Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақ тақырыбы: "Отан" Жақан Смақов
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға Отан туралы түсінік бере отырып, өлең мазмұнын түсіндіру;
2. Оқушылардың ой-өрісін, сөйлеу тілін, сөздік қорларын молайту, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
3. Балаларға Отанын, табиғатын сүюге, елін, жерін қорғауға, патриоттық сезімдерін оятуға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, топтастыру.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, қазақ тілі.
Көрнекі құралдар: Ассоциация, мақал – мәтелдер, сөзжұмбақ.
Оқыту нәтижесі
|
Дағдылары |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2 мин |
Психологиялық дайындық: Талаптанып, Қанаттанып, Өмір сырын ұғамыз. Білім алып, тұлғаланып, Азамат боп шығамыз. |
Оқушылар шеңберде жиналып сабаққа сәттілік тілейді |
|
Түсіну |
7мин |
Қызығушылық ояту:
«Топтау» әдісі Жылқының пайдасы туралы әңгімелеу. Торы құлынды мәнерлеп оқу. |
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып, ерекше ынтамен кіріседі
Өлеңді мәнерлеп оқиды
Өз сезімдерімен бөлісу. |
|
Қодану |
10 мин |
Мағынаны тану: Сөзжұмбақ шешу Сөзжұмбақ жауабы: Отан
«Ассоциация» стратегиясын қолдану. Отан деген не? сұрағына жауап іздейді. |
Сөзжұмбақты шешеді.
Жеке, топтық , жұмыстар жасалады.Топпен пікір қорғалады. Оқушылардың пікірлері тыңдалады.
|
|
Талдау
Сергіту сәті |
3 мин 1мин |
Көрнекіліктер арқылы Жақан Смақов туралы мағлұмат айтылады.
Жұмыр қылыш |
Мәліметті дәптерлеріне жазып алады. Оқушылар сергіп, демалып қалады. |
|
Жинақ- тау синтез |
Оқулықпен
жұмыс Мақал-мәтелдердің жалғасын табу.
Дәптермен жұмыс:Түртіп алу стратегиясы Өлеңдегі Отанға, аспанға, тауға, гүлге қатысты көркем сөздерді тауып жазу Шығармашылық тапсырма: Топқа
бөліну: |
Мақал-мәтелдің жалғасын табады.
Дәптерге жазады: Отан – Ұлы Отан, мөп - мөлдір аспан, асқар тау, қауызын ашқан гүл. Топ бойынша жарысады. |
|
|
Қоры-тынды Рефлек-сия Бағалау |
7 мин 2 мин |
Ой толғаныс сатысы: «Сен маған, мен саған». (сұрақ – жауап, «Кубизм стратегиясы» бойынша) 1. Туған жерінің табиғаты неге ақынға ыстық көрінеді? 2. Ақын Отанды неге теңейді? Рефлексия.«Даналық ағашы» Сенің пікірің?
Топтың жауаптары тыңдалады. - Бүгін сабақта не жайында сөйлестік?
Үйге тапсырма: Отан өлеңін жаттап келу. Сөзжұмбақ құрастыр. Бағалау: |
Сұрақтарды бір-бірлеріне қойып, топпен ақылдасып жауап береді.
Күнделіктеріне жазып алады |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: "Отан" Жақан Смақов
Сабақ жоспары: "Отан" Жақан Смақов
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақ тақырыбы: "Отан" Жақан Смақов
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға Отан туралы түсінік бере отырып, өлең мазмұнын түсіндіру;
2. Оқушылардың ой-өрісін, сөйлеу тілін, сөздік қорларын молайту, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
3. Балаларға Отанын, табиғатын сүюге, елін, жерін қорғауға, патриоттық сезімдерін оятуға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, топтастыру.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, қазақ тілі.
Көрнекі құралдар: Ассоциация, мақал – мәтелдер, сөзжұмбақ.
Оқыту нәтижесі
|
Дағдылары |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2 мин |
Психологиялық дайындық: Талаптанып, Қанаттанып, Өмір сырын ұғамыз. Білім алып, тұлғаланып, Азамат боп шығамыз. |
Оқушылар шеңберде жиналып сабаққа сәттілік тілейді |
|
Түсіну |
7мин |
Қызығушылық ояту:
«Топтау» әдісі Жылқының пайдасы туралы әңгімелеу. Торы құлынды мәнерлеп оқу. |
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып, ерекше ынтамен кіріседі
Өлеңді мәнерлеп оқиды
Өз сезімдерімен бөлісу. |
|
Қодану |
10 мин |
Мағынаны тану: Сөзжұмбақ шешу Сөзжұмбақ жауабы: Отан
«Ассоциация» стратегиясын қолдану. Отан деген не? сұрағына жауап іздейді. |
Сөзжұмбақты шешеді.
Жеке, топтық , жұмыстар жасалады.Топпен пікір қорғалады. Оқушылардың пікірлері тыңдалады.
|
|
Талдау
Сергіту сәті |
3 мин 1мин |
Көрнекіліктер арқылы Жақан Смақов туралы мағлұмат айтылады.
Жұмыр қылыш |
Мәліметті дәптерлеріне жазып алады. Оқушылар сергіп, демалып қалады. |
|
Жинақ- тау синтез |
Оқулықпен
жұмыс Мақал-мәтелдердің жалғасын табу.
Дәптермен жұмыс:Түртіп алу стратегиясы Өлеңдегі Отанға, аспанға, тауға, гүлге қатысты көркем сөздерді тауып жазу Шығармашылық тапсырма: Топқа
бөліну: |
Мақал-мәтелдің жалғасын табады.
Дәптерге жазады: Отан – Ұлы Отан, мөп - мөлдір аспан, асқар тау, қауызын ашқан гүл. Топ бойынша жарысады. |
|
|
Қоры-тынды Рефлек-сия Бағалау |
7 мин 2 мин |
Ой толғаныс сатысы: «Сен маған, мен саған». (сұрақ – жауап, «Кубизм стратегиясы» бойынша) 1. Туған жерінің табиғаты неге ақынға ыстық көрінеді? 2. Ақын Отанды неге теңейді? Рефлексия.«Даналық ағашы» Сенің пікірің?
Топтың жауаптары тыңдалады. - Бүгін сабақта не жайында сөйлестік?
Үйге тапсырма: Отан өлеңін жаттап келу. Сөзжұмбақ құрастыр. Бағалау: |
Сұрақтарды бір-бірлеріне қойып, топпен ақылдасып жауап береді.
Күнделіктеріне жазып алады |
шағым қалдыра аласыз

Ж.Смақов (1932-1974) – қазақ балалар әдебиетінің
көрнекті тұлғасы, ақын. Ол Жезқазған облысының Жаңаарқа ауданындағы
Ынталы жерінде дүниеге келеген. Оның «Сәбилерге сәлемдеме»,
«Қаз-қаз бас», «Жүз бір жұмбақ» кітаптары жарық
көрген.
Смайликтер арқылы алған әсерлерін
көрсету.












