Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
8.Т\Ж 2. Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. 8.Б\С 2. Шығармадағы материалдық және рухан құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
Материалдың қысқаша нұсқасы

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР



ҰМЖ: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп:


САБАҚ:


Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.Т\Ж 2. Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.

8.Б\С 2. Шығармадағы материалдық және рухан құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы: Шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады.Шығарманың рухани құндылығын ашады.



Оқушылардың көпшілігі: Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады.Ұлттық мүдде тұрғысынан өзіндік талдау жасайды



Кейбір оқушылар орындай алады:Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады.

Жаңашылдығына баға береді.

Бағалау критерийлері

  1. Рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыра алады.

  2. Құндылықтардың жаңашылдығына баға бере алады.


Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Ата-бабаларымыз айтып кеткен құнды ақыл-өсиеттермен танысады.



Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Өшпес өмір-бессмертная жизнь-immortal life,таусылмас мал-неисчерпаемое животное-an inexhaustible animal



Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Менің ойымша... жас кезімізде, асыл адамдардан білімді, ақылды, әдепті үйренген дұрыс па деп ойлаймын, себебі...




Талқылауға арналған сұрақтар: Автордың «Жастарға» өлеңінен бойыңа не сіңіре аласың? деген сұрақ төңірегінде ойтолғау жасайды.

-Не себепті …. деп ойлайсыз?

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, белсенділік таныту, ұлттық патриотизм, өмір бойы білім алу, жауапкершілік сезіну, өзара сыйластықты үйрету.

Пәнаралық байланыс

«1916 Қазан революциясы». Қазақстан тарихы

Алдыңғы оқу:

Шәкәрімнің өмірі, шығармашылығымен танысты.

Жоспар

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақ

Басы

5 мин





































Сабақ

ортасы

30 мин
















1 мин







2 мин











2 мин






















5 мин



5 мин







5 мин



Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу.

І топ. «Білім». ІІ топ. «Ақыл». ІІІ топ. «Ғылым»

ҚБ: Жарайсыңдар!1

Үй тапсырмасымен жұмыс.«Сауқат бер» әдісі арқылы жүреді. Қырыққабат секілді оранған парақтардың қабаттарын ашқан сайын жазылған сұрақтарды алады. Сол парақтағы сұрақты алған оқушы үй тапсырмасы бойынша жауаптар береді. Соңғы орамды ашқан оқушы үш суретін көрсетіп, есімдерін атауды сұрайды.


Осы үш портретті оқушыларға көрсетіп, «Болжау» әдісі арқылы төмендегі сауалдарды қоямын:

  • Суретте кімдердің бейнелерін көріп тұрмыз?

  • Бұл тұлғалардың бір-бірімен байланысы бар ма?

  • Біздің сабағымызға қандай байланысы болуы мүмкін?

ҚБ. Мадақтау арқылы

-Бүгінгі сабақта ақындардың қандай тақырыптағы шығармаларымен танысқыларыңыз келеді?

-Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады?

ҚБ: Жарайсыңдар!

Осы сұрақтармен жұмыс жасап, бүгінгі оқу мақсаты мен бағалау критерийлері хабарланады.

-Қазақ әдебиетінде өзіндік орны бар Ахмет, Мұрат, сияқты тұлғалардың ізін жалғастырушы Шәкәрім Құдайбердіұлының «Жастарға» өлеңімен бүгін танысамыз.

Ж. Шәкәрім Құдайбердіұлының «Жастарға» өлеңін оқу. Шығармадағы материалдық және рухан құндылықтарды табу.

ҚБ: Мадақтау

ТЖ. «Кітапша» әдісі

І топ. Шәкәрім өмірі мен шығармашылығы.

ІІ топ. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу.

ІІІ топ. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды салыстыру.

ҚБ: дескриптормен бағалау

ЖЖ. Венн диаграммасы. Екі ғасыр жастарының айырмашылықтарын салыстырады, жаңашылдығына баға беру.

А.С.Ақтанова

А.Қ.Жүндібаева

Қазақ әдебиеті

8-сынып

Алматы,

Атамұра- 2018

Топ атаулары жазылған қима қағаздар


«Сауқат бер» добы







АКТ мүмкіндігі

















Рисунок 17






































Сабақ

соңы

5 мин

















5 мин





5 мин



2 мин





2 мин



1 мин





5 мин













ХХ ғасыр жастары ХХІ ғасыр жастары

ҚБ: Қол соғу

Ж. «Екі жақты түсіндірме күнделігі»

Өлеңнен үзінді

Менің түйгенім

Кел, жастар, біз бір түрлі жол табалық,

Арам, айла, зорлықсыз мал табалық


ҚБ: ҚБ: Мадақтау

Кері байланыс орнату.

1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?

2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен?

Сергіту сәті. (Қызықты қимыл қозғалыстары)



Кері байланыс. Бір минут

Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз және қатесіз сөйлейді.

Рефлексия."Веер" әдісі

1.Бүгінгі сабақ туралы сұрағың?

2.Бүгінгі сабақтан есіңде қалғаны?

3.Бүгінгі сабақтан оқып үйренгенің?

Үйге тапсырма. Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңін жаттау.




















Не жақсы шықты?

Күшті жақтары қандай болды?


Үй тапсырмасы: Шәкәрім Құдайбердіұлының өлеңі жаттау.



















АКТ мүмкіндігі















Қосымша ақпарат

Саралау.

Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау.

Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау.

АКТ-мен байланыс.


Оқушыларға сараланып берілген мақсаттар бойынша тапсырмалар түрлі әдістермен оңтайлы беріледі. Топтық, жұптық, жеке жұмыстарды жеңілден күрделіге бағыттауда оқушылардың бірлесе, белсенді жұмыс жасайды. Оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асады.

2.Оқушыларға тапсырманы күрделендіруде жүйелік тәсілін басшылыққа аламын.

3. Кейбір оқушылар эссе жазуда мақал-мәтелдердің ерекшеліктерін түсініп, қолдануды орындайды.

Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі.

2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, Қалыптастырушы бағалау түрлері арқылы жетістіктері айқындалады.

3.Оқушылар өз-өздерін «Мадақтау», «Шапалақ» арқылы бағалайды.

3. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады7

Сараланған тапсырмалар дескриптор арқылы бағаланады.\

4. «Бір минут» арқылы кері байланыс жасалады.


Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу, бір-бірінің жақсы мінез-құлық қасиеттерінтани отырып,сыйластық пен достықты қалыптастыру мақсатында сергіту сәті өткізіледі. АКТ мүмкіндігін пайдалануда адам өмірінің қауіпсіздігі басшылыққа алынады. Ресурстар оңтайлы және жас ерекшелігіне сай беріледі.

Жоспарлаудағы рефлексия

1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері СМАРТ мақсатына сай жоспарланды. Мақсатқа сай берілген тапсырмаларды оқушылар белсенді орындайтын әдістер сараланды. Мәтін мазмұнындағы құндылықтарды анықтауға бағытталған сұрақтарға оқушылар жауап береді.

2.Бүгін оқушылар не үйренді?

Топтық, жүптық жұмыстар арқылы сын тұрғысынан ойлауды, өзара сыйластықты, жауапкершілікті сезінуді, өмір бойы оқуға дайын болуды, дұрыс сөйлеу және қарым-қатынас мәдениетін, бірін-бірі әділ бағалауды үйренеді.

4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Тақырыпты оқушыға меңгертуге арналған тапсырмалар нақты және жүйелі болады. Жұптық, топтық жұмыстар барысында берілген тапсырмалар тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым саралап оқыту тәсіліне сай дағдылары қалыптасады.

5.Уақытты қалай пайдаландым?

Уақыт бөлінісінің тиімділігі сақталады. Топтық,жұптық жұмыстар тиімді жүзеге асады.

Жоспарлаудағы қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.Топтық жұмыс тиімді болды.

2.Бағалаулар тиімді болды.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.АКТ жақсарта алады.

2.Қалыптастырушы бағалаудың әртүрлі қолданылуы.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.Топтық жұмыс

2.Қалыптастырушы бағалау

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1. Оқушылар болжам мен тұжырым жасауды, дұрыс сөйлеу мен қарым-қатынас мәдениетін,бағалауды әрі уақытты сақтай білуді меңгере алдым.


ЫҚШАМ САБАҚТЫҢ ЫҚПАЛЫ

 

Сабақ өткізу барысында Қалыптастырушы бағалауды, оның ішінде ОМ –Бағалау критерийі-тапсырма- дескриптор жүйелілік негізінде спиральды қағидатпен өрбитінін түсіне келе тапсырма құруда осы қағидатты қатаң бақылауға алдым. Әріптестер арасындағы талқылау өз деңгейімді бағамдауға мүмкіндік берді.



ТАПСЫРМА-1. Шәкәрім Құдайбердіұлының «Жастарға» өлеңін оқу. Шығармадағы материалдық және рухан құндылықтарды табу.

І топ. Шәкәрім өмірі мен шығармашылығы.

ІІ топ. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу.

ІІІ топ. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды салыстыру.



Тапсырма-2. «Жақсы білім не үшін керек?» -эссе жазу.



Бағалау критерийі


дескриптор

Материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыра алады.

шығарманың құндылығын анықтайды;

құндылықтарды салыстыра алады

Құндылықтардың жаңашылдығына баға бере алады.

өз ойын дәлелдейді, баға береді

Стильдік ерекшелігі сақталған









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.06.2018
6572
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі