Материалдар / «Зар заман» толғауы – дәуір шындығы

«Зар заман» толғауы – дәуір шындығы

Материал туралы қысқаша түсінік
оқушылар эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін ашады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Маусым 2018
791
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2- бөлім «Толғауы тоқсан қызыл тіл»Мектеп: Алтайбаев атындағы негізгі орта мектепКүні:14.11.2017ж. Мұғалімнің аты жөні: Нурпейсова Э.Т.Сынып: 7

Сабақ тақырыбы«Зар заман» толғауы – дәуір шындығы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)7.А/И2. Эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау

Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар орындай алады: оқушылар эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін мұғалімнің көмегімен анықтайды;Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады;Кейбір оқушылар орындай алады: білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
Бағалау критерийіОқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Тілдік мақсаттарОқушалыр орындай алады: шығарманың идеясы арқылы ой түйіндейді.Пәндік лексика және терминология: эпика, драма, поэзия,азулы,кесапат, айбар, дуан Диолог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: орыс – бүркіт,біз- түлкі,заманақыр, заман,жамандық т.б.
Құндылықтарға баулуШығармашылық және сын тұрғыдан ойлау

Пәнаралық байланысТарих, қазақ тілі
Алдыңғы білім«Үш қадамды сұхбат» әдісі арқылы Ш.Қанайұлының шығармасындағы кейіпкерлердің типтері «Сұрақ – жауап» әдісімен пысықталады
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері

Ресурстар
Сабақтың басыКіріспе.Психалогиялық ахуал қалыптастыру:Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!Ұйымшыл боламыз десек 2 ретБелсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!Топқа бөлуТүрлі – түсті қағазбен 3 топқа бөлемін. Өтетін тақырыпты «Адасқан әріптер» әдісімен әріптердің орнын ауыстырып қоямын. Оқушылар әріптерді орынына қойып, өтетін тақырыптың тақырыбын табады.

«Конверт сұрақ» 2-3 сұрақ жазып, конвертке саламыз. Әрқайсысына екі минут беріледі.Оқушы стикерге атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі. Стикерлерді жинап, бірнеше жауап дауыстап оқылады, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. 1.Өлеңдегі «зар заманның» белгілерін автор қалай сипаттайды? 2. Заманның бұзылуына себепші болғанда кімдер деп таниды? 3.Автор нені аңсады?

ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»


















Үлестірмелі қағаздар















































Сабақтың ортасы























Саралау
1 – тапсырма Өлеңнен авторға тән қасиеттерді анықтаңыз. Автор бейнесін анықтауда ойыңызды мысалдармен дәлелдеңіз.

Дескриптор: - автор бейнесін анықтайды;- өз ойын мысалдармен дәлелдейді;ҚБ

Автор бейнесін анықтауға деңгейлік тапсырма беремін1 – деңгейМұғалім оқушыларға өлең мәтінін таратады. Оқушылар шығармадағы ақын бейнесін айқындайтын жолдарды теріп жазады. Ақын бейнесін сөзбен сомдайды.2 – деңгей Кесте толтырады

Дескриптор:
  • шығармадан ақын бейнесін айқындайтын жолдарды теріп жазады;
  • ақын бейнесін сөзбен сомдайды;
  • өлеңнен үзінді жазады;
  • ақын қандай сезімде болғанын анықтайды;
  • ҚБ








































    Сабақтың соңыҚорытынды: «Сіз үйренген 3 нәрсе» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын1. Сабақта білген 3 нәрсе2. Сіз білгіңіз келетін 2 нәрсе3. Есте сақтау керек 1 нәрсе

    Қосымша ақпарат



    Саралау: Өлеңнің мазмұны бойынша 3 топқа тапсырма беремін

















    ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»





    Сабақ бойынша рефлексия









    Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Жоспарланған саралау тапсырмалары тиімді болып, оқушы белсенділігінің артуына ықпал етті. Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?  Сабақта берілген тапсырмалар жоспарланған уақытта орындалды.Өз сабағымда топқа берілген тапсырмалар сәтті өтті. Қиындық тудырған мәселелер болған жоқ.















    Қысқа мерзімді жоспар
    Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2- бөлім «Толғауы тоқсан қызыл тіл»Мектеп: Алтайбаев атындағы негізгі орта мектепКүні:12.12.2017ж. Мұғалімнің аты жөні: Нурпейсова Э.Т.Сынып: 7

    Сабақ тақырыбыСөз бастаған хас жүйрік
    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)7.А/И3. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау

    Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар орындай алады: шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтайды;Оқушылардың көпшілігі орындай алады: көркемдегіш құралдардың қолданылу ерекшелігін талдайды;Кейбір оқушылар орындай алады: маңызына,қолданылу ерекшелігіне талдау жасайды
    Бағалау критерийіОқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
    Тілдік мақсаттарОқушалыр орындай алады: шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтай алады;Пәндік лексика және терминология: айтыс, символ, синекдоха, эпифора,теңеу, эпитет, метафора т.б. Диолог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: эпифора,теңеу, эпитет, метафора т.б.
    Құндылықтарға баулуШығармашылық және сын тұрғыдан ойлау

    Пәнаралық байланысТарих, қазақ тілі
    Алдыңғы білім«Жүзіп шығу» әдісі арқылы алдыңғы сабақ пысықталады
    Сабақ барысы
    Сабақ кезеңдері

    Ресурстар
    Сабақтың басыКіріспе.Ширату жаттығуыБір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!Ұйымшыл боламыз десек 2 ретБелсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!«Конверт сұрақ» 2-3 сұрақ жазып, конвертке саламыз. Әрқайсысына екі минут беріледі.Оқушы стикерге атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі. Стикерлерді жинап, бірнеше жауап дауыстап оқылады, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. 1.Айтыс өнері дегенді қалай түсінесіңдер? 2. Айтыс түрлерінің ерекшелігін ай тып беріңдер

    ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»


















    Үлестірмелі қағаздар

















    Сабақтың ортасы































































    Саралау
    1 – тапсырма Айтыстағы кейіпкерлердің тілге тиек еткен сөз түйдектерін негізге ала отырып, олардың қолданылу ерекшеліктерін кестеге түсіріңіз. Дескриптор: - көркемдегіш құралдардың түрлерін анықтайды; - олардың қолданылу ерекшелігін талдайды;ҚББір- бірін бағалайды1 – деңгейАйтыс түрлеріне мысал келтіріңдер2- деңгейСатылай кешенді талдау

    3- деңгей«Бір айналым сөйлесу» әдісі бойынша айтыс туралы өз ойларыңды жеткізіңдер

    Дескриптор:- айтыс түрлеріне мысал келтіреді;- айтыс туралы өз ойларын жеткізеді;- сатылай кешенді талдау жасайды;ҚБ










































    Сабақтың соңыҚорытынды: «Миыңның суретін сал» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды



    Қосымша ақпарат



    Саралау: Өлеңнің мазмұны бойынша 3 топқа тапсырма беремін

















    ҚБ «жарайсың», «керемет», «өте жақсы»





    Сабақ бойынша рефлексия









    Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Жоспарланған саралау тапсырмалары тиімді болып, оқушы белсенділігінің артуына ықпал етті. Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?  Сабақта берілген тапсырмалар жоспарланған уақытта орындалды.Өз сабағымда топқа берілген тапсырмалар сәтті өтті. Қиындық тудырған мәселелер болған жоқ.





    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ