Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 4 бастауыш мектебі |
||||||||||
|
Пәні / күні: |
Әдебиеттік оқу 26.11.2024 ж . |
||||||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мухаева Улданай Жуматаевна |
||||||||||
|
Сынып: |
4 «Г» Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Таңғажайып ертегілер.Алтын сақа |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру 4.2.6.1. Кейіпкерлердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ертегінің қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжайды. Ол болжамдарын басқалардікімен салыстырады, себебін түсіндіреді. Ертегі кейіпкерінің бірі бай баласының іс-әрекетіне жан-жақты талдау жасап, жалмауыз кемпірмен салыстырады. Ертегінің мазмұнын әрі қарай болжайды, балаға көмектесу үшін қандай қиял – ғажайып оқиға ойлап табатынын айтады, балаға мінездеме беріп,іс-әрекетін бағалайды Ертегі мазмұны бойынша берілген сөйлемнің қатесін тауып,түзейді, ертегідегі жақсылық үшін күрескен кейіпкерлерді атайды |
||||||||||
|
Қасиеттер |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. «Тәуелсіздік және Отаншылдық», бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; |
||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Дүниетану, музыка.математика |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
Олқ. жұмыс |
||||||
|
Ұйымдастыру Ширату жаттығу Дәйек сөз ІІ.Өткенді бекіту «Орамал тастау» әдісі Үй жұмысы Сабақтың ортасы
Жаңа білім Суреттер сөйлейді Оқулықпен жұмыс Топтық жұмыс «Теңге алу» Сергіту сәті «Ақ сүйек» әдісі Жұптық жұмыс . Бағалау крийтериі: Кері байланыс Ауызша жүргізу « Шар айна»әдісі Үй тапсырмасы |
Адам естігенін емес, көргенін жасайды! Әділетте берік болсаң аяғың таймайды! -Ұлттық ойындардың қандай түрлерін білесіңдер? -Өткен сабақта ұлттық ойынның қай түрімен таныстық? -«Орамал тастау» ойынын тақтаға шығып көрсету. -Асық атауларын атаңдар (сақа, топай, кеней, ешкімер, қойлақ) -Асықтың түсуіне қарай атауларын сұрау. -Асық ойынының атауларын білесіңдер ме? 1. Орамал тастау ойынына неше топ қатысаалады? 2. Орамалды бір- бірлеріне лақтырғанда, қандай сөздер айтады? 3. Хан ойынына қанша ойыншы қатыса алады? 4. Хан ойыны қалай ойналады? 5. Асық атаулары 6. Асықтың түсуіне қарай атауын, көрсетіп айт. 1. «Баяғы өткен заманда бір шал мен кемпірдің … болыпты» немесе «Ерте, ерте, ертеде, ешкі жүні бөрте де» деп те басталады. Соңында олар «сөйтіп мұратына жетіпті» үнемі жақсылықпен аяқталады. - Осы сөздерді естігенде ойға не келеді? Бұл не? - Ертегі . Суреттерге қарап не айтамыз?
1.Қотыр торғай 2.Алтын балта 3.Ақбас торғай Ертегілердің қандай түрлері бар? Қиял ғажайып ертегілер Тұрмыстық ертегілер Жан-жануарлар туралы ертегі
3-тапсырма. «Түсініп оқы» айдары -Ертегіні оқыту. «Болжау» айдары -Ертегінің мазмұнын әрі қарай болжа -Балаға көмектесу үшін қандай қиял-ғажайып оқиға айтар едің? «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша бір заманда сөз тіркесінің мағынасын ашады. Бір заманда– бір мезгілде деген мағынада. «Терминдер хатқалтасы» әдісі Фантастика (грек сөзі) – қиялдау өнері. Мұндай шығармаларда шындыққа жанаспайтын құбылыстары бейнеленеді. Фантастикалық шығарманың негізгі ойы – жақсылықтың жеңуі. Оның кейіпкерлері қиындықтан аман-есен құтылып шыға алады. Қиял-ғажайып ертегілерінің оқиғасы фантазияға құрылады.
1-топ. Тоқым салу,ер салу, айылын тарту анықтамасын бер 2-топ. Жылқы малын жасына қарай жаз. 3-топ. Негізгі ой не? Жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді ата. Жақсылықтың жеңуі. Ал енді дайын болсақ, бірінші жұп оқиды қалған жұптар дұрыс болса қол соғады, ал қате болса, аяғымызбен тарсылдатамыз. “Қазақша оюды қимылмен жаса” -Өз болжауыңды ертегі мазмұнымен салыстыр. -Баланың іс-әрекеті туралы не айтар едің? -Балаға қандай мінездеме берер едің? Қ.Б тапсырмасы Білім алушы.................................. Кестедегі ертегі мазмұны бойынша берілген тапсырмаларды орында
Түсініп оқу |
Іс-қимылмен қайталайды
Әр ойынның ережесін айтады; - Асық түрлерін атайды.
Ертегі мазмұнын айтады Тақтада көрсетілген суреттер арқылы тақырыпты болжайды.
Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерге ажыратады Ертегі кейіпкерлері нің суреттерін сал.
Қимыл бойынша көрсетеді
Мәтін алынған сұрақтарға жауап береді
Кестедегі мәліметтер дің шын немесе жалған екенін айтады
Оқушылар сабақтан түйген ой-пікірін айтады.
|
ҚБ: Жылы сөздер айту
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
|
сөз
Сұрақ-тар
2 бөлім Оқу лық
сурет
Үлестірмелі парақ шалар
Үлес-тірмелі парақ Шалар
бейетаспа |
Олқылығы бар оқушы-ларға жеңіл сұрақ тар беру
Үлгері мі төмен оқушы лар дың қасына барып қадаға лап жаздырамын
Үлгері- мі төмен оқушы лар дың қасына барып қадаға лап көмек бере-мін
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таңғажайып ертегілер.Алтын сақа
Таңғажайып ертегілер.Алтын сақа
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 4 бастауыш мектебі |
||||||||||
|
Пәні / күні: |
Әдебиеттік оқу 26.11.2024 ж . |
||||||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мухаева Улданай Жуматаевна |
||||||||||
|
Сынып: |
4 «Г» Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Таңғажайып ертегілер.Алтын сақа |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру 4.2.6.1. Кейіпкерлердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ертегінің қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжайды. Ол болжамдарын басқалардікімен салыстырады, себебін түсіндіреді. Ертегі кейіпкерінің бірі бай баласының іс-әрекетіне жан-жақты талдау жасап, жалмауыз кемпірмен салыстырады. Ертегінің мазмұнын әрі қарай болжайды, балаға көмектесу үшін қандай қиял – ғажайып оқиға ойлап табатынын айтады, балаға мінездеме беріп,іс-әрекетін бағалайды Ертегі мазмұны бойынша берілген сөйлемнің қатесін тауып,түзейді, ертегідегі жақсылық үшін күрескен кейіпкерлерді атайды |
||||||||||
|
Қасиеттер |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. «Тәуелсіздік және Отаншылдық», бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; |
||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Дүниетану, музыка.математика |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
Олқ. жұмыс |
||||||
|
Ұйымдастыру Ширату жаттығу Дәйек сөз ІІ.Өткенді бекіту «Орамал тастау» әдісі Үй жұмысы Сабақтың ортасы
Жаңа білім Суреттер сөйлейді Оқулықпен жұмыс Топтық жұмыс «Теңге алу» Сергіту сәті «Ақ сүйек» әдісі Жұптық жұмыс . Бағалау крийтериі: Кері байланыс Ауызша жүргізу « Шар айна»әдісі Үй тапсырмасы |
Адам естігенін емес, көргенін жасайды! Әділетте берік болсаң аяғың таймайды! -Ұлттық ойындардың қандай түрлерін білесіңдер? -Өткен сабақта ұлттық ойынның қай түрімен таныстық? -«Орамал тастау» ойынын тақтаға шығып көрсету. -Асық атауларын атаңдар (сақа, топай, кеней, ешкімер, қойлақ) -Асықтың түсуіне қарай атауларын сұрау. -Асық ойынының атауларын білесіңдер ме? 1. Орамал тастау ойынына неше топ қатысаалады? 2. Орамалды бір- бірлеріне лақтырғанда, қандай сөздер айтады? 3. Хан ойынына қанша ойыншы қатыса алады? 4. Хан ойыны қалай ойналады? 5. Асық атаулары 6. Асықтың түсуіне қарай атауын, көрсетіп айт. 1. «Баяғы өткен заманда бір шал мен кемпірдің … болыпты» немесе «Ерте, ерте, ертеде, ешкі жүні бөрте де» деп те басталады. Соңында олар «сөйтіп мұратына жетіпті» үнемі жақсылықпен аяқталады. - Осы сөздерді естігенде ойға не келеді? Бұл не? - Ертегі . Суреттерге қарап не айтамыз?
1.Қотыр торғай 2.Алтын балта 3.Ақбас торғай Ертегілердің қандай түрлері бар? Қиял ғажайып ертегілер Тұрмыстық ертегілер Жан-жануарлар туралы ертегі
3-тапсырма. «Түсініп оқы» айдары -Ертегіні оқыту. «Болжау» айдары -Ертегінің мазмұнын әрі қарай болжа -Балаға көмектесу үшін қандай қиял-ғажайып оқиға айтар едің? «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша бір заманда сөз тіркесінің мағынасын ашады. Бір заманда– бір мезгілде деген мағынада. «Терминдер хатқалтасы» әдісі Фантастика (грек сөзі) – қиялдау өнері. Мұндай шығармаларда шындыққа жанаспайтын құбылыстары бейнеленеді. Фантастикалық шығарманың негізгі ойы – жақсылықтың жеңуі. Оның кейіпкерлері қиындықтан аман-есен құтылып шыға алады. Қиял-ғажайып ертегілерінің оқиғасы фантазияға құрылады.
1-топ. Тоқым салу,ер салу, айылын тарту анықтамасын бер 2-топ. Жылқы малын жасына қарай жаз. 3-топ. Негізгі ой не? Жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді ата. Жақсылықтың жеңуі. Ал енді дайын болсақ, бірінші жұп оқиды қалған жұптар дұрыс болса қол соғады, ал қате болса, аяғымызбен тарсылдатамыз. “Қазақша оюды қимылмен жаса” -Өз болжауыңды ертегі мазмұнымен салыстыр. -Баланың іс-әрекеті туралы не айтар едің? -Балаға қандай мінездеме берер едің? Қ.Б тапсырмасы Білім алушы.................................. Кестедегі ертегі мазмұны бойынша берілген тапсырмаларды орында
Түсініп оқу |
Іс-қимылмен қайталайды
Әр ойынның ережесін айтады; - Асық түрлерін атайды.
Ертегі мазмұнын айтады Тақтада көрсетілген суреттер арқылы тақырыпты болжайды.
Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерге ажыратады Ертегі кейіпкерлері нің суреттерін сал.
Қимыл бойынша көрсетеді
Мәтін алынған сұрақтарға жауап береді
Кестедегі мәліметтер дің шын немесе жалған екенін айтады
Оқушылар сабақтан түйген ой-пікірін айтады.
|
ҚБ: Жылы сөздер айту
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
ҚБ: 1-2 балл
|
сөз
Сұрақ-тар
2 бөлім Оқу лық
сурет
Үлестірмелі парақ шалар
Үлес-тірмелі парақ Шалар
бейетаспа |
Олқылығы бар оқушы-ларға жеңіл сұрақ тар беру
Үлгері мі төмен оқушы лар дың қасына барып қадаға лап жаздырамын
Үлгері- мі төмен оқушы лар дың қасына барып қадаға лап көмек бере-мін
|
||||||
шағым қалдыра аласыз

















