«ДОСЫҢЫЗДЫ РЕНЖІТСЕ
НЕ ІСТЕУ КЕРЕК?»
Сабақтың мақсаты:
оқушылардың арасындағы қарым-қатынас туралы білімдерін пысықтау,
ұжымда достық және сенімді қарым-қатынас орнату, реніш пен жанжалды
болдырмау, ынтымақтастық және бірлесіп әрекет ету дағдыларын
дамытуға жағдай жасау.
Сабақ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин).
Бір-бірімізге шуақты, достық көңіл күй сыйлайық. Мен допты көршіңе
кезекпен беруді және жағымды сөздер айтуды ұсынамын. Алғы шарт –
күлімсіреу және сүйсініп сөйлеу. Мен бастайын: «Мадина, сенің
жымиғаның әдемі!» (балалар жалғастырады.) Тамаша! Барлығының көңіл
күйі сәл болса да көтерілді деп ойлаймын. Өйткені, олар саған
күліп, қуанса, сен де күлесің.
-
Мақсат қою. Тақырыптың
анықтамасы
Бір-біріңе қараңдар. Біз бәріміз әртүрліміз, бірақ бәріміз бірдей
нәрсені қалаймыз. Әр адам қалайды... (Балалар сөз тіркесін
жалғастырып, нұсқаларын тақтаға жазады (құрмет, сүйіспеншілік,
тану, қамқорлық т.б.).
-
Білімді жаңарту. Ертегіден
үзінді тыңдаймыз. «Ұсқынсыз үйрек» Х.К. Андерсен.
-
Бастапқы білімді игеру және оны
тексеру
Ертегіден қандай ой түйдің? Үйрекке деген сезімің қандай? Оны басқа
құстардың шабуылынан қорғағың келе ме?
Адамдар арасында осындай жағдайды кездестіруге бола ма?
Өкінішке қарай, мұндай жағдай адамдар арасында, әсіресе балалар
ұжымында жиі кездеседі. Әрқайсыңыз қиын жағдайда өзіңізді қалай
ұстау керектігін және қажет болған жағдайда қайда жүгіну керектігін
білуіңіз керек. Қымбатты дос! Сізден келесі сұрақтарға жауап
беруіңізді сұраймыз:
-
Сыныбыңда сыныптастарын
және басқа сынып оқушыларын ренжітетін, мазақтайтын балалар бар
ма?
-
Сыныптағы
қарым-қатынасты жақсарту үшін балалар не істей алады деп
ойлайсыңдар?
«Идеялар қоржыны»
әдісі
- Егер сенің досың осындай жағдайға тап болса және оған көмектескің
келсе не істеу керек?
-
Егер сен біреудің үнемі
өзгелерді ренжітетінін байқасаң, онда бәрі өздігінен шешіледі деп
күтуге болмайды. Мәселені мүмкіндігінше тезірек шешу керек.
-
Оларды татуластыруға
тырыс. Өзіңе қауіп төндірудің қажеті жоқ, бірақ қорқыту жағдайының
куәгері болсаң, дереу араласып, болып жатқанды тоқтату маңызды.
Егер мұны өз бетіңше жасай алмайтыныңды білсең немесе сезсең,
үлкендерден көмек сұрауың керек.
-
Құқық бұзушыларға
олардың істеп жатқаны дұрыс емес екенін және оларды қолдамайтыныңды
түсіндір.
-
Досыңа қолдау көрсет.
Сыныптағы болып жатқан іс-әрекеттің ұнамайтындығын айт. Мұны
қолдамайтыныңды түсіндір. Жәбірленушінің еш кінәсі жоқ, ал
ренжітуші ақымақтық пен теріс әрекет етіп жатыр десең жақсы
болады.
-
Үлгі бол.
5. Бекіту. Өздік
жұмыс
Мен достық ережелерін құрастырып, сынып бұрышына іліп, осы
ережелерді сақтауды ұсынамын.
Досыңа мейірімді бол.
Досыңды ешқашан алдама.
6. Сабақты
қорытындылау
Әр баланың үстелінде
түрлі түсті үш гүл бар. Шарты: Ең сыпайы адамға (бүгін алғыс
айтқыңыз келетін) көк гүлді бересің, мейірімді адамға жасыл гүлді,
ең қарапайым адамға күлгін түсті гүлді бересің. «Бүгін ең үлкен гүл
шоғын кім алғанын көрейік. Неліктен деп ойлайсыңдар? Пайдалы сілтеме:
https://youtu.be/AdGoe5qeIco
|