Материалдар / Техникалық дағдыларды қолдану

Техникалық дағдыларды қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларды шаңғы дайындағына машықтандыру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Маусым 2024
119
1 рет жүктелген
225 ₸ 250 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітілді:


Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия

Пәні:

Дене шынықтыру

Бөлім:

5-бөлім Шаңғы/ кросс/коньки дайындығы

Педагогтың аты-жөні:

Сактаганова Айдана Кадыргалиевна

Күні :

11.01.2024 жыл

Сынып: 10 «Б»

Қатысушылар саны 32

Қатыспағандар саны 0

Сабақтың тақырыбы :

Техникалық дағдыларды қолдану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.3.2.2. Кейбір жаттығу түрлері үшін дене қыздыру және қалыпқа келу процесін оңтайландыруды талқылау

Сабақтың мақсаты


Оқушылар кейбір жаттығу түрлері үшін дене қыздыру және қалыпқа келу процесін оңтайландыруды талқылайды

Құндылықтар

Әдеп нормаларын ұстану.Дұрыс қарым-қатынас орната білу.Салауатты өмір салтын ұстану.Білуге, жаңаны тануға құштар болу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(15 минут)

Дайындық бөлім: 12-15 мин.

Спорттық киімдеріне назар аудару. Сәлемдесу.

  • Саламатсыздар ма,оқушылар?!

  • Көңіл күйлеріңіз қалай?

Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру, сабақтың мақсатын айтып өту.

Қатардағы жаттығулар. Баяу жеңіл жүгіру.

Арақашықтықты сақтау.

Мұрынмен тыныс алу.

Бірте- бірте ақырындап жүріске көшу. Кең тыныс алу. Жалпы дамыту жаттығулары.

Бейне ролик арқылы жаттығуды орындату.

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

«Бас бармақ» әдісі


Бос кеңісті,

спорт зал,







Сабақтың ортасы

(20 минут)

Шаңғы дайындығындағы қауіпсіздік ережелерімен таныстыру.

1. Киімі жылы болу керек.

2.шаңғы аяқ киімі аяқты қыспауы үшін кең болғаны дұрыс.

3.Шаңғының бекіткіші дұрыскиілуін еәрдайым назар аударып отыру қажет.

4.Қалың қармен, мұздақты жерлермен, бұталар арасынан сақтықпен өту қажет.

5.кезекпен белгілі арақашықтықты сақтай отырып сырғанайды.

6.Шаңғы әр оқушының бойының биіктігіне сай таңдалуы керек.   

7.Шаңғы тебу алаңына шығар сәтте, оқушылар шаңғы мен таяқты қауіпсіз етіп жинап ұcтауы қажет.

10.Құлаған сәтте алға және артқа құлауға болмайды оң немесе сол жаққа құлаған өте дұрыс.

11.Шаңғымен қар жоқ, жолсыз жермен жүруге тиым салынады,оқушылардың өміріне өте қауіпті. Ережелерді әроқушы қатаң сақтауы керек.Шаңғы жабдықтарын бойға байланысты дұрыс таңдау.



Шаңғымен жүру коньки жүрісі және классикалық болып екі негізгі түрге немесе стильге бөлінеді.

Классикалық қозғалыстарға шаңғымен сырғанау әдістері жатады, онда шаңғы шаңғышының қозғалыс бағытымен (бұрылыстардан өту техникасын қоспағанда) сырғанайды.

Коньки жүрісі конькимен сырғанау спортының қозғалыстарын еске түсіреді, бірақ мұнда қосымша таяқтар қолданылады. 

Коньки жүрісі тау шаңғысында жылдамдық алу үшін пайдаланылады. 

Шаңғы жүрістері алма-кезек және бірмезгілді бір адымды болып бөлінеді. Шаңғымен алма-кезек жүріс – алдымен бір, содан кейін екінші таяқпен серпілу. Бірмезгілді бір адымды жүріс – бір мезгілде екі таяқпен серпілу. Бұл сырғу жылдамдығын арттырады. Шаңғымен өрден түскен кезде үш (негізгі, жоғарғы және төменгі тұрыс) ережені игеру ойлы-қырлы жерлерде тез әрі қауіпсіз қозғалуға мүмкіндік береді.


Тапсырманың дескриптор:Білім алушы

1.қауіпсіздік ережесін сақтайды;

2. ара қашықтықты сақтайды;

3.шаңғымен жүру техникасын біледі;

4.дала кеңістігінде бағдар жасай алады;


ережелерін сақтай отырып,

тапсырмаларды орындайды.

Оқушылар орындай алады

сақтау.

.

Негізгі тұрыс

Жоғарғы тұрыс


Төменгі тұрыс


«Бас бармақ» әдісі

























ҚБ «Қол шапалақ»







































Сабақтың соңы

(5 минут)


Кері байланыс «ТikTok» әдісі.

1. жүрек (лайк) алса – сабақ ұнады.

2.коментарий белгісін алса – пікірім бар.

3.ұшақ белгісі – достарына сұрақ қоя алады, өтілген сабақ бойынша.

Осымен сабақ аяқталды.

Сау болыңдар!

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы






Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!