|
Мектеп |
«Қарабұлақ ауылының жалпы орта білім беретін мектебі » КММ |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Зияданов Тлеген Бекзатович |
|
Сынып |
9 «А» |
|
Күні |
13.12.2024 |
|
Қатысушылар саны: |
13 |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Бөлім |
4-бөлім. Қазақтың ұлттық және халық ойындары |
|
Сабақтың тақырыбы |
Халықаралық ойындар Спорттық және қозғалмалы ойындар. Волейбол ойыны: Волейбол ойыны туралы жалпы түсінік беру; Волейбол алаңы және волейбол добы туралы түсінік беру; Волейбол ойынының қауіпсіздік ережесін түсіндіру; Волейбол ойынының негізгі ережелерін түсіндіру; |
|
Оқу мақсаттары |
9.2.7.1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талдай білу; Спорттық ойын ережелерін және әдіс-тәсілдерін меңгеру |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Білім алушылар жарыс кезінде әділ ойнау керек екенін түсінеді патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді түсінеді. Көбі: Білім алушылар жарыс кезінде әділ ойнау керек екенін түсінеді, ойнайды, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді түсінеді, айтады. Кейбірі: Білім алушылар жарыс кезінде әділ ойнау керек екенін түсінеді, әділ және ережеге сай ойнайды, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді түсінеді және бағалайды, басқаларға түсіндіріп өз ара талдайды. |
|
Бағалау критерийі |
Жарыс кезіндегі ұйымшылдықты көрсетеді. Жаттығуларды бейімдейді, талқылауға қатысады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Қазақтың ұлттық және халық ойындары туралы білімдерін талқылайды және көрсетеді. Ойындар жеке және командалық тұрғыдан физикалық дағдыларын жетілдіруге көмектеседі. Пәндік лексика және терминология мыналарды қамтиды: - халықтық, зияткерлік ойындар - стратегия, тактика, жүріс - тоғызқұмалақ (құмалақ, тұздық, отау, атсырау, қазандық), шахмат - рөлдер, ойыншы, төреші - сипактакрау, жүргізуші, ротангалық доп - жүгіріс, санақ. шиыршық, мүсін - қауіпсіздік ережесі, қауіп-қатер Талқылауға арналған сұрақтар: - Осы ойында сіз қандай амал-тәсілдерді қолданасыз? - Осы ойынды ойнаған кезде, сізде патриоттық сезім пайда болды ма? - Ойнаған ойыныңыз сіздің әлеуметтік дағдыларыңызды өсіруге әсер етті ме? - Сіз басқа халықтардың қандай зияткерлік ойындарын білесіз? - Сіздің командаңыздағы ойыншылар өз тәжірибесімен бөлісті ме және оны қалай бағалайсыз? - Жарыс іс-әрекетінде төрешілікті қалай бағалайсыз? |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық: өзара жақсы қарым-қатынас орнатады, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастырады, бір-біріне көмек көрсетеді. Академиялық әділдік: бір-бірін әділ бағалайды, идеялары мен ой-пікірлеріне құрметпен қарайды. Өмір бойы оқу: алған білімін өмірмен байланыстырады, кері байланыс орнатады, білім алуға деген сүйіспеншілікті қалыптастырады. Патриотизм және азаматтық борыш: отанға деген сүйіспеншілікті, адалдықты, өз іс-әрекеттерімен дәлелдейді. Өзіне және өзгеге құрмет: топтық жұмыс, жұптық жұмыс кезінде жүзеге асырады. Еңбек пен шығармашылық: альтернатив ойынды ұйымдастырады, ойын барысында жеңіске талпынады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология, физика, математика, қазақ тілі, өзін-өзі тану, музыка |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ұялы телефон, планшет, ноутбук |
|
Бастапқы білім |
Гимнастикалық жаттығуларды орындайды және топтарда бірін-бірі бағалады. |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру. |
Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру. Саптық жаттығулар:
1. Оңға бұрыл! Бағыттаушының соңынан оң иық алда, жай жүріспен бас! Жүру жаттығулары:
а) қол жоғары, аяқтың ұшымен
жүріп бас! Тапсырмасыз! Жай жүгіріске көш . Жүгіру жаттығулары:
1. Оң қапталмен қолды алдыға
айналдырып бас. -Сынып! Қадаммен жүр. Жүріс кезінде орындалатын Ж.Д.Ж
1. Қол жанда, 4-сан білектен,
4-сан шынтақтан, 4-сан толық қолды йықтан алға айналдыру -Сынып! Тыныс алуды қалыпқа келтіреміз. |
|
Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, ысқырғыш мұғалімге уақыт өлшегіш, фишкалар. Ғаламтор ресурсына сілтеме: Волейбол жарысы |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Осы ойын бойынша мұғалім қауіпсіздік ережесіне көңіл бөлуі қажет. Ойын басталмас бұрын мұғалім ойын ережесі бойынша нақты ережесімен таныстыруы қажет. Сұраңыз: Сіздің тобыңыз жақсы жұмыс жасауы үшін не істер едіңіз? (мысалы, бірімен–бірі ақылдасу, қарсылас топтың әлсіз жерін іздеу сияқты). Осы ойын бойынша мұғалім қауіпсіздік ережесіне көңіл бөлуі қажет. Ойын басталмас бұрын мұғалім ойын ережесі бойынша нақты ережесімен таныстыруы қажет. «Атқыш» болып ойын басында мұғалімнің белгісі бойынша «Отыр» деп,-команда берген кезде кім соңында қалып кетеді сол ойыншы сайланады. Сұраңыз: Осы ойын барысында ұйымшылдықты жақсарту қалай іске асады? |
Армян халқының ойыны «Мүсін». Оқушыларды екі топқа бөлеміз. Яғни бір топ ұстап алушы қуғыншы рөлінде болса, ал екінші топ қашқындар рөлінде болады. Әрбір 5 қашушыға 1 қуғыншы тағайындалады. Сондықтан 20 оқушыға 4 қуғыншы тағайындалады. Мұғалімнің нұсқауы бойынша қуғыншылар алаңның сыртына шығып тұрады, ал қашқыншылар еркін түрде алаңның ішінде тұрады. Белгі бойынша қуғыншылар қашқыншыларды ұстау үшін дайындалып тұрады. Белгі болған кезде қуғыншы қашқыншыны қуып жетіп қолын тигізеді де, оны қатырып қояды. Ұсталған ойыншы орнынан қозғалмай қатып тұруы тиіс. Қатып тұрған ойыншыны кез –келген қашқыншы келіп, қолын тигізе отырып босатып жіберуге болады. Барлық қашқыншыларды ұстап біткен кезде ойын аяқталады. Осыдан кейін жаңа қуғыншылар сайланып, ойынды жаңадан бастауға болады. Алаңның шетінен шығып кеткен ойыншы, ұсталған ойыншы болып есептеледі. Башқұрт халқының ұлттық ойыны «Атқыш-мергенші». Алаңға арақашықтығы 10-15 метр болатын параллель сызық сызылады. Екі сызықтың ортасына диаметрі 20 метр болатын және бір шеңбер сызылады. Сол шеңбердің ішінде қолында бір добы бар атқыш ойыншы тұрады. Ал қалған ойыншылар екі сызықта бөлініп мұғалімнің белгісін тосып тұрады. Белгі бергеннен кейін екі жақтағы ойыншылар сызықтан сызыққа қарай жүгіреді. Қолында добы бар ойыншы жүгіріп бара жатқан ойыншыларды доппен атып тигізуі қажет. Кімге тиеді олда атқыш рөлін атқарады. Ойыншыларға тимей шетінен кеткен доптарды қайтадан атқышқа беруі тиіс. Егерде атқан допты ойыншы ұстап алатын болса, онда ол ойыншы ұсталды деп,- есептеледі. |
Оқушылар бірін-бірі бағалау. Өзін-өзі бағалау |
Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, волейбол добы, ысқырғыш мұғалімге уақыт өлшегіш, алаңға тартылған волейбол торы. |
|
Сабақтың Соңы/ рефлексия 5 минут Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Спорттық және қозғалмалы ойындар.
Спорттық және қозғалмалы ойындар.
|
Мектеп |
«Қарабұлақ ауылының жалпы орта білім беретін мектебі » КММ |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Зияданов Тлеген Бекзатович |
|
Сынып |
9 «А» |
|
Күні |
13.12.2024 |
|
Қатысушылар саны: |
13 |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Бөлім |
4-бөлім. Қазақтың ұлттық және халық ойындары |
|
Сабақтың тақырыбы |
Халықаралық ойындар Спорттық және қозғалмалы ойындар. Волейбол ойыны: Волейбол ойыны туралы жалпы түсінік беру; Волейбол алаңы және волейбол добы туралы түсінік беру; Волейбол ойынының қауіпсіздік ережесін түсіндіру; Волейбол ойынының негізгі ережелерін түсіндіру; |
|
Оқу мақсаттары |
9.2.7.1 жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талдай білу; Спорттық ойын ережелерін және әдіс-тәсілдерін меңгеру |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Білім алушылар жарыс кезінде әділ ойнау керек екенін түсінеді патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді түсінеді. Көбі: Білім алушылар жарыс кезінде әділ ойнау керек екенін түсінеді, ойнайды, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді түсінеді, айтады. Кейбірі: Білім алушылар жарыс кезінде әділ ойнау керек екенін түсінеді, әділ және ережеге сай ойнайды, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді түсінеді және бағалайды, басқаларға түсіндіріп өз ара талдайды. |
|
Бағалау критерийі |
Жарыс кезіндегі ұйымшылдықты көрсетеді. Жаттығуларды бейімдейді, талқылауға қатысады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Қазақтың ұлттық және халық ойындары туралы білімдерін талқылайды және көрсетеді. Ойындар жеке және командалық тұрғыдан физикалық дағдыларын жетілдіруге көмектеседі. Пәндік лексика және терминология мыналарды қамтиды: - халықтық, зияткерлік ойындар - стратегия, тактика, жүріс - тоғызқұмалақ (құмалақ, тұздық, отау, атсырау, қазандық), шахмат - рөлдер, ойыншы, төреші - сипактакрау, жүргізуші, ротангалық доп - жүгіріс, санақ. шиыршық, мүсін - қауіпсіздік ережесі, қауіп-қатер Талқылауға арналған сұрақтар: - Осы ойында сіз қандай амал-тәсілдерді қолданасыз? - Осы ойынды ойнаған кезде, сізде патриоттық сезім пайда болды ма? - Ойнаған ойыныңыз сіздің әлеуметтік дағдыларыңызды өсіруге әсер етті ме? - Сіз басқа халықтардың қандай зияткерлік ойындарын білесіз? - Сіздің командаңыздағы ойыншылар өз тәжірибесімен бөлісті ме және оны қалай бағалайсыз? - Жарыс іс-әрекетінде төрешілікті қалай бағалайсыз? |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық: өзара жақсы қарым-қатынас орнатады, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастырады, бір-біріне көмек көрсетеді. Академиялық әділдік: бір-бірін әділ бағалайды, идеялары мен ой-пікірлеріне құрметпен қарайды. Өмір бойы оқу: алған білімін өмірмен байланыстырады, кері байланыс орнатады, білім алуға деген сүйіспеншілікті қалыптастырады. Патриотизм және азаматтық борыш: отанға деген сүйіспеншілікті, адалдықты, өз іс-әрекеттерімен дәлелдейді. Өзіне және өзгеге құрмет: топтық жұмыс, жұптық жұмыс кезінде жүзеге асырады. Еңбек пен шығармашылық: альтернатив ойынды ұйымдастырады, ойын барысында жеңіске талпынады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология, физика, математика, қазақ тілі, өзін-өзі тану, музыка |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ұялы телефон, планшет, ноутбук |
|
Бастапқы білім |
Гимнастикалық жаттығуларды орындайды және топтарда бірін-бірі бағалады. |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру. |
Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру. Саптық жаттығулар:
1. Оңға бұрыл! Бағыттаушының соңынан оң иық алда, жай жүріспен бас! Жүру жаттығулары:
а) қол жоғары, аяқтың ұшымен
жүріп бас! Тапсырмасыз! Жай жүгіріске көш . Жүгіру жаттығулары:
1. Оң қапталмен қолды алдыға
айналдырып бас. -Сынып! Қадаммен жүр. Жүріс кезінде орындалатын Ж.Д.Ж
1. Қол жанда, 4-сан білектен,
4-сан шынтақтан, 4-сан толық қолды йықтан алға айналдыру -Сынып! Тыныс алуды қалыпқа келтіреміз. |
|
Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, ысқырғыш мұғалімге уақыт өлшегіш, фишкалар. Ғаламтор ресурсына сілтеме: Волейбол жарысы |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Осы ойын бойынша мұғалім қауіпсіздік ережесіне көңіл бөлуі қажет. Ойын басталмас бұрын мұғалім ойын ережесі бойынша нақты ережесімен таныстыруы қажет. Сұраңыз: Сіздің тобыңыз жақсы жұмыс жасауы үшін не істер едіңіз? (мысалы, бірімен–бірі ақылдасу, қарсылас топтың әлсіз жерін іздеу сияқты). Осы ойын бойынша мұғалім қауіпсіздік ережесіне көңіл бөлуі қажет. Ойын басталмас бұрын мұғалім ойын ережесі бойынша нақты ережесімен таныстыруы қажет. «Атқыш» болып ойын басында мұғалімнің белгісі бойынша «Отыр» деп,-команда берген кезде кім соңында қалып кетеді сол ойыншы сайланады. Сұраңыз: Осы ойын барысында ұйымшылдықты жақсарту қалай іске асады? |
Армян халқының ойыны «Мүсін». Оқушыларды екі топқа бөлеміз. Яғни бір топ ұстап алушы қуғыншы рөлінде болса, ал екінші топ қашқындар рөлінде болады. Әрбір 5 қашушыға 1 қуғыншы тағайындалады. Сондықтан 20 оқушыға 4 қуғыншы тағайындалады. Мұғалімнің нұсқауы бойынша қуғыншылар алаңның сыртына шығып тұрады, ал қашқыншылар еркін түрде алаңның ішінде тұрады. Белгі бойынша қуғыншылар қашқыншыларды ұстау үшін дайындалып тұрады. Белгі болған кезде қуғыншы қашқыншыны қуып жетіп қолын тигізеді де, оны қатырып қояды. Ұсталған ойыншы орнынан қозғалмай қатып тұруы тиіс. Қатып тұрған ойыншыны кез –келген қашқыншы келіп, қолын тигізе отырып босатып жіберуге болады. Барлық қашқыншыларды ұстап біткен кезде ойын аяқталады. Осыдан кейін жаңа қуғыншылар сайланып, ойынды жаңадан бастауға болады. Алаңның шетінен шығып кеткен ойыншы, ұсталған ойыншы болып есептеледі. Башқұрт халқының ұлттық ойыны «Атқыш-мергенші». Алаңға арақашықтығы 10-15 метр болатын параллель сызық сызылады. Екі сызықтың ортасына диаметрі 20 метр болатын және бір шеңбер сызылады. Сол шеңбердің ішінде қолында бір добы бар атқыш ойыншы тұрады. Ал қалған ойыншылар екі сызықта бөлініп мұғалімнің белгісін тосып тұрады. Белгі бергеннен кейін екі жақтағы ойыншылар сызықтан сызыққа қарай жүгіреді. Қолында добы бар ойыншы жүгіріп бара жатқан ойыншыларды доппен атып тигізуі қажет. Кімге тиеді олда атқыш рөлін атқарады. Ойыншыларға тимей шетінен кеткен доптарды қайтадан атқышқа беруі тиіс. Егерде атқан допты ойыншы ұстап алатын болса, онда ол ойыншы ұсталды деп,- есептеледі. |
Оқушылар бірін-бірі бағалау. Өзін-өзі бағалау |
Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік, волейбол добы, ысқырғыш мұғалімге уақыт өлшегіш, алаңға тартылған волейбол торы. |
|
Сабақтың Соңы/ рефлексия 5 минут Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
шағым қалдыра аласыз















