Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3 |
Мектеп: К.Әзірбаев атындағы жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ермекбаева Бальнура |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.5 сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару жəне оны есептер шығаруда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңының физикалық мағынасын біледі Көпшілігі: Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады Кейбіреуі: Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның таралуын біледі және өмірмен байланыстыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Диалог үшін қолданылатын тексерістер: Қысым – дененің бір өлшем бетінің ауданына перпендикуляр бағытта түсетін күш. Паскаль заны – Сұйыққа немесе газға түсiрiлген қысым барлық бағыт бойынша өзгерiссiз берiледi. Гидростатикалық кысым – тек қана сұйық бағанының биiктiгiне және оның тығыздығына тәуелдi . |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы білім алуға, бір-біріне құрмет көрсетуге және ынтымақтастықта жұмыс істеуге тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика – есеп шығару дағдылары (амалдар қолдану), ағылшын тілі, орыс тілі |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Негізгі түсініктер: 1.Қысым ұғымын, өлшем бірлігін, формуласын және скалярлық шама екенін біледі. 2. Қатты денелерде сұйық, газдарда қысымның қалай таралуын түсіндіре алады. 3. Паскаль заңын күнделікті өмірде қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспар ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
Сабақтың басы «Сиқырлы суреттер» әдісі (Білу,түсіну) Тыңдалым айтылым 5 мин
Ой шоғырландыру «Миға шабуыл» 7 мин
БББ кестесі Білу, жазылым 5 мин Сабақтың ортасы «Джигсо» әдісі Топтық талқылау (Қолдану) 10 мин Сабақтың соңы Деңгейлік тапсырма Білу, түсіну, жазылым 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Оқушыларды өткен сабақтармен байланыстыра отырып, анықтамалар жазылған стикерлер арқылы үш топқа біріктіру. 1-топ: Қысым. 2-топ: Масса. 3-топ: Күш
Сабақта қарастырылатын мәселелер: І. Үй тапсырмасын тексеру (жеке жұмыс) Өткенге шолу (топтық жұмыс) 1.Тапсырма Ұсынылған суреттер арқылы оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін тексеру.
Дескриптор: 1. Берілген суреттердегі ақпаратпен жұмыс жасай алады. 2. Қысымның физикалық мағынасын түсінеді 3. Сұйықтар мен газдардағы қысым туралы ой түйіндеп, пікірін ашық айта алады.
О
Жаңа тақырып І. Жаңа тақырыпты меңгерту Жаңа тақырыпқа байланысты төмендегі сұрақтар қойылады: 1. Сұйықтар мен газдарда қысым бола ма? 2. Сұйықтар мен газдар неліктен қысымды барлық жаққа бірдей жеткізеді? 3. Паскаль заңы қалай айтылады? 4. Сұйықтардағы гидростатикалық қысым қалай таралады?
Дескриптор 1. Сұйықтар мен газдардағы қысым туралы біледі. 2. Сұйықтар мен газдар қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетіндігін айта алады. 3. Паскаль заңының мәнін түсінеді. 4. Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолданады. 4. Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның таралуын сипаттап, өмірмен байланыстырады.
Оқушыларға БББ кестесін таратамын, қолданатын ұғымдар мен тірек сөздер беріп, толтыртамын. Бірнеше минут бойында әрбір оқушы тірек сөздер арқылы берілген тақырыпқа байланысты бар білгендерін Білемін бағанына толтырып жазады (жек жұмыс). Кейін жұпта және шағын топта талқылап, тақырыпқа қатысты деректер мен құбылыстар тізімін толықтырады. Білгім келеді бағанына тақырып бойынша не білгісі келетінін жазады. Топтарға берілген мәтін бойынша мәтінді оқып шығып, топта талқылап Білемін бағанын толықтырады.
Үш топқа ұсынылған есептер бойынша оқушылар есептің шығару барысын постерге түсіруді және топ алдында қорғауды ұсыну. 1. Цистернадағы мұнай бағанының биіктігі 10 м, оның тығыздығы 800 кг/м3. Мұнайдың цистерна түбіне түсіретін қысымын анықтау керек. 2. 0,6 м тереңдіктегі судың, керосиннің, сынаптың ішіндегі қысымды табыңдар. 3. Теңіздің тереңдігі 10500 м болатын ең терең жеріндегі судың қысымын есептеп табыңдар. Теңіз суының тығыздығы 1030 кг/м3. Дескриптор: 1. Есептің шартын түсініп, берілгенін жаза алады. 2. Шамаларды ХБЖ айналдыра алады. 3. Формуланы біледі, есептеулер жүргізе алады.
«Басбармақ» әдісі арқылы кері байланыс жасау
А-деңгей: Адам суда 12 м тереңдікке дейін жүзіп бара алады. Осы тереңдіктегі адамға әрекет ететін су қысымын есептеп табыңдар. Теңіз суының тығыздығы 1030 кг/м3 В-деңгей: Мұнай толтырылған 4м тереңдікте, ауданы 30 м2 шүмектің қысымы қандай? С-деңгей: Екі ыдыс берілген. Оның біреуіне су, екіншісіне керосин құйылған. Сұйықтар деңгейі бірдей 0,8 метрді құрайды. Екі табанына түсетін қысым бірдей ме? Дескриптор: 1. Есептің физикалық мағынасын біледі. 2. Есептердің шартын жазып, өлшеу бірліктерін ХБЖ-не айналдыра алады. 3. Сұйықтар мен газдардағы қысымға байланысты формуланы пайдаланып, есептер шығара алады. |
Анықтамалар жазылған стикерлер
Суреттер
Бағдаршам
Үйлестірмелер, Сұрақтар
БББ кестесі
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Байманакова Қарашаш АязбекқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Спорт әлеміне саяхат
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Спорт әлеміне саяхатМатериал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ барысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


қушылар өздерін «бағдаршам» арқылы бағалайды.















