Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
8.2 А бөлім: Тікбұрышты үшбұрыштың
қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастар
|
Мектеп:
|
Күні:
|
|
Сагиндикова Х.А.
|
|
Сынып :
|
|
Қатысқандар саны: 12
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының
тригонометриялық функциялары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.1.3.2
тікбұрышты үшбұрыштың кабырғаларының қатынастары
арқылы бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің
анықтамаларын біледі;
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар үйренеді :
Көпшілік оқушылар үйренеді:
Кейбір оқушылар үйренеді:
|
Бағалау критерийлері
|
Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса,
оқушы оқу мақсатына жетеді
-
бұрыштың синусының
анықтамасын біледі;
-
бұрыштың косинусының анықтамасын
біледі;
-
бұрыштың тангенсінің анықтамасын
біледі;
-
бұрыштың котангенсінің анықтамасын
біледі;
-
қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын
жазады;
-
іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын
жазады;
-
қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке
қатынасын жазады.
-
сүйір бұрыштардың синусын
анықтайды;
-
сүйір бұрыштардың косинусын
анықтайды;
-
сүйір бұрыштардың тангенсін
анықтайды;
-
сүйір бұрыштардың котангенсін
анықтайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
-тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусын,
косинусын, тангенсін және котангенсін табуды
түсіндіреді;
-
есептерді шешуде қандай да бір формуланың (теореманың) қолданысын
негіздейді;
-
дәлелді пайымдау қадамдарын сипаттайды;
-
берілген бөлімнің пәндік лексикасын, символикасын және
терминологиясын
сауатты қолданады.
Бөлім бойынша лексика және
терминология:
-
тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі
және котангенсі;
-
бұрышқа іргелес жатқан катет;
- бұрышқа қарсы жатқан
катет;
|
Құндылықтарды дардамыту
|
Топпен, жұппен жұмыс істей білуге,
ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке, академиялық
шынайлықа тәрбиелеу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет
ресурстары
|
Пәнаралық байланыстар
|
Cызу,
география
|
Бастапқы білім
|
-
Тікбұрышты үшбұрыш және оның элементтерінің
анықтамалары туралы біледі.\
-
Тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері туралы
біледі және оларды қолдану біліктілігі.
-
Үшбұрыш теңсіздігі және үшбұрыштың
қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар туралы
біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3
мин
5
мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу
Топқа бөлу:
Оқушыларға суретте көрсетілген үлгідегідей
тікбұрышты үшбұрыш сызылған карточкалар
таратылады.
Қызыл түсті катетпен α бұрышының орналасуына
қатысты оқушылар екі топқа бөлінеді.
І
топ: Қарсы жатқан катет;
ІІ
топ: Іргелес жатқан катет.
Сабақтың мақсаты мен
жетістік критерийлері анықталады.
І. Ауызша
тапсырма. «Миға
шабуыл» Сабақты өткен тақырыпты
қайталау мақсатында ауызша тапсырмадан
бастаймын.
Сөйлемді толықтыр: "Тік бұрышы бар үшбұрыш
……….... деп аталады."
А)
Үшбұрыш Б) тіктөртбұрыш В) тікбұрышты үшбұрыш
2) егер АВС
үшбұрышының С=900
болса, онда оның қабырғалары
қалай аталады?
А)
АВ и ВС- гипотенуза, АС- катет
Б)
АС и АВ- катеттері, ВС - гипотенуза
В)
АС и ВС - катеттері, АВ – гипотенуза.
3)
ABC тікбұрышты үшбұрыштың А бұрышы тік. BC қабырғаласы қалай
аталады?
А) катет; Б) табаны; В)
гипотенуза.
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
|
Лабораториялық жұмыс.
Оқушыларға катеттері 6 cм, 8 см және гипотенузасы
10 см болатын тікбұрышты үшбұрыш салу
тапсырамын.
-
Қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын
жаз;
-
Іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын
жаз;
-
Қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке
қатынасын жаз.
Дескриптор
-
Қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын
жазады;
-
Іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасын
жазады;
-
Қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке
қатынасын жазады.
Тікбұрышты үшбұрыштың кабырғаларының қатынастары
арқылы бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің
анықтамалары беріледі.
Анықтама: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір
бұрышына іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы
осы бұрыштың
косинусы деп
аталады.
Анықтама: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір
бұрышына қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы
осы бұрыштың
синусы деп
аталады.
Анықтама: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір
бұрышына қарсы жатқан катеттің іргелес жатқан катетке қатынасы
сол бұрыштың
тангенсі деп
аталады.
-
sin α, cos
α
және tg
α
анықтамаларынан мынадай
ережелер шығады:
-
α бұрышына қарсы жатқан катет
гипотенуза мен sin
α-ның көбейтіндісіне
тең;
-
α бұрышына іргелес жатқан катет
гипотенуза мен соs
α-ның көбейтіндісіне
тең;
-
α бұрышына қарсы жатқан катет
екінші катет пен tg
α
-ның көбейтіндісіне
тең
3. Алынған білімдерін бекіту. Жұптық
жұмыс.
Сүйір бұрыштардың
синус, косинус тангенс және котангенс анықтаңдар
(ауызша)
Дескриптор:
-
Сүйір бұрыштардың синусын
анықтайды;
-
Сүйір бұрыштардың косинусын
анықтайды;
-
Сүйір бұрыштардың тангенсін
анықтайды;
-
Сүйір бұрыштардың котангенсін
анықтайды;
-
4. Практикалық
жұмыс. (Топпен
жұмыс)
1)
Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 12 см және 5 см, гипотенузасы 13
см. Оның кіші бұрышының барлық тригонометриялық функцияларын
табыңыз.
Дескриптор:
-
сүйір бұрыштардың синусын
анықтайды;
-
сүйір бұрыштардың косинусын
анықтайды;
-
сүйір бұрыштардың тангенсін
анықтайды;
-
сүйір бұрыштардың котангенсін
анықтайды;
-
Тікбұрышты
үшбұрыштың тригонометриялық функцияларын
мәні үшбұрыш қабырғаларының өлшеміне тәуелді емес деген қорытынды
жасайды.
5. Сабақты қорытындылау
(Дескрипторлар бойынша
оқушылар өздерін-өздері бағалайды ) қосымша
8
|
Қосымша 1
Қосымша 2
Қосымша 3
Қосымша 4
Бағалау парағы
Геометрия 8.
|
Сабақтың соңы
|
8.Үй жүмысы №
4/5
АВС –тікбұрышты
үшбұрыш ,
1)
ВС = 8, АВ = 17, АС = 15;
2)
ВС=21, АС= 20, АВ = 29;
3)
АС = 24, АВ = 25, СВ = 7
А
және В бұрыштарының синусын, косинусын және тангенсін
табыңдар.
9.Рефлексия: «Мен межеге жеттім
бе?»
Оқушылар стикермен тирдің
суретіне өз деңгейлерін қай шамада екенін белгілеп
кетеді.
|
Қосымша 6
Қосымша 7
|