|
ҰМЖ тарауы: Қиял мен шындық |
Мектеп:32 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сырбаева Әсемкүл Жетпісбайқызы |
|||||||||||||||||
|
Сынып :8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі (1 – сағат) |
|||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Б/С3. Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|||||||||||||||||
|
А/И 2.Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: әңгіменің мазмұнын түсініп оқиды. Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдай алады. |
|||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі: Әңгімеден дәлел келтіріп, жазба жұмысында ойын еркін жеткізеді. |
||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Сыни тұрғыдан ойлап, шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдай алады. |
||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Бағалау саралау,анализ-интепретация |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Шығарманы ұлттық құндылықтар тұрғысынан талдайды |
|||||||||||||||||
|
2. Әдеби эссе жазады |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, шығарманы көркемдеп айтып үйренеді, мазмұнын өз сөзімен жеткізе білу,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, ынтымақтастық, елжандылыққа үйрету, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтінді толық түсініп,оқи алады, айта алады. Күй-мелодия- melodies Аңыз –легенда -Legend |
|||||||||||||||||
|
Тілге қатысты сөздік қор мен терминдер: күй, әңгіме, композициялық құрылым, жоспар |
||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Ботасы өлген аруана. Естеміс күйшіге қалай әсер етті? Әсер етсе, жолда күй неліктен толық шықпады? |
||||||||||||||||||
|
Не себепті деп ойлайсыз? «Нар идірген» атты күй не себепті олай аталады? Бұл күйдің пайда болуы. |
||||||||||||||||||
|
Пән байланыс |
Музыка |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
|||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
|
|
||||||||||||||||
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы:
(5
минут)
Сабақтың ортасы: 29 мин
Сабақтың соңы 6 мин |
1 мин 2мин 2 мин 10 мин 6мин 7 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі топқа бөлінеміз.
2. « Күй» тобы. 3. «Күйшілер» тобы. ҚБ. Мадақтау «Ой жарайсыңдар!» Үй тапсырмасымен жұмыс. «Өрмекші торы» әдісі арқылы сұрап пысықтау. М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасының мазмұны брйынша айтады .Оқушылар білетін ақпараттарды ортаға салады. Ж. ҚБ. Мадақтау арқылы
Бүгінгі күннің тақырыбы мен оқу мақсаты таныстырылады. Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі АКТ көмегімен жазушының өмірі мен шығармалары жайлы түсінікпен көрсетілім.Шығармадағы материалдық және рухан құндылықтарды табу.
|
А.С.Ақтанова А.Қ.Жүндібаева Қазақ әдебиеті 8-сынып Алматы, Атамұра- 2018
Т
|
|||||||||||||||
|
ТЖ. «Кітапша» әдісі І топ. Ахтановтың өмірі мен шығармашылығын талдау. ІІ топ. Шығарманың тақырыбы мен идеясын ашатын эссе жазу. ІІІ топ. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды салыстыру. ҚБ: дескриптормен бағалау |
|
|||||||||||||||||
|
Хронологиялық кесте Жеке жұмыс 1923 жылы Тахауи Ахтанов Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы, Шетірқыз ауылында дүниеге келген . 1941 жылы Абай атындағы қазақ педагогика институтында оқып жүріп, екінші дүние жүзі соғысына аттанады. 1948-51 ж Қазақ мемлекеттік біріккен баспасында редактор, бөлім меңгерушісі қызметін атқарған. 1951-53 ж “Қазақ фильм” киностудиясының сценарий бөлімінің бастығы . 1953-54 ж “Әдебиет және искусство” (қазіргі “Жұлдыз”) журналының редакторы. 1954-55 ж Қазақстан Жазушылар одағы басқармасының жауапты хатшысы. 1955-57 ж Қазақстан Жазушылар одағының Қарағанды облыстық бөлімшесінің жауапты хатшысы. 1957-58 ж Қазақстан Министрлігінің Кеңес жанындағы көркем өнер басқармасының бастығы. 1966 ж Абай атындағы мемлекеттік сыйлығы берілді. ҚБ: «Қол соғу» Ж Ж .«Кейіпкерлерді кейіпте» әдісі . Әңгіме кейіпкерлеріне портреттік сипаттама жаса. Кейіпкер көңіл-күйі арқылы мінез ерекшелігін көрсет.
ҚБ: Мадақтау
Сергіту сәті: «Алдар көсе»
Кері байланыс. «Бағалау ағашы» Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:
А Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды. Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек. Рефлексия. «3-2-1» әдісі Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 нәрсе Бүгінгі сабақта ұнаған 1 нәрсе Үйге тапсырма: Композициялық құрылым бойынша жоспарлау, кейіпкерлердің портреттері туралы дәйек сөздерді теріп жазу |
|
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
1. Сабақта топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асады. 2.Оқу мақсатына жету үшін «Терминдер арқылы Өрмекші » әдісі бойынша қабілеті жоғары оқушылар шығарма мазмұнына өз болжауларын жасауға, көзқарастарын айтуға мүмкіндік беріледі. 3. Сыныптағы қабілетті оқушылар жеке жұмыста кейіпкер бейнесін сипаттап, көркемдегіш құралдарды орынды қолданып, өз ойларын жазады |
1. Оқушылардың алған білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. Мұғалім тарапынан «Мадақтау», 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен оқу әрекетін бақылап , «Кітапша әдісі» арқылы жетістіктері айқындалады. 3.Оқушылар бір-бірлерін«ЖАРАЙСЫҢ», «КЕРЕМЕТ»деген марапат бағалайды. 3. Әр оқушының нәтижеге жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданамын. 4. «3-2-1» әдісі » арқылы рефлексия жасалады. |
АКТ мүмкіндігін пайдалануда техникалық қауіпсіздігін сақтау Топқа бөлу арқылы қозғалысқа түседі |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады деп есептеймін.Себебі,оқу мақсатына сай берілген тапсырмалар жүйелі,бірізділік ұстанымына сай жоспарланды. Оқушылар сабаққа белсене қатысады. |
||
|
Ықшам сабақтың ықпалы:Әріптестермен талқылау кезінде оқу мақсаты мен сабақ мақсатына сәйкес тізгінінде түсінбеушіліктер болды.Әдісті көп пайдалану емес,тиімді әдістерді пайдалану керек екенін түсіндім. Қандай құндылықтың қажет екенін білдім Осы жұмыстарды орындау барысында әріптестерімнің қолдауы маған демеу болды. |
||
|
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескердіңіз)? 1.Сабақ мақсатының сараланып қойылуы мәтін мазмұнын түсініп,талдау жасауына мумкіндік береді. 2 Топтық жұмыс барысында оқылым,жазылым дағдылары өрбиді Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады. (оқытуды да оқуды жа ескеріңіз)? 1.Оқытудың тиімді әдістері 2.Саралай оқытуды қолдану |
||
1-тапсырма
І топ. Ахтановтың өмірі мен шығармашылығы мен байланыстыру.
ІІ топ. Шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу.
ІІІ топ. Шығармадағы материалдық және ұлттық рухани құндылықтарды салыстыру.
|
Бағалау критерийі |
дескриптор |
|
Материалдық және ұлттық рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыра алады. |
Шығарманың ұлттық құндылығын анықтайды; |
|
Ұлттық құндылықтарды салыстыра алады |
|
|
Ұлттық құндылықтардың жаңашылдығына баға бере алады. |
өз ойын дәлелдейді, баға береді |
|
Стильдік ерекшелігі сақталған |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі (1 – сағат)
Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі (1 – сағат)
|
ҰМЖ тарауы: Қиял мен шындық |
Мектеп:32 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сырбаева Әсемкүл Жетпісбайқызы |
|||||||||||||||||
|
Сынып :8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі (1 – сағат) |
|||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Б/С3. Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|||||||||||||||||
|
А/И 2.Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: әңгіменің мазмұнын түсініп оқиды. Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдай алады. |
|||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі: Әңгімеден дәлел келтіріп, жазба жұмысында ойын еркін жеткізеді. |
||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Сыни тұрғыдан ойлап, шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдай алады. |
||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Бағалау саралау,анализ-интепретация |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Шығарманы ұлттық құндылықтар тұрғысынан талдайды |
|||||||||||||||||
|
2. Әдеби эссе жазады |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, шығарманы көркемдеп айтып үйренеді, мазмұнын өз сөзімен жеткізе білу,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, ынтымақтастық, елжандылыққа үйрету, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтінді толық түсініп,оқи алады, айта алады. Күй-мелодия- melodies Аңыз –легенда -Legend |
|||||||||||||||||
|
Тілге қатысты сөздік қор мен терминдер: күй, әңгіме, композициялық құрылым, жоспар |
||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Ботасы өлген аруана. Естеміс күйшіге қалай әсер етті? Әсер етсе, жолда күй неліктен толық шықпады? |
||||||||||||||||||
|
Не себепті деп ойлайсыз? «Нар идірген» атты күй не себепті олай аталады? Бұл күйдің пайда болуы. |
||||||||||||||||||
|
Пән байланыс |
Музыка |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
|||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
|
|
||||||||||||||||
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы:
(5
минут)
Сабақтың ортасы: 29 мин
Сабақтың соңы 6 мин |
1 мин 2мин 2 мин 10 мин 6мин 7 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі топқа бөлінеміз.
2. « Күй» тобы. 3. «Күйшілер» тобы. ҚБ. Мадақтау «Ой жарайсыңдар!» Үй тапсырмасымен жұмыс. «Өрмекші торы» әдісі арқылы сұрап пысықтау. М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасының мазмұны брйынша айтады .Оқушылар білетін ақпараттарды ортаға салады. Ж. ҚБ. Мадақтау арқылы
Бүгінгі күннің тақырыбы мен оқу мақсаты таныстырылады. Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі АКТ көмегімен жазушының өмірі мен шығармалары жайлы түсінікпен көрсетілім.Шығармадағы материалдық және рухан құндылықтарды табу.
|
А.С.Ақтанова А.Қ.Жүндібаева Қазақ әдебиеті 8-сынып Алматы, Атамұра- 2018
Т
|
|||||||||||||||
|
ТЖ. «Кітапша» әдісі І топ. Ахтановтың өмірі мен шығармашылығын талдау. ІІ топ. Шығарманың тақырыбы мен идеясын ашатын эссе жазу. ІІІ топ. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды салыстыру. ҚБ: дескриптормен бағалау |
|
|||||||||||||||||
|
Хронологиялық кесте Жеке жұмыс 1923 жылы Тахауи Ахтанов Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы, Шетірқыз ауылында дүниеге келген . 1941 жылы Абай атындағы қазақ педагогика институтында оқып жүріп, екінші дүние жүзі соғысына аттанады. 1948-51 ж Қазақ мемлекеттік біріккен баспасында редактор, бөлім меңгерушісі қызметін атқарған. 1951-53 ж “Қазақ фильм” киностудиясының сценарий бөлімінің бастығы . 1953-54 ж “Әдебиет және искусство” (қазіргі “Жұлдыз”) журналының редакторы. 1954-55 ж Қазақстан Жазушылар одағы басқармасының жауапты хатшысы. 1955-57 ж Қазақстан Жазушылар одағының Қарағанды облыстық бөлімшесінің жауапты хатшысы. 1957-58 ж Қазақстан Министрлігінің Кеңес жанындағы көркем өнер басқармасының бастығы. 1966 ж Абай атындағы мемлекеттік сыйлығы берілді. ҚБ: «Қол соғу» Ж Ж .«Кейіпкерлерді кейіпте» әдісі . Әңгіме кейіпкерлеріне портреттік сипаттама жаса. Кейіпкер көңіл-күйі арқылы мінез ерекшелігін көрсет.
ҚБ: Мадақтау
Сергіту сәті: «Алдар көсе»
Кері байланыс. «Бағалау ағашы» Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:
А Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды. Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек. Рефлексия. «3-2-1» әдісі Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 нәрсе Бүгінгі сабақта ұнаған 1 нәрсе Үйге тапсырма: Композициялық құрылым бойынша жоспарлау, кейіпкерлердің портреттері туралы дәйек сөздерді теріп жазу |
|
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
1. Сабақта топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асады. 2.Оқу мақсатына жету үшін «Терминдер арқылы Өрмекші » әдісі бойынша қабілеті жоғары оқушылар шығарма мазмұнына өз болжауларын жасауға, көзқарастарын айтуға мүмкіндік беріледі. 3. Сыныптағы қабілетті оқушылар жеке жұмыста кейіпкер бейнесін сипаттап, көркемдегіш құралдарды орынды қолданып, өз ойларын жазады |
1. Оқушылардың алған білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. Мұғалім тарапынан «Мадақтау», 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен оқу әрекетін бақылап , «Кітапша әдісі» арқылы жетістіктері айқындалады. 3.Оқушылар бір-бірлерін«ЖАРАЙСЫҢ», «КЕРЕМЕТ»деген марапат бағалайды. 3. Әр оқушының нәтижеге жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданамын. 4. «3-2-1» әдісі » арқылы рефлексия жасалады. |
АКТ мүмкіндігін пайдалануда техникалық қауіпсіздігін сақтау Топқа бөлу арқылы қозғалысқа түседі |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады деп есептеймін.Себебі,оқу мақсатына сай берілген тапсырмалар жүйелі,бірізділік ұстанымына сай жоспарланды. Оқушылар сабаққа белсене қатысады. |
||
|
Ықшам сабақтың ықпалы:Әріптестермен талқылау кезінде оқу мақсаты мен сабақ мақсатына сәйкес тізгінінде түсінбеушіліктер болды.Әдісті көп пайдалану емес,тиімді әдістерді пайдалану керек екенін түсіндім. Қандай құндылықтың қажет екенін білдім Осы жұмыстарды орындау барысында әріптестерімнің қолдауы маған демеу болды. |
||
|
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескердіңіз)? 1.Сабақ мақсатының сараланып қойылуы мәтін мазмұнын түсініп,талдау жасауына мумкіндік береді. 2 Топтық жұмыс барысында оқылым,жазылым дағдылары өрбиді Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады. (оқытуды да оқуды жа ескеріңіз)? 1.Оқытудың тиімді әдістері 2.Саралай оқытуды қолдану |
||
1-тапсырма
І топ. Ахтановтың өмірі мен шығармашылығы мен байланыстыру.
ІІ топ. Шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу.
ІІІ топ. Шығармадағы материалдық және ұлттық рухани құндылықтарды салыстыру.
|
Бағалау критерийі |
дескриптор |
|
Материалдық және ұлттық рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыра алады. |
Шығарманың ұлттық құндылығын анықтайды; |
|
Ұлттық құндылықтарды салыстыра алады |
|
|
Ұлттық құндылықтардың жаңашылдығына баға бере алады. |
өз ойын дәлелдейді, баға береді |
|
Стильдік ерекшелігі сақталған |
шағым қалдыра аласыз
оп атаулары жазылған қима
қағаздар

лма















