларды саналы түрде түсінуіне және сапалы орындауға ұмтылу қажет.
|
|
|
III. Қорытынды бөлім: 5-мин |
Сабақты қорытындылау. Оқушылардан кері байланыс алу. Мұғаліммен оқушының арасындағы кері байланыс. Оқушымен оқушының арасындағы кері байланыс. Босаңсуға арналған жаттығулар. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

Кіші ағаш аттан секіру» әдісі – гимнастикалық
көпсайыстың қарапайым түрлерінің бірі. Ағаш аттан секіру аяқпен
көпіршені (мостик) басудан басталады. Көпіршеден серпілуге қолдың
алға қарай сілтенуі дем береді. Тіреп секіру тұтасымен мынадай
кезеңдерден тұрады: 1. Екпіндей жүгіру; 2. Көпіршені басу; 3.
Аяқпен серпілу; 4. Қолды ағаш атқа тірегенге дейінгі қалықтап ұшу;
5. Қолмен серпілу; 6. Қолмен серпілуден кейінгі қалықтап ұшу; 7.
Жерге түсу. Ағаш аттан секіруге арналған екпіндей жүгіріп келу
қашықтығы 12 – 15 м-ден аспайды. Алайда егер көпірше ағаш аттан 60
-70 см-ден












