Сабақ: Шахмат ойынындағы тактика
мен стратегия
|
Мектеп:Юрий Гагарин атындағы негізгі
мектеп
|
Күні:20.12.2018
|
Мұғалімнің аты- жөні:
Алимкулова Нурайым
|
Сыныбы:
6
|
Қатысқаны:
-
|
Қатыспағаны: -
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары:
|
6.2.6.1 бірқатар жаттығулардың тактикаларын,
стратегияларын және композициялық идеяларын біліктілік сапасын
түсіну және қолдана білу
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай
алады: шахмат ойын ережесімен ойнай
алады.
|
Көпшілігі орындай
алады: шахмат ойынындағы тактикаларды
қолдана біледі
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: шахмат ойнау барысында
стратегияны орындауға тактикалар қолдана
алады
|
Бағалау
критериі:
|
Білім алушы
|
Тілдік
мақсат:
|
Пәнге қатысты сөздік пен
терминдер:
Партия,тактика,стратегия,
|
Жоспарланған уақыт: 40
|
Жопарланған жаттығу түрлері
|
Сабақтың басы:10
|
Ұйымдастыру кезеңі, зейін
шоғырландыру.
Сәлемдесу. Кезекші
есебі.
Сергіту
сәті: «Әдемі ойлай және демала біл»
жаттығуы
Түзу отырып, көздеріңді
жұмыңдар, терең дем алыңдар:
- Дауыстап: «Мен сабырлымын»,
«Менің қолымнан бәрі келеді» - деп деміңді шығар. Сен сабырлысың,
сенің қолыңнан бәрі келеді».
Оқушыларды «Құрастыр, сосын жауап
бер» әдісі бойынша топқа
бөлу.
1топ- Ат
2топ-Тура
3топ-Піл
4топ-Ладья
Алдыңғы сабақ бойынша қайталау
сұрақтар.
|
Ресурстар
Шахмат тақтасы
Интерактивті тақта
Үлестірме қағаздар
|
Сабақтың ортасы: 25
|
Жаңа сабақ
Мұғалім
түсіндірмесі:
Оқушылар деңгейлерімен қажеттіліктерін
ескеріп,саралап ұсынамын
1) Үлестірме қағаздар арқылы есептер
шығару
1-топ
(41+58):11=Т
(58-34):12=A
3*38-110=K
50:2-12=И
2-топ
(69-57):4 =С
(48+6):9=Т
(10-6):4=Р
12*4:12=А
(23-5):9=Е
2*2*2=Г
7*1:1=И
5:2+2,5=Я
3-топ
(6*5):3=П
4+4:4=А
(6:2)-1=Р
(18-12):2=Т
2+2*2=И
(7-5):2=Я
4-топ
(41+58):11=Ш
(58-34):12=A
3*38-110=Х
50:2-12=М
5:2+2,5=Т
Дескриптор:
Білім алушы – шахмат ойынындағы есептеп жүруге
дағдыланады.
Дескриптордың
нәтижесінде «Мадақтама» әдісі арқылы қалыптастырушы
бағалау жүргізіледі.
2)Жаңа сабақ бойынша
түсінік.
Термин сөздерді жазу:
Стратегия-ойын жоспары
Тактика-шахмат ойынындағы
айла-тәсіл
Жаңа сабақ бойынша тапсырмалар
3)Слайд арқылы этюдтер шешу

Дескриптор:
Білім алушы – шахмат ойынындағы стратегияның
маңызын біледі.
Дескриптордың
нәтижесінде «Мадақтама» әдісі арқылы қалыптастырушы
бағалау жүргізіледі.
3)Жұптық
жұмыс
* Ойын жоспарын
құрастыру,жазу
* Екі жақты
ойын
Дескриптор:
Білім алушы – шахмат
ойынындағы білімін тексеріп,жетілдіреді.
Дескриптордың
нәтижесінде «Мадақтама» әдісі арқылы қалыптастырушы
бағалау жүргізіледі.
|
|
Саралау әдісі
Қарқын тәсілі:
Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап
ететін оқушылар үшін қолданамын.
|
Қабілеті жоғары
оқушыларға
«Қарқын» тәсіліне
байланысты тапсырмалар:
|
|
Тапсырма тәсілі:
Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай(көмек керек
пе, əлде күрделі тапсырмалар беру керек пе) түрлі кестелерді немесе
жаттығулар мен тапсырмаларды жасау.
|
Оқушыларды жекелей отырып
әдіс тәсілдерін орындауына байланысты қателіктерін
анақтап,
оны жетілдіруге және
қатесін түзетуге арнап жана тапсырмалар
береміз:
|
Пәнаралық байланыс-денсаулық және қауіпсіздік
АКТ-мен байланыс. Құндылықтар мен байланыс
(
тәрбие элементі)
|
Сабақтың соңы: 5
|
Білім ағашы
арқылы рефлексия
Сабақты
қорытындылау.Қоштасу.
|